|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
21.1.2014 1:15:18   
Atina1
Defne90 ti blagodaram za odgovorot. Iskreno, mnogu me utesi. ne sum se soocuvala so vakov virus do sega, ni kaj sebe.... Fala ti stvarno, mnogu mi znacese odgovorov. Pozdrav

< Поракaта ја уредил Atina1 -- 21.1.2014 1:20:17 >

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 1026
   RE: Температура кај децата
21.1.2014 9:38:41   
Felly RR
Атина1, добредојде на форумот. Се надевам дека тука ќе најдеш многу совети, и ќе имаш убава дружба со нас. Во врска со температурата, штом крвната слика е во ред, и јас сметам дека е доволно само сирупче за температура. НО сепак треба да се следи состојбата. Се надевам дека денеска сте веќе подобри, пиши ни како сте.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Atina1)
Непосредна врска до пораките: 1027
   RE: Температура кај децата
21.1.2014 14:40:58   
elenak
Атина1 најпрво добредојде на форумот. Баш ми е жал што тука ја започнуваме дружбата ама се надевам ќе се читаме и на повесели теми. За Т сирупче најдобро да не даваш ако нема над 38,5. Доколку крвна слика ви е ок значи не е страшно, според возраста ако ги немате 5-ките извадено можно е да е и тоа, вадење заби. А можеби се работи и за таков вирус, секакви ги има ,,благодарение,, на високите температури надвор. И ќерка ми пред две недели во сон сред ноќ одеднаш без никакви симптоми на настинка ми качи Т над 38. И толку, само еднаш. Ја носев на матичен нема грло, не кашла, не и тече нос, не кива, не повраќа, ништоuser posted image Единствено што малку и беше намален апетитот тие ден,два. И докторката ми вика таков вирус е, еднодневен. Така да, гледај да избегнуваш сирупи, антибиотици, давај повеќе течности, Ц витамин, чајче, супа и ќе биде добро.

< Поракaта ја уредил elenak RR -- 21.1.2014 14:41:43 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1028
   RE: Температура кај децата
22.1.2014 10:39:48   
Atina1
Iskreno, do sega ne mu bila clen na nieden forum, ama sega gledam kolku e korisno :) Fala vi na site. Sinceto nema temperatura od vcera, 5 den bese. Kako sto kaza dr, 5 dena virusot trae. Ama od sinoka pocna suvo da potkasluva, se slusnavme so dr, rece posledica od virusot, ama sega odime kaj nea, da vidime sto ke kaze. Vcera i baba mu mu dala cips doduse, a on od gricki se zakasluva. Ne avam gricki, ama ete baba user posted image .... fala vi uste ednas za odgovorite

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 1029
   RE: Температура кај децата
22.1.2014 11:18:28   
blue_blue
Јас морам да прашам пошто живо ме интересира да не сум ја некоја несовесна мајка што не носи деца на доктор, ама дали навистина одма кога ќе ви кренат температура децата или кога ќе закашлаат ги носите на лекар? И што е вашето искуство од таквата посета на лекар...Јас цело време мислам (по совет на 2 педијатри на кои им верувам 100%) дека дете се носи на лекар од кога ќе му се види целата клиничка слика, на пример има покачена температура од над 38.5 и со ништо не се спушта (пошто педијатрите кажуваат до 38.5 да не се дава сируп за спуштање на темепература), кашлање многу силно кое трае повеќе од 1 недела и не се подобрува (а при тоа нема темепература) и нели општа лоша клиничка слика - многу висока темепература, силно кашлање, болење уво, и слични ургентни состојби....ама како го читам форумов во овие 2-3 години гледам деца и за сипаници се носат на дежурен на клиника па не си викам ај да прашам да не сум ја у некоја заблуда

(Одговор на членот Atina1)
Непосредна врска до пораките: 1030
   RE: Температура кај децата
22.1.2014 12:21:13   
Bethany
Еве кај мене како е. Син ми не е некое болежливо дете, ама не оди ни во градинка, така да е поинаку би го посетувале доктор почесто највероватно.
Ама се случи баш пред некој ден дека се олади детето, нозе, раце, ладни ко мраз, смалакса целосно, дури и заспа во дневна што никогаш не му се случи досега, тт кога му измерив беше 39. Веднаш му дадов парацетамол, ама кога видов дека бавно му паѓа и потоа брзо се качува, го однесов на доктор.
Лично јас нема шанси да чекам да кашле 7 дена (зависи и како кашле, ако поткашлува ок, ама ако се корне дете од кашлање) обавезно ќе го носам.
Не дека ќе речам совесна сум, туку не сум херој - не можам да глумам херој со дете. Можда сум паничарка.
А вероватно зависи од самата ситуација, имаше денови кога син ми качуваше блага тт и имаше блага настинка па не го однесов на доктор бидејќи некако имав мир, го витаминизирав домашно, домашни супи итн и се беше во ред.

Исто така, моето мислење е дека тт не треба стриктно да преминува 38.5 па да се тогаш спушта. Бидејќи и тоа зависи од дете до дете и организам до организам. Има некогаш тт со 37 и нешто, едвај 38 па го " кине" детето и му давам парацетамол да му олеснам, да се опушти, да заспие, некогаш и тоа е потребно на организмот побргу да се избори.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 22.1.2014 12:26:44 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1031
   RE: Температура кај децата
22.1.2014 15:45:49   
jasna_sr
zdravo i od mene.Mojata kerka koja ima 2god.i 2meseca vo sabota i nedela ja nosev na dezuren bidejki imase tt 39,2 i primase inekcii, vo ponedelnik ja odnesov na maticen i pravev krvna slika i se pokaza infekcija i plus zgolemeni krajnici so gnojni kesi i doktorkata i prepisa antibiotik sirup na 12h, ieve veke 4-ti den ke kace tt 38,5 ke i dadam blok maks sirup ke i padne za 7,8 casa pak da i se kace na 38 so nesto, me zagrizuva sto 4 dena e so tt i eve sega resiv da ja nosam pak na lekar mozebi ke i dadam pojaka terapija ili eventualno inekcii pozzz....

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 1032
   RE: Температура кај децата
22.1.2014 15:51:00   
Defne90 RR
Mojot ppogolem sin koga kacuva temperatura znaci ja kacuva dokaj 39 i kolku i da mu davame i paracetamol i ibuprofen i cepcinja toj nikako ne ja snizuva poveke od 38 prvite 3 dena.I toa e sekogas taka koga i da pocne da kacuva.Poslem toa ke pocne da ja namaluva no ke ja kacuva otkako ke pomine dejstvoto na sirupot sigurno uste 3 do 4 dena.E posle koga veke mislime deka e izlecen i ne e bolen veke znaci nemal temperatura sigurno 2 do 3 dena toj vecerta ke ja kaci pak.Pominuvame niz vistinska golgota ako mi veruvata koga M ke kaci temperatura.I taka koga ke go fati nekoj virus moze da se sluci i da bideme bolni i pod terapija i dva meseci.Minatata godina tolku mnogu se razbole sto skoro sekoj den bevme na ambulanta.I na krajot nisto ne mu pomogna pa doktorkata iako e mnogu protiv inekciite morase da mu stavi dve.A pomaloto so nego si nemam problemi sto se odnesuva do temperaturata.Toj ke mi ja krene da receme vecerta dokaj 38,5 ke mu dadam sirup i vednas ke si ja namali na normalna.Ke kaci posle toa uste ednas ke ja svali so sirup i poveke ne kacuva.Temperaturata moze da varira i da bide razlicna vo zavisnost od virusot i nastinkata,no sepak toa kako sto imam kazano si zavisi i od samoto dete i negoviot organizam.Jas koga i da vidam deka imaat temperatura vednas im davbam sirup iako doktorkata mi ima kazano do 38 da ne im davam nisto.No ete pusti strav znam sto se moze da predizvika visokata temperatura i zatoa si reagiram na vreme.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 1033
   RE: Температура кај децата
22.1.2014 21:04:17   
Atina1
I jas imam strav od temperatura, i zatoa nosam na lekar odma.... Doduse, veke kazav, ima 2 godini 7 meseci a ova mu bese vtorpat u zivot, taka da.... nema sansi da ne go odnesam. Ne e prasanje na sovesni ili ne sovesni majki.... sekoj si pravi kako si cuvstvuva, mene na primer, mi treba koga dr ke mi kaze 'ne se sekiraj, se ok", zatoa sto jas.... mislam deka preteruvam so sekiranje. Ama za ovaa tema ke baram muabet u druga kategorija. Toa mi e, koga na 41 godina imam 2 godisno dete user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 1034
   RE: Температура кај децата
24.1.2014 21:58:36   
mommy_angels RR
Дали сум совесна или пак несовесна,незнам,ама јас си терам по мое.Моето мото е подобро спречи,отколку лечи.Нема шанси да чекам детето да ми кашла цела недела или да има температура,а јас да си седам дома.Доколку се крајниците во прашање на кој начин ќе му помине освен со терапија??? Еве овие денови ми кашла носе и тече,а и постојано е нервозна user posted image Веднаш давам витамин Ц,прополис,чајче и инхалирам со физиолошки и фала му на Бога подобра е.Ама да ја лечам дома со Т без да ја однесам на лекар со денови ,нема шанси .
Понекогаш е подобро да се даде една инекција ,одошто да се измачува детето со денови (нормално ако веќе мора)
Атина 1 добро ни дојде на РР,побргу да оздравите,па да ни пишуваш во повеселите теми. Не е до годините user posted image ,од висока Т на сите ни се крева косата user posted image

(Одговор на членот Atina1)
Непосредна врска до пораките: 1035
   RE: Температура кај децата
31.1.2014 16:51:39   
Annet
Eve ne i nasssss..
poslednite 2 pati doma lecevme T 4 dena za na kraj da primi 8 inekcii i da ima gnojni cepovi.... Sega sme so T,ja odnesov odma na lekar.odma..Veke ne cekam kako porano...
Detevo samo spie......Sto da pravam budno da go drzam............ DAvam Eferelgan ......Ama samo spie i ne jade...

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 1036
   RE: Температура кај децата
31.1.2014 21:39:12   
Defne90 RR
E toa temperaturata i go pravi.Ne ni ocekuvaj deka ke jade narednite nekolku denovi toa si e normalno kaj bolni deca,megutoa davaj i kolku sto mozes poveke tecnosti.I sekako kontrolirajte ja temperaturata.Obidete se da ja drzite budna taka sto ke gi igrate so nea nejzinite omileni igri no nemojte premnogu da ja zamoruvate sepak podobro e za nea da odmara dodeka e bolna za da ne trosi organizmot premnogu energija sto ionaka trosi zatoa sto e bolna.Probajte da i davate supa nekoi lesni jadenja zatoa sto sigurno ne moze da golta.Pozdrav Annet i sekoe dobro pa pisete ni da znaeme kako ste.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1037
   RE: Температура кај децата
1.2.2014 12:16:29   
Annet
DAfne 90,podobri sme,eve pojadovme:)) se nadevam oti ke pomine lesno,ama vcera strasna bese..samo spiese i piese cedeni sokovi,sto velis toa barem da ne dehidrira.I Blok Maks davav naporedno so Eferelgan... Ke se upraime,samo ja se cudam od sto moze dete razigrano veselo najadeno ,naednas da kaci 39? Toa ne go razbiram,ne bese mesana so bolni luge,poveke doma sedime...Cudni raboti:) Ti blagodaram :)
ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

E toa temperaturata i go pravi.Ne ni ocekuvaj deka ke jade narednite nekolku denovi toa si e normalno kaj bolni deca,megutoa davaj i kolku sto mozes poveke tecnosti.I sekako kontrolirajte ja temperaturata.Obidete se da ja drzite budna taka sto ke gi igrate so nea nejzinite omileni igri no nemojte premnogu da ja zamoruvate sepak podobro e za nea da odmara dodeka e bolna za da ne trosi organizmot premnogu energija sto ionaka trosi zatoa sto e bolna.Probajte da i davate supa nekoi lesni jadenja zatoa sto sigurno ne moze da golta.Pozdrav Annet i sekoe dobro pa pisete ni da znaeme kako ste.


(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 1038
   RE: Температура кај децата
1.2.2014 15:32:32   
Defne90 RR
Мило ми е Анет што сте подобри денес,од тие вирусиве веке гледам и кај нас се децата и возрасните се болни.Е тоа е температурата одеднаш се крева тоа е знак дека организмот е нападнат од некој вирус.Ама сепак убаво што постојано сте пиеле сокчиња,а и со јадењето верувам дека сте веке подобри.Давај и исто така и многу овошје ако го јаде де,моите деца мразат овошје и им давам витамин ц и мултивитамнински сируп.Е теоа што велиш не се меша со болни деца и повеќе е дома немој да се чудиш што така одеднаш се разболува.Сепак нивниот организам не е толку отпорен како нас и сето тоа резултира со настинка.А па и времево какво е мислам дека тоа и е причината сите да бидат болни и да качуваат температура.Де топло,де студено веќе да не знае човек како да се облече.Се надевам дека нема да качите температура вечерта,сепак ти ноќеска проверувај ја ние обично последните два дена качуваме само навечер,но можеби и нема да качи.И јас исто им давам Блок Макс на моите нај ми е добар и вкусот е сладок не е горцлив па полесно го пијат.Поздрав Анет до вас и вашето девојченце и имајте убав ден.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1039
   RE: Температура кај децата
23.3.2014 1:52:15   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR


Лично јас нема шанси да чекам да кашле 7 дена (зависи и како кашле, ако поткашлува ок, ама ако се корне дете од кашлање) обавезно ќе го носам.
Не дека ќе речам совесна сум, туку не сум херој - не можам да глумам херој со дете. Можда сум паничарка.
А вероватно зависи од самата ситуација, имаше денови кога син ми качуваше блага тт и имаше блага настинка па не го однесов на доктор бидејќи некако имав мир, го витаминизирав домашно, домашни супи итн и се беше во ред.

Исто така, моето мислење е дека тт не треба стриктно да преминува 38.5 па да се тогаш спушта. Бидејќи и тоа зависи од дете до дете и организам до организам. Има некогаш тт со 37 и нешто, едвај 38 па го " кине" детето и му давам парацетамол да му олеснам, да се опушти, да заспие, некогаш и тоа е потребно на организмот побргу да се избори.

sosema ste vo pravo.sepak dete e vo prasanje i ne moze da se ceka posebno ne okolu edna nedela.fakt e deka temperaturata e reakcija na vospalenie nastinka il virus a site znaeme kolku e bitno prvenstvenoto reagiranje.za temperatura jas edvaj 2 dena cekam da pominat za da odime na lekar.nie imame godina i 2 nedeli i ova ni e vtor pat da kacime temperatura.prviot pat ni bese od grloto i zapcinjata a sega se somnevame pak na zapcinja(zasto nema nikakvi dr simptomi) pa eve cekame da pomine barem 1 den za da ideme da lekar.kaj decata temperaturata brzo varira za mislam deka epten retko koj moze da pomine bez lekar user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1040
   RE: Температура кај децата
23.3.2014 11:59:34   
Defne90 RR
Леле и ние цела ноќ сме со 39 температура кај помалото.Ама уште што не пробав и туширање,и вински оцет, и го мачкав со ракија во која имаше апче парацетамол и ништо не помогна.Цела ноќ си ја држи.Е дури сега ја намали малку на 38 и го оставив да поспие кутрото затоа што цела ноќ нема спиено.Јас сум ептен паничарка кога се работи за температура и ми беше страв да го оставам да се успие за да не ја качи уште повеќе па да си отвориме некоја беља.Ама се надевам дека од денеска ќе му потпомине и дека ќе успееме да ја симнеме.Ама вирусов е таков и матичната ми рече било нормално и два дена воопшто да не ја симне.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1041
   RE: Температура кај децата
24.3.2014 23:43:13   
deluxe
Вчера вечер Ф имаше Тт.Но денес немаше ,си беше ок.Вечерва превентивно му дадов Ефералган,за во случај ноќеска да крене.Но по 20мин поврати.И сега сум во недоумица дали пак да му дадам сируп??дали го поврати не знам,но 20 минути доволни се да се абсорбира сирупотuser posted image
Ај пишете советчеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 1042
   RE: Температура кај децата
25.3.2014 0:04:18   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Вчера вечер Ф имаше Тт.Но денес немаше ,си беше ок.Вечерва превентивно му дадов Ефералган,за во случај ноќеска да крене.Но по 20мин поврати.И сега сум во недоумица дали пак да му дадам сируп??дали го поврати не знам,но 20 минути доволни се да се абсорбира сирупотuser posted image
Ај пишете советчеuser posted image

Делукс ако детето го поврати сирупот во рок од половина час дај му само половина од дозата а ако поврати во и е поминато повеќе од половина час немаш потреба да му даваш воопшто затоа што ораганизмот веќе го ресорбирал.Јас баш ја прашував матичната за тоа затоа што кај мене малото постојано повраќаше така,и таа ми го кажа тоа.И ние прееска баш го повративме антибиотикот и тоа веднаш штом му го дадов но после му дадов само половина доза.Ае со помин нека ви е и побрзо да оздравите.user posted image А јас пак денеска со поголемото се расправав сега пак тој цел ден со 39 температура,матичната ни вели си го пренесуваат вирусот децата едно на друго затоа сме си постојано болни.Ама фала богу сега пред еден час и поголемиот ја симна и сега спие кутриот од што имаше висока температура и стомакот цел ден го болеше.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1043
   RE: Температура кај децата
25.3.2014 10:40:35   
topce

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Вчера вечер Ф имаше Тт.Но денес немаше ,си беше ок.Вечерва превентивно му дадов Ефералган,за во случај ноќеска да крене.Но по 20мин поврати.И сега сум во недоумица дали пак да му дадам сируп??дали го поврати не знам,но 20 минути доволни се да се абсорбира сирупотuser posted image
Ај пишете советчеuser posted image

не му давај превентивно парацетамол само кога има температура, не е добар за бубрезите.
инаку за повисоки температури и почести подобро решение е блокмакс за деца на база на ибубруфен е.
ке направи малку проблем со јадење ако го давате подолго од 3 дена.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1044
   RE: Температура кај децата
25.3.2014 16:21:50   
Defne90 RR
Да точно е тоа со парацетамолот,ни јас не им давам на моите парацетамол,им давам и јас Блок Макс ем е по вкусен и полесно го пијат ем е подобар и поефикасен.Инаку ние и денес ете пак сме со температура веќе втора недела почна никако да престанат да ја качуваат.Ајде барем бргу ја намалуваат не ја држат и не е многу висока.Сега им препиша матичната други поефикасни лекарства па се надевам дека конечно ќе почнат да оздравуваат.

< Поракaта ја уредил Defne90 -- 25.3.2014 16:24:47 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 1045
   RE: Температура кај децата
26.3.2014 1:44:36   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: topce


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Вчера вечер Ф имаше Тт.Но денес немаше ,си беше ок.Вечерва превентивно му дадов Ефералган,за во случај ноќеска да крене.Но по 20мин поврати.И сега сум во недоумица дали пак да му дадам сируп??дали го поврати не знам,но 20 минути доволни се да се абсорбира сирупотuser posted image
Ај пишете советчеuser posted image

не му давај превентивно парацетамол само кога има температура, не е добар за бубрезите.
инаку за повисоки температури и почести подобро решение е блокмакс за деца на база на ибубруфен е.
ке направи малку проблем со јадење ако го давате подолго од 3 дена.

i nie pominavme samo edna vecer so tempeatura,drugiot den kako nisto da ne bilo.ne mi e jasno sto se sluci user posted image inaku izbegnuvajte paracetamol sirup zasto steti na crniot drob kade sto se deponira a osven toa cepcinjata se daleku poefikasni

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 1046
   RE: Температура кај децата
26.3.2014 9:45:19   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


ИЗВОРНА ПОРАКА: topce


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Вчера вечер Ф имаше Тт.Но денес немаше ,си беше ок.Вечерва превентивно му дадов Ефералган,за во случај ноќеска да крене.Но по 20мин поврати.И сега сум во недоумица дали пак да му дадам сируп??дали го поврати не знам,но 20 минути доволни се да се абсорбира сирупотuser posted image
Ај пишете советчеuser posted image

не му давај превентивно парацетамол само кога има температура, не е добар за бубрезите.
инаку за повисоки температури и почести подобро решение е блокмакс за деца на база на ибубруфен е.
ке направи малку проблем со јадење ако го давате подолго од 3 дена.

i nie pominavme samo edna vecer so tempeatura,drugiot den kako nisto da ne bilo.ne mi e jasno sto se sluci user posted image inaku izbegnuvajte paracetamol sirup zasto steti na crniot drob kade sto se deponira a osven toa cepcinjata se daleku poefikasni

Да се додадам и јас на списокот,една вечер со Т и после како ништо да не било,да се чуди човек user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1047
   RE: Температура кај децата
26.3.2014 10:01:40   
Felly RR
Само со лесно нека им поминува, периодот е таков, сето вируси.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 1048
   RE: Температура кај децата
26.3.2014 23:28:02   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


ИЗВОРНА ПОРАКА: topce


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Вчера вечер Ф имаше Тт.Но денес немаше ,си беше ок.Вечерва превентивно му дадов Ефералган,за во случај ноќеска да крене.Но по 20мин поврати.И сега сум во недоумица дали пак да му дадам сируп??дали го поврати не знам,но 20 минути доволни се да се абсорбира сирупотuser posted image
Ај пишете советчеuser posted image

не му давај превентивно парацетамол само кога има температура, не е добар за бубрезите.
инаку за повисоки температури и почести подобро решение е блокмакс за деца на база на ибубруфен е.
ке направи малку проблем со јадење ако го давате подолго од 3 дена.

i nie pominavme samo edna vecer so tempeatura,drugiot den kako nisto da ne bilo.ne mi e jasno sto se sluci user posted image inaku izbegnuvajte paracetamol sirup zasto steti na crniot drob kade sto se deponira a osven toa cepcinjata se daleku poefikasni
Да си кажам појасно ние користиме Ефералган сируп,кој нормално е на основа Парацетамол.Ме интересира дали овие штетни својства важат само за конретно сирупот Парацетамол??или за сите кои го содржат Парацетамолот во својот состав како што е случајот со Ефералганот,Далерон и др.user posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1049
   RE: Температура кај децата
28.3.2014 14:05:47   
mamita83
Сите сирупи - орални суспензии кои во својот состав содржат парацетамол имаат штетни својства, значи сеедно кој сируп го користиш Далерон, Ефералган и слично; сите содржат еднаква количина на парацетамол, пр. на 5ml орална суспензија 120mg парацетамол. Затоа никогаш не го користам парацетамолот превентивно, туку само кога телесната температура е над 38,5 степени со живин топломер - секако тоа е советот кој ми го даде педијатарот. Ибупрофен не сум користела никогаш, но знам дека е појак од парацетамолот, и се користи за многу висока температура кога парацетамолот не делува.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1050
Страница:   <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?