|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
31.7.2013 14:30:55   
LoveableMe RR
Рингерајки здраво,

Дали може да ми кажете 3Ди 4Д ехо што треба да се приложи во документација во Фондот, кога треба да се направи? На средина од циклус или било кога може да се направи? Што бараат? Се јавив да прашам кој ден треба ехо, ама сите биле на терен. Позз,

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Информации за остварување на правото за И...
31.7.2013 14:35:55   
kapina
Jas nemav voopsto eho napraveno samo hsg I laparoihisteroskopija odnosno. Samo otpusnoto pismo. Od laparoihisteroskopija I snimkite od hsgto gi pustiv nemoras da praves eho ako gi imas tie dve ispituvanja napraveno

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Информации за остварување на правото за И...
31.7.2013 14:43:32   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jas nemav voopsto eho napraveno samo hsg I laparoihisteroskopija odnosno. Samo otpusnoto pismo. Od laparoihisteroskopija I snimkite od hsgto gi pustiv nemoras da praves eho ako gi imas tie dve ispituvanja napraveno


Капина, фала ти многу. Јас имам правено ХСГ, добри се каналите, лапаро-хистероскопија немам правено, никој гинеколог не ми кажа дека треба, рекоа ок сум, ако имаше таква потреба ќе кажеа се надевам......

Ок, ајде уште некој ако знае нека каже од рингерајкиве, а јас утре ќе се јавам во Фондот да прашам уште еднаш и ќе кажам на сите што им треба ваква информација. Позз

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Информации за остварување на правото за И...
31.7.2013 14:55:09   
latica

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jas nemav voopsto eho napraveno samo hsg I laparoihisteroskopija odnosno. Samo otpusnoto pismo. Od laparoihisteroskopija I snimkite od hsgto gi pustiv nemoras da praves eho ako gi imas tie dve ispituvanja napraveno


Капина, фала ти многу. Јас имам правено ХСГ, добри се каналите, лапаро-хистероскопија немам правено, никој гинеколог не ми кажа дека треба, рекоа ок сум, ако имаше таква потреба ќе кажеа се надевам......

Ок, ајде уште некој ако знае нека каже од рингерајкиве, а јас утре ќе се јавам во Фондот да прашам уште еднаш и ќе кажам на сите што им треба ваква информација. Позз



Јас звонев во фондот за истото и ми рекоа дека ако причината е машки фактор се прави 4Д ехо ако не не треба


(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Информации за остварување на правото за И...
31.7.2013 15:05:54   
LoveableMe RR
Леле Латица, фала ти, не е машки фактор кај нас, практично не е фактор кај ниеден од нас, ама ете... не сака да се фати..... Сопругот прво имаше тератозооспермија поради бактерија, после кога ја исчистивме, на двата последователни спермограми состојбата е доста добра.

Супер што ми кажа, таман да не трчам по болници да барам упати, да правам ехо без врска, имам некои ехоа од пред неколку месеци на матичен, тие ќе ги приложам ако им значат. Позз,

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Информации за остварување на правото за И...
31.7.2013 15:13:20   
latica

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe

Леле Латица, фала ти, не е машки фактор кај нас, практично не е фактор кај ниеден од нас, ама ете... не сака да се фати..... Сопругот прво имаше тератозооспермија поради бактерија, после кога ја исчистивме, на двата последователни спермограми состојбата е доста добра.

Супер што ми кажа, таман да не трчам по болници да барам упати, да правам ехо без врска, имам некои ехоа од пред неколку месеци на матичен, тие ќе ги приложам ако им значат. Позз,




А да те прашам сега јас нешто user posted image Моето обично ехо е пправено во ановулаторна фаза, значи тоа ми го пишува во извештајот и од гинекологот е образлошено дека анатомски се е во ред, таму со измерени параметри. Има ли тоа врска или мора во одреден период од циклус да биде

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Информации за остварување на правото за И...
31.7.2013 15:20:37   
kapina
Moj sovet ti e napravi si laparoihisteroskopija pred invitroto daleku po precizna e od hsgto jas na hsgto imav samo priraslici od slepoto crevo ana laparoihisteroskopijata izleze oti pokraj priraslicite imam I polip I miom

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.8.2013 10:07:44   
LoveableMe RR
Се јавив во Фондот, доктор Жаклина се јави на телефон, ми кажа дека 3Д и 4Д ехо бараат зависно од патологијата и од другата документација и кај секого е различно. Начелно, ми кажа 3Д и 4Д ехо е обврзувачки за проблем кај машкиот фактор, а ако е тоа уредно во принцип прифаќале 2Д ехо во прилог.

Латица, прашав од кој ден циклус им треба ехо, рекоа нема врска кој ден е направено (иако повеќето гинеколози бараат на средина на циклус).

Јас планирам да поднесам документи и ќе дадам ехо што го имам, па ако треба ќе дополнувам.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.8.2013 13:34:34   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

a dali ako imas endometrioza imas pravo na ivf besplatno


(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.8.2013 13:57:37   
latica
Пред да ги пратиме документите во понеделник здравје имам чувство како се нешто да ми фали во документите
Ги иМам следните
1. ХСГ
2. Лапаро-хистероскопија со препорака за ин витро
3. Микробиолошки испитувања (микоплазма, уреоплазма, кламидија, токсо)
3. ПАП тест
4. Крвна слика, гликемија и седиментација
5. ХИВ, Хепатит Б и ц за двајцата
6. Спермограми 2(нормозооспермија и астенозооспермија, имам и со тератозооспермија но тој не го праќам поради ешерихијата user posted image )
7. Имам спермокултура (чиста од претходно)
8. Ехо извештај од гинеколог (во ановулаторна фаза, се надевам дека нема врска тоа)
Пишете дали се во ред, страв ми е да не испуштам нешто па да се нервирам пак user posted image user posted image user posted image user posted image

Поздрав мили мои и држете среќа user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.8.2013 14:54:16   
LoveableMe RR
Сузето, мислам дека нема да ти одобрат ин-витро дури не направиш интервенција за ендометриозата, но сепак еве други членки нека кажат.

Латица, мораш 3Д и 4Д ехо, штом имаш проблем со машкиот фактор. Но во секој случај не смеете да си играте со ешерихијата коли и да се обидувате со ин-витро или други методи. Преземете се што треба да ја исчистите, затоа и спермограмот е лош. Кај сопругот прво имаше тератозооспермија поради бактерија, по терапијата, супер му беше спермограмот. И обавезно пополнети формурлари од тебе, сопругот и еден од гинекологот.

Поззз,

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.8.2013 16:35:14   
Melanija RR
latica како што пиша LoveableMe на ваша штета е што ја прикривате ешерихијата размислете убаво

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Информации за остварување на правото за И...
3.8.2013 19:33:39   
virgo
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.8.2013 12:16:07   
latica
Во вториот спермограм немаше таква препорака и леукоцитите беа намалени на 25000, а референтна вредност е помалку од 1 милион. Мислам дека и нормално е да има одреден број на Ле. Така да ние секако ќе ја повториме спермокултурата пак пред ин витро, нема шанси да ризикуваме. Поентата е само да ги пратиме документите

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.8.2013 13:00:45   
Melanija RR
virgo што е работата,пак нешто ве вратија?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.8.2013 21:12:25   
kate18
Dragi RR , gi spremam dokumentite za vo fondot,ke gi nosam od ponedelnik, ve molam ako moze nekoj da mi kaze,ili tuka ili vo inbox kako treba da izgleda dobar izvestaj i exo od maticen,zosto maticnata ne mi e mnogu zapoznaena i da ne kazam ne e bas informirana...mi vika bilo formalno ,a jas ne sakam da rizikuvam. najdobro e nekoj sto ima vaucer da mi kaze sto sodrzi izvestajot. vi blagodaram

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.8.2013 22:11:10   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

virgo што е работата,пак нешто ве вратија?


Da sega ni baraat biopsija na testisi poradi azoospermijata, a treba da vidam i krioprezervacija da napravime za ako ima neshto genetski materijal da se zachuva za da ne se maltretirame pak so biopsija. Ama nazalost kolku shto sum informirana krioprezervacijata ja pravat samo privatnive bolnici. Toa e shto e. Samo problemot e shto maz mi go iskoristi odmorot i poshto ke ostane sam na rabota (kolegata mu odi na odmor) nemoze da otsustvuva a kaj niv neraboten den im e nedela.

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.8.2013 22:31:38   
kapina
Jas sega ke treba li nesto nekoj dokument od neuspesnata bremenost koga Pakistan Ke gi spremam dokumentite edinstveno sum sreknaSega sto ne zavrsiv na kiretaza. Celden deneska placam najtesko mi e otie do vcera se nadevav otie plodot e ostanal no denes koga mi kazaa oti ne e celden placam boli mnogu dusata so dusa cekam sega da pimine vremeto I pak da odam na ivf imam golema nadez oti ovoj pat se ke bide vo red

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.8.2013 8:48:43   
babyhope

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate18

Dragi RR , gi spremam dokumentite za vo fondot,ke gi nosam od ponedelnik, ve molam ako moze nekoj da mi kaze,ili tuka ili vo inbox kako treba da izgleda dobar izvestaj i exo od maticen,zosto maticnata ne mi e mnogu zapoznaena i da ne kazam ne e bas informirana...mi vika bilo formalno ,a jas ne sakam da rizikuvam. najdobro e nekoj sto ima vaucer da mi kaze sto sodrzi izvestajot. vi blagodaram

Кате ти пуштив приватна порака

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.8.2013 8:55:18   
babyhope

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jas sega ke treba li nesto nekoj dokument od neuspesnata bremenost koga Pakistan Ke gi spremam dokumentite edinstveno sum sreknaSega sto ne zavrsiv na kiretaza. Celden deneska placam najtesko mi e otie do vcera se nadevav otie plodot e ostanal no denes koga mi kazaa oti ne e celden placam boli mnogu dusata so dusa cekam sega da pimine vremeto I pak da odam na ivf imam golema nadez oti ovoj pat se ke bide vo red

Мила значи како по шаблон сме ние жените... иста мака... ако ги имаш читано моите постови во темата бременост и спонтан абортус ќе видиш дека на крај и јас завршив со реченицата- дај боже да не е вонматрична (кај мене не се виде плод иако БХЦГ беше висока) и среќа што не завршив на киретажа user posted image . Сепак поривот што побрзо да се започне со нова постапка за забременување ме држеше само околу месец дена, потоа помина стресот и сватив дека сега ако не бидне природно морам да му дозволам на организмот да дојде до нормала со целиот хормонален статус со цел се да биде во ред со наредниот пат. Не си сама, тоа сакам да ти потенцирам дека ние кои го имаме поминато тој пат те разбираме потполно и сме тука за тебе. Што се однесува до документите не ти е потребно ништо како доказ дека било неуспешно, можеш да ги чуваш смао извештаите како паѓала Бета и тоа е сосема доволно - јас ги немав ни тие па ми го одобрија второто без проблем user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.8.2013 13:52:28   
latica
Таман да ги доставиме документите испадна жената од фондот си била на одмор, значи стварно не може ништо да се планира. Се надевам дека се е за добро. Надежта последна умира мили мои. Нема разочарување. И веќе не мислам што и како имам од документи. Во ремедика ми рекоа, Фондот ако сака да ти најде рачка да те врати ќе те врати за било каква ситница. Се надевам дека се ќе биде во ред.

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.8.2013 14:11:24   
LoveableMe RR
Латица, од кој град си? Во Скопје работат. Прашај во ФЗО бидејќи не работат кај тебе, дали може да ти помогнат каде може да доставиш документација? Позз.

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.8.2013 14:31:37   
latica

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe

Латица, од кој град си? Во Скопје работат. Прашај во ФЗО бидејќи не работат кај тебе, дали може да ти помогнат каде може да доставиш документација? Позз.



Ти пратив ппорака user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.8.2013 21:23:34   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..

zdravo sakam da kazam ispitav bris papa test hiv hepatit b i c i uste sto ostanuvaz za mene.mas mi ispita hiv hepatiit b i c dali treba krvna slika za nego ili uste dva spermogrami



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.8.2013 8:38:51   
kate18
Dali so sedimentacija 20 moze da me vratat vo fondot? samo toa mislam deka mi e problematicno

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?