|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.1.2011 22:54:00   
Maci3
Mozno e da mu se zgadilo od kapkite,zasto Plivit D3 se strasno gorclivi.I jas koga ke mu dadam ponekogas ke povrati,ke mu se zgadi

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.1.2011 23:17:30   
Nadezna
Mozno e da mu se zgadilo od kapkite,zasto Plivit D3 se strasno gorclivi.I jas koga ke mu dadam ponekogas ke povrati,ke mu se zgadi


E od tie e .
Mu dadov sega cajce, go ispi ko sto trebauser posted image

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2011 12:12:20   
Axel
Kade gi cuvate plivit D3 kapkite? Jas gi cuvam vo frizider na vratata, no mi e strav koga mu davam (po 5 kapki) vo moe mlekce na lazice da ne mu se ladni koga gi golta.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2011 12:21:25   
Pepelaska *
Во шкавче мислам на нив пишуваше на суво и темно место а не во фрижидер

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2011 14:19:33   
lukas
i jas vo frzider gi cuvam na vrata...user posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2011 14:25:27   
Maca25
јас во спална ги чувам капките, секоја вечер пред легнување и давам, па тука ми е најблиску. Си стојат во кутивчето, на темно. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2011 14:29:16   
kikicka
Јас ги чувам до АД млеко на суво и се во кутивчето ,и ги давам чисти не ги мешам ,кога беше месец и ги давав со млеко или чај.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2011 14:29:51   
kikicka
ги користиме пливит

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2011 14:53:39   
mosa
da i mene koga se rodi tino od olnica mi preporacaa ad kapki,no koga dojdov i nekoj drugi zeni mi rekoa vigantol,i den denes gi koristam vigantol bidejki tie podolgo traat,ovie ad3 mislam deka se 21 den.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2011 14:59:04   
Maca25
јас вигантол користам најмногу 2 месеци, после ги фрлам и купувам нови. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2011 15:26:32   
Axel
na D3 pisuva da se cuvaat na temp. od 8-15 stepeni C. Znaci, ne na sobna temp.??? Zatoa neznam sto da pravam dali frizider ili skafce vo kujna?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2011 16:15:49   
arh_diz
Axel da ne si greska da ne e od 8 -25 temperatura , jas koristam d3

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2011 16:59:42   
mila mama
И јас ги чувам на надкасна у спална и одсабајле и ги давам без ништо. 

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Вигантол,д3 или ад3
28.1.2011 0:03:45   
Axel
arh_diz ne sum greska, eve i sega po tret pat proveriv si stoi 8-15 stepeni i toa odnadvor na kutijata e napisano. Zboram za Plivit D3 kapki.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Вигантол,д3 или ад3
28.1.2011 0:12:20   
Maca25
На вигантолот пишува да се чува на температура од 15- 25 степени.

Сега го прочитав упатството за употреба на вигантолот и никаде не пишува дека се користи  месец или два, или 40 дена како што имам слушнато од доктори. Убаво си пишува рок на употреба 5 години и стабилност при употреба 6 месеци.
Јас мината година после 2 месеци користење го фрлав шишенцето, кое беше до пола искористено.


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 28.1.2011 0:21:31 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Вигантол,д3 или ад3
26.2.2011 18:21:56   
bebe82
Дали може да ми кажете како им ги давате капките на бебињата. Дури сега прочитав дека треба со сок или млеко, а јас до сега и ги давав чисти.
Ми е страв да не има некаков контраефект??
Јас дур бев трудна чисти ги пиев, не знам сега дали да продолжам вака????user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Вигантол,д3 или ад3
26.2.2011 18:33:08   
Snowhite RR
Јас користам Д3 пливит и ги чувам во фрижидер, така ми рекоа и во аптека, му ги давам со млеко мое, а еден период ги давав и само капките, му капев директно во уста, но така не бев сигурна дали ќе му капнам во уста или надвор и затоа продолжив во лажиче. Е сега во врска со рокот на употреба, прашав во аптека и ми рече дека кога се работи за капки било какви најдобро било да се менуваат месечно, па така јас секој месец купувам нови, не дека ако му се дава постари е нешто лошо, но има помал ефект

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Вигантол,д3 или ад3
26.2.2011 18:33:23   
mila mama
Jas gi davam cisti bez mesanje.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Вигантол,д3 или ад3
3.3.2011 19:44:27   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasha5

E i ova ne go znaev i ne sum procitala deka sisenceto so kapkite D3 ili koi bilo drugi trebalo da se menuvaat na sekoi 3 nedeli

Mene za ova ne mi spomnala doktorkata? Mario ima 1 mesec i seuste mu stavam od istoto sisence sto go kupivme....Treba li sega da kupam novo?




ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Jas ne menuvam sisence. Ne mi kazale deka treba, taka sto edno sisnce ni trae okolu 3 meseci.



ИЗВОРНА ПОРАКА: ole2004

Luci i jas neznaev,no otkako bev na ortoped i dr.mi kaza da go menuvam sisenceto na 1mesec,taka pravam.



ИЗВОРНА ПОРАКА: bebushkaa

Treba da se menuvaat kapkite na sekoi tri nedeli ili eden mesec ako se cuvaat vo frizider....toa ne e stetno dokolku ne gi smenite no ortopedot mi kaza deka po tri nedeli nemaat efekt pa pozelno e da se kupat novi...a i na recept se mnogu eftini taka da mislam deka e popametno da se smenat



ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

Само не ми е јасно зошто во капките Vigantol не пишува дека треба да се сменат по 3 недели. Повеќе би му одговарало на производителот да пишува и да се троши производот повеќе. И од каде им е таа информација на лекарите.  Јас лично не ги менувам. Само прописно ги чувам и не го оставам долго шишенцето отворено.



_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Вигантол,д3 или ад3
3.3.2011 21:09:01   
Felly RR
Ако се работи за дете поголемо од година, кога ги прекинувате капките?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Вигантол,д3 или ад3
3.3.2011 21:27:19   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Ако се работи за дете поголемо од година, кога ги прекинувате капките?

Мене ми рекоа да ги давам до април, бидејќи година правевме во зима. Значи ќе и ги давам до 1 год. и 2 месеци.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Вигантол,д3 или ад3
3.3.2011 23:11:14   
mila mama
Obicno se davaat do dve godini, a ako se zivee vo zemja kade brojot na soncevi denovi e mal, moze da ima potreba i od podolgotrajno davanje - do 5 godini.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Вигантол,д3 или ад3
3.3.2011 23:19:27   
Viktori
јас сум утнала и им давав до кај една година после тоа едно грдо рибино масло со вкус на банана им пикав...user posted image user posted image мајко колку го нејќеа...
после кратко време околу 2 годинки некаде почнав перли да им давам ад3. И сеуште им давам. Ама на периоди, додека е зима поредовно па некогаш ќе се заборавам па ќе им давам само мултивитамини некои и така..
Не сум нешто посебно дисциплинирана за баш секојдневно, ама не и со големи паузи...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Вигантол,д3 или ад3
3.3.2011 23:42:00   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Ако се работи за дете поголемо од година, кога ги прекинувате капките?

Мене ми рекоа да ги давам до април, бидејќи година правевме во зима. Значи ќе и ги давам до 1 год. и 2 месеци.



Истото ми го рекоа и мене, но на контрола во септември ми напомена докторот дека од октомври треба пак да давам по 2 капки дневно Вигантол и тоа пак до април.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Вигантол,д3 или ад3
4.3.2011 14:51:34   
Slagjana
Баш денес бевме на контрола и повторно прашав за капките. Ми рекоа да ги давам до април, а после пак од октомври во зимските месеци. До 5 години во зима мора нешто да давам (или капки или АД перли).

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?