|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
14.7.2012 22:23:24   
ana mari
lelellelelel pomagajte ovde citam deka ako vi padne bebeto ne treba da mu dozvolite da zaspie mene sega pred eden saat mi padna placese malku i dadov lmleko i se smiri sega ja razbudiv i place izgleda zs i se spie ama i vreme i e za spienj eluge sto da pravam da i dozvolam da spie ili pomagajte mn sum isplasena

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
25.9.2012 10:06:16   
Ring
da se zapiseme i vo ovaa tema...sabajlevo bebuskata mi padna od krevet. Znaci sekunda trebalo za da se svrti i da padne...
menuvavme pelena i bas mislev deka nema sansi da padne zasto ima mesto kaj da se vrti , zemam pavloviceva i ja gledam paga....
se udri so glavceto od stranicite na trosedot , imase malce crvenco na glavceto i obravceto , placevme 1 minuta ( do togas takov plac nemam slusnato od nea , ni koga prima vakcina) i se smirivme
imame 6 ipol meseci ...se nadevam ova ke e posledno paganje user posted image

znaci bebinjata ne treba da se potcenuvaat voopsto ,a nie treba poveke da vnimavameuser posted image

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
25.9.2012 15:14:35   
tonci
denes user posted image od na spalna a e prilicno visoka spalnata sama bev doma i umrev od strava se iznaplaka pa malku mu dadov da cica za da se smiri i gotovo crveno bese na glavceto pozadi a padna cel na laminat isto 6 ipol meseci

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.10.2012 12:57:08   
Annet
ehhh jas denes kako se potresov,odevme po skali,ama i kolicka i dete ne biva,ajde ja ostaviv kolickata se kacivme do doma,se simnavme,ama majka bre,zabegana,jas sum si kriva,prvo kolickata da ja simnam dve skali podole na deteto mu vikam"cekaj malku tuka ne mrdaj da ja simnam kolickava,na nadvoresnite skali" samo sto se zavrtev i posignav,deteto mi letna pred mene.
toa samo se simnalo po skalite,ama letna,se strkala,pred mene nedole,leleee koga spiska,ja frliv i kolicka i se,odma ja krenav ,i dadov sokce i prestana da place,ima samo edna dzumka na celoto,ama drugo ne i e nisto.
uff kako se isplasiv zenicki,uste ednas za pamet.abe kako me natera gjavolot da go ostavam najzgore,mesto nea da ja simnam dole da poceka,za 2 skalicki belja si napraiv.tuuuuuuuuuuu.....

brzata kucka slepi kucinja rajga.
user posted image e taka,za pamet

(Одговор на членот tonci)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.10.2012 21:31:35   
majka na eva
ехехеееееее колку пати до сега ми има паднато ева,ни јас не знам,ама па многу е немирна,како стрела е,дур се завртиш,за вчас летнеuser posted image ,ама првиот пат додека да се навикнам најмногу се потресов.беше кога уште не знаеше да се превртува од меше на грб,ја оставив на сред спална и менев памперс,и само што се наведнав да земам памперс од фиоката,таа за првпат се сврте на меше,на грп-па на земја...user posted image и ама се треснааааааа!и раце и нозе ми се претресоа.ама потоа се навикнав

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
6.10.2012 22:29:00   
Barbicki2
lele,a jas vo zgrada po skali vo kolicka ja kacuvav daria imase 4 meseci,ama kolickata nazad e malce otvorena takva e se spusta i kreva,koga odednas bam tras nesto lesna mi dojde kolickava,ko gleam nema bebe,ama arno sto lezese kako na dusece i ne se udri ic,inakuuu...

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
12.10.2012 13:55:20   
tattoo mama
mene malata mi e 4 meseci i vcera zaspa i jas kako za belja ja ostaviv na spalna da spie,samo sto pojdov do kujna slusam vristenje silnooooo i se izvadiv od pamet.ona se svrtela i padnala od spalna dole i ja krevam pisti vristi odvaj ja smiriv i po 2 minuti pocna da i tece krv od nosetouser posted image jas koga go vidov ova se izvadiv od pamet i odma na lekar pojdovme do bolnica toj doktorot mi vika nisto ne i bilo go udrila nosot malku go nabila,ima pisano dijagnoza st.post epistaxsis.contusio nosi i citam na google translate pisuva nesto potres na mozok,a on mi kaza deka nema nisto takvouser posted image neznam sto da mislam i sto da pravam mnogu sum isplasena za malata da ne i ostanat nekoi posledici od ova paganje?ako nekoj nesto znae neka pise ve molam

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
12.10.2012 14:17:16   
arh_diz
Dokolku malata normalni se odnesuva ne povraka nemas potreba da se grizis.Mozes da ja odneses na lekar ako sakas da i go snimaat glavceto ama ako normalno reagira nemas potreba
I sin mi ima padnato od spalna

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот tattoo mama)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
12.10.2012 14:25:59   
tattoo mama
fala ti na odgovorot,ama vcera na klinika rekoa deka nemalo potreba od snimanje,malava vaka si e ok si jade normalno samo e placliva mnogu i se plasi da zaspie

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
12.10.2012 15:15:24   
Beatris
Ooo душиче мило, не паничете, ако си се однесува нормално се е во ред. Штом ја виделе на доктор биди си мирна...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот tattoo mama)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
12.10.2012 16:20:56   
Ring
ne se sekiraj tatto mama , ne i e nisto , normalno i e da e isplasena ...veke ima zaboraveno :))

inaku dijagnozata sto ti e pisana znaci povreda na nos i krvarenje od nos..,taka da nemala potres na mozok , ne se sekiraj

(Одговор на членот tattoo mama)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
12.10.2012 18:00:39   
tattoo mama
fala vi nasite sto mi pisavte zasto sum mnogu isplasena i se nadevam malata ke nema posledici od ova ponataka vo zivotot

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
12.10.2012 18:25:30   
Beatris
Какви последици??? Па паѓањата тек доаѓаат. Само опуштено, не си ни свесна колку се еластични децата

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот tattoo mama)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
12.10.2012 19:20:34   
Pepelaska *
Не се секирај , првото паѓање најмногу боли , мене исто ми се случи како тебе првиот пат.Еден месец се секирав да не му биде нешто.Отрчав сама на лекар со детето кој дури ми се насмеа што толку се испаничив.

Паѓањата се допрва.

Вчера на излегување со Мартин во количка, јас да се истресам од што ме извалка со патиките кога го кренав , забораввив да ја закочам и ми летна количката, се сврте ама не падна скроз.Поминавме само со трње по трнерките фала богу.
Сега навикнат и кога ќе падне веќе не плаче , си станува и си продолжуваuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
12.10.2012 21:28:26   
elenak
Мене ми падна така од спална пред една недела. Туку арно не паднала на глава лелеее ќе умрев. Стрчав и ја гледам на земја како мачка падната на колена и на рацеuser posted image И кутра плачеше малку само од што се исплаши, нормално, не очекува дека ќе падне и коленцата малку и беа црвени ама можеше да биде и полошо. Е сега веќе на спална спиење нема или ако ја оставам убаво ја заградувам од сите страни.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
4.11.2012 0:02:00   
lilicka
Ќерка ми денес падна во спиење од спална дирекно на глава...мислам срцето ќе ми пукнеше од мака за секунд се сврте и тресс доле.....се изнарикаа и после како ништо да не било,јас искрено се преплашив да не и нешто дека падна на главаuser posted image
Ахх никогаш да не се повториuser posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
4.11.2012 0:11:42   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Мене ми падна така од спална пред една недела. Туку арно не паднала на глава лелеее ќе умрев. Стрчав и ја гледам на земја како мачка падната на колена и на рацеuser posted image И кутра плачеше малку само од што се исплаши, нормално, не очекува дека ќе падне и коленцата малку и беа црвени ама можеше да биде и полошо. Е сега веќе на спална спиење нема или ако ја оставам убаво ја заградувам од сите страни.


Ја не би играла на таа карта, од искуство ти кажувам.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
4.11.2012 10:57:02   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Мене ми падна така од спална пред една недела. Туку арно не паднала на глава лелеее ќе умрев. Стрчав и ја гледам на земја како мачка падната на колена и на рацеuser posted image И кутра плачеше малку само од што се исплаши, нормално, не очекува дека ќе падне и коленцата малку и беа црвени ама можеше да биде и полошо. Е сега веќе на спална спиење нема или ако ја оставам убаво ја заградувам од сите страни.


Ја не би играла на таа карта, од искуство ти кажувам.

На што мислиш Беатрис? На заградувањето ли? Нема веќе, почна и да лази, така да ништо не помага, само во креветче.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
4.11.2012 23:40:04   
Beatris
Да, на заградувањето. Не постои пречка што може да ги спречи, па дури и кога не лазат

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
5.11.2012 0:03:31   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Да, на заградувањето. Не постои пречка што може да ги спречи, па дури и кога не лазат


И јас исто се сложувам..и мене ми има 3-4 пати треснато од кревет...ама сватив дека кога е заграден уште поголеми се шанси за паѓање..некако полесно се потпира на тоа, интересно ќе му се види, и од повисоко ќе тресне... се качуваше на заграденото

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
20.11.2012 0:20:06   
Bile
Ovaa tema voopsto ne mi se dopaga no sepak dobro e sto ja ima barem mozeme da se posovetuvame i da si pomognem. moeto ne e bebe ima 3 godini ama eve mene sto mi se sluci: vo sreda vecer bevme vo kafana na rodenden, za cudo decata mi e bea mirni i se pomina dobro no na krajot ja opleskavme rabotata. Stefani pobara da stane da si poigra so decata, koga stana edno dete trcase i taa pocna so nego da trca, jas dodeka stanam tie dve se sudrija i Stefani padna i ja tresna glavata na plockite, e sega drugoto dete samo padna na dupe dodeka moeto padna i na glava. Otkako pdna odma se vrati na dupe i zaplaka silno, placese edna minuta i se smiri, nemase krv nitu od noseto, nitu od usteto, nemase gadenje nitu povrakanja, no mene i site drugi ne isplasi tresokot, ona bammmmmmm koe i den denes mi odeknuva. E sega nikoj ne vide kako padna Stefani, bam se tesime so maz mi deka bese udarot koga sednaa na dupe a drugoto dete bese dosta debelko,krupnicko. Na doktor ne ja odvedovme samo se javivme na pedijatarot vaka ni rece: ako zaplakalo vednas i ako nema krvarenje od nose i usta nema mesto za panika, ako ramnotezata, govorot, mamorijata se vo red pak nemate zosto da se grizite. E samo najdov dzumka koja vecerta ne ja najdovme, bidejki nikoj ne znaese kako i kade tocno udrija, Se nadevam deka nema seriozni povredi i deka ke nema posledici, Dzumka imame no ne golema skoro i ja nema.
Iskreno se plasam od nekoi povredi na glavata, taka da gi recam skrieni, nesto vnatresno i slicno. Maz mi vika vakvo nesto ne postoi, deka jas si umisluvam deka ima nekoi vnatresni povredi i deka ke ostavat posledici ponatamu vo zivotot. Dragi moi pomagajte so mislenja i soveti.

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
20.11.2012 7:48:26   
Snowhite RR
Ако нема промена во однесувањето, на пример да се занесла во спиењето, исто така ако не повраќала не се грижи, нема ништо, нивните главчина се отпорни на падови. Така растат децата, на син ми главата да знае да зборува досега не знам што ќе кажеше

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
20.11.2012 17:03:51   
dragance2006
zdravo lugje se plasam da go pisam ovaa ama moram da pobaram sovet deneska po vtor pat koga smeniv pampersot na mojot bebus bidov na levoto nokce od strana na kolenicata modrinka kako linija svekrva mi od sabajle mu smeni pampersot ama si zamina deneska za makedonija pa se plasam da ne i ima padnato bebeto pa ne smee da kaze inaku taa ima 71 godina i poima nema od zivot slusala babici kako i kazuvale do sega niednas ne go izbanja bebeto sama se si rabotam ama sto gavol sabajle me natera sami da gi ostavam pa se plasam so mislite vie malenkiot ne pokazuva nekoj znak na povreda da place ili nesto takvo normalno si mrda so dvete nokcinja ama pak taa malecka linija ili modrinkA ME PLASI VE MOLAM ZA SOVETinaku moeto bebence ima eden mesec cekam vas sovet

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
20.11.2012 17:19:28   
arh_diz
Dragance ne veruvam deka i padnalo bebeto na svekrva ti sigurno bi ti kazala bidejki toa ne e igracka.Mozebi taa modrinka ne nekoja vena ili ako ste go zategnale mnogu so pampersot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dragance2006)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Дали некогаш ви паднало вашето бебе?
20.11.2012 17:38:17   
lilicka
Драганче може му е од памперсот...може го стегало!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?