|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопед
8.6.2011 0:58:46   
prmk
posle poradjaj koga prvpat se nose bebusot na ortoped?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Ортопед
8.6.2011 1:27:01   
rina13
nas vo rodilnoto kartonce ni pisuvase na 2 meseci,pa pedijatarot ni rece na 2;5 ama posto dr e prezafatena tek utre ni zakazaa a imame 3meseci

(Одговор на членот prmk)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Ортопед
8.6.2011 2:15:06   
prmk
ti blagodaram rina13... ada prasma uste nesto treba li od kaj maticnata da zemam uput za ortoped... izvinete moze sum dosadna ali mnogu me nerviraat oviie administraciski raboti i mrazam koga me prepatuvaat od edna vo druga vrata, podobro mi e da ja znam pred vreme procedurata da ne go meltretiram i maliot...pozdav do site 

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Ортопед
8.6.2011 7:33:17   
Snowhite RR
Да, упат обавезно да си земеш, без упат нема да те примат. Инаку јас прв пат го однесов на 6 недели, така пишуваше и во картончето и така закажав, се разбира ако можеш да закажеш тогаш, јас со врски некако закажав точно дента си зедовме 40 дена, другиот ден на ортопед отидовме

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот prmk)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Ортопед
8.6.2011 8:25:12   
Blue Glow
Minatata nedela se javiv da zakazam za prv pregled na ortoped vo poliklinika Bukurest, tetkata so se javi mi vi rece nemale nisho slobodno duri posle 20 avgust ako sakam da mi najde termin. Posle 20avgust nie ke imame 5 meseci i vikam, i togas li da go napravime prviot pregled , odgovorot bese so da vi pravam period na odmori, sega se koristat starite posle novi (??!!) probajte vo majcin dom, a vo majcin dom koa se javiv mi rekoa na 15 juli posle 9. Znaci za porano za prv pregled nema, ako odis regularno bez vrski da zakazes nema sansi, duri tetkata od bukurest bese tolku bezobrazna so mi rece ako sakam pobrzo na privaten da se obratam. Znaci za so plakame zdravstveno osiguruvanje za da odime na privaten, za da ne moze da se zakaze i ako se zakaze pregledot da bide 5 min na koj doktorot ke ti dade polovicni ogovori , mnogu se iznervirav.
Se otkazav od baranje termin vo javno zdravstvo, bidejki ocigledno dodeka bev trudna trebase da planiram deka ke bide period na odmori na ortopedija , i dodeka bev 9ti mesec so vreme da zakazam pregled za bebus :).
I da se javiv potoa u Remedika od ljubezni poljubezni normalno i mi zakazaa za nekolku dena , si vikam sto so onie roditeli so nemozat da si priustat privatno.
Se izvinuvam za dolgiov post ama morav da spodelam so nekoj mnogu se iznervirav, sea cekam da vidam kako ke ni pomine prviot pregled kaj dr. Stefanovska :)

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Ортопед
8.6.2011 14:38:29   
tnade
nie na prv pregled bevme pred dva dena na tri meseci i pol meseci, se e vo red, osven sto mi rekoa da stavam sirok povoj dve tetra i svedska, a jas prethodno koristev edna tetra i svedska, gi poslusav iako mi e malku sube pa zesko e zar ne?

(Одговор на членот Blue Glow)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Ортопед
8.6.2011 15:58:47   
rina13
Nie samo sto se vrativme od remedika od kaj dr stefanovska i pominavme odlicno,zenata e profi vredi za parite.me iritira faktot edinstveno sto vo ovaa nasa malecka drzavicka za da dobies vnimanie i soodvetna griza mora da si platis privatno,a zdravstvenoto sto go plakjame e gubenje pari vo vozduh..

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Ортопед
8.6.2011 23:24:09   
elenaj
Stvarno e tesko na zestinive ama jas sepak ke i go ostavam povojot na kerka mi zasto mi e nekako postabilno za drzenje, uste e malecka i ne e bas mnogu krupna, pa zatoa....

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Ортопед
9.6.2011 13:14:04   
vida
da vi kazam sin mi go odnesov tocno na 2 meseci na ortopet (taka pisuvase vo kartonceto) vo rumunska i toa so vrski posto se zakazuvalo.Znaci jas koga sum se porodila ili i pred da se porodam sum trebala da zakzam strasno.Sakav da go nosam na privatno ama muz mi insistirase i tie sto ke kazele.Mu stavav sirok povoj samo do prviot mesec zosto sin mi e skletcija i ne trpi mnogu toplo a i po iskustvo na drugi majki sto bile na ortoped kaj vidoevski mi kazaa deka pampersot e i samiot sirok povoj.E posto vo rumunska doktorot vikal dokolku deteto nema sirok povoj jas mu staviv edna pelena samo za pregledot da go pomineme a toj  uste mi rece da mu stavam po dve i toa do 5 mesec a sin mi nema nikakvi problemi na pregledot rece deka se e vo red.I veke ne sum stavila nisto sem pampers a nema ni da stavam...moe dete moi pravila

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Ортопед
22.6.2011 11:22:54   
miana
Vidoevski e car...Mene Mia koga mi bese bebe ja nosev vo majcin dom i se maltretirav,i ednas koga bev taa edna doktorka popovska me izvadi od pamet,mi vika nema oformeno jadro ( veke imase 6 meseci kerkami ) i eve vi antirahiticna profilaksa..Jas neznaejki sto e toa krenav panika pa se javuvav po luge da mi objasnat sto znaci toa...Posle toa si fativ vrska kaj dr.Bozinovski,odevme navere koga e dezuren isto vo majcin dom..Sega na 3 godini kerkami odednas pocna da krivi ,site ne fati panika i ja odnesov kaj Vidoevski..N j apregleda toj ( terbase za kaj nego da cekam so meseci) ja pregleda Doktorkata Vesna,mi rece deka e od nastinka ( zamislete ) i mi rece da miruva detevo dve nedeli da ne stoi na noze ...edvaj nekako izdrzavme ama stvarno ne krivese detetvo vise..Koga otidovem na kontrola i pregleda se - i r;bet i se i mi dade mnogu ubavo soveti..Na primer me iskritikuva zpsto i kupuvame ciciban kondri samo bile skapi a ne bile prakticni bidejki bile tvrdi...I mngou ubavo soveti..Ova leo namesto sandali ciciban ili polino (sto ke gi nosi 3 meseci i tolku) nie kupvme rider ( top se - ultra meki ) gi ima vo kegi shoes i vo novoto vero i bea 900 denari :)


(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Ортопед
23.6.2011 0:08:28   
Axel
dali nekoj go ima noseno bebusot na ortoped vo Sistina i kolku kosta pregled tamu?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Ортопед
26.6.2011 10:48:48   
majmunce
moeto since go odnesov na ortoped na 3 meseci, vo kartonceto mi pisuvase na dva meseci ama posto tesko se zakazuva i duri na tri go odnesov i ortopedot ni rece jadrencata uste ne bile oformenii me prasa za sirok povoj kako klavam i mu kazav pampers, edna tetra i edna svedska i isto mi rece klavaj dve tetri pampers i svdeska i vremevo pocnuva zesko neznam so da pravam se vari detevo. I plus mi rece deka treba da mu davam po tri od kapkive za koski, ama imam slusano i citano deka letno vreme trebalo da se namaluvaat mene pak obratno mi rece po tri inaku mu davav po dve. Sledna kontrola ni rece vo septemvri znaci na 6 meseci. Sega eve na 5 juni ke napraj 4 meseci ama mnogu napnuva se kreva koga ke go legnam se valka od po stranite saka sednato kako treba da prava ako ne go sednuvam ili ako ne go krenam placi , samo podaj mu raka da se igrame i me faka za prsi i se kreva glavata si ja drzi cvrsto. Neznam koj da prasam ortopedot duri septemvri onamu ke go vidam i neznam so da pravam da go sednuvam ili ne user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image . user posted image user posted image user posted image
Kazate so da pravam??????????/ na kolku treba da se oformeni jadrencata mi rece ortopedo se e vo red za vozrasta ama neznam koga treba da se oformeni . Vezbi ne mi kaza nikakviuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Ортопед
26.6.2011 11:01:13   
Maca25
Тоа со капките за мали бебиња не важи. Јас на ќерка ми и преку лето кога беше бебе и давав.
ако ти рекол дека јадрата не му се оформени, тогаш послушај го и не го седнувај бебето. Знам дека е лето и дека им е топло со повојот, ама најважно од се е да има повој додека спие. Значи навечер обавезно широк повој, со две пелени.
Јас да сум на твое место би побарала второ мислење. 


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Ортопед
26.6.2011 11:10:07   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

moeto since go odnesov na ortoped na 3 meseci, vo kartonceto mi pisuvase na dva meseci ama posto tesko se zakazuva i duri na tri go odnesov i ortopedot ni rece jadrencata uste ne bile oformenii me prasa za sirok povoj kako klavam i mu kazav pampers, edna tetra i edna svedska i isto mi rece klavaj dve tetri pampers i svdeska i vremevo pocnuva zesko neznam so da pravam se vari detevo. I plus mi rece deka treba da mu davam po tri od kapkive za koski, ama imam slusano i citano deka letno vreme trebalo da se namaluvaat mene pak obratno mi rece po tri inaku mu davav po dve. Sledna kontrola ni rece vo septemvri znaci na 6 meseci. Sega eve na 5 juni ke napraj 4 meseci ama mnogu napnuva se kreva koga ke go legnam se valka od po stranite saka sednato kako treba da prava ako ne go sednuvam ili ako ne go krenam placi , samo podaj mu raka da se igrame i me faka za prsi i se kreva glavata si ja drzi cvrsto. Neznam koj da prasam ortopedot duri septemvri onamu ke go vidam i neznam so da pravam da go sednuvam ili ne user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image . user posted image user posted image user posted image
Kazate so da pravam??????????/ na kolku treba da se oformeni jadrencata mi rece ortopedo se e vo red za vozrasta ama neznam koga treba da se oformeni . Vezbi ne mi kaza nikakviuser posted image user posted image user posted image user posted image

mislam deka jadrata ne ni treba da se totalno oformeni na 3 meseci. Jas bi pobarala vtoro mislenje. Prvo, zatoa [to samo kaj nas se stava sirok povoj, a vtoro zatoa sto na drugi mesta decata gi sednuvaat od odma, ne bukvalno odma, tuku bas koga bebeto ke pocne da pokazuva interes. Ne od 6 meseci ko kaj nas.
Normalno napravi se mutava i otidi kaj drug lekar, pri toa ne go kazuvaj mislenjeto od prviot. user posted image Malku kako creva se mrzlivi, pa ako go kazes mislenjeto od prviot samo ke go potvrdi. Od cista kolegijalnost.

< Поракaта ја уредил виктори -- 26.6.2011 11:11:57 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Ортопед
26.6.2011 20:50:07   
anedespo
Jadrata se formiraat megju 2 i  3 mesec. Sirok povoj so 2 tetra, pampers i svedska im stavav do 3 meseci. Na kontroli odev redovno, zakazuvav meseci unazad zadago dobijam praviot termin. Odev vo Rumunska bidejki mi e blisku i zavrsuvavme za 15 minuti. Dodeka so prvoto mi kazaa obavezno da odam vo Majcin dom kade ispod 4-5 saati nema sansi da zavrsis. Prvo cekas pregled kaj doktorot i iako si zakazal ima eden kup preku red. Posle cekas pak red kaj EHO-to, i na kraj so rezultatite se vrakas pak kaj doktorkata. Uzas.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Ортопед
5.7.2011 16:47:16   
majmunce
jas ke si prodolzam kako i do sega so sirok povoj kako sto kaza doktorot obavezno i so kapkive po tri ke terame do septemvri pa koga ke go odnesam na kontrola ke vidime do kaj sme. Se sto ne sovetuvaat ke slusame. Fala mnogu ke izdrzime uste dva meseci inaku deneska polnime 4meseci

(Одговор на членот prmk)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Ортопед
5.7.2011 17:05:59   
riba79
majmunce,kaj koj ortoped ides?cetiri meseci i uste sirok povojuser posted image ..nie so kerkata nosevme 2 meseci i potoa vidoevski ni go simna,a sega so sinceto ne ni staviv sirok povoj...mislam deka treba da odis kaj drug ortoped...pa uste sega na vrukinavauser posted image user posted image neznam bas....

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Ортопед
6.7.2011 11:07:18   
Natuska85
Минатата недела мм се јави во Букурешт кај др. Орце Иванов ( Dr. Orce Ivanov) за да закаже за прв преглед за user posted image .Сестрата му се јавила и му рекла како  ќе ве поврзам со др. ќе ви закаже он.И овој му кажал  дојдете наредната среда сабајле во 8 не е проблем за новороденче.И одиме сабајлево,јас и user posted image чекаме во кола мм влегува да види ситуација,сестрата му вика немате закажано за денес,докторот излегол максимално безобразно му се извикал на мм демек не му закажал он од каде тоа, ние така со 2,5 месечно бебе на жими мајка ќе одиме на лекар по тоа гужватаuser posted image .А во меѓувреме мм вика си влегуваат луѓе без упат без ништо.....И си дојдовме изнервирани двајцата,се јавивме во поликлиниката за да пријавиме  неправилност при работењето,и како почекајте ќе ве поврзам со управата,а во управата жива душа не се јавуваuser posted image .Прво се јавивме кај Видоевски на одмор бил дури во септември имало термин,па во Ремедика кај др. Стефановска фино лепо ни закажаа термин,ама ќе си платиш приватно нели,па за што плаќаме здравство бе user posted image

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 14.10.2011 16:23:04 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Ортопед
6.7.2011 11:38:47   
rina13
pa mene taka nekoj da mi se iznavika na zakazano koj ne mu vrze edna pa neka me tuzi ako saka sramota pa aj da e za vozrasen covek da se ceka ama maltretiras malo bebe za na kraj fino lepo ni kriv ni duzen da ti se iznavikaat,jas ubavo vikam ne treba zdravstveno da se plakja za tie isti pari ke te tretiraat ko princeza na zrno grasok vo privatnive kliniki....

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Ортопед
6.7.2011 13:39:41   
dostickage
so ne go istepa.samo taka se funkcionira kaj nas.mnogu tesko deka ke se navikneme normalno da funkcionirame.
inace i privatnoto ne e cveke za mirisanje.mm vo remedika odese so godini a zakazano i ispod saat vreme cekanje nikogas ne bese.vika dvajcata doktori se karaat pred mene za toa sto terapija da mi dadat.krajno neprofesionalno.
ne znam so da kazam.samo kotek

p.s.nas ni se sluci slicna rabota na detska klinika,na sred leto cekavme da dojde lekarka da pregleda 2,5 meseci bebe.koa mu zovre na mm i otide gore na oddel da vidis posle kako dojde za tri sekundi kako bese fina i uste pofino go pregleda,znaci sve mozelo

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Ортопед
6.7.2011 17:44:31   
majmunce
kaj d-r vasileski sum vo prilep toj e eden i tolku, nema kaj kogo da odam, mozebi sum zaostanata kako kazuva toj taka pram pa ne daj boze nesto da bide za negrizna majka ce me napravi. Arno vie vo skopje imate dobri moznosti. Jas se porodiv skopje ama od prilep sum.Treba vo avgust da zakazam za septemvri da otideme i cel prilep e kaj negio i okolinata i zamisli moze ke podam dur oktomvri. A maticnata samo za kaj nego dava uput tie si sorabotuvaat i gale im e.


_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Ортопед
6.7.2011 21:43:37   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

kaj d-r vasileski sum vo prilep toj e eden i tolku, nema kaj kogo da odam,



Зошто само тој, има повеќе ортопеди во Прилеп. А за закажувањето вистина е дека може да чекаш и повеќе од месец. Јас еднаш кога закажував ми рекоа дека само на еден датум конктерно во месец закажувале, не памтам дали беше на 25 или 5 во месецот. А ние го имавме одминато тој датум, па требаше да чекаме до наредниот месец само за да закажеме.user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Ортопед
7.7.2011 0:23:04   
vida
jas voopsto ne sum zadovolna od nasite ortopedi mislam na rumunska a veruvam deka i vo majcin dom e isto samo kaj nas baraat sirok povoj i toa do 6 meseci.Pa kako na gorestinive da mu stavam na deteno tolku peleni?Na sin mi mu stavav samo prviot mesec potoa veke ne i nisto ne mu fali.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Ортопед
7.7.2011 13:47:00   
majmunce
Зошто само тој, има повеќе ортопеди во Прилеп.

pa ako ima nekoj od prilep neka mi kaze kaj koj drug moze da se pojde jas sum od kavadarci inaku i mnogu za prilep neznam ama ovde sum mazena maticna mi e mrceska na ured i taa mi dade upat za ortopedija na bolnica a tamu kade ako ne vo ambulanta kaj vasileski vasko. Zaeho kaj novorodencinja so pisuva neznam kade i kaj koj na drugo mesto Dajte nekoj drug da pobaram mislenje.so me cini ako si imam i drugo mislenje.

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Ортопед
29.7.2011 8:51:22   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

Кој има друг од прилеп нека ми посочи други докторки и за ортопед освен васко василески, добар е ама ми треба и второ мислење????????????


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?