|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.12.2009 11:18:48   
profesorica
мене педијатарот ми кажа дека не мора да се менува шишенцето само треба да стои во кутивчето и не мора во фрижидер.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.12.2009 12:17:47   
pacuvce
Znaci ova doktorive se stvarno Bog da cuva.Nemaat odreden definiran stav za mnogu raboti.Nas ni rekoa da se menuvaat sekoj mesec i da se cuvaat vo frizider.Ovde citam razlicni raboti.Ponekogas se prasuvam dali i kolku da im se veruva na doktorite za se sto ke kazat...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.12.2009 12:20:14   
mother 29
јас прв пат слушам..фрижидер??????????

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.12.2009 12:48:55   
mami
на месец до месец ипол треба да се менува шишенцето, тоа ми го кажале досега тројца доктори, а фрижидер нема потреба

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.12.2009 18:53:38   
Палешка РР
Докторката ни препиша капки Д3 и рече 4 капки, сестрата кога ја спремаше Миа за одење дома рече 2 капки и сега не знам што да правам user posted image
По колку дававте вие?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.12.2009 19:01:14   
mami
миличка па вие си дојдовте...ние пиевме Вигантол, по една две..зависи когакако ке се истурешеuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.12.2009 19:07:47   
Еца
Палешка првите три недели давај и капки Д3 по 2, и потоа купи Вигантол по 2 капки. Така ми рекоа и за Мартина, така направив и сега за Мила и ортопедот кога ја носев Мила прв пат ми рече добро што си почнала со Д3, но сега можеш да преминеш на Вигантол.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.12.2009 22:34:26   
mis.
 Јас за мартин давав д3 а за Стефан давам вигантол 2-3 капки.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.12.2009 22:45:47   
Весна
Мене во болница ми кажаа по две капки Д3, па така и правам. И морам да признам дека еднаш заворавив да и’ дадам user posted image


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.12.2009 23:29:11   
mami
Ништо страшно..некогаш ке ти капне и повеќе, па нема да ја тераш да повратиuser posted image затоа и пишав погоре дека му давав 1-2 кога како, не секогаш можеш да исконтролираш колку ке капне..и Видоевски ми рече да не се секирам ако заборавам или ако ми капнат повеќе

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Вигантол,д3 или ад3
23.1.2010 0:07:44   
Весна
Матичната ми сугерираше да продолжам со Д3, бидејќи вигантолот ги правел нервозни бебињата. Но, јас денес првпат и’ дадов вигантол 2 капки и не знам дали така се погоди, но Јана по 3-4 саати откако и ги дадов се утепа од плачење и никако не можев да ја смирам, па дури не сакаше да цица. Ме изремети цел ден, цели 7 саати детево се око не склопи и уста не затна (а нема грчеви-да не помислите дека е до тоа :) ) Утре ќе и дадам од вигантолот, па ако пак истото се случи ги фрлам во канта!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Вигантол,д3 или ад3
23.1.2010 0:14:59   
jovanka
I nie sme na Vigantol od raganje pa do sega (14 meseci)gi cuvam vo frizider preporaclivo e na temno i ladno i sekogas direkno vo usta od siseto edna do dve kapki da vidite samo kako gi poznava,samo sto ke mu recam ajde kapki za koski vednas znae go zemame sisenceto od frizider i legnuvame i sam otvara usta user posted image i slatko se smeeuser posted image toa ni e ritualot od prviot den.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Вигантол,д3 или ад3
23.1.2010 9:29:09   
mis.
На Мартин му давав Д3 и беше невиден плчко а на стефан се уште му давам Вигантол и е доста помирно бебе од брат му.Мислам дека не е до капките така ти се поклопило плачењето со нешто друго.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Вигантол,д3 или ад3
23.1.2010 9:34:48   
mami
Божее што ли нема да чуеш...Весна, Лука пиеше Вигантол од првиот ден, и што да ти кажам кога и сама знаеш- се утепуваше од спиење. Мислам дека баш и нема врска тоа со нервозата на децата

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2010 11:38:22   
Весна
Псх, навистина глупост невидена. Еве веќе неколку дена и’ давам вигантол и во ред си е, кога како ќе ја прифатат... а и мене исто user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2010 11:39:52   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image каква мама таква ќеркаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2010 11:49:20   
Mammy
Баш вчера мислев на темава. И Арман пие Вигантол сега веќе по две капки. Ме интересира до кога треба да ги прима. Слушнав дека треба до 18 месеци. Така ли е?

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2010 11:56:54   
mother 29
врати се Мамму на втората страна од темата има искуства...
инаку до дека не ми се затвори фонтанелата..во зима обавезно..значи ако му се фати 18 мм и му е затворена ,продолзи слододно да му давас до летен период!
барем така ми рекоа на мене!

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2010 14:49:50   
mis.
Ние кога бевме во понеделникот на контрола ни рекоа до крајот на април да му давам вигантол 2 капки а потоа се повеќе на сонце природно да го прими д витаминот.Па зависи и кога е родено детето кај нас ќе му дојде до 18 месеци да прима вигантол дека е роден во ноември.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2010 14:52:38   
Палешка РР
Докторката кај вакцините ми рече капките да ги намалиме на две (пие четири) бидејќи фонтанелата и е скоро затворена, уште еден прст. Сега не знам што да правам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Вигантол,д3 или ад3
27.1.2010 14:55:18   
mis.
Мислам да со продолжиш онака како што ти кажал ортопедот бидејќи се тие по компетентни за вакви прашања.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Вигантол,д3 или ад3
3.3.2010 23:15:45   
Snowhite RR
Јас му давам Д3 од Пливит по 2 капки секој ден после капење, прво му давам капки после го дојам. Ги чувам во фрижидер, а тоа дека треба да се менува шишенцето на месец прв пат слушам никој не ми кажал, па еве ова е вториот месец откако ги користиме, сега не знам дали треба да купам друго шишенце.

А како му ги давате капките, директно во уста или? Јас во лажичка прво измолзувам малку млеко и потоа капнувам 2 капки и така му давам и потоа му двам да цица

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Вигантол,д3 или ад3
3.3.2010 23:19:34   
jovanka
najdobro e direkno vo usta i se menuvaat bi trebalo na sekoi 15 dena no optimalno vreme e do mesec dena.Utre vedas novi kupite.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Вигантол,д3 или ад3
3.3.2010 23:21:23   
lidijas
D3 kapkite se menuvaat na 15 dena, no pedijatrite preporacuvaat Vigantol bidejki e maslen rastvor pa polesno se apsorbira. Vigantol se menuvaat na 1 mesec najveke mesec i polovina.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Вигантол,д3 или ад3
4.3.2010 0:16:05   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

najdobro e direkno vo usta i se menuvaat bi trebalo na sekoi 15 dena no optimalno vreme e do mesec dena.Utre vedas novi kupite.


Докторката кога не испуштаа од болница така ни кажа заедно со млеко да му даваме, а и на упатството пишува со млеко или сок да се даваат.
Добро што сега прочитав, поминати се месец и неколку дена откако ги користиме, утре ќе купиме нови, само како не им е страм и на доктори и на сестри и на аптекари да не кажат дека траат најмногу месец дена.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

женско име
katerinceb

име

симона (59%)

симонида (0%)

сандра (41%)


Број на сите гласови: 37

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!