|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопед
10.3.2011 23:54:23   
Luci
Prv pregled od Majcin dom mi rekoa deka se zakazuva od 2-4 mesec, mene mi zakazaa za sin mi na 20-ti april kaj d-r Gavrilovski. Ima li nekoj iskustvo so nego, dobar doktor li e?

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Ортопед
11.3.2011 10:58:27   
riba79
luci,aj da ti predlozam edna d-rka koja mene mi ja preporacaa ..raboti vo poliklinika bukurest ama ne znam kako se vika treba da prasam..inaku za bebinja do 1g ne se plaka..drugarka moja odese kaj nea i e prezadovolna i za bebeto odese i za nea imase problem so kolenoto ..ako sakas ke prasam ime na d-rkata..pozdrav

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Ортопед
21.3.2011 14:50:31   
ole2004
Denes bevme na ortoped,doktorot ja gledase na eho i se e vo red.Ni kaza da ja ostavame da pravi sto saka,no da ne ja stavame vo dubak,dzamper i kenguruser posted image .Sledna kontrola koga ke proodi.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Ортопед
21.3.2011 14:56:50   
stela
ИЗВОРНА ПОРАКА: ole2004

Denes bevme na ortoped,doktorot ja gledase na eho i se e vo red.Ni kaza da ja ostavame da pravi sto saka,no da ne ja stavame vo dubak,dzamper i kenguruser posted image .Sledna kontrola koga ke proodi.


Kolkavi ste ole2004?

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Ортопед
21.3.2011 17:29:06   
ole2004
Stela,Eva ima 7meseci.

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Ортопед
21.3.2011 19:17:44   
stela
Zassto da ne se stava vo dubak, jumper ili kenguruser posted image  Stvarno ne gi razbiram lekarive?! Gledav sega brzo na tv ortoped zboruvase za dubakot i rece deka edinstveno ima opasnost da ne se povredi (no ako ne go osiguras domot  ostri predmeti, prepreki, skali  i ako ne vnimavas na nego sekako moze da se povredi) i moze da nudi nekoja lazna sigurnost sto bi go prolongiralo prooduvanjeto za nekoja nedela, no isto taka gi razviva listovite na nozzinjata gazejki na prstinja kako sto i prooduvaat i odat prvite tri godini. A deka ne cini za karlicata rece deka nema vrska. A vas vi dadoa li obrazlozzenie zosto vi zabranija? 

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Ортопед
21.3.2011 19:52:48   
ole2004
Doktorot nemase vreme od razgovaranje na tel.da ni objasni,tuku mu dade na mm nekoja skripta da mi procita dodeka go oblekuvam user posted image .Za toa kratko vreme mm uspeal samo da procita deka vo nekoi zapadni zemji e zabraneto upotreba na dubak poradi nepravilen razvoj na rbetot i karlicata.Istoto go pisuvalo i za dzamper i kengur.Dodeka imame vakvo zdravstvo,ke se snaogame,ke se informirame samite.

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Ортопед
18.4.2011 1:19:40   
tnade
riba79 moze li da mi kazes  koja doktorka  i ja preporacuvas na luci, treba da ja odnesam Teodora na prv pregled kaj ortoped, a ne sakam toa da bide kaj koj bilo. Prati mi pp ili odgovori tuka kako ti odgovara taka....pozdrav

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Ортопед
18.4.2011 10:09:00   
riba79
d-rkata e Lidija vo poliklinika bukurest,jas ne sum bila planiram slednata nedela ..inaku procitav deka ste primile 2 vakcini pa me interesira koi i kade gi primate..nas malku ni tece noseto pa seuste ne sme bile..inaku kaj d-r lidija odi moja drugarka koja e zadovolna i taa mene mi ja preporaca.pozdrav

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Ортопед
19.4.2011 18:23:18   
tnade
riba79,  blagodaram na odgovorot,  teodora primi be se ze ( vo bolnica ne ni ja stavile) i vtora doza zepatit (protiv zoltica) vo poliklinika Cair, tuka ni e najblisku bidejki tamu ziveeme, a za kaj diktorkata se zakazuva? 

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Ортопед
20.4.2011 0:02:40   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

luci,aj da ti predlozam edna d-rka koja mene mi ja preporacaa ..raboti vo poliklinika bukurest ama ne znam kako se vika treba da prasam..inaku za bebinja do 1g ne se plaka..drugarka moja odese kaj nea i e prezadovolna i za bebeto odese i za nea imase problem so kolenoto ..ako sakas ke prasam ime na d-rkata..pozdrav

Riba79 duri sega gledam deka si mi pisala, fala za preporakata, ama veke imame zakazano. Utre sme na ortoped pa se nadevam ke bide se vo red, valjda nema da bide bolen pregledotuser posted image Kako e Filip? Pozz 

< Поракaта ја уредил luci -- 20.4.2011 0:03:48 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Ортопед
20.4.2011 9:08:04   
none
jas imam zakazano na 19.5 2011 iskreno i mene mi strav od prd nekoj den zabelezavme glavceto mu e navaleno malce oddesnata strana so raka go ispravuvame i e ok inaku sam go drzi malce navaleno kazete mi nekoj so takvo iskustvo da ne nesto sme mu napravilr nemozam da cekam do 19 inaku ima 2 ipol meseci majki kazete iskustvo cekam so netrpenie dali e normalno

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Ортопед
20.4.2011 9:47:59   
arh_diz
None koga go stavas da lezi ( spie) menuvaj mu ja polozbata verojatno si go naviknala da lezi samo na edna strana

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Ортопед
20.4.2011 10:29:12   
Gorde J
ИЗВОРНА ПОРАКА: none

jas imam zakazano na 19.5 2011 iskreno i mene mi strav od prd nekoj den zabelezavme glavceto mu e navaleno malce oddesnata strana so raka go ispravuvame i e ok inaku sam go drzi malce navaleno kazete mi nekoj so takvo iskustvo da ne nesto sme mu napravilr nemozam da cekam do 19 inaku ima 2 ipol meseci majki kazete iskustvo cekam so netrpenie dali e normalno

i na moeto dete glavceto mu bese malku iskriveno od desnata strana a go primeti dr. Marina Pop Lazarova vo Remedika i rece da go potpiram so pernicki bidejki poveke spiese na taa strana i za kratko vreme mu se sredi. A inaku stavaj go na mese 3 pati po 5 min da leze da si ja vezba glavickata

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Ортопед
20.4.2011 11:19:49   
none
da lezi samo na edna strana cela nokj ok fala vi mnogu ke pocnam da pazam i da mu ja menuvam polozbata pocesto

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Ортопед
20.4.2011 14:56:08   
riba79
luci,ne se sekiraj pregledot ne e bolen..inaku dobri sme,samo pieme NAN ,ne cica nemav mleko..rasteme eve vo nedela 2,5 meseci..spieme,jademe ,grcevi nemame fala bogu...kako e Mario?pozdrav

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Ортопед
3.5.2011 11:03:43   
podarok
Bevme na kontrola , user posted image ima 5,5 meseci . Doktorkata ne posovetuva da go stimulirame da lazi , da go ostavame na pod , na tvrda podloga. Ni rece deka toa e najdobrata vezba za nego a onoj moment koga ke pocne da se kreva vo krevece ili na nesto drugo no bez nasa pomos mozeme da go stavame vo dubak, jumper kengur. Me izraduva nejziniot nacin na razmisluvanje bidejki i da mi zabrani jas pak koga moram ke go stavam vo dubak. Nema da go ostavam so saati no kako sto sum sama dodeka zavrsam nekoja rabota, a toj koga e pogolem nesaka celo vreme da lezi. I treba da prodolzime so D3 kapkite i toa po pet bidejki jadrencata ne mu se formirani , no nivnoto formiranje e od 4-8 meseci. Isto kako zabite ni rece na nekoj pobrzo na nekoj podocna.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Ортопед
3.5.2011 15:16:58   
Calypso
Колку време ви требаше да закажете во Мајчин Дом? Јас денес вртев нон-стоп и или никој не крева или пак е зафатено. Инаку, ѕвонев минатата недела, не знам што им се згреши да кренат слушалка, ми кажаа дека во мај им е се пополнето, и треба после 2 мај да закажам за јуни (тогаш ќе имаме 2 и пол месеци, здравје Боже). Денес ѕвонев од сабајле, никој не крева, па свекрва ми отиде таму лично - и пак не и закажале, демек само од 9-12 се закажувало (а свекрва ми отиде околу 14:00). Сакам да отидам таму, кај една докторка што мајка ми ја познава (не се знае до толку за да ја побараме лично), ама ако не успеам да закажам ќе си отидам на приватно.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Ортопед
4.5.2011 13:50:59   
Pepelaska *
незнаев кај да пишам па ќе пишам тука,

Матичната на Мартин вика дека детето за негова возраст не е доволно цврсто, да му давам 5 капки д3 , да правимке вежби, имено не се превртува многу ни од стомак ни од грб ( многу ретко) не стои на ноџиња ,некогаш и кога седи подолго паѓа, дури мислам дека е мрзливко,кога одиме на ортопед вика се е супер супер напредува , не сме биле од 5месеци сега треба деновиве да одиме,

Да не треба да му додадам нешто во исхраната? Какви вежби да правиме освен она со возење на ноџињата, стварно сум загрижена, совет?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Ортопед
4.5.2011 14:04:25   
podarok
Neznam kolku e staro tvoeto bebence, no mislam deka ke mu godat preporakite sto mi gi dadoa mene. Simnigo na pod na tvrda pologa, doktorkata me sovetuvase da ne go stavam na kebe nego na gumirani stazi. Stimuliraj go so igracki pred nego legni si i ti do nego i igrajte! Toa se najubavite vezbi, duri ti pisuvam mojov veke zaspa na stomak user posted image . Izdrzuva okolu 10 min i zaspiva duri i ne place da go dignam.Koga ke pocne da se prevrtuva na stomak, grb ke si gi zajakne sam muskulite.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Ортопед
4.5.2011 14:08:06   
Pepelaska *
8 месеци ќе прави утре да и нас нешто од тоа ни препорачаа ама мојов не сака ни 2 мин на стомак, а мора, а мислиш на оние стази кои некои ги ставаат низ ходник скали и слично?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Ортопед
4.5.2011 14:25:20   
baby_bump
Пепелашка можеш да му правиш вежби за полесно свртување на грб и обратно сама, во лежечка положба на грб, раката стави му ја до телото и сврти го ти сама на таа страна, па потоа дозволи му да се врати во претходната положба и слични вежбички, ги има многу такви видеа по нет, пронајди ги. И мојата е многу мрзелива не се свртуваше сама, па така вежбавме и сега е супер. А во исхраната мислам дека има доволно од сите хранливи состојки и не треба да додаваш ништо, (мислам ако пиете Ад млеко и јадете овошје, зеленчук и житарици, што читам на другите теми дека го храниш, тоа е доволно), бидејќи според мене не треба да се претерува со витамини и додатоци.


А сега нашата приказна: Ортопед..... бевме пред некој ден на преглед на 6 месечна возраст и докторот рече, јадренцата се супер оформени, може да седи сама, да седи во дубалка по неколку минути дневно, но зглобовите на карлицата ни биле малку лабавиuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image !
Што значи тоа го прашав, но не знаеше да ми објасни!!!!
Вели следен преглед кога ќе прооди, па ќе видиме!!! Што ќе видиме???
Се е супер, само.............фали малку зелка, а?
И после кога ќе кажеш дека докторите од јавното здравство не си ја тераат работата убаво, сите те гледаат попреку.
Поглупав муабет со некој доктор не сум имала. Надвор пред врата илјада луѓе чекаат, прегледот траше 5 секунди. Го прашувам за вежби соодветни за возраста, ми вели оние вежби за колкови доволни се, а кои се тие вежби, види на интернет вели.
Капките продолжете ги како до сега, потоа му велам сега повеќе е на сонце иде лето дали да ги прекинеме за време на летните месеци ад капките, ми вика е па што знам? прекинете ги....
И што сега јас да правам? да гледам на интернет вежби и ако сакам да ги прекинам капките?
Епа зошто бевме на доктор??

< Поракaта ја уредил baby_bump -- 4.5.2011 14:29:37 >

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Ортопед
4.5.2011 15:22:06   
arh_diz
Pepelaska toa sto ne se prevrtuva ne e nisto strasno sekoe dete e prikazna za sebe .Stavaj go pocesto na pod i toj sam ke si pocne da se prevrtuva i da si bide na stomace ne e veke mal.AD kakpki jas ne mu davam koga sme na sonce a onaka po 1-2 kapki mu davam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Ортопед
4.5.2011 16:36:56   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump


А сега нашата приказна: Ортопед..... бевме пред некој ден на преглед на 6 месечна возраст и докторот рече, јадренцата се супер оформени, може да седи сама, да седи во дубалка по неколку минути дневно, но зглобовите на карлицата ни биле малку лабавиuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image !
Што значи тоа го прашав, но не знаеше да ми објасни!!!!
Вели следен преглед кога ќе прооди, па ќе видиме!!! Што ќе видиме???
Се е супер, само.............фали малку зелка, а?
И после кога ќе кажеш дека докторите од јавното здравство не си ја тераат работата убаво, сите те гледаат попреку.
Поглупав муабет со некој доктор не сум имала. Надвор пред врата илјада луѓе чекаат, прегледот траше 5 секунди. Го прашувам за вежби соодветни за возраста, ми вели оние вежби за колкови доволни се, а кои се тие вежби, види на интернет вели.
Капките продолжете ги како до сега, потоа му велам сега повеќе е на сонце иде лето дали да ги прекинеме за време на летните месеци ад капките, ми вика е па што знам? прекинете ги....
И што сега јас да правам? да гледам на интернет вежби и ако сакам да ги прекинам капките?
Епа зошто бевме на доктор??


Истото искуство го имав и јас со ортобедот кај што бевме ние, и од таа причина решив дека ќе ја носам кај Видоевски.

Па после нека се чудат зошто сите одат на приватно.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Ортопед
4.5.2011 20:48:06   
podarok
Пепелашка, мислев на оние гумирани стази за во бања или за вежбање. Две такви споени со лента селотејп, лесно се одржаваат , ги прибираш кога ке го дигнеш бебето, а за превртување малку по малку ке почне сам. Ставај го на стомак почесто, ако плаче ти до него занимавај го да не очекува премногу помош, заедно превртувајте се, стави му едно перниче под градите за почеток тоа ке му помогне полесно да се врти и кога ке совлада така пробајте без ништо.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?