|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

image

Отпочнувањето со одење во градинка е една, можеби меѓу поголемите одлуки, која едно семејство ја донесува за своето дете или деца. Секогаш кога ќе прочитаме или кажеме ваква реченица помислуваме на една позитивна, среќна, правовремена одлука...

image

Интервју со г-ѓа Снежана Кливановска, педагог и косопственик на приватната градинка Литл Ми

Нов скандал во скопска градинка

Автор: Редакција Рингераја | 12.10.2018
image

Во градинката „Буба Мара“, главното седиште во Ново Лисиче, две негователки грубо се однесувале кон децата. Тие ги затворале во шкафче и им велеле да ги јадат бубачките

Голем хуманитарен проект со Бимилк

Автор: Редакција Рингераја | 3.11.2017
image

Близу 2.000 деца од 60 градинки ширум Македонија ќе учествуваат во креативни и едукативни работилници за зачувување на животната средина

Писмо на воспитувачка од градинка

Автор: Редакција Рингераја | 21.11.2016
image

Јас сум воспитувачка. Моето срце е големо колку планета и отворено за секој кој сака да влезе. Мојата прегратка е доволно топла за да избрка секаква тага, пишува воспитувачката Кристина Калиман

Градинките не чинат, или родителите сме за нигде?

Автор: Редакција Рингераја | 6.10.2016
image

Воспитувачките во градинка навистина ќе се изнаслушаат се – од тоа дека се само глорифицирани дадилки чија должност е да хранат туѓи деца и да менуваат пелени, дека се подолго на празници отколку на работно место, или дека работат само 5 часа дневно

Страв од одвојување кај децата

Автор: Редакција Рингераја | 1.9.2014
image

Позната ви е оваа слика? Вие сте пред вратите од градинката со своето дете а тоа плаче, ве фаќа околу половината, не ве остава да заминете. Вам ви се стега срцето, но ја голтнувате кнедлата и го оставате детето во градинка. Познато?

Подгответе го детето за тргнување во градинка

Автор: Редакција Рингераја | 1.9.2014
image

Тргнувањето во јасли, а подоцна и во градинка, може да стане вистинска авантура за целото семејство

Адаптирање на детето во градинка

Автор: Редакција Рингераја | 1.9.2021
image

Поаѓањето во градинка е голема промена во животот на секое дете, бидејќи од сигурноста во семејството детето преминува во непозната средина и меѓу непознати личности, кои почнуваат да се грижат за него

Тргнување на детето во градинка

Автор: Редакција Рингераја | 1.9.2021
image

Тргнувањето на детето во градинка претставува еден многу важен период од неговиот живот. Детето заминува во друга средина, се одвојува пред се од мајката и влегува во друштво, со сите добри и лоши страни што тоа ги носи.

СТРАНА 1 ОД 1


Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?