|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопед
11.2.2011 9:49:14   
stela
ИЗВОРНА ПОРАКА: anag

Orce e super doktor,javi se i baraj da te povrzat na ortopedija kaj Orce-pozdrav


Da anag, bas kaj nego i zakazavme, nego ni go preporacaa, no duri na 22 mesecov.



(Одговор на членот anag)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Ортопед
11.2.2011 10:03:47   
stela
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz


ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Можеби прашањево не е за овде, но преместете ме ако е така.
Може ли поискусните мамички да ми кажат од кога нивните дечиња почнаа да се креваат на нозе, да се исправаат и да стојат така, нормално со ваше придржување?


Posle sedum meseci deteto moze da se isprava, nazalost ima roditeli koi na sila toa im go pravat na decata za da kazat posle deka deteto rano proodelo se ispravilo. Deteto si ja unistuva kicmata , koga e toa gotovo toa samo si se isprava i samo si sednuva netreba đecata da se forsiraat.


Za zzal ima roditeli koi se ograniceni i ne veruvaat vo svoite deca, a za zzal ima i takvi cii deca nikogas ne napravile nesto porano odnosno nadvor od voobicaenoto, pa mislat deka se drugo e neverojatno i isforsirano.

Inaku nie vednas po konsultacijata so vas rr-ajki se javivme kaj nasiot pedijatar Gjorge od Kozle (koj e megju najdobrite pedijatri) i toj ni kaza deka toa e normalno , a ne e normalno da ne saka i da nema cvrstina da se isprava i stoi. Stom saka da mu pravime vezbicki ''opa'' so drzzenje za racickite i ispravanje nekolku pati na den bez dolgo stoenje.

Inaku kako pocna: Moeto since saka setanje niz doma i zboruvanje. Taka jas umorna od setanje vo tekot na denot sednuvam na ganitura  potprena znaci vo zakosne apozicija i nego go drzam podmiski ili mese-grbce i go potpiram so kolencata odnosno sirokiot povoj na mojot stomak za da se gledame i pravime muabetuser posted image I ona taka pocna da gi isprava nozite i da mi gazi po butovite a ponekogas i da mi odi nagore po mene, isto i koga sum vo lezecka pozicija mi odi po trupot, normalno gore jas go drzam (nekoj da ne pomisli deka samo odiuser posted image ) I koga go otkri toa kako nesto novo saka non stop toa da go pravi i NE mu se vitkaat nodzinjata koga stoi, tuku jas go vrakjam vo prvobitna polozba da ne se zamoruva.
A isto taka i koga e potpren vo pozivija od 30 stepeni sam se isprava na stomacni skoro do 90 i place sto ne moze da stane i samo ke se prevrti, taka da moram da pazam i koga go ostavam sam.
Toa sakav samo da go spodelam so vas mili rr-ajkiuser posted image



(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Ортопед
11.2.2011 10:12:10   
Maca25
Ако детето почнува  да седнува само, да се исправа во креветче, ние не треба да го уназадуваме - ова ми го кажа ортопедот.
Но секако претходно треба да се конскултирате со ортопедот, да го прегледа и да види дали се е во ред со кукчињата. Инаку синот на една моја пријателка на 4 месеци правеше чекори кога го држеше исправено, седеше, почнуваше само да се исправа, детето беше толку цврсто што веќе на 9 месеци одеше. Нормално родителите не знаеле што да прават па се консултирале со 3 ортопеди за да побараат мислење за тоа дали треба да го остават да ги прави сите тие работи или не. и нормално после 3 прегледи и ехо кај сите ортопеди сите констатирале дека детето си е убаво развиено и дека не треба да му се забранува да седи, оди, исправа. Значи на 9 месеци малиов одеше фатен само за 1 прсте за мајка му.Не знам дали има некаква врска со гените, но неговиот дедо проодел на 9 месеци, неговата братучетка на 9, па и тој.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Ортопед
11.2.2011 11:36:34   
mamaDragana
Eve moeto since uste 12 dena ke napolni 5 meseci,sam se diga aa ko mu podades prsti znaci samo da ima zasto da se potfati se diga do sedecka polozba.I sekogas koga go drzime toj go trti gazeto bara da sedne,i ako go stavis sede ne se smknuva,Ama ne go stavame mislam uste e mal.Uste malku sme i na vtorata kontrola na ortoped pa ke vidime sto ke ni kazat.Inaku na prvata se bese vo red i voopsto mu nemam stavano sirok povoj.A i mm proodel na 9 meseci

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Ортопед
14.2.2011 15:34:04   
NINYSKA
i jas sakav da odam kaj d-r Vidoevski ama nemase termin,pa otidovme kaj Temelkovski i zadovolna sum ...rece na Marko da mu stavam siroko povitkuvane do 3 meseci iako e se vo red.Pa jas mu stavam samo za spienje...user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Ортопед
15.2.2011 15:34:08   
sone
Jas imam dve deca.Tri ipol godisen sin i bebce od 10 ipol meseci.Prviot mi proode na 9 ipol meseci, a sega ova bebce ne mozam da kazam deka e bebce bidejki e trista na saat proode na 9 meseci.Malo covece sto rovari kade ke stigne JJJ Moram da priznam deka ne sum se kicmela nitu za edno od niv. Sami si proodea. Nivnoto mozoce diktira koga ke stanat na noze, koga ke odat. Malata ne mozam da ja fatam, odi niz site sobi dosta e stabilna i samo otvara masina, kantata za djubre, rernata od sporetot...Na dvete im stavav sirok povoj 4 meseci znaci non-stop (I denje I noke) i ne mi bese tesko toa da go pravam. Smetam deka nekoi majki (sto licno gi poznavam) ne go praktikuvaat toa zatoa sto se mrzelivi pa go teraat pomodarstvoto na zapadnite zemji cie podnebje nema vrska so naseto i cii kosken sistem celosno se razlikuva od nasiot...Medjutoa prasanjeto mi bese drugo. Sin mi so nozete odi na vnatre. Celo vreme vikame da sedi na gaze so prekrsteni noze (turskoto sedenje) no nikako ne uspevame. I vo gradinka na kolena celo vreme igraat. Samo vikam po nego ubavo da sedi duri pocnuvam da se zagrizuvam.Sakam da mu gi stavam kondurcinjata naopaku taka vikaat starite da probam t.e. toplinikte dodeka e doma. Ima 3 ipol godini. Kako da go oducam? Na ortoped sme vo Remedika i ok e dr.,ama na pamet mi e da odam i da se konsultiram i so drug ortoped. Dali nekoja majka ima vakov problem i sto da pravam pomagajte. Pozdrav do site majki rr-ki

(Одговор на членот NINYSKA)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Ортопед
15.2.2011 16:14:06   
mama26
sone a vo remedika na doktorot mu go imas kazano ova?ako imas sumji i te maci togas prasaj si i drug doktor najubavo..pozdrav


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Ортопед
15.2.2011 16:34:18   
agnes
sone,jas go imam istiot problem.I mojot sin ima 3,5g i ja go nosev vo remedika kaj Dr.ivanka.Pa posle go odnesov t.e.se vrativ vo 'majcin dom' kaj Dr.Grujovska i taa ni dade vloshki da nosi vo toplinkite.Nosi skoro 3m i mislam deka e malku poarno.Vo mart e na kontrola,pa kje vidime.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Ортопед
16.2.2011 15:37:10   
sone
sone,jas go imam istiot problem.I mojot sin ima 3,5g i ja go nosev vo remedika kaj Dr.ivanka.Pa posle go odnesov t.e.se vrativ vo 'majcin dom' kaj Dr.Grujovska i taa ni dade vloshki da nosi vo toplinkite.Nosi skoro 3m i mislam deka e malku poarno.Vo mart e na kontrola,pa kje vidime.


Agnes dali si zadovolna od dr. Grujovska? vcera pominav tamo dodeka go setav bebceto i zapisav telefon pa planiram da zakam.Prv pat li otidovte kaj Grujovska?

(Одговор на членот agnes)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Ортопед
19.2.2011 21:04:02   
Bilence!
zdravo mamicki jas da vi raskazam za mojot slucaj mojata bebuska sega veke e dva meseci koga se rode ednoto noce mu bese svitkano znaci stapaloto bese spoeno so koskata od noceto ama toa po dva dena samo pocna da si go ispravuva i sega se e vored so stapaloto ama bidejki pretezno tie bebuski so taka se ragaat imaat problem so iscaseni kolkcinja i nie koga otidovme po 3 nedeli na preglet kolkcinjata mu bea iscaseni i ni rekoja prven da vidime so sirok povoj dali ke mu se vrata vo jormala da napomenam deka jas sum vo stranstvo i tuka ne dozvoluvaat sirok povoj ako ese vo red i zamislete posle tri nedeli nosenje na sirok povoj na exo pokazaja deka kolkcinata se vo normala zato da znaete deka sirokiot povoj ako ima problem bebuska deka mnogu pomozva. e sega sakam da ve prasam za vase mislenje tuka mi rekoja deka sega pojke nemora sirok povoj deka kolcinjata se vo red da li da prodozam da mu stavam i da go izvadam user posted image bidejki doktorkata rece deka se vo red nemozi sega nanovo pak da mu se iscasat kolkcinjata

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Ортопед
19.2.2011 23:21:37   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: sone

sone,jas go imam istiot problem.I mojot sin ima 3,5g i ja go nosev vo remedika kaj Dr.ivanka.Pa posle go odnesov t.e.se vrativ vo 'majcin dom' kaj Dr.Grujovska i taa ni dade vloshki da nosi vo toplinkite.Nosi skoro 3m i mislam deka e malku poarno.Vo mart e na kontrola,pa kje vidime.


Agnes dali si zadovolna od dr. Grujovska? vcera pominav tamo dodeka go setav bebceto i zapisav telefon pa planiram da zakam.Prv pat li otidovte kaj Grujovska?


Sone јас ја носам мојата ќерка кај др Душка Грујовска и за жената имам само пофални зборови. Максимално се посветува на пациентите и многу е способна.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Ортопед
20.2.2011 19:41:38   
sone
Tanja fala i na tebe i na Agnes za sovetot i da znaete deka utre ke se javam vo Majcin dom i ke zakazam pregled. Pozdrav golem.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Ортопед
23.2.2011 0:12:58   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: sone

Smetam deka nekoi majki (sto licno gi poznavam) ne go praktikuvaat toa zatoa sto se mrzelivi pa go teraat pomodarstvoto na zapadnite zemji cie podnebje nema vrska so naseto i cii kosken sistem celosno se razlikuva od nasiot...


Ова не ми е јасно како е можно да се разликуваат коските на луѓето?
Инаку ние бевме денес на ортопед и се е ок, јадра оформени има, широк повој ставав 3 и пол месеци скоро кога ми рече ортопедот не мора одма го фрлив пошто user posted image  ич не сакаше, за седење стоење и лазење ми рече што сака нека прави само немој ти со сила да го тераш.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Ортопед
23.2.2011 11:34:29   
baby_bump
ИЗВОРНА ПОРАКА: sone

Smetam deka nekoi majki (sto licno gi poznavam) ne go praktikuvaat toa zatoa sto se mrzelivi pa go teraat pomodarstvoto na zapadnite zemji cie podnebje nema vrska so naseto i cii kosken sistem celosno se razlikuva od nasiot...


Ова не ми е јасно како е можно да се разликуваат коските на луѓето?


И мене не ми е јасно? Ај некој нека објасни ако знае?

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Ортопед
23.2.2011 12:48:00   
Viktori
Јас не ставав широк повој од помодраство. И изгледа на децата мои коските им се исти со на децата од западните земји а и некои источни затоа што немавме никакви проблеми.user posted image

Безвезни генерализации не се потребни.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Ортопед
23.2.2011 12:56:41   
Sandra113
Како што ми објасни др. Темелковски со широко повивање зглобот на колкот се става во позиција во која истиот може најдобро да се развие и најсигурно. Доколку не се стави широк повој постои ризик колкот да не се развие како што треба, бидејки ние сме поднебје каде е забележан висок процент на деформитети на колкови, за разлика од западните или источните земји. Со соодветен третман во раното детство се избегнуваат несаканите последици кои вклучуваат нерамномерна должина на обете нозе, поткуцнување, болка итн. Значи и без широк повој во 50% случаи колкот ќе се развие како што треба, само како што викаат-подобро да се спречи отколку да се лечи. Се надевам дека помогнав околу објаснувањето. Поздрав user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Ортопед
23.2.2011 13:54:21   
arh_diz
Nitu na mene nitu na brat mi ne ni stavala majak mi sirok povoj.Na nejze i vikale zenite za mene ne ke moze da rodi karlicata nemoze da se rasiri kako sto treba.user posted image
Pa rodiv , bez anomalii sme i jas i brat mi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Sandra113)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Ортопед
23.2.2011 22:26:42   
sinolicka
dali nekoj il so deteto na redovna kontrola na 3 god,.treba da odime uste nekoj mesec pa ako bil nekoj da mi kaze kakov e pregledot

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Ортопед
3.3.2011 19:45:42   
mila mama
За капките Д3  имаме тема тука. Постовите се префрлени таму.

< Поракaта ја уредил mila mama -- 3.3.2011 19:53:15 >


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Ортопед
3.3.2011 21:41:14   
Luci
RR mamicki koga go nosevte vaseto bebe na prv pregled na ortoped? Mario ima eden mesec i ne znam koga e najdobro vreme da go odnesam...pedijatrot mi rece na 2-3 meseca ama si vikam da ne treba porano-pokasnouser posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Ортопед
3.3.2011 21:42:44   
Viktori
бидејки ние сме поднебје каде е забележан висок процент на деформитети на колкови, за разлика од западните или источните земји

ама исто така сме и поднебје каде до пред 20ина години бебињата се стегаа ко у цефка. А воопшто никогаш не ни било практикувано без некаков повој, па да се има јасни истражувања и нормално некакви резултати.

Од екстремно тесен до широк...можеби и тоа ја објаснува деформацијата на колковите ..

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Ортопед
3.3.2011 22:29:22   
bebuskicka
Jas kerka mi ja nosev na dva meseca na eho za kolkovite se bese vo red i mi rekoa nema potreba od sirok povoj.Sledna kontrola na 4 pa 6 meseca.Ja nosev vo filip vtori

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Ортопед
4.3.2011 0:38:18   
baby_bump
бидејки ние сме поднебје каде е забележан висок процент на деформитети на колкови, за разлика од западните или источните земји


Од каде е овој податок?
Јас пак некаде прочитав на овој форум или на некој друг, дека воопшто немаме висок процент на деформитети, туку како кај нас, така и на бившите Ју простори (каде што се практикуваше широк повој) процентот на деформитети е скоро ист како во земјите каде што широкиот повој никогаш не се практикувал, па сега самите проценете, каде е вистината. (ќе го најдам извадокот со овие тврдења и ќе го постирам).

(Одговор на членот Sandra113)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Ортопед
4.3.2011 17:17:40   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

RR mamicki koga go nosevte vaseto bebe na prv pregled na ortoped? Mario ima eden mesec i ne znam koga e najdobro vreme da go odnesam...pedijatrot mi rece na 2-3 meseca ama si vikam da ne treba porano-pokasnouser posted image


Кај нас во болницата при испуштање, кажуваат дека обавезно е да се закажи преглед на ортопед на 40 дена, а после ортопедот ќе ти каже кога следен


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Ортопед
10.3.2011 22:39:21   
marina82
Do koga vasite bebeinja nosea sirok povoj

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?