|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопед
15.8.2010 13:13:08   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Сношти ја носевме Јана на ортопед и рече дека колкчињата се во ред и дека нема потреба од широк повој повеќе (јас и го извадив уште кога почнаа горештините).
Рече дека се познава дека сум ја вежбала доброuser posted image



А како ја вежбаше Тања? Нас ортопедот не ни кажа никакви вежби.



Па за кукчињата вежбичките ги правев уште од првиот месец.
1.Се фаќаат ножињата во коленици и се прават кружни движења на кукчињата
2.Се собираат нозете свиткани во коленици и се придвижуваат до стомакот па се испружуваат

Ова се повторува десетина пати на секое пресоблекување.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Ортопед
15.8.2010 23:21:45   
Snowhite RR
И мене ми рече педијатарот откако ќе направи 1 месец вакви вежби да правам, ама на ортопед кога бев првиот пат, го прашав д-рот и ми рече нема потреба од никакви вежби, зошто тоа само како што мрда си прави вежби и навистина така беше, тој како што прета со ножината си прави вежби

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Ортопед
29.8.2010 11:19:22   
marina82
nie vcera bevme na eho na kolkovi i ni kazaa deka desnoto kolkce imalo nekoi krepitacii ne znam sto se toa, a levoto bilo dobro. I deka femoralnite jadrata ne bile razviene se uste. I deka edinstvena terapija bila sirokit povoj, a kontrola na 4 meseci slena. Dali nekoj od vas imal vakov problem?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Ортопед
29.8.2010 23:43:50   
Тања РР
Mарина колку е старо твоето детенце?
И ние на првиот преглед имавме недоволно развиени јадренца ама тогаш ќерка ми беше многу мала ( немаше ниту еден месец, корегирана возраст). Носевме широк повој до 6 месеци и на последната контрола ни рекоа дека се е во ред. Не грижи се, ќе се корегира.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Ортопед
29.8.2010 23:53:30   
marina82
Pa na prva kontrola bevme sto  se pravi na 2 meseci.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Ортопед
30.8.2010 10:42:32   
blue_blue
Ние ги носевме девојчињата на прв преглед на 2 месеци. Д-р Видоевски кој за мене е супер ортопед ни рече дека на едната не и се развиени јадрата што е сосема нормално и очекувано, а се изненади кога на другата и беа сосема и целосно развиени. Инаку тој не поддршува носење на широк повој ни еден ден и вели дека тоа е само мисинтерпретација на поимот, односно дека сите светски ортопеди советуваат пелена меѓу нозе, а не гаќи, а секое дете има пелена меѓу нозе. Негово објаснение е дека ставање широк повој останало кај нас од времето кога немало хартиени пелени за една употреба па морало за да не ти прокисне детето да ставаш повеќе памучни пелени и ете ти широк повој. Моите беа во тој широк повој од таа контрола на 2 месеци и тогаш им го извадивме и супер се и двете здрави прави (наполнија 2 год). Д-р Видоевски редовно ги контролира и ми рече следна контрола кога ќе наполнат 3 години.

Јас сум исто противник на широк повој поради горенаведените причини. Децата родени во Систина (Д-р Видовески ги прегледува при раѓање) доколку не се констатира некој вроден деформитет не носат ни 1 ден широк повој па се здрави прави...Кој родител како сака и како смета дека треба да прави така нека си направи, мене објаснувањата на Д-р Видоевски ми се логични и го слушам и ги следам неговите совети

ИЗВОРНА ПОРАКА: marina82

Pa na prva kontrola bevme sto  se pravi na 2 meseci.

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Ортопед
14.9.2010 21:46:52   
Sandric
Da prasam dali vo polilinika Bukurest ima ortoped i dali nekoj ima iskustvo tamu i dali treba da se zakaze predhodno?

(Одговор на членот soncicko)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Ортопед
18.9.2010 23:15:37   
Felly RR
Ние пред некој ден бевме на ортопед и се е супер. Ама кај нас се закажувало само на 25ти во месецот, а јас се јавив на 1ви, за да закажам за некаде кај 20ти септември. И кога ми кажаа „Јави се на 25ти, тогаш закажуваме“user posted image И да чекавме до тогаш, па ќе ни закажеа за по еден месец, и ќе појдевме дури крајот на октомври, а може и ноември. Па најдовме еден пријател што ни закажа  порано.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Ортопед
19.9.2010 0:11:45   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Ние пред некој ден бевме на ортопед и се е супер. Ама кај нас се закажувало само на 25ти во месецот, а јас се јавив на 1ви, за да закажам за некаде кај 20ти септември. И кога ми кажаа „Јави се на 25ти, тогаш закажуваме“user posted image И да чекавме до тогаш, па ќе ни закажеа за по еден месец, и ќе појдевме дури крајот на октомври, а може и ноември. Па најдовме еден пријател што ни закажа  порано.


Прв пат слушам дека на 25ти се закажувало, јас секогаш закажувам, односно ми закажува една колешка од свекрва ми, таа има пријатели тамуuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Ортопед
19.9.2010 15:59:58   
Felly RR
Да, Snowhite, така првиот пат кога бевме, се јавував три пати за да закажам, и беше „јави се после 20ти/ јави се после празниците......“и на крај и нас еден пријател ни закажа. Вториот пат ај да не биде пак други да ни закажуваат, пак јас по телефон, па ни закажаа дури за по месец и пол од како се јавив. И сега пак пробав јас да закажам user posted image user posted image user posted image ама откако беше безуспешно, пак баравме пријателиuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Ортопед
11.10.2010 13:41:02   
danced
Felli na koj telefon zakazuvas za na ortoped?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Ортопед
26.11.2010 15:47:25   
malecka princeza
Здраво мамички ! Јас имам ќеркичка и вчера наполни 2 месеци и треба прв пат да одиме на ортопед па би сакала да ми препорачате некој добар долколку знаете и не ви е тешко.user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Ортопед
26.11.2010 16:34:15   
slavicav
Nie odime kaj Dr.Vidoevski i sme prezadovolni vo Ortomedika samo ke treba da se javish i da si zakazesh.E sega ne veruvam deka ima mesto bidejki ima mnogu guzva no ima edna varijanta da pojdete vo ordinacija pa ako zavrshi so nekoj pacient pobrzo ke ve primat.Ako sakash pishi ke ti go kazam i tel.user posted image

(Одговор на членот malecka princeza)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Ортопед
27.11.2010 15:53:30   
baby_bump
На мене докторката при испуштање од болница, ми кажа дека практиката за широкиот повој постепено се напушта во светот а и кај нас, а дека на мене останува како јас ќе го повивам детето,
Јас сепак ја повивам широко, како што ми покажа патронажната сестра и матичниот доктор и како што ме “советуваат“ сите наоколу, но планирам кога ќе ја однесеме на преглед на 40 дена (така ми пишува во картонот) ако се е во ред, да и ги тргнам пелените и ќе останеме на памперс и фани пелена. Мислам дека сите тие пелени ја стегаат бидејќи само кога е ослободена од пелените не плаче, туку си мрда со ноџињата и не е нервозна.
Инаку колку чини прегледот кај Д-р Видоевски?

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Ортопед
27.11.2010 20:46:39   
slavicav
Инаку колку чини прегледот кај Д-р Видоевски?


So eho e 1000 a bez eho 700den pregled.

Inaku nie otidovme kaj D-r.Vidoevski nekade na mesec ipol bidejki docna vidov deka na klinika deteto ne mi go pregledal ortoped pa dodeka da najdeme termin i taka prv pregled ni beshe na mesec ipol.Ni preporacha samo edna pelena t.s. samo pampersot i nishto drugo.Jas i go izvadiv shirokiot povoj ushte petnaesettiot den koga otidovme na klinika za da se izmerime i doktorkata od neonato mi reche citiram "nemash potreba od shirokiot povoj,zarem ako deteto ima predispozicija za displazija na kukchijata ti so shirokiot povoj ke go sprechish???"I jas si rekov ne i si otidovme doma samo po pampers.user posted image

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Ортопед
21.12.2010 17:50:35   
Snowhite RR
Вчера бевме на ортопед и ни рече дека колковите му се супер оформениuser posted image user posted image , да го оставаме да прави што сака(као демек досега му забранувавме, и да сакавме не можевме да го запреме, цело време е активен на нозе) и повеќе нема потреба да одиме на ортопед

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Ортопед
21.12.2010 18:00:55   
AnnaMolly RR
Ние за утре имаме закажано ама нема да одам зашто немаме земено плави картони. Ќе одиме во јануари.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Ортопед
11.1.2011 15:15:42   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Ние за утре имаме закажано ама нема да одам зашто немаме земено плави картони. Ќе одиме во јануари.

a zosto taka cesto ili prvpat odite

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Ортопед
11.1.2011 15:17:57   
baby_bump
Бевме на ортопед и докторот рече дека ќерка ми има веќе оформени јадра на коловите и дека се е супер, подобро не може да биде.
Малку ме искара, зашто јас веќе после 40 дена го исфрлив широкиот повој и сме само на памперс, па ми рече среќа што е се во ред инаку тешко тебе!!!! Инаку ни закажа контрола за 2 месеци и да продолжиме со 2 капки АД3 на ден.
Е сега мене не ми е јасно како на бебе од 2 и пол месеци можат да му бидат веќе оформени јадрата, можеби сакаше да каже се оформуваат, бидејќи како што имам читано, јадрата се формираат постепено до 8-9 месец, но дека се веќе оформени не ми е логично.
Дали некој постручен може да ми каже дали е можно на оваа возраст веќе да има оформени јадра?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Ортопед
11.1.2011 15:41:20   
sinolicka
mozno e da mu se oformeni jadrata ili videl dr. deka se vo faza na dooformuvanje i nas ni rece taka na taa vozrast ne se plasi se e ok

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Ортопед
12.1.2011 15:56:19   
bebushkaa
Da se nadovrzam na sirokiot povoj...nie imame samo tri nedeli i se povivame so sirok povoj kako sto ni kaza patronaznata. Sum slusala mnogu deka eden od najdobrite ortopedi kako Vidoevski ne preporacuval i vikal deka osven vo Makedonija i Srbija nikade ne koristele sirok povoj....posebno na zapad nikoj...no jas mozebi imam malku cudna logika no smetam deka makedoncite pa i srbite se najpravilno razvieni vo telata t.e. kolkovite eve na primer vo sporedba so amerikancite koi nemaat ni kolk ni noze kako sto treba...i po nekoja takva mozebi za nekoj smesna logika smetam deka sirokiot povoj e ok barem dva tri meseci na pocetok...inace praktikuvam vo tekot na denot ili nokta i po nekolku saati da ja ostavam samo na pampers za da se opusti malku...no potoa na slednoto povivanje pak i stavam sirok povoj

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Ортопед
12.1.2011 16:30:52   
kikicka
isto bebushka i jas , sirota kako se rastega koga ke i go izvadam sirokiot povoj :D

(Одговор на членот bebushkaa)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Ортопед
12.1.2011 16:40:36   
Martins mom
На Мартин на 4 месеци му беа оформени јадрата, ништо нека не те чуди

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Ортопед
12.1.2011 17:06:22   
kikicka
ke mi daade nekoj broj od vidoevski?








Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка

Срцето на мајката е длабока бездна, на чие дно секогаш ќе најдете прошка." -- Honore' de Balzac

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Ортопед
13.1.2011 8:05:55   
denim
Jas moite deca gi nosam kaj Vidoevski. Ni za najstarata (samo prviot mesec), nitu za dvete malecki sirok povoj ne sum stavala. 

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?