|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.8.2013 9:17:07   
latica
Е тоа не знам и на мене не ми е јасно, зашто е важна толку таа крвна слика. Мојата седиментација исто ми беше 20 но сега ја повторив и ми е 15. Не знам . Кога правев ХСГ ми беше 16 и ми рекоа дека е во ред и дека со таа може. Ако знае некоја нека каже.

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.8.2013 9:38:36   
LoveableMe RR
Здраво девојки,

Потребна е комплетна крвна слика со седиментација, шеќер и сл. за аплицирање во фондот само за жената, а не од сопругот. Од сопругот бараат два спермограма, направени минимум во размак од 1 месец. Во однос на седиментацијата, рекоа дека кај жената било нормално до 20 да биде седиментацијата.

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.8.2013 9:50:45   
kate18
Epa ako e taka so sedimentacijata 20, togas dobro ke bide. E sega imam i drug problem, gledam vo pravilnikot na fondot za hormnot FSH treba da bide do 12,5, mene mi e 14,4, i estradiol treba da bide pomal od 60, mene mi e 57,7. Moze za ova da me vratat?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.8.2013 10:03:13   
LoveableMe RR
Кате, не знам во кои правилници гледаш и според кои параметри прават, мислам лабораторииве имаат различни параметри.

Она што знам дека е важно е дека не смеат да ја преминуваат границата на лабораторијата. Мене ми пишува исто Естрадиол 72,3 а границата е во табелата кај мене 160, така што не знам каде ги гледаш тие параметри....Мојот гинеколог, кога ги виде анализите рече добри е резултатите, сите хормони се во граница на нормала...не знам сега ме збуни ти....

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Информации за остварување на правото за И...
12.8.2013 12:40:47   
kate18
Nie gi podnesovme dokumentite, i sega ni preostanuva da cekame. Se nadevame nema da cekame mnogu i deka nema da ima problemi. Ubavo se iznatrcavme celo leto, te dokumenti,pa pecati pa potpisi, konecno se stokmivme i sega malku relaksacija i da sobereme sila...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Информации за остварување на правото за И...
13.8.2013 11:43:48   
koki12
Zdravo devojki ve molam nekoj neka mi napise koi dokumenti mi tredaat za IVF po vtor pat,na stranata na fondot ne najdov nisto.
Kate18 so sreka daj boze sto poskoro da te izraduvaat so ubavi vesti.

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Информации за остварување на правото за И...
13.8.2013 12:25:35   
sasaiciko
Koga ti stigna pismoto od fondot dali vo nego dali ti pisuvase zosto si odbiena? mene me vratija i mi pisaa uste koi doplolnitelni dokumenti treba da go dostavam

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Информации за остварување на правото за И...
13.8.2013 12:52:54   
babyhope

ИЗВОРНА ПОРАКА: koki12

Zdravo devojki ve molam nekoj neka mi napise koi dokumenti mi tredaat za IVF po vtor pat,na stranata na fondot ne najdov nisto.
Kate18 so sreka daj boze sto poskoro da te izraduvaat so ubavi vesti.


Мила ти требаат сите документи кои што ги пишува како и за првото ИНФ. Значи оние кои што не мора да се постари од 6 месеци а ги имаш поднесено со првото ИНФ ги доставуваш во копии и на истите ставаат печат верни на оригиналот. Брисеви, ПАП, хормони, вирусни маркери (за двата) спермограм за мт, крвна слика за тебе и 3Д/4Д ехо се тоа треба како за првиот пат, само да не се постари од 6м. Ти посакувам што побрзо да ги собереш док и да ти го одобрат ваучерот па да наскоро не израдуваш со user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 10:39:58   
cacim
Koki12 jas podnesov samo PAP test,mikrobioloski ispituvanja,sida test, hepatit,i za dvajcata, spermogram nov i izvestaj od Remedika kade sto pisuvase deka imav neuspesno IVF,i nadoknadno mi pobaraa krvna slika i dokument ( obrazecot sto go podnesuvame) od maticniot i mi odobrija,zdravje sega vo Septemvri se spremam da pocnam(d-r mi rece ovie dokumenti da gi pratam a oni da si go povrzat predmetot so prethodniot),se nadevam na uspesna postapka, pozdrav

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 13:11:20   
natnat
Zdravo devojki, sakam da ve prasam dali se site tie dokumenti sto gi pisuvate potrebni za ponesuvanje vo FZO? Dali trebaat inseminacii ( 4 neuspesni obidi) ?? Blagodaram za odgovorite i vi posakuvam sreka ..POZZ

(Одговор на членот cacim)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 13:23:04   
sasaiciko
cacim kaj koj doktor vo Remedika ke go pravis invitroto?


(Одговор на членот natnat)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 13:38:18   
cacim
kaj d-r HaxiLega i prvoto go pravev kaj nego,premnogu sum zadovolna

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 14:10:45   
latica
Девојки, ги поднесовме документите конечно во Фондот.
Ме интересираат Дали на копијата од документите ви ударија печати (мислам на сите или само на барањето)
Ви Благодарам user posted image

(Одговор на членот cacim)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 14:20:19   
sasaiciko
Koga nie podnesovme na kopiite ni stavija pecat deka se  verodostojni na orginalot i tie si gi cuvas vo tebe za koga ke ti go dadat vaucerot da gi prilozis saedno tamu kade stoke go pravis invitroto.

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 14:22:04   
sasaiciko
Cacim i jas ke go pravam kaj nego samo sto od fondot me vratija za plus uste nesto da doispitam

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 14:28:03   
latica
И јас ќе правам кај негоuser posted image . Замислете вчера во Фондот не сакаа да ми стават на моите копии печат туку само на Барањето. Се испокарав на крај и им реков во ред ќе прашам јас пак во Фондот па ќе видиме. Ама стварно се безобразни им викам а ако треба не дај боже повторно да поднесувам, пак ли ќе треба да се оперирам. Дури на таа и реков дека можеби по нејзино требало кај нотар да си ги заверам. ЦЦЦuser posted image

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 14:29:33   
latica

ИЗВОРНА ПОРАКА: sasaiciko

Cacim i jas ke go pravam kaj nego samo sto od fondot me vratija za plus uste nesto da doispitam



А што пак тие уште ти бараат. Во Ремедика ми рекоа дека за да се губи време, цело време нешто бараат да им доставиш, без врска само и само да не ти дадат порано ваучер

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 15:22:12   
sasaiciko
Bidejki kaj nas mm e slaba i mrzliva sperma pravev vo Remedika 4 D bidejki se e vo red so mene e sega od Fondot me vratija treba da dostava ili HSG ILI Laporohosterografija a ko za belja cel odel od sterilitet e do 26 na odmor i sega treba da cekam tamu posle 10 septemvri za da mozam da napravam bilo sto

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 16:04:19   
LoveableMe RR
Здраво рингерајки,

- бројот на инсеминации пред ИВФ (во принцип четири) зависи од комплексноста на проблемот кај парот. Ако жената е над 38-39 години или иако е помлада, има покомплексни инфертилни проблеми, или ако кај мажот има потешка ситуација, тогаш бараат 2, а во некои случаи директно препорачуваат ИВФ

- кога ке отворите на страната на ФЗО, од десно има линк за постапка за ИВФ со слика на бебенце, кликнете, потоа има "Информации и обрасци за биомедицинско потпомогнато оплодување", кликнете на тоа, па на "Обрасци за осигурени лица за ин витро постапка" и образецот 3 ви кажува по ред се што треба. За специфични проблеми, јавете се во подрачните единици на фондот за да ви кажат да не треба уште нешто плус (Коки 12, не знам дали ја доби приватната порака за ова, ако не, еве ти информации)

- целата документација на бараат во оригинал, бидејќи истата останува засекогаш кај нив. МОРА, нагласувам, МОРА да имате копии од сите документи, а на СЕКОЈ од нив тие треба да удрат печат и да напишат "верно на оригиналот", во случај да се изгуби документацијата, да имате доказ дека тие документи сте ги проложиле. Ако имате проблем, барајте во Ванчо во Фондот-Скопје да им се јави на тие мрзливите, да им каже дека МОРА на копиите да ви удрат печат и потпис и секако да ви дадат печат со архивски број, датум и број на вашиот предмет.

- слушнав шпекулации дека комисијата за ИВФ е на одмор и тек на 27 август ќе заседавале за поднесените барања, но не знам дали е вистина. во принцип најдоцна одлучуваат до 30 дена од поднесување на барањето.

Позз,

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 17:35:12   
latica
Pozdrav mila.fala ti na dwtalnite informacii.e kako sega da im dokazam na tie od fondot.deka e taka. Vcera im go kazav istoti,a seficata mi vika kopiite se za tebe nema potreba od pecat i mi udrija samo na baranjeto.......

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 18:37:37   
koki12
Cacim te molam kazimi toj izvestajot od kade go zema od Remedika pobara na pult,os sestrite za IVF ili ti go dade doktorot.Kazimi vo fondot neli podnese i izvestaj za hormoni na tret den od ciklus,4D eho,i spermokultura za mazot.Za prviot pat znam deka i toa moravme da go imame?Ako pomina bez ova super da znam da ne se maltreeiram i jas za ova.Pozdrav!

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 20:02:33   
cacim
koki12 ti prativ pp

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 23:29:40   
koki12
Cacim nemam nisto dobieno od tebe te molam pratimi ja uste ednas.Pozdrav.

(Одговор на членот cacim)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.8.2013 23:37:36   
kapina
Sto so tie kako mene koi se imale uspesno invitro no koe zavrsilo so spontan abortus sto treba oni da podnesat kakvi
Dokumenti. Semata sto bese kakvi inekcii primav ja zadrza dr tase ne mi ja dade dali na vas vi ja dadoa semata

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Информации за остварување на правото за И...
16.8.2013 9:10:11   
cacim
koki12 ti isprativ povtorno p.poraka,a za sekoj slucaj ja prativ i na e-mail pozdr

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?