|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вигантол,д3 или ад3
21.8.2009 16:12:52   
mis.
На систематскиот на Стефан на 9 месеци педијатарот ни препорача да ги намалиме на 1 капка вигантол бидејќи фонтанелата била подзатворена.Нели е рано за да биде подзатворена?

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Вигантол,д3 или ад3
21.8.2009 22:38:39   
mami
кај секое дете е различно, еве на Лука на пр. му е уште отворена а на внучето кое е помало од Лука 6 месеци му е многу позатворена од неговата

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Вигантол,д3 или ад3
25.8.2009 2:01:04   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

На систематскиот на Стефан на 9 месеци педијатарот ни препорача да ги намалиме на 1 капка вигантол бидејќи фонтанелата била подзатворена.Нели е рано за да биде подзатворена?


Фонтанелата е празен простор помеѓу 4 коски на черепот. Таа не се повлекува туку се затвора со растењето на коските на главата и НЕ ЗАВИСИ ОД ВИТАМИНОТ Д3.  Фонтанелата е мека затоа што НЕ Е КОСКА. Витаминот Д3 се дава за да нема деформитети. Фонтанеклата се затвора кај сите деца помеѓу 4 месеци и 2 години. Нема човек со отоворена фонтанела, па дури и рахитичен да е.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Вигантол,д3 или ад3
26.9.2009 16:54:21   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nikolina

кога не пустија од болница ни рекоа да му давам Д3 капки по две наеднаш,кога дојодвме му дадов наредниот ден бевме на советувалисте несто со носето му беше затнато и педијатарот ми рече да не му давам сега капки дури по 15 дена демек му се забележубало малку жолтица во завршна фаза дур бевме не болница ме пустија цетвртиот ден ми рекоа дека нема жолтица и штом не му се пјави нема ни дома,ме избудалеа и тој ден не му дадов капки а со мажот ми одлучивме да му давам ,вчера му дадов а денес заборавив,ве молам кажете дали има некој зијан дека така прво му дадов па не па пак му дадов и пак не,инаку му давам од пливит во зелено паковање од аптека ми рекоа да му давам по пет а имало и некои жолти кои биле збогатени со некое масло и биле појаки и затоа требало по две=на овие пет претходно така ми рече патронажната,ве молам кажете жива се јадов сега ми текна


ИЗВОРНА ПОРАКА: biser

немој за ова жива да се јадеш,уште што се не те чека...,моиве се веќе големи, ама и јас како тебе од почеток се нервирав сум заборавила , па некогаш паднале 2-3 капки повеќе, како што гледам ништо не им фали од тоа. 


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

Ne se sekiraj: prodolzi so 3-4 kapki D3 ili 2 Vigantol. Setaj go bebeto na esensko sonce i uzivaj vo majcinstvoto.Sto doktori i sto patronazni=dvesta veti, se' razlicni.


ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Draga Nikolina nemoj da se nerviras toa sto si preskocila nisto nema da u bide.Samo nemoj da mu gi prekines.I uste nesto eve kerka mi ima 11,5 meseci i jas seuste i davam se do 1 dena toa mi go rekoa uste vo bolnica.Samo jas koristam VIGANTOL kapki i toa po 1 dnevno.Mene i vo bolnica i patronaznata sestra i pedijatarot na monika ni rece deka treba da i davame od 15 den od zivotot.
A za noseto sto mu bilo zatnato jas od prviot den pa ve do den denes na Monika i stavam vo noseto fizioloski rastvor i izvlekuvam so pumpica.





(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Вигантол,д3 или ад3
8.10.2009 22:04:59   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: ZVONCICA

koj kolku dava i vo koj mesec.stalno e ova dilema bar vo moeto opkruzuvanje.Sistina kazuva razlicno opsta bolnica drugo vo dr.zemji treto toa e stvarno zabluda samo najdov edna GOLEMA informacija.Dali vie gi menjavate kapkite cesto.dali ste znaele deka od mnogu otvaranje na siseto se gubi efektot i gabe se dava.zatoa se preporacuva sekoj mesec novo sise od ovie kapki inace se e gabe

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.10.2009 7:55:49   
profesorica
Ние со вигантолот правевме пауза летово а сега пред некој ден пак му ги воведов.ставаме по 2 капки на ден.како е кај другите вас?Дали водите сметка кога во текот на денот го давате, секогаш во исто време?

< Поракaта ја уредил profesorica -- 9.10.2009 7:57:31 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.10.2009 12:26:28   
Sara
Нас ви болница ни рекоа да давам Пливит Д3 по 2 капки, јас му давам по 4-5 капки, секој ден во отприлика исто време пред подој.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.10.2009 12:56:01   
mother 29
зашто му даваш по 4-5,јас мислам ногу е!по 2 на почеток е сосема доволно!

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.10.2009 13:03:00   
mami
Сара многу е тоа...не претерувај да земаш лекови на своја рака или уште повеке да му даваш на детето, еднаш два пати не е штетно ако се напие по 4-5 наместо 2-3 но секој ден по толку мислам дека не е убаво...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.10.2009 13:14:32   
STRUMFETA
davam po 3 kapki na den,i ne vnimavam toa da bide vo isto vreme.Pedijatarot mi rece do godinka zadolzitelno Vigantol.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.10.2009 13:45:42   
mis.
Ако се решите да давате вигантол 1 капка тоа одговара на пливит д3 2 капки така да не се бунете дозирањето е различно будејќи содржи различно количество на мерни единици.Дури и на картончето од болница пишува вигантол 1 капка а пливит д3 2 капки.За недоносено бебе 4 капки до пливит д3.Но кај нас ортопедите препорачуваат 2-3 капки вигактол и советуваат дека од витаминот д неможе да дојде до предозиранот.Оваа беше по совет од Др.Видоевски.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.10.2009 14:19:09   
alexandra
До која возраст се дава вигантолот???

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.10.2009 14:41:19   
Mamicka3
Јас на двете деца им давав по 2 капки вигантол по препорака од доктор,сега на третово 2 капки Пливит Д3 по 2 капки, но сестрами која живее во Прилеп пред 7 год на девојчето и даваше Д3 и и рекоја дека може слободно од нив да дава и по 7-8 капки па таа и даваше 

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот alexandra)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.10.2009 20:07:16   
Sara
Pa bidejki od 2kapki sto treba da gi primi mu davam 4-5 kapki za sekoj slucaj,taka preporacuva i dr.Vidoevski kako sto imam citano i deka nema opasnost od predoziranje kako sto napisa nekoj pogore,vigantol moze 2 do 3 kapki a plivit d3 moze 5 do 6 kapki za da ja primi potrebnata doza so sigurnost,i sisenceto da go menuvam na 1 mesec.

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Вигантол,д3 или ад3
9.10.2009 20:51:58   
mis.
Така е Сара и јас го знам истото.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Вигантол,д3 или ад3
15.10.2009 13:21:44   
mis.
Мами а што ви кажа Др.Видоевски за д3 капките.Продолжувате сега во зима или толку?

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Вигантол,д3 или ад3
15.10.2009 13:28:36   
mami
па не, рече дека е веќе голем ,тешко дека ке сака да ги пие така само нив па ни препорача некое од мултивитаминските сирупчиња- Пикивит, и сл. кои содржат и вит Д и плус други витамини кои се добри за детето..како и храна што содржи вит Д

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Вигантол,д3 или ад3
4.12.2009 0:09:00   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasha5

lele znam da ne znaes sto da slusas i kogo da slusas.Eve bas denes dojde kumata od Hrvatska , i taa ima malo dete i nejze i rekle da mu dava po 5 ad kapki a mene mi rekoa po 2 kapki prvite 5 meseci.Mnogu cudno sekade razlicno.A be da te zbunat.

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Вигантол,д3 или ад3
4.12.2009 1:25:59   
sunchips
Ovde se davaat po 400 IU D vitamin dnevno pocnuvajki od ragjanje do 1 god. zadolzitelno za doeni bebinja, a za posle toa ne sum sigurna za dozata. Mislam deka i na bebinjata hraneti so formula im davaat.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Вигантол,д3 или ад3
4.12.2009 1:29:36   
Еца
јас по препорака на др. Стефановска и давам по 2 капки вигантол, а исто и дава и на Мартина.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот sunchips)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Вигантол,д3 или ад3
10.12.2009 13:37:40   
ikipp
jas na dvete im davam d3 vikaat podobri bile

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Вигантол,д3 или ад3
15.12.2009 15:25:25   
betpet

koj ka mi kaze kako gi cuvate vigantolot, edna fizioterapeft mi rece deka zadolzitelno po otvaranjeto na sisenceto da se cuvaat vo frizider.iako vo upatstvoto pisuva da se cuvaat na teno



_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Вигантол,д3 или ад3
15.12.2009 15:30:40   
mami
ние нашето го чувавме во соба..имаме од оние регалите што се со бифе на средина и внатре во бифето стојат сите работи на лука па и лековите и капките таму си стоеја..и тоа надвор и од опаковка, само шишенцето, на темно и некоја темп од 18-20 степени колку што е во собата..никогаш не сме ги чувале во фрижидер

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Вигантол,д3 или ад3
15.12.2009 16:33:43   
mis.
Мене ортопедот ми има кажано секој месец да го менуваме шишенцето иско не е потрошено.Искрено не знам зошто.А педијатарот сега ни препорача да давам АД капки бидејќи А вит бил добар и за грлото.Ги давам и на двете деца овој месец а потоа продолжувам со 2-3 капки вигантол само на Стефан.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Вигантол,д3 или ад3
16.12.2009 11:09:39   
betpet
Fala za odgovorot na mami i mis da ne se sekiram mnogu, vazno e redovno da gi prima a ne kade da se cuvaat

_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali imeto za vaset_o dete go dade?

Kumot (0%)

Vie (100%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!