|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вигантол,д3 или ад3
11.6.2010 15:35:55   
nadica
јас го поминав истото на 3 месеци др ми рече да давам по 10 капки 1 месец бидејќи надица имала потреба од толку, по 1 месец кога бевме на контрола ни ги намали на 5, по 2 месеци на 4, па на 2 и еве од пред некој ден не пиеме капки д3

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Вигантол,д3 или ад3
23.7.2010 0:06:04   
lukas
luge zaborajv da mu davam 1 nedela na lukas d3 ima gajle nesto...pozz..znam deka e ova neodgovorno od mene ama ete..

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Вигантол,д3 или ад3
23.7.2010 0:12:20   
Џесика
Месеците што содржат буква „Р“ не е потребно да се прима Д витамин, го примаат од сончевите зраци нели... евентуално ако има исклучок за новороденче...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Вигантол,д3 или ад3
23.7.2010 0:33:11   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

luge zaborajv da mu davam 1 nedela na lukas d3 ima gajle nesto...pozz..znam deka e ova neodgovorno od mene ama ete..


Бидејќи се работи за витамин нема штета што е прекинат третманот на една недела. Слободно можеш да продолжиш да му даваш.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Вигантол,д3 или ад3
23.7.2010 0:45:14   
lukas
fala tanja..pozz...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Вигантол,д3 или ад3
28.7.2010 12:04:06   
Felly RR
Ние земаме Д3, и педијатарот ми рече по 5 капки, кога ја носевме на вакцина докторката што ја прегледа ни рече може и по 6 капки, а ортопедот ни рече - сега, летово нема потреба од Д3 пошто има сонце. И јас многу се збунив, ама пак и давам по 5 капки како што ни рече педијатарот. Дали вие во лето го давате овој витамин?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Вигантол,д3 или ад3
30.7.2010 13:34:44   
Slagjana
И јас не знам што да правам ова лето. Прво престанав да и давам, па кога разбра матичната ме искара и продолжив. Сега пак често заборавам да и дадам. Мене ми е логично дека не треба, ако бебето се изложува секојдневно на сонце (се разбира не кога е најголемо УВ зрачењето).

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Вигантол,д3 или ад3
30.7.2010 14:00:31   
Тања РР
Јас сеуште давам само што од 5 капки намалив на 3-4. Инаку мене педијатарот на вакцина ми рече да ставам по 10 капкиuser posted image но нашиот педијатар рече дека нема потреба.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Вигантол,д3 или ад3
30.7.2010 14:48:52   
Палешка РР
Мене никој не ми рекол да ги прекинам капките, знам дека деца до 2 години ги пијат и во лето.
Миа пие по 4 капки д3


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Вигантол,д3 или ад3
30.7.2010 19:52:13   
Snowhite RR
До пред некоја година обично во лето прекинувале со Д3 капки, но последниве години се даваат и во лето, јас минатиот пат кога бевме на ортопед го прашав дали треба да ги прекинам во лето, но тој ми рече да давам, да не правам пауза, а оваа контрола од пред 2 дена ни ги зголеми од 4 на 6 капки.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Вигантол,д3 или ад3
30.7.2010 23:23:43   
Maca25
јас во април престанав да и давам на нина вигантол. а минатата година летниот период и давав само по 1 капка. имам една пријателка која има дечиња од 2 и 6 години и уште секоја вечер им дава по 2 капки вигантол. мене ортопедот ми рече да и давам до април, а после веќе немало потреба.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Вигантол,д3 или ад3
31.7.2010 14:14:17   
ananikol
Nie koristime D3 po 3 kapki od pocetokot

AD-ne gi davaat tuka poveke

A neznaev deka vreme traenjeto na kapkite  eeden mesec

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Вигантол,д3 или ад3
30.8.2010 1:13:59   
Apteka VITA NEA
Што и да се земе нема да се згреши, разликата е во тоа што Вигантол капките се маслен раствор, додека Пливит Д3 се воден раствор и имаат различна концентрација на Витамин Д3, па поради тоа се даваат во различни количиниж



< Поракaта ја уредил Тања -- 31.8.2010 0:00:45 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Вигантол,д3 или ад3
30.8.2010 10:45:40   
*miki mami*
Ние пиеме од почетокот вигантол по 2капки и еве на 6 месеци ни се затвори мекото на главчето целосно, а пред 2-3 недели бевме на ортопед тогаш не ни беше затворно беше нормалноuser posted image
сега незнам што да правам му се има ли на некого случено ова нели до година не трба да се затвори главчетоuser posted image

(Одговор на членот Apteka VITA NEA)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Вигантол,д3 или ад3
3.9.2010 15:40:08   
arh_diz
Po navrsen eden mesec koristime D3 po 2 kapki na den

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Вигантол,д3 или ад3
1.10.2010 12:54:28   
nadica
мамички на поголеми деца што давате вие како замена за овие преперати
дали рибино масло, и кое? дали некој друг сируп, зрнца, таблети?user posted image
бидејќи сум збунета др ни рече давајте по ваш избор а што не ми кажа

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Вигантол,д3 или ад3
1.10.2010 13:48:15   
amelbebe
Nadica nas maticnata ni rece da prodolzime so ribino maslo so vkus na banana,deka bilo dobro i za imunitetot i za koskite

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Вигантол,д3 или ад3
25.12.2010 23:59:36   
sinolicka
sin mi ima 2i pol g. i po preporaka od pedijatar mu davam plivit iQ i plus se konsultirav i so 2 aptekarki (prijatelki mi se)mi rekoa deka e ok.e sega najdobro e ribino maslo ama za tie sto mozat da go pijat matej povraka od riv. maslo.a za kapkite vigantolot otkako ke se otvori se dava 1 mesec a d3 15 do 20 dena najmnogu.(taka koristevme nie pedijatarot taka ni kaza)

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Вигантол,д3 или ад3
26.12.2010 0:06:03   
Тања РР
Синоличка мислиш на Пиковит IQ?

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Вигантол,д3 или ад3
26.12.2010 1:13:07   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

мамички на поголеми деца што давате вие како замена за овие преперати
дали рибино масло, и кое? дали некој друг сируп, зрнца, таблети?user posted image
бидејќи сум збунета др ни рече давајте по ваш избор а што не ми кажа


јас и давам вигантол, по 2 капки навечер. иако ортопедот ми рече да и давам до април, а потоа не, на последнава контрола ми рече зимово пак да и давам по 2 капки.


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 26.12.2010 1:14:24 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.12.2010 13:59:37   
penelopa
Син ми пие АД3 капки- по 7 на ден но не наеднаш туку на трипати: 2/3/2 така му ги давам.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Вигантол,д3 или ад3
28.12.2010 19:25:41   
srcence_25
neznam kolku e vo red no koga bevme na vakcina na tri meseci ne prasaa po kolku kapki pie, jas kazav 5...pedijatarot rece da zgolemime na 10 i za eden mesec da vidime so ke bide...arno ama sega koga bevme na vakcina za 4 meseci, vo sovetuvaliste povtorno mi ja zgomemi dozata t.e mi dade terapija: 21den da i davam po 25 kapli a 10 dena po 5 kapi i pak na pregld....neznam zosto tolkava doza i dali e vo red tolkava doza da i davam...neznam dali ke ima navistina korist...ili nedaj boze ke se predozira...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Вигантол,д3 или ад3
28.12.2010 19:26:03   
srcence_25
inace pie D3

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.1.2011 22:04:21   
Nadezna
Denes mu dadov d3 kapki megu jadenjeto, pa posle ne sakase da go dopie mlekoto i se zasrknuvase i plukase. Ima eden mesec. Mozno e da mu se zgadilo od kapkite?

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.1.2011 22:14:19   
Maca25
Капките немаат никаков вкус ни мирис, барем според мене. Види да не е од нешто друго.
Додуша јас и давам на ќерка ми вигантол, па за тие можам да кажам дека немаат вкус и мирис. За другите не знам.
Јас секогаш давав навечер, и сеуште и давам пред спиење.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?