|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.6.2013 10:50:12   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Штом и маж ти е невработен и тој треба да с епријави како невработен и тогаш ти може да земеш картони од социјално, а за постапката за ИФВ треба да се обратиш кај матичен гинеколог за да почнеш со испитувања и да ти пополнува формулари.

A SLUCAJNO AKO SE VRABOTI pak i pak go osiguraat dali togas ke vazaat moite kartoni preku mene

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.6.2013 10:57:51   
Melanija RR
Не ако се вработи тогаш пак картони преку негова фирма.И јас со картони си имам мака ама таква држава што си мажен или женет ако едниот не работи мора да зема картони преку тој што работи.Глупост кога се знае и викаат дека здравството е бесплатно.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.7.2013 14:12:31   
Tajci_pp
Konecno dobivme pozitiven odgovor od fondot vi posakuvam na site koi cekate da si dobiete pozitiven odgovor pa so dobro i lesno da ja pocneme postapkata za ivf.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.7.2013 14:23:53   
Melanija RR
Tajci_pp многу убава вест user posted image со убаво да помине постапката и user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.7.2013 14:38:10   
cacim
Tajci _pp so sreka vo ponatamosnata postapka,sakav da prasam dali prv pat podnesovte dokumenti, bidejki nie vtor pat podnesovme i neznam kakvi se sansite za povtorno da mi odobrat, i za kolku vreme vi odgovorija....ako ima nekoj vakvo iskustvo neka mi pise....pozdrav

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.7.2013 15:11:48   
sasaiciko
Najprvin da Vi kazam deka site Vie mi bevte od golema pomos za pojasnuvanje na nekoi raboti povrzani so invitroto,no bi sakala da Ve prasam site kako odi procesot na izeminizacija,koi se potrebni dokumenti

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.7.2013 15:17:51   
Melanija RR
sasaiciko добре дојде на Рингераја user posted image

Тема за Инсеминација има тука=КЛИК се што те интересира прашај ,јас во ова тема ќе ти одговорам user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.7.2013 15:36:50   
Tajci_pp
Da prv pat podnesuvame dokumenti prvo gi podnesov kon krajot na april i kon krajot na maj ni pobaraa dopolnitelna dokumentacija eho na matka i jajnici no sreka sto izleze taka zatoa sto mi se javija nekoi problemi koi eve duri sega gi resivme vo vtornikot mi pravea laparoskopija otsranet mi e desniot jajcevod i dve cisti od leviot jajnik prateni se na patologija pa sega ke cekame rezultati da vidime sto e. Na samiot den na operacijata go dobivme odgovorot od fondot ete taka trebalo da bide sega se oporavuvam pa zdravje boze na esen sakam da pocneme so postapkata za ivf koja se nadevam deka ke vrodi so plod za konecno i nie da ja krunisame nasata ljubov so edno bebence koe ke ne natera da go zaboravime ovoj trnliv pat koj go mineme veke celi pet godini .Se izvinuvam za dolgiov post no ova izleze od dusata pozdrav do site RR.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.7.2013 16:30:10   
Melanija RR
kate18 ова го најдов а линк ќе ти пратам во ппuser posted image

Осигуреното лице НЕ може да се лекува со БПО, согласно медицина базирана на докази при постоење на следниве утврдени состојби:
При непостоечка или ограничена резерва на јајниците со вредности на FSH повисоки од 12,5 mlIU/ml и вредности на Естрадиол повисоки од 60 pg/ml на третиот ден од циклусот. Во тој случај се прават дополнителни анализи при што осигуреното лице не може да се лекува со БПО во случај на:
*Ниво на Anti – Mullerian хормон во серум пониски од 1 ng/ml (освен со донорски ооцити),
*Број на антрални фолкикули на ултразвучен преглед помал од 5 (освен со донорски ооцити).

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.7.2013 20:35:15   
nataly86
Zdravo devojki, konecno vo petokot gi podnesovme dokumentite za in vitro... mnogu sum nestrpliva i cekam odgvor, pa otprilika za kolku vreme odgovaaraat, ednaas mesecno se sostanuva komisijata ili sum greska? Pozdrav i se nadevam deka ke dobijam pozitiven odgovor

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.7.2013 20:52:35   
kapina
prviot pat dobiv odgovor za 3 nedeli vtoriot za mesec i pol

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.7.2013 22:36:38   
Tajci_pp
Komisijata se sostanuva sekoj ponedelnik i vtornik e sega zavisi kolku baranja ima podneseno pred vas jas dobiv odgovor posle eden mesec.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Информации за остварување на правото за И...
8.7.2013 21:04:23   
profe
Kade se podnesuvaat dokumentite za invitro preku fond? Dali moze vo podracnata edinica vo Gjorce ili mora vo centar kaj CRven krst? I dali mojot soprug treba da dojde?
Blagodaramuser posted image

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.7.2013 22:17:45   
cacim
denes se javiv vo fondot i site bile na teren,nemase koj da mi kaze kakov e odgovorot......lele neizvesnosta me ubiva
Profe neznam za Sk kako e,jas si gi podnesov kaj nas vo fondot i prviot pat bese i soprugot,i on da se potpise..

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.7.2013 8:35:11   
babyhope

ИЗВОРНА ПОРАКА: profe

Kade se podnesuvaat dokumentite za invitro preku fond? Dali moze vo podracnata edinica vo Gjorce ili mora vo centar kaj CRven krst? I dali mojot soprug treba da dojde?
Blagodaramuser posted image

Profe се поднесуваат само во подрачните служби- во случајов кај Ц.Крст- на први спрат кај службеникот Ване user posted image ... Ама сериозно...ха ха Мора да биде присутен и споругот кога се поднесуваат затоа што Ване прашува таму дали се двајцата партнери запознаени со процедурата и изјавата која ја даваат. Јас бев дури три пати се убаво да прашам затоа што не можевме да излеземе од работа во исто време со сопругот..
cacim дали ти кажаа дека ги разгледували па неможат да ти го кажат одговорот или воопшто не стигнале твоите на ред за разгледување???

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.7.2013 8:59:00   
cacim
babyhope prethodnata nedela koga se javiv mi rekoa deka ovoj ponedelnik(08.07)ke se razgleduva mojot predmet, a vcera mi rekoa deka i dvajcata kaj koi bil mojot predmet bile za Strumica na teren, a dokumentite mi se podneseni na 05.06...neznam prviot pat koga podnesov pred recisi 1 godina dobiv ogovor za dve nedeli i poradi toa sega sum malku zagrizena...sepak se nadevam na pozitiven odgovor

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.7.2013 9:26:40   
virgo
Zdarvo devojki.
Pred se chestitki i so sreka na site vie koi dobivte pozitiven odgovor od fondot bash mi e milo za vasuser posted image user posted image user posted image .
Jas seushte sumuser posted image poradi toa shto imam problemi so 3D ehoto.
Prolaktinot go srediv za nedela ipol, spermogram od mm napraven na GAK imam (shto neoficijalno na osnova na toj rezultat mozno e da ni pobaraat i biopsija na testisi so krioprezevacija) No ne gi podnesuvam dokumentite seushte poradi bash toa shto neshto ginekolozite ili mi go utnuvaat ehoto ili vo fondot baraat neshto shto jas nemozam da go razberam.
Na ehoto od matichniot neli pokraj snimkite imam i opis na razvojot na matkata i morfologija seto toa e na latinski i neznam shto tochno pishuva no znam deka e vo red zoshto togash maticniot mi reche ginekoloshkiot naod ti e super bez abnormalnosti. Poradi toa shto mi pobaraa ushte edno eho reshiv da go napravam privatno. Otidov i togas doktorkata mi reche vo red nema problem no ja nemozam da ti go napravam vo 3D zoshto jas 3D gledam na aparatot no koga gi pechatam slikite toa e na 2D volumenot nemoze da se ispechati. Kako i da e go napraviv i mi napisha specijalistichki naod kade pishuva deka matkata mi e vo normalen razvoj vo odnos na godinite strukturata e vo normalna faza za vtora polovina pred menstrualen ciklus i isto kako i matichniot se gledaat folikuli i jacevodite mi se proodni. A dodatno na seto toa se i mernite edinici koi gi ima na sekoja eho snimka bez razlika kakva e taa 2D, 3D ili 4D.
Gore dole pak se e istoto ona shto mi go pisha maticniot pa me faka strav povtorno da ne me vratat da pravam eho.

Najiskreno nemam veke sila a ushte i ako navistina pobaraat biopsija lele mori majko e ushte toa ni ni treba. Mnogu e teshko koga nemakoj da ti pomogne i koga sama treba za se da trchash i da pravish.

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот cacim)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.7.2013 10:52:37   
Lina*
Virgo i jas prviot pat dostaviv slikcina od 3D eho no me odbijaja i mi rekoja deka mora da bidi 4D ehoto za slikcinata da izlezat 3D.Taka da napravi takavi bidejki mozi pak da te odbijaat,baraj doktor sto ima 4D eho.

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.7.2013 11:06:30   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lina*

Virgo i jas prviot pat dostaviv slikcina od 3D eho no me odbijaja i mi rekoja deka mora da bidi 4D ehoto za slikcinata da izlezat 3D.Taka da napravi takavi bidejki mozi pak da te odbijaat,baraj doktor sto ima 4D eho.

Poslednoto eho mi e 4D ama pak na slikata si pisuva 2D sega zalkazav ushte edno eho kaj maticniot da napravam pa ke vidime. Fala sepak.
A ako pak neshto ne e vo red te molam vo pp pishi mi kade go praveshe ti tvoeto eho

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.7.2013 12:53:56   
baby77
eve me i mene na ovaa tema..Zavrsiv so 3 IUI i pocnuvam da sobiram dokumenti za IVF preku fondot .. se nadevam ovde ke naidam na dobri soveti i pomos od vas.. Denes pocnav so brisovite.. Se nadevam ke bidat ok.. Imate li predstava ako e se ok za kolku vreme mozat da se soberat dokumentite? pozz

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.7.2013 13:35:48   
cacim
Samo da kazam mi stigna izvestuvanje od fondot , mi barat dopolnitelno da dostavam glikemija i krvna slika, pa zdravje se nadevam na pozitiven odgovor....

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.7.2013 17:13:04   
babyhope
А вие cacim немавте доставено гликемија и к.слика или најдоа некаков проблем во истата user posted image
инаку и јас се јавив и ми рекоа следната недела ќе ги разгледуваат, само ме чуди како во различни недели кога и јас поднесов на 05.07? како и да е ви посакувам многу среќа и позитивен одговор user posted image

(Одговор на членот cacim)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.7.2013 17:21:57   
cacisk

ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

А вие cacim немавте доставено гликемија и к.слика или најдоа некаков проблем во истата user posted image
инаку и јас се јавив и ми рекоа следната недела ќе ги разгледуваат, само ме чуди како во различни недели кога и јас поднесов на 05.07? како и да е ви посакувам многу среќа и позитивен одговор user posted image


Babyhope ti podnese na 05.07 ili na 05.06? Jas utre ce se javam da prasam. Jas gi podnesov na 25.06

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.7.2013 20:00:50   
babyhope
Еј да дури сега приметив дека cacim еден месец пред мене поднела... јас како да бев убедена дека во ист ден сме поднели- моја грешка... како и да е, cacisk ми рекоа дека следната недела ќе ми го разгледуваат предметот, така што не е лошо и ти да си прашаш во ФЗО може ќе те израдуваат со позитивен одговор user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.7.2013 8:47:56   
cacim
babyhope ova mi e vtor pat sto podnesuvam i d-r mi rece samo ovaa(brisevi,PAP,izvestaj od Remedika za kontrola posle kiretazata) e dovolno,tamu go imaat tvojot predmet so site dokumenti,i jas ne obrnav vnimanie deka i krvnata slika treba da bide ne postara od 6meseci...eve sega se bocnav pa da vidime sto ke kaze komisijata....a sega dopolnitelnite dokumenti treba direktno vo Sk ili moze i vo podracnata edinica kaj nas...pozdrav

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?