|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вигантол,д3 или ад3
4.3.2010 1:00:31   
vale*
NIE KORISTEVME D3 I VO POCETOKOT PO 2-3 KAPKI A POSLE KOGA POCNAVME DA ODIME KAJ USTE EDEN PEDIJATAR NE SOVETUVASE DEKA MOZE PO4-5 KAPKI, A ISTOTO NI GO RECE I DR.VIDOEVSKI.D3 NE SOVETUVAA DA GI MENUVAME NA SEKOI 15 DO 20 DENA I BIDEJKI MATEJ NI E RODEN VO LETO GI PIESE DO 1GOD,PAUZA DO OKTOMVRI, A SEGA DO MAJ RIBINO MASLO,AMA NE NI USPEVA STALNO FINTATA SO SIRUPOT PA KOMBINIRAME AKO NEJKE SIRUP TOGAS KAPKI.INAKU KAPKITE ODAT NA RECEPTA SAMO15 DENARI SE POZDRAV

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Вигантол,д3 или ад3
4.3.2010 9:15:01   
mis.
Вале ќе те молам да не се пишува со 0големи букви бидејќи според правилникот на форумот големите букви означуваат викање.
Инаку јас користам Вигантол 2-3 капки и му ги ставам дирекно во уста.Мислам дека така е најубаво бидејќи знаеме дека сето отишло во неговата уста а не останало на лажичката.Еве има скоро 16 месеци и сам зева кога е веме на капки.кажи му ааааа и тој веќе зева и чека капки.user posted image Вигантолот оди и на рецепта.


< Поракaта ја уредил mis. -- 4.3.2010 9:26:20 >

(Одговор на членот vale*)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Вигантол,д3 или ад3
14.3.2010 22:15:13   
baby mama
Првин и давав Д3 по 2или 3 капки, (не се сеќавам) ама многу горчеа. Сега и давам Вигантол по две капки.

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Вигантол,д3 или ад3
17.3.2010 23:04:08   
mother 29
замислете кога бевме сега во ре-медика на контрола  .
кај Др.И.Стефановска -ортопед ми рече да му давам вигантол по 2 капки до летото, иако ни е затворана фонтанелата и имаме 2год и 5 мм
кога ја прашав зошто?ми рече дека ако не прима д-витамин дополнително од друг пепарат ,пожелно е до 6 год на зима да се даваат

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Вигантол,д3 или ад3
15.4.2010 23:38:28   
doktor
Ne bi rekol deka e zadolzitelno, ama bidejki dozite koi se preporacuvaat se za prevencija, sigurno nema zijan ako se davaat. Inaku gledam po prethodnive poraki deka se mislite dali Plivit D3, dali Vigantol... Nema vrska koi, samo doziranjeto e razlicno poradi razlicniot sostav. Plivit D3 imaat 4000 IU/ml vit.D, a Vigantol 20000 IU/ml, sto znaci koncentracijata na vit.D vo Vigantol e 5 pati pogolema. Za novorodeno se dava 1 kapka Vigantol ili 2-3 kapki Plivit D3.
BTW i jas bi go preporacal Vigantol, direktno vo ustata pred cicanje da se kapnuva(definitivno najdobro)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Вигантол,д3 или ад3
15.4.2010 23:50:34   
Rossana
user posted image user posted image user posted image Koko sto procitav... site vie zboruvate za 2-3 kapki...
Jas i davam D3, koga izlegov od bolnica mi rekoa po 3, a sega koga odevme na poslednata vakcina, pedijatarot mi rece da i davam po 5user posted image jas i davam po 5 kapki sekoe utro pred jadenje...

(Одговор на членот doktor)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 0:00:00   
sinolicka
rossana normalno e d3 da se davaat po5 kapki zatoa sto se poslabi od vigantolot,ako davas vigantol 2 kapki. ne se plasi nema steta od kapkite

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 0:12:40   
Rossana
fala sinolicka
[link=http://images.google.com/imgres?imgurl=http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/small/29941717.jpg&imgrefurl=http://www.panoramio.com/user/3900853&usg=__GRrtUPcjH9xrKkHniVBrcVUBYdk=&h=180&w=240&sz=8&hl=en&start=44&um=1&itbs=1&tbnid=S-KWQoBNNalpRM:&tbnh=83&tbnw=110&prev=/images%3Fq%3Dsinolicka%26start%3D40%26um%3D1%26hl%3Den%26sa%3DN%26rlz%3D1B3GGLL_enBG359BG360%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1][/link]

user posted image user posted image

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 0:20:29   
Еца
Јас на Мила и давам вигантол по 3 капки, ортопедот ми рече по 2 но имунологот по три бидејки новите вигантол што се со каплака пуштале помалку значи од старите 2 капки сега со новите треба 3 капки од капалка. Треба да и давам до јули месец, па пауза до 15 септември бидејќи јули и август не се даваат.

< Поракaта ја уредил Еца -- 16.4.2010 0:21:05 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 0:27:48   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

замислете кога бевме сега во ре-медика на контрола  .
кај Др.И.Стефановска -ортопед ми рече да му давам вигантол по 2 капки до летото, иако ни е затворана фонтанелата и имаме 2год и 5 мм
кога ја прашав зошто?ми рече дека ако не прима д-витамин дополнително од друг пепарат ,пожелно е до 6 год на зима да се даваат




и мене и ортопедот и педијатарот ми рекоа да давам д-витамин и по летната пауза а за тоа во каков облик јас да решам
сега уште пие д3 по 5 капки и се навикна на горчењето дури ако задоравам пред спиење таа ме потсетува „маме капки даде“user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 1:04:26   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

user posted image user posted image user posted image Koko sto procitav... site vie zboruvate za 2-3 kapki...
Jas i davam D3, koga izlegov od bolnica mi rekoa po 3, a sega koga odevme na poslednata vakcina, pedijatarot mi rece da i davam po 5user posted image jas i davam po 5 kapki sekoe utro pred jadenje...


Rosana ne se zagrizuvaj. Ista vozrast ni se bebuskite. Mene koga izleguvav od bolnica mi rekoa da i davam po 2 kapki D3, a koga ja pregleda ortopedot na 6 nedeli gi zgolemi na 4. I 5 ne e mnogu. Do pred nekoja godina doktorite kaj nas uste vednas preporacuvaa po 4 kapki D3, a potoa postepeno da se zgolemuva dozata. A Vigantol se pojaki i zatoa e takvo doziranjeto.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 8:35:24   
mis.
Јас му давам вигантол 3 капки дирекно во уста.Кажи м да каже АААА и тој веднаш зева и немам проблем за давање.Вигантолот оди и на рецепта.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 9:02:31   
profesorica
Вигантол ставаме пред спиење, само ќе му кажам ајде мама едно две да ставиме- и одвара уста и по две капки му капнувам.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 9:16:23   
Annabel
Од ГАК излеговме со препорака да пие по две капки Д3. Ортопедот ни ја зголеми дозата на 5 (а и во упатството пишува дека може да се даваат од 2-5 капки). Ова зголемување е заради тоа што бебето не ги голта сите капки, зашто дел ги вади со јазичето надвор или ги исфрла надвор со плунката.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 10:01:55   
mami
Ние не пиеме веќе ништо од ова...Кога бевме кај Видоевски последниот пат, рече дека нема потреба доволен е само мултивитамински сируп или рибино масло, а во летниот период воопшто и не му треба зошто знае дека сме нон стоп надвор и по планини и добива доволно витамини 

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 11:47:25   
ikipp
jas na daria d3,a na deana ad3

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 11:56:51   
strelec 1982
mojot sin godina i dva meseca pie Vigantol po dve kapki i oti od mal mu gi davam sam si ja otvora ustata da mu kapnam.Sega e golem pa i mene mi dava vo ustata.inaku vigantolot se pojaki mislam ponovi da ne bile i podobri sega vo posledno vreme tie gi preporacuvaat ortopedite.Jas ke treba da go nosam na ortoped uste malku da se zacvrsti so odenjeto i on ke mi kaze dali da mu davam do koga se davaat

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 13:06:32   
Snowhite RR
А мамички да ве прашам, уште од мали бебина му давате директно во уста, зошто јас му ги давам со лажиче со млеко растворени, па ми е мисла дали ги прима сите или останува на лажиче, инаку му давам по 3 капки Д3. И Д3 одат на рецепта, само 15 ден се доплаќа

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.4.2010 13:11:45   
mis.
Подобро е дирекно во уста уште од прв ден така знаеш дека се отишло кај него а со лажича не знеш колку отишло а колку останало на лажичката.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Вигантол,д3 или ад3
28.4.2010 12:39:24   
brineta88
Јас му давам вигантол од почеток, така ни рече матичната. Сега му давам по 3 капки со лажиче. Еднаш ми се има случено да не му дадам.user posted image

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Вигантол,д3 или ад3
28.4.2010 13:22:30   
Adrijana
Nie davam vogantol, prvite 3-4 meseci davavme po 1, sega po 2, po preporaka od ortopedot, porano i davav so lazice, ama bas poradi toa sto ne bev sigurna deka gi prima , a ne ostanuvaat na laziceto, sega i kapnuvam vo usta direktno. Taka pocnav po preporaka na Mis, mislam, fala misuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Вигантол,д3 или ад3
28.4.2010 13:32:36   
mis.
Нема за што да ми заблагодаруваш тоа е се за доброто на нашите бебуши.Ем добро за бебето но и полесно за мајката.user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Вигантол,д3 или ад3
28.4.2010 15:03:37   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Јас на Мила и давам вигантол по 3 капки, ортопедот ми рече по 2 но имунологот по три бидејки новите вигантол што се со каплака пуштале помалку значи од старите 2 капки сега со новите треба 3 капки од капалка. Треба да и давам до јули месец, па пауза до 15 септември бидејќи јули и август не се даваат.


Според Иванка тоа дека треба да се прекине е заблуда. Твоја и моја Мила се во ист период родени и со оглед на возраста не треба да правиш пауза со вигантол преку лето. Го имам снимениот материјал ако сеуште го чувам а мислам дека тоа го спомна жената и во прилогот. Сепак прашај си и кај некој друг.


_____________________________

love u all

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Вигантол,д3 или ад3
28.4.2010 19:18:19   
haley
Морам да коментирам на темава , зошто веќе докторирав  на неа, па можеби некому некогаш ова ќе послужи.


Денес се смета витаминот Д како додаток многу важен, зошто поради фактори како загадување на атмосферата во сезони кои не се лето од сонцето не добиваме доволно некој од оние ултра бранови и тоа е недоволно за да организмот сам изгради вит. Д.

Е сега, педијатрите често пати не ги знаат работите во детал нив ги интересира само формата.. демек, важно е вит Д и ајде нема што да му мислиш.

Ги имам читано книгите на некои професори педијатри кои оваа тема ја опфаќаат темелно и она што велат е тоа дека, витаминот Д кој го даваме на бебињата се таложи во џигерот а и некаде околу бубрезите. Значи она што го давате секојдневно е исклучиво за стварање на резерви.  Имено, скелетот има некои скокови во развој, значи на година и пол и две и пол (ова не знам точно) и тогаш потребно е да се имаат резерви и организмот ги користи со калциумот итн итн.

Проблемот е што со ова создавање на резерви може да се ПРЕТЕРА.  До сега има веќе случаи кога бебе/дете од премногу вит. Д развило компликации .   И тука се поставува целиот проблем што во колку си на сонце постојано и цел живот, никогаш не можеш да овердозираш (се отруеш)  а со вит.Д додека вака како додаток - можеш. 
Од ова што прочитав што пишуваат (значи професори не некои весници) велат дека зараснувањето на фонтанелата ,растот на бебето нема врска со вит. Д кој го даваме,  тој едноставно е како што веќе кажав -за резерва .  До сега никој ги нема демантирано овие тврдења а тоа е обично така во колку таа некоја теорија е полуточна или неточна.

Затоа и сосема ми звучи паметно и логично што кажале Видоевски и уште некој , да не се дава вит Д преку летни месеци, зошто сончана земја сме , организмот сам ќе си создава вит Д , и нема гајле.  Важно да не се преоптеретува џигерот,бубрезите , што е случај .

Овдека каде што сум јас (фр), до сега видов неколку педијатри и два лекари и сите си пејат некоја своја песна и повеќето не ни знаат што се се’ случува во организмот со вит. д, ниту ги интересира..  скоро секој ми кажа да ставам вит. д , дури и дупла доза оти е ладна демек земја.. а бебето беше на формула од почеток која е обогатена со вит. д па тоа страшно чудно ми беше.  И ниеден од тие доктори не мрдна со газот да фати кутијата ,види и пресмета колку има вит д како дневна доза и тие ствари.   



(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.6.2010 15:16:38   
Тања РР
Денес ја носев Јана на вакцина и таму нели ред е да ја прегледа педијатар. Ме праша колку капки Д3 давам и откако му кажав 4 ми рече отсега да давам по 10  еден месец за да ја зајакнеме user posted image user posted image
Јас стварно не знам што да правам, не ја сваќам логиката на лекарот ама па шубе ми е да го игнорирам.
Педијатарот на Јана е во Белград на некој конгрес, се надевам ќе се врати брзо за да се консултирам.
Има ли мамички некоја од вас со таква препорака?
Мене ненормално ми се гледа да му давам на детето липосолубилен витамин во толкави количини, ќе му се исталожи во црниот дробuser posted image


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?