|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
19.5.2011 23:17:51   
cika
cooper mila so sreka ti posakuvam da gi vidis dvete crtki so gi ocekuvame site   a te molam ako sakas kolku ti e tebe amh pozz do site 

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
19.5.2011 23:27:13   
zagrizenaa
i jas imam namalen amh i imam 2 folikuli po 23mm napraviv inseminacija vcera pa zdravje boze mozi ke bidi jas si se nadevam.pozz do site i sto pobrzo da si vidime user posted image user posted image

(Одговор на членот cika)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
20.5.2011 11:46:31   
Cooper
mene mi e 16 so metod ELISA..normalno e od 25.se meri vo razlicni edinici zavisi po koj metod e...pozdr

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
25.5.2011 10:03:13   
sandrin
cooper i zagrizenaa (ili nekoj koj e upaten), bi sakala da ve prasam nesto so ogled na toa sto imate licno iskustvo so ovoj hormon
citajki vaka mi izgleda dosta vazna rabota, pa me interesira kako dojdovte do ova ispituvanje

dali imavte posebni indikacii za ispituvanje na ovoj hormon(so ogled na toa sto za nego iskreno prv pat slusnav tuka na rr) ili doktorot vi go preporaca "slucajno", kako del od redovnata procedura?!
i dali negovoto ispituvanje e fiksno, na tretiot den od ciklusot?!

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
25.5.2011 20:33:27   
zagrizenaa
ovaj hormon e mnogu vazen zs toj hormon ukazuva na toa kolku e plodna zenata.mene mi preporaca ginekologot i se ispituva mislam samo vo labaratorijata ADRIALAB se praka krvta vo germanija i rezultati po 2 nedeli.prasaj si go ginekologot dali e potrebno da se ispita kaj tebe toj hormon se razbira ako imas problemi so bremenosta.pozdrav mislam deka me razbra hehee pozdrav

(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
25.5.2011 21:53:25   
sandrin
ti blagodaram, zagrizenaa, pretpostavuva za vaznosta na ovoj hormon, no ne znam dali sama mozam da si pobaram negova proverka ili treba da ima nekakvi indikacii za da se proveri?!

dali vo slucaj koga vrednostite na ovoj hormon ne se vo granici na normala se pojavuvaat nekoi simptomi ili nema nikakvi simptomi dokolku vrednostite mu se "izmrdani" :)... kako da znam i da mi "tekne" bas toa da proveram:)))

sto znam vo smisla, te boli zab- odis na stomatolog... sto treba da mi e za da proveram AMH?!user posted image

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
25.5.2011 23:31:02   
zagrizenaa
jas 1 pat otidov na gin pred 8 meseci.otidov zaradi toa sto probuvavme so mazot mi da ostanam bremena 2 god.i nisto pa resiv da odam na gin.menstuacijata mi bese katastrofalna mi traese po 12 dena malce krvarenje pa nesto kako kafeava tecnost .i na prviot pregled mi otkri zgolemen endometrium pa cista na jajnik 3cm.pa prolaktinot 57 znaci visok.pa se lecev duri sega laparaskopija ne bese potrebna zs mi pukna cistata za 6 meseci.pa do taa cista imase uste 2 drugi.napraviv brisevi negativni se.hss proodnost na kanali i toa vo red.i gin mi rece da odam da proveram amh.i toj mi e nizok.toa znaci deka jas so visok prolaktin i nizok amh nesum imala ovulacija.sega prolaktinot mi e super se namali no pijam bromergon.i ja napraviv prvata inseminacija no bev stimulirana so klomifen tableti.zdravje boze se nadevam zauser posted image user posted image .moja preporaka e da ne cekas ako do sega ne si rodila da odis i da proveris amh zs so cekanje nisto ne biva.proverka na amh vo adrialab kosta 6100. pozdrav

(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
26.5.2011 9:42:14   
sandrin
zagrizenaa, ti blagodaram
amh e poprilicno skapicko, ama za takva vaznost izgleda ke mora...:)
na 3 den od ciklus ti zemaa krv?

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
26.5.2011 15:15:08   
Cooper
i jas go plativ 100 evra..nema veza koj den od ciklusot e..kaj mene bese ispituvanje za da znaeme so stimulacijata kolku jajcekletki da ocekuvame...bidejki imav visok FSH(vo norma ama na gornata granica)i za sekoj slicaj da znaeme so da ocekuvame koga ke ja pocneme postapkata invitro..pozdrav

(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
27.5.2011 21:56:35   
zagrizenaa
da nema veza koj den e od ciklusot.skapo e ama kaj sto mora mora se raboti za nesto mnogu vazno.dodeka imame pari ke davame koga ke snemame ke svirime i ke si igrame so bebinja heheheeeeeeeeeeeeee

(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
12.8.2011 2:26:53   
bella80
Здраво на сите!
И јас сум со истата мака како сите Вас,мене АМХ ми е низок,0,44user posted image Буквално се сокирав кога го видов резултатот,но после низа пребаруванја на интернет добив надез преку постовите за овој проблем на ringeraja.rs.Прочитајте ги и се ке Ви се разјасни,за срека позитивноuser posted image !
Позз до сите!!!!!

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
13.8.2011 1:30:58   
zagrizenaa
i jas imam nizok amh se spremav za in vitro samo sto zapocnav so inseminacii no na 2ta inseminacija bez stimuliranje na priroden ciklus imav 1 j.k. dade gospod i gi vidov mojteuser posted image zato samo pozitivno kaj sto e gospod nikoj ne e.bez nervozi i verba vo gospod samo taka do uspeh.veruvajuser posted image pozdarv


< Поракaта ја уредил zagrizenaa -- 13.8.2011 1:31:44 >

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
25.9.2011 19:25:50   
Summer
Zdravo devojcinja hrabri.
Eve da vi pisam po podolga pauza. Znaci vaka-AMH se ispituva samo vo dve privatni laboratorii kaj nas, vo Analizis i vo Adrialab, vo analizis vi e poeftino i cini 4500den, dodeka vo dr laboratorija e 6000den. nekade pogore procitav deka visok AMH znaci deka e namalena rezervata na jajce kletki. Toa ne e tocno, sto e pomla vrednosta na AMH toa se pomali rezervite na jajce kletki. Preduslov za ispituvanje na AMH e ako imate pokacen FSH na 3 den od ciklus. no ima i slucai, kako na primer jas, koga FSH e normalno no za zal AMH e nizok. pozz

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
29.9.2011 20:17:50   
sirena2
zdravo na site da se vklucam i jas imav endometrioza pa cekav neklku meseci da napravam laparoskopija ja izvadov cistata na klinika vo skopje pa mi rekoa deka jajnikot kaj sto e cistata e osteten a drugiot e pomal od normalata zatoa doktorot mi dade da go ispitam AMH rece ako se mali vrednostite odma ke odime na vestacko oploduvajne da ne cekame seuste gi cekam rezultatite  treba da ispitam i dr raboti i celata sum vo paniki ne znam sto da pravam mn sum isplasena se nadevam deka i jas ke vidam user posted image kolku sto moze pobrzo 

(Одговор на членот Summer)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
8.10.2011 19:47:18   
zivot
pozdrav do site vas
sega samo sto vlegov na ovoj forum i gledam deka dosta od vas imat problemi
licno jas imav poveke od 2 godini slicni problemi,mojot hormonski status bese se poveke i poveke los.postojano bev na ispituvanja na 3 den od ciklusot,11, 21 den...ne postoese hormon koj sto bese normalen,i sama zelba za da postanam majka me izluduvase i me terase da baram mislenja od xxxx doktori,koi na zal poveke me izluduvaa.imam policisticni jajnici,koi sozdavat bolna menstruacija,spazmeks,ketonal i dr. lekovi poveke ne mi pomagaa pa morav da primam trodon,apaurin i eglonil..i samo se izmacuvav:ke otidam posle prviot mesec na ginekolog..i odgovorot bese kletkata seuste ne e soreana,vtoriot mesec isto,i veke na tretiot mesec ete ti dabroston pa po vestacki nacin ke pukne..toa traese i traese mi se pricini kako 10 godini da se macev.....no ete so verba i blagodarenie na boga pocnav da se lecam prirodno,so bilki,prirodni kapki i edni prirodni ruski proizvodi i mozete da zamislite user posted image user posted image user posted image sega sum dobro,mojot ciklus ne bil vaka uste od tiinnn godinite,redovno mi doaga,poveke ne znam sto e bolen ciklus,obilno krvaram  i ciklusot mi trae 7 dena. sega trudam da se sredam psihicki,bidejki pregolemata zelba za da stanam majka me izmacuva,,,,,,moram da se smiram i da ostavam se na boga.se nadevam deka naskoro ke ve izvestam so pozitivni rezultati user posted image .samo imajte verba vo sebe,ne panicejte..nekogas i koga velat nevozmozno e! znajte samata verba vo samite nas i psihickata stabilnost mozat seeee

(Одговор на членот sirena2)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
10.10.2011 23:15:38   
zagrizenaa
jas imav slicen problem na tvojot.cista na jajnik 3,5 cm.i pomal jajnik od normalata.mi predlozija laparaskopija no jas resiv da probam na priroden nacin da ja izlecam i za cudo toa i se sluci pijev caj mozebi 2 nedeli od sabajle neven i med.i koga otidov na kontrola i gin se zacudi i me prasa NA KOJ JAJNIK BESE CISTATA ne se ni poznavase.AMH mi bese nizok i isto taka mi predlozija vestacko.no bidejki e skapicko jas i mojot maz resivme so inseminaciii da stigneme do odobrenie od fondot.prvata inseminacija imav 2 folikuli i pijev klomifen.od toa nisto ne bidna.2ta inseminacija ne se nadevav voopsto imav samo 1 folikul i pravev na priroden ciklus za da ne mi se namalat j.k. vo nasiot slucaj ne se preporaclivi inseminacii.od koga ja napraviv inseminacijata.posle 17 dena konecno gi vidov moite dve crticki.ete sega sum bremena 3 i pol meseciuser posted image .zato ne gubi nadez jas imav problemi i so endometrium,pa so prolaktin...ama kaj sto e gospod nikoj ne e...uzivaj opustise i se ke bidi.samo napred.isto i jas bev hrabra pa dojdov do uspeh dajboze sto pobrzo da si gi vidite vasite user posted image user posted image ....pozdravvv kisssssssssss

< Поракaта ја уредил zagrizenaa -- 10.10.2011 23:17:27 >

(Одговор на членот sirena2)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
13.10.2011 13:53:21   
sirena2
so zdravje da si go nosis bebuleto zagrizena jas uste nekolku ispituvajna imam pa ke mi kazat sto treba da pravam pa najverojatno ako treba da odam na vestacko ke probam prvo so inseminacii pa potoa preku fondot na vestacko ako nemam drug izbor ama se nadevam ke vidamuser posted image na polesen nacin ali kako i da e vazno e da dobijamuser posted image

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
20.10.2011 10:57:07   
sirena2
amh mi e 1.12 i seta sum ispanicena user posted image ama i mi docni ne znam so e rabotata rezervite mi se namaleni i treba da se bara resenie sto pobrzo se nadevam deka ke uspeam zagrizena kaj koj doktor odese na inseminacii pozdrav

(Одговор на членот sirena2)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
24.10.2011 0:36:16   
bella80
Ne se sekiraj,AMH 1.2 ne e mal voopcto,na granica na normala e.Ako nemas drugi problemi so taa vrednost sigurno mozes da ostanes bremena po priroden pat.Pozdrav!

(Одговор на членот sirena2)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
27.10.2011 17:44:54   
sirena2
blagodaram bella80 na infooormacijata posto ne su pojdena uste kaj doktorot cekam nekoi dr rezultati se mislev deka od 2 pa nagore se normalni vrednosti

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
4.6.2013 22:44:33   
MademoiselleNina
Еднаш го испитав АМХ во ноември 2012 и ми беше 1.18
Сите други хормони ми се во рамките на нормалните вредности. После колку време се испитува АМХ повторно?
До сега ниту еден гинеколог кај кој сум била, не ми рекол дека тој е загрижувачки... но од тоа што читам и те како е важен...
А искрено, сама си отидов да го испитам, никој не ме прати...ама ете имав другарка која доби предвремена менопауза :(
и таа ме посоветува да го испитам.

(Одговор на членот sirena2)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
28.11.2013 22:52:02   
koki12
Devojki dali nekoja od vas vo skoro vreme go napravila ova ispituvanje.Jas go pravev vo Avicena i dobiv ocajni rezultati so koj sto ne ke mozam da zemam vaucer od fondot.Se mislam dali zgresiv sto go napraviv na sredina na ciklus po sto site doktori i po labalatoriite mi velea deka se ispituva bilo koj den od ciklus,samo od fondot mi rekoa da go napravam na tret den od ciklusot,neznam dali zgresiv.Ima li nekoj iskustvo so ova ispituvanje?

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
29.11.2013 0:00:20   
baby77
Koki12 AMH se ispituva bilo koj den od ciklus.I kaj mene rezultatot ne bese dobar pa dobiv vaucer od fondot
Sega go pravev moeto prvo IVF i cekam da pominat dve nedeli da go vidime rezultatot.Ne se sekiraj,mislam ke ti odobrat.Pisi ni ubavi vesti.pozz

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
29.11.2013 14:55:53   
LoveableMe RR
AMH се испитува на било кој ден од циклус, но резултатот не е правило дали ќе останете бремени или не. Поважен е FSH, тој треба да е околу 5-6 максимум. Позз

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Анти-милеров хормон - AMХ
29.11.2013 22:17:52   
koki12
Kaj mene problemot e sto vrednosta od rezultatot e tolku niska sto ukazuva na toa deka jas nemam ovarialna rezerva.Vo fondot mi rekoa deka mora da e vrednosta nad 1 a kaj mene izleze 0.20,katastrofa.Nemozam da se pomiram so toa deka i da dobijam vaucer toj ke bide za so donirana j.kletka,spored niv jas ke nemam pravo na stimulacija.Imam 32god.i stvarno nrmozam da se pomiram so toa deka za mene se e zavrseno.Edinstveno mojot doktor mi dava nadez deka nema vednas da se otkazeme i deka ke probame nekolku pati so IVF na priroden ciklus.Ima li nekoj iskustvo kako moevo, ve molam za malku nadez.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?