|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
5.12.2010 23:05:17   
gvenda
Пред 1 саат ми падна бебето
не сум веќе истата нема никогаш да си простам, се смеев кога ми викаа сите да пазам.
Се тресам од страв и не можам да замислам колку се уплашила. Иначе одма се смири и си беше ОК, си се смееше и се останато. Има скоро 7 месеци и е највесело бебе. Многу ми е тешко, ептен. Сега заспа, не знам што да правам, дали на лекар да ја носам, што да очекувам од паѓањето?


< Поракaта ја уредил mila mama -- 6.12.2010 12:14:32 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
5.12.2010 23:11:21   
Maca25
Мене нина ми падна од кревет кога имаше некаде 9-10 месеци и удри со челото во парното. Едвај се соземав. Плачеше околу 5 мин и пак си заспа. Јас цела ноќ бдеев над неа и се плашев да не има потрес на мозок.
Исто така еден ден пред роденденот ми падна од креветче. Одма ја однесов на лекар ама ништо не и беше, освен тоа што беше исплашена.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: dali nekogas vi padnalo vaseto bebe?
5.12.2010 23:12:41   
slavicav
Nemoj da se sekirash gvenda i mene istoto mi se sluchi i jas istoto si go rekov i moeto beshe na skoro 7 mes i nishto ne mu beshe.Jas imav moznost i se javiv i kaj dr. i site mi rekoa deka ne e nishto a bash posle nekolku dena bevme i na ortoped i toj ni reche deka bebinjata znaat da se chuvaat.Moeto padna na gaze i ne beshe nishto strash i glas ne pushti si se nasmea.Kade ti padna???

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: dali nekogas vi padnalo vaseto bebe?
5.12.2010 23:53:28   
gvenda
od spalna si se prevrtuvala i padnala na grbce i pocna da place ama ja zemav i odma prestana i si se smeese se isto ko i pred toa i prasav i jaas lekar rece nisto ama dusava mi znae ufff ajde mora da se sozemam i da vnimavam epten i jas i mm

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
5.12.2010 23:58:44   
Viktori
Па нормално е да се чувствуваш лошо... не е нормално ништо да не ти е...user posted image
ама се случило. Некогаш некои работи се случуваат и отпосле ни е криво ама тоа е. Најважно е да нема никаков проблем подоцна. Пази, не смее да почне да повраќа или веднаш да заспие. Тоа е знак за потрес на мозок. Ама ти веќе пиша дека прошло некое време, па најверојатно се е добро.

чекај сега приметив, од спална ли ти паднала??? Ај бе ништо не и е! Јас разбрав од раце и си помислив од висина! Уживај :)


< Поракaта ја уредил виктори -- 6.12.2010 0:03:14 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 0:19:24   
mosa
Пази, не смее да почне да повраќа или веднаш да заспие. Тоа е знак за потрес на мозок.

lele luge koga se raboti za paganje mene valentino mi pagase nekoku pati.prv pat koga imase samo dva meseca mi padna od krevet na laminatot spievme eden dio drug na krevetot cela nok spiev do nego no se prefrliv i ko gospo da mi go zema pametot neznam zosto i nemam pojma kako se sluci i padna samo se sekavam na eden silen vrisok sto ke odzvonuva vo usive.pa se razbudi mm.sekako toa bese rano sabajle.se ispaniciv cela.no odma prasav na lekar i maticnata mi rece nisto ne mu e samo da ne ti povrati ke pazi.i posle nekoe vreme mi padna sose kolicka ama sreka na treva pa na meko i nisto ne mu bese.i mi padna so dubalceto.nekako se prevrte.i srce me boli zolvami me tesese deka nejzinata kerkicka padnala od skali i se tumbala po niv.no sekako ne smeeme da dozvolime da pagaat cesto mnogu cesto moze da se sluci i nesto loso.pred nekoj den naa tv slusav deka nekoe devojce padnalo i ja udrilo glavata vo vrata koga dobilo potres na mozok i sega imalo nekakvi problemi.se moze toa se deca mora pazenje.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 0:34:45   
lukas
mene prv pat mi padna na 8 meseci,a zamislete cekav po pampers bese i cekav da se pokaka,a so nogata bev rasitrena vo slucaj da ne padni,i samo so se svrtiv da kazam nesto i vo sekundata slusam nesto bum lele koga go vidov nazemja kutroto ne se udri ama naednas i to neznaese kaj se naoga,poplaci malku ama nemase gajle a zamislete masiceto so kosot tuka uf imalo gospod jas stalno sum pazliva duri i preterano,a sestra mi ic ne e primer pritresena,i samo skokam koga nekoe dete ke se podsopni,lele ama koga padna cela pobledev prvo go smiriv i mu go dadov na tatko mu i kleknav na zemja da se sozemam,uh ne daj boze uste ednas da mi padni,sega mi se dvete 4 otvoreni stalno..,ama decata taka rastat samo da nema posledici...

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 12:17:01   
Martins mom
Досега не ми има паднато...се надевам дека нема да ми се случи, инаку кој знае како би се чувствувалаuser posted image Ама така растат децата....а и така созреваат родителитеuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 13:06:12   
Octavia
Мене малиот ми „падна“ еднаш кога беше бебе. Го имав легнато во дневна, спуштен беше троседот за тој да си игра, а тој се свртел и треснал. Леле кога вреснав јас (тој ништо) мм од памет го извадив, user posted image  како што спиеше за секунда од спална истрча, а јас само „Падна, падна...“ . Ќе ме убиеше мм, не што паднал, туку што направив паника, затоа што падна од цели 15 цм! user posted image  Троседот беше од оној тип кога ќе го пуштиш немаше ногарки, туку 15 см душек user posted image . Мм мислел да не паднал од столчето за хранење, според тоа како вреснав јас user posted image . Ама стравот е голем, а јас и така сум паничарка, си признавам. Следно паѓање му беше кога учеше да оди, е тогаш мислам остарев! А бе мислам дека право на глава паѓашеuser posted image . Инаку, мене лекарката негова ме тешеше дека бебињата поинаку паѓале од возрасните и дека природата се погрижила да имаат добра амортизацијаuser posted image .  Треба да се внимава на остри ивици, ќошиња и да не се оставаат на повисоко без надзор ни на сек. (на пр. на подлога за преоблекување). Кога ќе почнат да се вртат, да се превртуваат, да лазат и сл. очи на човек и на грбот му требаат, секунда им треба да се стркалаат кај што не треба.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 13:17:37   
arh_diz
Mozebi ne e za tuka prasanjeto. No od koga treba sami da se vrtat bebinjata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 13:50:07   
Octavia
Од четвртиот месец некаде. Ама нема правило. Секое бебе си има свој ритам по кој се развива. Моето user posted image  од полни три се врти лево-десно со телото (значи од грб на лева страна на пр.) а од полни четири се врти од грб на стомак, ама не можеше да се врати назад на грб после user posted image

< Поракaта ја уредил Octavia -- 6.12.2010 13:59:40 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 13:58:07   
arh_diz
Fala ti Octavia i kaj mene se vrti levo desno.E sega pedijatarot ni preporacuva masazi koi gi pravi sekoe dete.Jas se mislam dali mi se potrebni ili ne

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 13:59:57   
*miki mami*
полни четири се врти од грб на стомак, ама не можеше да се врати назад на грб после user posted image


user posted image user posted image isto i kaj nas od pet pocna da se vraka od stomak na grb,a toa bi trebalo da im e polesno

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 14:17:26   
misticia
да големата кога имаше 6 месеци

беше на троседот, од едната страна седеше свекрва ми и као ја вардеше јас бев до неа и реков одам да земам нешто и станав и само што се завртив Симона се најде под маса user posted image за милиметар ја промаши ногалката од масето и не се удри лошо

пак ништо не и беше да видевте колкава паника кренав user posted image

а свеки вика еее уште колку ќе паѓа user posted image што му се секирате?

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 14:26:05   
misticia
Јас имам слушнато од ортопед дека детето мора да паѓа и да се научи како да паѓа

и симона многу правилно паѓаше = како на реклама, само на газе ќе паднеше или ќе се зачекаше некако да не се удри
ама сепак тоа е за поголеми бебиња, бебе на 5 -6 месеци кое уште не патка не би требало да ни падне

што вика виктори ако не повраќало од вчера до денес и ако не е многу поспано ништо нема - падни стани порасни е работата :)

како е денес бебушот гвенда?

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 17:31:36   
gvenda
dobra e bebuska fala mu na gospod nisto ne i e ama jas cela vecer ne spiev ja nabljuduvav kako e
se nadevam deka nema pak bukvalno da mi tresne

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 17:32:13   
Snowhite RR
Мене неколку пати ми има паднато, и тоа секогаш кога со мм бевме двајцата тука, некако тогаш повеќе се опуштавме, мислиш другиот е тука и само за неколку секунди и тој ќе треснеше. Последниот пат беше најстрашно на 8 месеци, седеше на спална си играше и само што отидов да ги преместам алиштата и да си легниме, се подаде некако нанапред и тресна директно на паркет долу, немаше ништо постелено, го видов, ама не можев да стигнам на време да го фатам, па наредниот ден, му потече главата, хематом му се направи, па го снимавме имаше мала пукнатина, ама ми рече докторката давај му благи работи да јади и ќе му зарасни, а за хематомот мраз да ставам.
Гвенда проверувај му го главчето дали ќе му потечи, оти Михаил падна вечерта, а хематомот му го забележавме дури следната вечер


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 18:45:52   
AnnaMolly RR
Уф, до сега ми нема паднато. Многу ми е страв да не ми падне. Никогаш не го оставам некаде каде што би можел да падне. Масичката каде што го пресоблекувам ми е најстрашна. Високо е околу 1 метар. Ама се ми е при рака, пелени, влажни марамчиња, крема, резервна облека...
Ако ми се оди до вц или ако треба да излезам од соба, прво го ставам во неговото креветче и после излегувам.
Ама знам дека неизбежно е паѓањето.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 19:45:49   
gvenda
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Мене неколку пати ми има паднато, и тоа секогаш кога со мм бевме двајцата тука, некако тогаш повеќе се опуштавме, мислиш другиот е тука и само за неколку секунди и тој ќе треснеше. Последниот пат беше најстрашно на 8 месеци, седеше на спална си играше и само што отидов да ги преместам алиштата и да си легниме, се подаде некако нанапред и тресна директно на паркет долу, немаше ништо постелено, го видов, ама не можев да стигнам на време да го фатам, па наредниот ден, му потече главата, хематом му се направи, па го снимавме имаше мала пукнатина, ама ми рече докторката давај му благи работи да јади и ќе му зарасни, а за хематомот мраз да ставам.
Гвенда проверувај му го главчето дали ќе му потечи, оти Михаил падна вечерта, а хематомот му го забележавме дури следната вечер


snowhite a kako izgleda toj hematom jas kako sto ja pipam ne osekam nisto cudno neznam kako treba toa da izgleda aj te molam opisi mi
fala odnapred

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: RE:Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.12.2010 19:50:19   
Snowhite RR
Хематомот всушност е насобрана крв и тоа е како оток, но кога ќе го допореш е меко

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
5.8.2011 18:08:10   
Nadezna
Eve go padna, te se potcukna, sedese na zemja i so glavata bup vo laminat, so celoto.....
Placese edna minuta i tolku. Se javiv na doktor i mi rece da pazam da ne povraka, a toj zdrigna pa blucna od rucekot i sega pagam u nesvest...
Drugi simptomi na potres na mozok?
Visina nikakva, neli, sedese pa se udri...
Da ne se sekiram, a?

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
5.8.2011 18:20:43   
anedespo
Ne , voopsto ne treba da se grizis. Toa ne e nisto.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
14.9.2011 22:33:59   
kikicka
i mene mi ima padnato nekolku pati ,prv pat kako spiev samo slusam waaaaaaaaaaaaaaaa se budam gledam ja nemaa nikade koga ja vidov doleeee place beshe 6m,se iznaplaci i pak prodolzi da nana nemashe nis na glavata,posle mi padna isto na spanjeto jas ja gledam kakopaga a nemozam da ja fatam lelel boze koshmari barem vidov kako padna ,ne direkt na glava tuku prvo si sedna na dupeto pa si ja udri glavata i pak waaaaaaaaaaaa :D se nadevam deka nema veke da pagja

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
16.9.2011 0:03:54   
Baka
Леле, пред 4 дена за прв пат малиот падна. А баш дента се потсетив една другарка ми кажуваше како нејзината ќеркичка паднала и си викам нема шанси да ми се случи тоа мене, ама ете се случи. Тој си заспа, го уклучив бебифонот и јас си пеглам и си пеглам и му го чув гласчето ај да видам дали си го сака цуцето или му се јаде. И тргам накај собата и слушам силен ТРАС. Се стрчав, запалив сијалицата - го нема! (креветот ни е пола метар висок!) Го најдов на стомак на рачињата кренат и плаче липта. ајде го замив со вода - уште липа! И ајде го извадив надвор пред влез (саатот беше 1 по полноќ) си реков ако му е нешто уште ќе плаче и наеднаш прекина коа излеговме. Го пипкам по цело тело гледам не реагира, тој па се расположи пробува гранка да фати аууу викам добро е. Се вративме дома, цицаше и заспа ко топ! Цела ноќ неможев да заспие, седев и го гледав како спие (овој пат во креветче) и проверуам дали дише, дали има температура, аууу лошо искуство. Се извадив од памет... Којзнае уште колку пати ќе падне!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
19.4.2012 16:16:24   
libra.n
Moze imam pisano za prviot pat na 3 meseci ni padna, pistese, vristese. Koga se smiri pocnavme nie da placeme, se svestivme sto se sluci. Denes ni padna od spalna koga polni 9 meseci i nisto, si poplaka malku i pocna odma da se smee koga i gi isturiv site igrackiuser posted image

(Одговор на членот Baka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?