|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 42 43 [44]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
22.12.2015 20:54:28   
Hopeful RR
И мојот Ефералган е од таа серија, добро што прочитав тука па знам да го фрлам. Сва среќа само два три пати го имаме дадено, кога имаше Ј висока Т, инаку за вадење заби не сме дале досега ништо.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1076
   RE: Температура кај децата
23.12.2015 0:28:46   
MamaKiki
па матичниот ме советуваше за парацетамол за вадење заби ама не секогаш!
значи знае синко кога ке го легнам на перница за да спие да си ја ака главата лево-десно и тоа брзо, почнува да плачи и кога ке го кренам во раце ме каса и е многу вознемирен , е тогаш нецела доза (како што е за возраста негова) ке му дадев ефералган и по 20тина минути ке си презаспие мирно user posted image пред некоја вечер имав нешто слично искуство ама наместо да каса се виткаше од мешето и прткаше го разбудив од сон околу 2 нокта беше ај со цртани со враце галење испи едена нормиа пробиотик и си заспа пак мирно...зборот ми е дека не давам на секое плачење парацетамол туку само кога ке одредам дека сум сигурна дека е од болка на забче и тоа се случува ретко значи едната 3ка веке ѕирка и мислам дека нема повеке мака со неа, ама следната кога ке му го пробие непцето не знам дали ке успееме да поминиме без шурупче user posted image

фала мајки ке си купам утре далерон

на болница пак јас таму се изнаслушав се и сешто имаше детенце кое примаше тетанус и оти многу болела инекцијата одма го напија со парацетамол и ја советуваа мајката дека можи да дава и на 4 саати ако е детенцето вознемирено и плачи
јас првите 2 вакцини диптер мислам дека се викаа по 3 сто ги даваат наеднаш кога ке дојдев дома секогаш беше зсспан од плачење и кола и кога ке станеше давав панамакс (исто било со парацетамолот золвами ми го испрати , таму го користеле за после вакцинација) и убаво врвевме, е третиот пат не дадов и си крена ТТ па го држеше до следното утро , појма немам како е исправно да ве советувам не можам user posted image

А за ТТ исто на болница една докторка на која многу и верувам онака тивко во соба ми вели не чекај да земи замав ТТ кога ке биди над 37,5 и ближи према 38 и детето е омалаксано/поспано одма давај парацетамол оти можи за 10 минути да стигни и 39.

< Поракaта ја уредил MamaKiki -- 23.12.2015 0:37:29 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1077
   RE: Температура кај децата
23.12.2015 13:03:07   
marchi
neli vakcinata e so cel da se stvori imunitet kaj deteto?pa koj imun itet ke se stvori koga tie od doma predvreme davaat paracetamoluser posted image ? jas nikogas ne sum dala za vakcina takvo nesto.ednas mi krena malku temperatura ama toa go srediv so oblogi.sosem e pogrsno toa sto go napravile,barem spored mene. inaku daleron ne se dava povekje od tri dena.

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 1078
   RE: Температура кај децата
23.12.2015 17:29:22   
lukajana RR
И мојот Ефералган отиде во ѓубре user posted image среќа не беше пиено од него зашто Ј не го сака па после неколку обиди преминавме на Далерон .
Иначе и јас давам сируп над 37/5 а по потреба кога вадеа заби неколку дена ноќе сум давала Парацетамол.


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1079
   RE: Температура кај децата
23.12.2015 18:15:01   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR


Иначе и јас давам сируп над 37/5 а по потреба кога вадеа заби неколку дена ноќе сум давала Парацетамол.


37/5 e normalna temperatura.nas pedijatar n i preporaca nad 38/5 ako ima temperatura da se dava sirup.za temperatura ja povekje primenuvav cepcinja,sirupot povekje bese za bolka.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1080
   RE: Температура кај децата
23.12.2015 18:35:13   
lukajana RR
Па добро до 37/5 не давам ништо ама 38/5 не сум чекала никогаш ,ми е многу стресно и не ми се ризикува.
Башка дете плаче, кенка ,омалаксано и почне ли да качува 37/7, 37/8 веќе ништо не чекам .
А сум приметила дека качи ли над 37/5 за кратко време ако не реагирам крева до 39 .
Чепчиња не сум ставала никогаш ,купив им помина рокот и ги фрлив user posted image а многу мајки ги користат ама некако мене не ме бендисуваат

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1081
   RE: Температура кај децата
23.12.2015 21:38:19   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR


Чепчиња не сум ставала никогаш ,купив им помина рокот и ги фрлив user posted image а многу мајки ги користат ама некако мене не ме бендисуваат

epa demek lekovite imale los efekt na crniot drob pa za da spasime ne praktikuvam,ni jas ne sum bas za cepce maz mi stava mene mi e nekako ... sube da stavam.ama veruvajte deka i efektot e pogolem

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1082
   RE: Температура кај децата
23.12.2015 22:51:37   
MamaKiki
37,5 воопшто не е нормална ТТ user posted image
телото дава знак дека нешто не е во ред со организмот тоа е аларм, ако детето било здраво без знаци за настинка, одма да се оди на доктор треба, ТТ е многу поопасна според мене за мало дете отколку испиена доза парацетамол..
еве за СЕ тргнувам од мене , ако настинам, омалаксам пијам кафетин колд или фервекс
ако ме боли глава пијам аналгин
зошто да го оставам бебето да трпи ТТ...? докторите не пијат аналгин за болка? пијат ама друго советуваат како сто им е наложено по список, marchi ТТ над 38,5 е веке алрмантна и сирупче тешко ја симнува на секои 4 саати сум давала и одвај ја спушти на 38,2-38 а 37 бројот го видов следен ден
поарно е да се спречи отколку да се лечи.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1083
   RE: Температура кај децата
23.12.2015 23:27:10   
Neurotoxin RR
Температура 37,5 која не се качува така наеднаш и нема други симптоми, најчесто има вирусно потекло, со качувањето на температурата, организмот се бори со вирусот, и навистина треба да се остави. Во ваков случај, јас давам нешто што ќе ја крене енергијата на организмот за да може сам да се доизбори, чајчиња со мед, вит ц, појака исхрана, одмор.... температурата само се следи, но мое стручно мислење е да се остави.

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 1084
   RE: Температура кај децата
24.12.2015 18:00:52   
Melanija RR
Се согласувам со Neurotoxin се под 38,5 не сум дала сируп ,ниту на вакцина превентивно, ниту за болка од заб. КОлку повеќе се бори организмот толку подобро.Па секако е стресно посебно со дигиталниве мерам 3 пати за средна вредност.

Давам сок,чај,вода,јогурт,кисело млеко,супа,што се има дома и се со Ц витамин овошки.ЗА 28 м само 2 пати имам дадено сируп,еднаш инстантно кога видов 38,5 се извадив од памет имаше 14 м, и после некаде околу 20м. Пред 2 недели ми покажа 38,5 со сила малку со цевка чај измерв за 10 мин веќе беше 38,2 и се држеше и опадна.И мислам токум затоа таа Т траеше само 8 часа. Тоа е дел од јакнењето и имунитетот

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1085
   RE: Температура кај децата
26.12.2015 10:00:55   
Defne90 RR
На температура испод 38 не им давам никакви сирупи на децата.Повеќе течности,чајќиња,овошје и одмор и цело време ја следам и ја мерам.А не е воопшто препорачливо само така за превентива да им се даваат сирупи на децата за температура.Сите сме свесни дека колку што ни користат толку и многу повеќе имаат штетни влијанија за организмот ако не се даваат правилно.Така да до 38 стварно сметам дека нема потреба од никакков лек за да се намали температурата.На моите многу често и сама и опаѓа како што реков само со внесување на повеќе течности,чаеви витамин ц и повеќе одмор.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1086
   RE: Температура кај децата
18.1.2016 15:54:39   
Neurotoxin RR
Ај помош. Има ли дечиња периодов што се разболеа, со температура која никако не паѓа под 37,5, а се качува до 39, со сирупче за саат време се симнува, но не повеќе од 37 со нешто, симптоми главоболка и стомачна болка, и покрај нив мајки што успеале да најдат доктор викендов или денес, нашава докторка споила со утрешниот неработен ден, планирм да ја носам на клиника вечер, ама да не има некој искуство кои инфекции се сега актуелни и мислења од вашите доктори?

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 1087
   RE: Температура кај децата
18.1.2016 16:14:26   
lolla RR
Znam deka ima varicela mnogu periodov. So lesno. Napravi i odma krvna slika ako se plasis.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1088
   RE: Температура кај децата
18.1.2016 16:23:48   
lukajana RR
Се надевам не е Варичела ,сега тоа ич не ви треба ама обавезно носи ја на лекар ако не на клиника на дежурен после 8 во Јане Сандански нека и земат крв или однеси ја кај замената ако знаеш која е

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1089
   RE: Температура кај децата
18.1.2016 17:52:38   
Neurotoxin RR
Не би требало, ја прележа лани, затоа не се плашам за тоа, се плашам да не е стрептококата, сега и афтичка и излегла, јас сум на работа, да завршам одма ја носиме на клиника, таму ми се супер, и крвна слика одма ќе и направат.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1090
   RE: Температура кај децата
18.1.2016 18:52:03   
sandriana RR
Илина ми е до некоја бош тт 37-38 од вчера. До сабајле сама се симнуваше, ама попладнево морав да дадам Ефералган, качи над 38.
Матичната рече има малку подотечени крајници, ама не вклучи терапија. Ќе видиме како ќе биде денес -утре, па среда на контрола.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1091
   RE: Температура кај децата
18.1.2016 19:27:49   
Neurotoxin RR
Епа и на мојава ми изгледаат ко да и се потечени, пипкајќи ги од надвор, а и по тоа како зборува

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1092
   RE: Температура кај децата
18.1.2016 19:36:17   
mommy_angels RR
Пред неполн месец со овие симптоми завршивме со антибиотик,Стрептокока имаше.Исто беше само со зголемени крајници,грлото благо црвено и T 37 - 38.Се надевам кај вас не е таков случајот,ам не е лошо да се направат брисеви за да се исклучи тоа.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1093
   RE: Температура кај децата
18.1.2016 23:34:07   
Neurotoxin RR
Ете, стрептокока е и кај неа. Сега ќе се лечиме, се надевам ќе помине брзо, силно дете е она.
Али морам да признам, ургентно на педијатрија ми се закон. user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 1094
   RE: Температура кај децата
18.1.2016 23:50:25   
lukajana RR
Добро што се открило што е сега брзо ке се излечите .
Друго е на клиника одма прават испитувања а обичниве доктори ке те мавтаат цела недела за истото.
Побрзо да оздравете ,чувајте се и галете се сега

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1095
   RE: Температура кај децата
19.1.2016 0:27:10   
Melanija RR
Za nedaj boze da prasam ,koe e urgentno pedijatrija, detska klinika ili?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1096
   RE: Температура кај децата
19.1.2016 11:07:03   
Neurotoxin RR
da, na pedijatrija na klinika, od vezot desno e urgentno.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1097
   RE: Температура кај децата
7.4.2016 2:27:20   
marchi
Znaci so temperaturive.... Eksik! Opsto bolest kaj decava mene mi predizvikuvaat nevideni stresovi. Ili sum panicar so slabo srce ili ne znam sto e. Eve 2ra vecer so tt a deneska preku den kako nisto da ne e trca skoka vesel aktiven tt normalizirana, a dojde nojk. .. Leksilium da si se napijam od nervozi, tt kreva za cudo.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1098
Страница:   <<   < Претходна страница  40 41 42 43 [44]
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 42 43 [44]
Оди на:


Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?