|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.7.2013 10:24:10   
cacisk
Samo sto se javiv vo fondot mi rekoa deka vcera mi go pratile izvestuvanjeto user posted image no ne mi kazaa kako e odgovorot user posted image Leleee denes ili utre ce mi stigne ce puknam od neizvesnost.
Devojki kazete mi od maticniot ginekolog treba da zemam specijalisticki upat za IVF? Dali treba uste nesto od kaj mat. da se zeme?

(Одговор на членот cacim)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.7.2013 11:59:16   
virgo
cacisk daj boze da imash pozitiven odgovor pa za ostanatoto se ke si se sreadi samo prvo da se izraduvash. sigurno vo izvestuvanjeto ti pishuva se shto treba da napravish user posted image user posted image

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.7.2013 15:13:32   
Tajci_pp
Dopolnitelnite dokumenti treba direktno do komisijata da gi dostavis ako si od sk odnesi gi direktno tamu ako ne prati gi po posta vo preporacano pismo so povratnica jas taka napraviv koga gi podnesuvav dopolnitelnite dokumenti.Pozz i so sreka!

(Одговор на членот cacim)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.7.2013 17:10:35   
nataly86
devojki so koj datum na podnesuvanje vekestignaa odgovori od fondot jas gi podnesov 05.07

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.7.2013 19:22:00   
cacisk
Denes go dobiv pismoto vaucerot mi e odobren user posted image user posted image
Uff kakvo olesnuvanje. Se zacudiv sto tolku brzo mi go odobrile. Jass gi podnesov na 25.06. Sega ostanuva da vidam dali kaj istiot doktor ( mnogu sum zadovolna od nego) ili kaj nekoj drug.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.7.2013 19:49:22   
kapina
Cacisk cestitki za vaucerot I ovoj vaucer neka ti ja donese najgolemata radost vo zivotot

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.7.2013 23:10:27   
cacim
Natali jas gi podnesov na 05.06,a utre ke gi nosam dopolnitelnite sto mi gi baraa...
Cacisk so sreka vaucerot I daj boze da bide posleden,nie izgleda povtorno zaedno ke se borime I davame podrska....pozz



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 15.7.2013 12:37:33 >

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.7.2013 8:47:42   
virgo
Konechno vo petokot gi podnesov dopolnitelnite rezultati shto mi gi baraa. Se nadevam deka ovoj pat se ke bide kako shto treba i posle odmorov konechno ke se izraduvam so odobren vaucher i daj boze do godina so mm ke bideme " mama i tato".user posted image

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот cacim)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Информации за остварување на правото за И...
20.7.2013 23:36:25   
suzeto
nova vest za tie sto sakaat vtoro dete ....imase na vesti od januari pocnuva ivf preku fondot za vtoro dete........superrrrrrrrrrrrrr

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Информации за остварување на правото за И...
21.7.2013 18:03:48   
Melanija RR
Бесплатно ин-витро и за второ дете

За оваа цел идната година ќе бидат обезбедени средства во висина од 1,5 милиони евра

Владата на последната седница донела одлука да се овозможи бесплатно ин-витро и за второ дете. За таа цел за наредната година ќе бидат обезбедени средства во висина од 1,5 милиони евра.

- Со министрите за финансии и за здравство долго време вршевме подготовки и пресметки затоа што се работи за прилично скапа интервенција. Веќе наредната година ќе планираме во буџетот дополнителни 1,5 милион евра за оваа активност, што заедно со ин-витрото за прво дете, за што годишно се издвојува еден милион евра, ќе биде вкупно 2,5 милиони евра за ин-витро за македонските граѓани, рече премиерот Никола Груевски, одговарајќи на новинарски прашања по посетата на Геронтолошкиот завод „13 Ноември“ во Ѓорче Петров.

Појасни оти се очекува средствата за ин-витро за второ дете за втората година да се намалат на еден милион годишно, што заедно со ин-витрото за прво дете ќе биде по два милиони годишно заедно. За првата година, рече, се планирани повеќе средства бидејќи има многу луѓе кои заради финансиски причини не можеле да направат ин-витро.

- На ваков начин Македонија станува лидер во овој дел. Не многу земји во Европа имаат можност и за второ дете да имаат бесплатно ин-витро како што тоа е случај со Македонија. Ова е една од повеќето наши активности поврзани со демографската политика, но што е најважно е од голема полза за многу семејства кои имаат проблем со зачнување, односно по природен пат да добијат деца. Мислам дека правиме една многу добра и корисна за многу семејства работа која ќе ги усреќи таквите слуѓе и ќе им ги направи животите поубави и посреќни, истакна Груевски.

Премиерот информира дека одлуката за бесплатно ин-витро ќе почне да се применува од 1 јануари наредната година.

Извор:Утрински весник

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Информации за остварување на правото за И...
22.7.2013 23:20:47   
suzeto
samo uste da ne kompliciraat so mnogu dokumenti ..ispituvanja...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.7.2013 9:58:50   
LoveableMe RR
Ме интересира:
- каде се испитува Антимулериан хормон, дали прават на државно, ако не , каде се виспитува колку чини, на кој ден од циклус се прави и сл?
- каде се прави 3Д,4Д еко што бараат овие? Може на ГАК?

Фала на информациите. Поздрав,

(Одговор на членот cacim)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.7.2013 11:42:17   
Melanija RR
LoveableMe темата за Анти-милеров хормон - AMХ е ТУКА ,последно MademoiselleNina го има испитано па пиши во таа тема ќе види ќе ти пише.
Инаку за испитувања преку крв ако незнае матичниот распрашувајте се сами.Ми имаат кажано а тое е приватно и на крај ќе најдам дека и на државно се испитува.Бидете упорни.Мене секогаш прво ми текнува на Клиничка биологија и секогаш прво таму се јавувам телефонски.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.7.2013 12:49:39   
LoveableMe RR
Меланија, благодарам многу за линкот. Други ми кажаа дека се испитува само во Адриалаб било кој ден од циклус.

Јас за да се уверам за посигурно свртев кај докторите од ФЗО и една од нив на телефон не знаеше каде се испитува, па викам го барате, не знаете да ги информирате пациентите каде се испитува, њ,њ,њ. А викам треба ли секоја пациентка да го испита? Ми вика ако другите хормони ти се во ред, не бараме тој хормон посебно да се испита. Е па добро викам така кажете, да не даваме пари џабе наваму-натаму.

Значи девојки при поднесување на документација за ИВФ, не мора да тестирате Анти-милеров хормон доколку другите вредности на хормоните ви се ок, така ми кажаа од ФЗО. Се надевам не ме излажаа.

Позз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.7.2013 14:24:28   
Melanija RR
Стварно на нерви одат нека кажат ако не треба ,а ти види ако најдеш на државно испитајси поради себе да си знаеш сепак е корисна информација

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.7.2013 16:37:15   
kate18
Vo pravilnikot na FZO pisuva deka ako imas problem so FSH i Estradiol,togas baraat vo fondot Antimulerov da ne e pomal od 1, i antralni folekuli da imas ne pomalku od 5.
I nie sobirame dokumenti za InVitro dali nekoj znae dali se pilozuva snimkata od HSG ili samo izvestajot?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.7.2013 17:20:44   
kapina
Kate jas ja priloziv I hsg snimkata se nadevam milicka oti I tvoeto IVF ke zavrse uspesno kako moeto

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.7.2013 18:41:18   
suzeto
a dali ako imas endometrioza imas pravo na ivf besplatno

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Информации за остварување на правото за И...
25.7.2013 14:43:28   
cacim
Devojki samo sto mi se javi soprugot, mi kaza deka stignalo izvestuvanjeto, ODOBREN mi e vaucerot..........vo septemvri se nadevam pocnuvame...

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Информации за остварување на правото за И...
25.7.2013 15:04:24   
cacisk
cacim user posted image user posted image odlicni vesti. Jas i ti povtorno zaedno cepravime IVF user posted image
Ovoj pat neka ni zavrsi so dve user posted image user posted image

(Одговор на членот cacim)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Информации за остварување на правото за И...
25.7.2013 15:35:08   
nataly86
user posted image user posted image user posted image Cestitki cacim ti posakuvam ispesno IVF, Samo mojot vaucer nigde go nema na 05.07 podnesov i user posted image Tuka vo podrcanata sluzba na FZO prasav velat cekaj nemame informacija, citam niz forumot deka se javuvale nekoi devojki, kade i na koj broj? POzzzz

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Информации за остварување на правото за И...
25.7.2013 15:50:40   
cacim
nataly86 otvori na stranata na fzo.org.mk i kaj IFV postapkata ima broevi, javise slobodno i prasaj si....

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 25.7.2013 21:27:06 >

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Информации за остварување на правото за И...
25.7.2013 16:00:30   
latica
Честитки за ваучерот.
Сега читајки ве ми се јавија некои дилеми, а следната недела ќе ги подаваме документите.
1. Јас имам 2 Д ехо со извештај кој го правев во ановулаторна фаза (дали тоа има врска) Затоа што во фондот ми рекоа дека 4 Д ехо се прави само кај машки фактор на неплодност. Така да јас направив 5 ден од циклус 2 д ехо со краток извештај дека анатомски се е во ред и т н
2. Хормоните ми се во ред сите во граници на нормала (мора ли тој анти милеров хормон и зошто се испитува, го испитуваат ли во постапката на ивф

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

user posted image user posted image user posted image Cestitki cacim ti posakuvam ispesno IVF, Samo mojot vaucer nigde go nema na 05.07 podnesov i user posted image Tuka vo podrcanata sluzba na FZO prasav velat cekaj nemame informacija, citam niz forumot deka se javuvale nekoi devojki, kade i na koj broj? POzzzz



Мила ти ги пратив телефонските броеви во порака user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 25.7.2013 21:28:08 >

(Одговор на членот cacim)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Информации за остварување на правото за И...
26.7.2013 13:44:59   
babyhope
nataly86 мила ти си ги поднела заедно со мене, веќе требаше да ти стигнат ако ти се во Скопската ФЗО поднесени, се јави ли да прашаш, може и писмото негде залутало... Јас да ви кажам го чекав 3 дена. Обично во сандачето ми се извадени пола од писмат а пола се внатре па не морам да го отварам за да знам. И така си чекав јас, кога мм случајно отвара во саботата и го гледа писмото ОТВОРЕНО и ставено внатре user posted image user posted image Бев премногу среќна затоа што е позитивен одговорот ама после стварно се изнаервирав кој се дрзнал да ми отвара пошта... може и поштарот ама ај да не грешам душа user posted image

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Информации за остварување на правото за И...
27.7.2013 20:28:29   
nataly86
Denes stigna doma pismoto.... odobren e vaucerot!!!!!!!!!!!user posted image Sega uste da stignat rezultatite od genetskite ispituvanja i mozi da se pocni so postapkata... Pozdrav i se nadevam deka prva sreka ke imam so in vitroto

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?