|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 14 [15] 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
18.10.2013 12:16:37   
Big mamy
moeto malecko ima polni 3 mesei t.e. vtora nedela vo 4ti mesec e go fati nastinka.... mm prvo bese nastinat i za 2-3 dena op i kaj maliot.... noseto mu e zatnato i polno so sekret, potkasluva ama poretko, temperatura nema, mu stravam solen rastvor vo noseto i so pompica go vadime sekretot..... pa ve molam kazete nesto poveke da storam za da mu gi namalam simptomite na nastinkata....user posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
20.10.2013 9:39:45   
Snowhite RR
Па Big mamy можеш пола вит Ц да издробиш во лајче и со млеко да го раствориш и да му дадеш, инаку продолжи со пумпицата вади му го секретот почесто да не му слези надолу

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Big mamy)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
20.10.2013 10:21:31   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Big mamy

moeto malecko ima polni 3 mesei t.e. vtora nedela vo 4ti mesec e go fati nastinka.... mm prvo bese nastinat i za 2-3 dena op i kaj maliot.... noseto mu e zatnato i polno so sekret, potkasluva ama poretko, temperatura nema, mu stravam solen rastvor vo noseto i so pompica go vadime sekretot..... pa ve molam kazete nesto poveke da storam za da mu gi namalam simptomite na nastinkata....user posted image


Мами,за носето ти препорачувам Синомарин физиолошки раствор,многу е добар и ефикасен,приота задолжително чисти му го носето повеќе пати на ден,какпите можеш да ги ставаш 3 до 4 пати во текот на денот.Додека за Ц витамин нас педијатарот ни препорача после 4ти месец да давам Пливит Ц 50мг по едно на ден издробено и помешано со чајче или вода.сепак консултирај си се со педијатар за секој случајuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Big mamy)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
25.11.2013 19:54:46   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nas ova ne spasi za grlceto koga i bese crveno,doktorkata rece nesto na prirodna baza,da ne dava antibiotik,i ova se pokaza dosta efikasno....ima za deca i e na prirodna baza

user posted imageИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

jas samo sto zemav od pro bebe angi i staviv na lazice 15 kapki na sekerce .deluxe vie kako gi davate i kolku vreme??
Bevme na lekar ama bese prepolno,i se vrativme......Ke davam kapki,a ova sprejce neznam dali ke dava direktno da i go prska,ne otvara usta:(
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

sprejceto e dosta efikasno,kerka mi go prifati duri uste barase,nekolku pati vo denot se dava.,i se uarni bas...
ajde so lesno neka vi e i pobrgu da ozdravite
ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

jas samo sto zemav od pro bebe angi i staviv na lazice 15 kapki na sekerce .deluxe vie kako gi davate i kolku vreme??
Bevme na lekar ama bese prepolno,i se vrativme......Ke davam kapki,a ova sprejce neznam dali ke dava direktno da i go prska,ne otvara usta:(Анет јас му давам по 10 капки,3 пати во денот,или може 15 капки но два пати.Значи вкупна доза на капки во денот да биде 30.Малку вкусот му е необичен за малечко детенце,но јас му го мешам во лажичка со малку сокчеuser posted image ,не сим пробала со шеќер,може така нема да се противи да го испиеuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Нема потреба да се даваат со шеќер, убави се на вкус, не се толку горчливи како тие обичните прополис капки.
А и не е препорачливо од причина дека шеќерите всушност ги " хранат" бактериите и уште повеќе го иритираат грлото.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Според мене прополисот не би требало да се голта наеднаш, туку или на шеќер, или на парче леб, да се капне и тоа да се држи подолго време во устата, значи шеќерот да се растопува во устата, а со тоа и прополисот да се задржи подолго време баш на грлото кај што треба и да делува, тогаш има поголем ефект. Исто како пастилите за болно грло што ги шмукаме.
ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Нема потреба да се даваат со шеќер, убави се на вкус, не се толку горчливи како тие обичните прополис капки.
А и не е препорачливо од причина дека шеќерите всушност ги " хранат" бактериите и уште повеќе го иритираат грлото.


Тоа е точно во врска со шеќерот.Можеби и затоа не посегнувам по шеќер.Но проблемот е што Ф не сака да ги голтне ако му ги давам чисто само капки.Имаат некој ментол мирис и вкус,а тој изгледа не го сака тој вкус.И сега буквално се бориме кога треба да ги голтне.Сите дома држиме,кој рака,кој нога ,за јас да му ставам в устаuser posted image user posted image user posted image user posted image
Како да му ги давам поинаку не знам...user posted image Посоветувајте ме...user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Epa da vi kazeme deka ke pieme Ospen....Kapkite ke si gi davam pak,jas i staviv malku sok i vo sokceto vo malo lazice kapnav kapki,go ispi taka.....na seker staviv ama go ispluka.....:))
_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.11.2013 12:41:36   
Snowhite RR
Од прополис пробебе анги јас многу благодет видов оваа есен, на неколку пати кога ќе поткренеше М малку Т му давав по 3 пати 15 капки и се средуваше

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.11.2013 12:51:15   
deluxe
Ние изгледа одручеква ќе одиме да ја посетиме матичната.Ф вчера вечер беше со темп.а и сабајлево се слушнавме дома ,повторно бил топличок.Ама на два ума сумuser posted image Едно што е настинат,течи носето и кашла,а друго што му никнуваат истовремено две четворки.И сега појма немам од што еuser posted image Ама како и да е ќе си кркаме антибиотик изгледаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.11.2013 13:11:23   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Ние изгледа одручеква ќе одиме да ја посетиме матичната.Ф вчера вечер беше со темп.а и сабајлево се слушнавме дома ,повторно бил топличок.Ама на два ума сумuser posted image Едно што е настинат,течи носето и кашла,а друго што му никнуваат истовремено две четворки.И сега појма немам од што еuser posted image Ама како и да е ќе си кркаме антибиотик изгледаuser posted image

Делукс,А сите овие симптоми ги имаше при вадење на тројки и четворки. За антибиотик на матичната и треба крвна слика или брисеви,немојте веднаш со антибиотици. Зима доаѓа,на Ф му треба имунитетот

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.11.2013 13:40:21   
deluxe
Кога ја извади првата 4ка,појави температура,и јас незнаејќи го однесов на лекар мислејќи дека му е грлото.Ни препиша антибиотик со дијагноза црвено грло.По 2 дена од пиењето на лекот се појави запчето.Разликата од тогаш и сега е што тогаш ниту му течеше носе,ниту кашлаше,а сега и кашла и носе му течи,и двете 4ки се во фаза на растењеuser posted image .И затоа не знам што да мислам и што да правамuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.11.2013 13:43:51   
Felly RR
Убаво ти вели мами ејнџлс - направете барем крвна слика. Побарај си сама. Од крвната слика ќе се види дали се леукоцитите покачени и дали има потреба за антибиотик.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.11.2013 13:47:34   
deluxe
Ама за крвна слика треба да чекаме дури утре. Попладне работат ?Приватните лаборатории не ми се за верување user posted image Исклучиво крв проверувам во државната лабораторија.Ќе побарам секако да видиме што е...

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 26.11.2013 13:48:37 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.11.2013 20:25:12   
Felly RR
Делукс, не сум видела за да ти пишам, денес денов веќе помина - ама да си знаеш за друг пат - Работат и попладне. Мислам дека до 7 часот навечер работат, баш и поубаво е попладне, зошто нема многу гужва и за 2-3 минути ќе ги земете резултатите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
27.11.2013 17:39:03   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Делукс, не сум видела за да ти пишам, денес денов веќе помина - ама да си знаеш за друг пат - Работат и попладне. Мислам дека до 7 часот навечер работат, баш и поубаво е попладне, зошто нема многу гужва и за 2-3 минути ќе ги земете резултатите.Фели благодарам на информацијата.Вчера Ф беше супер.Не крена повеќе температура,ниту кашла.Единствено носето му тече по малку но го средуваме со Синомарин.Така ја одложивме посетата кај матичната.Но сепак твојата информација ќе ми се најде за понатамуuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
19.12.2013 10:28:34   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: dariva
kaslica i nastinka kaj bebe od 4 meseci ve molam za soveti alt_ernativna medicina caevi medovi
sin mi ima 4 meseci kasla dr vika e obicna nastinka a on kasla nezz sto bi mu davala na tolku malo bebe a antibiotik neeeeeeeeeee_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
19.12.2013 11:01:42   
sandriana RR
Дарива, ако е само настинка, како што кажал д-рот, навистина нема потреба од антибиотик.
Кашлицата може да му е толку интензивна и од секретот кој се спушта од носето. Затоа, обиди се првин со чистење на носето со физиолошки р-р и пумпица или аспиратор. Бебето е малечко за било каква алтернативна медицина.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
20.2.2014 14:16:10   
Bububebe
Ќе ве молам искуства со сирупот Ламокс?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
20.2.2014 16:41:55   
Felly RR
Не сме го користеле до сега, и немам искуство со овој сируп, се надевам некоја мамичка што го користела ќе пише.
А за што ви го дадоа?_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
20.2.2014 22:21:24   
Defne90 RR
Ние го користевме Ламокс сирупот кога децата имаа многу секрет и им го давав по двапати на ден по 2,5 мл едно време па после докторката ни рече да им го даваме по еднаш кога подсопре кашлицата.Инаку штознам задоволна сум лани многу долго го пиеја ама сепак не треба да се претерува со него,сепак докторката ке ви каже како и колку да го дозирате..Инаку помалото беше некаде околу 7,8 месеци кога го пиеше.Мислам дека оди на слободно и чини некаде околу 100 денари.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
21.2.2014 13:48:20   
Bububebe
Пред неколку месеци дадов ламокс за исфрлање шлајм,за еден ден се се среди.Се исповрати.
Е сега ,носето му е растечено и затнато.Му се слева во грлото и кашла и докторот ни даде спреј за нос и ламокс
Му дадов ама нема никаков ефект,кашла уште малку суво малку влажноuser posted image
Не знам што да му дадам,а дури утре сме на контрола

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
21.2.2014 20:19:19   
Defne90 RR
Ne mu davaj nisto na svoja raka,najprvo lekarot neka go pregleda i toj neka mu go odredi terapijata i lekot.I sekako kazi mu na lekarot za site lekovi sto gi primilo maloto za da ima uvid.Pozdrav i sekoe dobro.Ne grizi se normalno deka prvite denovi se uste ke ima slajm i ke mu tece noseto,ponekogas e potrebno vreme za teloto da zazdravi.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
21.2.2014 21:48:07   
Defne90 RR
Заборавив да пишам во пртеходниот пост,ама пробај со тоа да ставиш вода во еден сад и во водата стави босилек,било свеж или сув и така нека поврие петнаесетина минути.Ептен многу го освежува воздухот и му се распишуваат бронхиолите на детето.Ние постојано правевеме така.И кога го бањаш направи му многу пареа така тоа да вдишува и верувај ми дека ќе биде подобро.Инаку било каков лек да му даваш било да е на рецепт или не најпрво консултирај се со педијатарот.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
2.3.2014 16:22:54   
Mimi33
Мамиии таман се израдвав дека ќе ја поминиме зимата ете ти ја настинката на врата....И тоа со температура, течење на носот, отежнато дишење дури и во сонот ме преплашува како рчка...Др.Маргарита вика дека нема ништо на плуќата и некои знаци на бронхит што ептен ми олесна....Си викам недај боже нешто такво....Да се надеваме за брзо ќе му помини....дете ко на куче ќе му помини хехехе

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
24.4.2014 9:41:50   
Felly RR
И ние еве 3-4 дена сме настинати, и тоа двете заедно со истите симптоми. Првите 2 дена само со затнат нос, а 3 ден и зарипнавме. Дури и од градинка вчера кога ја земав ми вели -Мамо, зошто ми е гласот ваков? Слушаш сменет ми е гласот.
Кажете некаков лек, јас и правам топли чајчиња, и цедам сокови од лимон/портокал, и во носето прскаме Оперил, ама што можем да дадам за грлцето и за гласот да и се пушти?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
24.4.2014 21:49:30   
Палешка РР
Felly некаде читав дека гласот се пуштал од било каков сируп за алергија.
Па пробајте една две вечери мислам не е штета, еве Миа цела зима и сеуште го пие.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
7.5.2014 8:01:43   
mommy_angels RR
Јас попуштив со живци од времево и настинкиве.Ми се смачи ,неможам веќе.Откако фати оваа таканаречена пролет,поточно кажано зима user posted image ,детево ми е постојано настинато.Еве ја од синоќа пак кашлање,носето де затнато,де протекува,аман!!! Да дојдат тие жештините да здивнеме малце user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
7.5.2014 10:10:36   
paleska1
zdravo mamicki! sovet😔imame nepolni 4 meseci noseto ni teci,kaslame,kivame.Stavame samo fizioloski rastvor no ne ni pomaga mnogu.user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 14 [15] 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 14 [15] 16   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?