|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Температура кај децата
18.3.2009 16:57:49   
vesna_kr
Како се справувате кога Вашето дете ќе дигне температура?
ЈАс на почеток многу се плашев ама сега не толку.Ама ајде да си размениме искуства и мислења па полесно да ја пребродимеuser posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Температура кај децата
18.3.2009 19:34:46   
Norica
Vesna jas sekogas se plašam. Prviot pat pa i plačev. Sega tretiot pat visoka temepratura i proliv, dehidrirana bese, malku falese da ja nosime na infuzija...ustava i bese kafena i ne sakase da pije i ne sakase...mene ocive polni so solzi, kako dete sum,,,mnogu mi e strav.. Ja davam paracetamol sveki i ja tusiram, odnosno ja polnam kadava so voda koja sto postepeno ja ladam i taka i paga temepraturata. Obkladki ne dozvoluva da i stavam ...

_____________________________

Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet!!!!

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Температура кај децата
19.3.2009 14:27:16   
vesna_kr
Jas imam i takvo iskustvo pred 2 meseci mi dehidrira so proliv i povrakanje i so infuzii na infektivno,ama samo neka e so pomin, drugo neznam sto da kazam.

(Одговор на членот Norica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Температура кај децата
19.3.2009 17:37:10   
Еца
Леле ова ми е болна тема,засто кога Мартина има температура јас буквално паѓам во несвест,срцето ми се стега,мислам ќе се загусам,сто да ви казам голема паничарка сум,и се што знам за симнување тем. од тусирање до ставање оцет јас правам.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Температура кај децата
28.3.2009 20:22:38   
Aleksandra
I jas maka macam so Temperaturata koga ke fati. Nemozam da stavam cepcinja bidejki moram da mu dadam Dijazepam od 2 mg a nesaka da go pie go pluka. Dijazepamot go davam bidejki na 1 godina mi fati grcevi od brzo namaluvanje na temperaturata,i sega samo so tusiranje i so mackanje so pola voda i pola 96% alkohol, samo toa mi pomaga.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Температура кај децата
4.5.2009 8:32:49   
Еца
Еве цела нок се борев со температура кај Мартина и сега нема,спиена сум само два саати,а сируп никако не смеев да и дадам сошто Т постојано варираше,од 37.7 до 38.2 Таман да и дадам за 10 мин мерат,пак се симнала,а знам дека и во Козле кога лежевме сестрите не им даваа на мајките сируп да им дадат на децата доколку таа не помине 38.5.И така цела нок ја масирав со 70%алкохол,разреден со пола вода,прозорецот отворен да биде посвежо,таа лесно облечена и на секои 30 минути,и давав вода или сокче.Дури во 6.15 се симна и се уште нема,денес одиме секако на доктор па да видам за што се работи.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Температура кај децата
4.5.2009 16:36:35   
mis.
Елена како поминавте на др.Има ли Мартина уште темпераура?Се надевам нема и поминавте со лесноВремево е толку променливо што не знаешкако сам да се облечеш а камоли децата.Примете user posted image и желби за брзо оздравување.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Температура кај децата
4.5.2009 19:59:59   
niki
Da ne ja prerecam samo ednas mi ima krenato temperatura i taka so variranje 37.7 do 38.5 i ja odnesovme na dezuren, ne mi objasnija dobro ili pogresno razbrav i cela nok na deteto na 3 saati mu davav sirup za temperatura. Utredenta pedijatarot lom me napravi.
A jas isplasena pa posle se obvinuvav sto sum si go truela deteto djabe.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Температура кај децата
4.5.2009 20:03:15   
Еца
Мамички со температурата нема зезање,еве прост пример сме ние,во јануари кога имаше температура испадна дека има пнеумонија и се лечевме во Козлеuser posted image сега температура излезе Шарлахuser posted image леле почна температурата да ме плаши....user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Температура кај децата
5.5.2009 8:09:20   
mami
аман бе Елена..вие многу рано почнавте со тешки болести, така да ги кажам..како е Мартина денес? ви дадоа нешто лекови?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Температура кај децата
5.5.2009 9:06:17   
Еца
Е тоа е Мами,не бира,демек ниту во градинка одиме,ниту со деца се мешаме,а ете дувне ветре и се што ке помине,кај неа ке застане,душа мала.Пие сега макропен,витамин ц,мнооооооооооогу течности,инаку пеницилинските  антибиотици многу се поефикасни за лечење на оваа болест,но бидејки не се сигурни дали е алергична на пеницилинuser posted image мораме со послаба и подолготрајна терапија.Абе мами не е едно....

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Температура кај децата
5.5.2009 9:12:02   
mami
ајде Еленке, само позитивно напред и ке бидат добро и двете.. децата се посилни од нас во секој поглед, без разлика колку се мали...ке видиш...ајде побрзо оздравувајте па ке шетаме заедно во паркот

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Температура кај децата
7.5.2009 15:06:07   
biljanaM
мене на почетокот температурата ми беше најголема фобија, на три месеци Воислав ми качи температура ме фати паника...ајде на болница и успеавме да ја симнеме.
Сега фала му на бога не качува температура, ептен ретко, кога ќе настине.


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Температура кај децата
23.6.2009 19:22:11   
mami
ете го , кренал температура прееска- 37- 38 варира..ама нема други знаци на настинка, а нервозен е едно чудо, се лигави ко никој..ке му дадам вечер Далерон, па ке видам ако е само запче ке помине така?а ако не помине утре лекар не ни бега

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Температура кај децата
27.6.2009 14:01:28   
mis.
мами како малиот има ли температура?Бевте ли на лекар?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Температура кај децата
27.6.2009 18:00:39   
mami
не бевме, изгледа е запче, цело време му се качува и симнува, ама до кај 37,5- 38 доага само и после некое време сама паѓа. нервозен е едно чудо, се живо тепа дома..кај и да е некоја двојка или тројка ке излезе

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Температура кај децата
16.7.2009 1:15:38   
biljanaM
И Воислав вечерва е малку топол....млеко пиеше преку денот а не сака да јаде, да џвака...сигурно е грлцето....незнам од што качи температура, му дадов Парацетмол, а утре ке го однесам на лекар, ајде побргу нека се симне....user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Температура кај децата
17.7.2009 0:56:39   
biljanaM
синоќе качи температура 39.......загазивме скроз, двапати го носев на болница инекција му ставија првиот пат и за два саати пак качи 39 , пак отидовме од страв на свекрвата бидејки таа многу се плаши од температура, има внукичка која е лице со посебна потреба од многу висока температура,  и со чепчиња му ја симнавме...сабајле отидовме кај матичниот и му земаа крв, крвта е добра ама грлцето му било жар црвано, ни дадоа Амоксицилин, Диезепан во случај на многу висока температура и грчеви и сега е подобар...

< Поракaта ја уредил biljanaM -- 17.7.2009 1:01:35 >


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Температура кај децата
17.7.2009 9:01:37   
mami
леле Биле па од што толку?39 не е шала...ви кажаа од што е? грип, настинка, забuser posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Температура кај децата
18.7.2009 2:56:32   
biljanaM
да грлцето му било многу црвено...а денес имаше пролив...некаков вирус имало, незнам...важно се исплашив, на една комшивка едвај и го спасија детенцето бидејќи дехидрирало....

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Температура кај децата
18.7.2009 7:34:44   
Еца
Биле пиши како е денес Воислав, дали е подобар, и не мореа да го тераш многу храна, и ако има пролив помалку млеко, давај му многу вода и бистар сок од јаболка, некоја бисквита, банана,бистра супа од морковче и компирче.Се надева брзо ќе ни јавиш дека поминало.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Температура кај децата
20.7.2009 0:46:45   
biljanaM
Денес сме супер.....му давав бистар сок од јаболка, му сварив компир...млеко помалце, малку Линекс и дијареата ја сопревме веднаш...грлцето малце пак му е црвено му давам Амоксицилин, ама не е страшно....

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Температура кај децата
20.7.2009 0:50:36   
Еца
user posted image Утре извештај дека поминалоuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Температура кај децата
25.8.2009 10:19:02   
Bile
dragi prijatelki pomagajte so vasite iskustva
deteto mi ima temperatura skoro 39 i stavam cepcinja eferalgan 300 i ne pomaga ja masiram ja banjam i nikako ne simnuva
sto davate vie pri visoka temperatura?

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Температура кај децата
25.8.2009 10:21:30   
mami
оцет на ноџињата, ако не седи мирна, чорапките намокри и ги во оцет и облечи и ги, давај и многу течности и масирање со свинска маст, кај нас секогаш делува..ако продолжи така уште некое време, т.е. неможеш да ја симнеш, носи ја на лекар, да проверат од што е

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?