|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Во Новата Година ќе ...

Редакција Рингераја, 30.12.2010
1. Ослабам 2. Престанам да пушам 3. Ќе најдам работа со повисока плата
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Ова се едни од најчестите ветувања со појавата на првите денови од Новата година. Во тоа време често правиме биланс за минатото време - што сме завршиле, што сме одложиле, од што сме страхувале, што не направило посилни и што нема повеќе да повториме, за ништо на светот. Давајќи ветувања, всушност си даваме насоки за претстојната година и за личниот развој.

 

Зошто даваме ветувања кои не ги исполнуваме?

Ни се чини дека ако нешто ветиме на празник, веројатноста да го исполниме ветеното е поголема. Новата година е нов почеток и во неа посакуваме добрите работи да се повеќе и почести. Во нашите желби за подобар живот и посигурна иднина всушност нема ништо лошо. Напротив, оптимизмот е една добра црта која може радикално да го промени човечкото секојдневие. Празничниот ентузијазам често не тера да гледаме нереално на светот. И кога даваме ветувања понекогаш ги поминуваме нашите можности. Несовпаѓањето помеѓу посаканото и реално можното е причина многу од желбите да останат само добро формулирани фрази на белиот лист хартија.

 

Не давајте си празни ветувања

Нема смисла да си ветувате дека ќе престанете да пушите, ако во едната рака го држите пенкалото, а во другата цигарата. Избришете ги од Вашиот речник изразите "од утре" "од понеделник" "од Нова година". За да стане едно ветување реалност, најдобро е да се започне од ДЕНЕС. Сегашното време е најдобра гаранција дека работите навистина ќе се случат.

 

Не давајте им ветувања на децата за кои знаете дека се недостижни

Детската памет во никој случај не е кратка. Ако се потпрете на тоа дека детето наскоро ќе го заборави ветеното, повторно размислете! Не му ветувајте дека ќе добие луксузни патики, или ќе оди на екскурзија во Шпанија, ако се сомневате во сигурноста на работното место. Разочараноста од неисполнетите ветувања може да ја поткопа довербата на детето во родителите. А тоа сериозно ќе ја наруши Вашата комуникација во иднина.

 

Човекот е способен за поголеми нешта, отколку што може да претпостави. Тие карактеристики често излегуваат на виделина кога сме притиснати од околностите. При напнати моменти и ризични ситуации способни сме да покажеме мотивација, па дури и физичка сила за која не сме биле свесни. Затоа е убаво да си поставуваме цели - и реални и големи. За да има кон што да се стремиме и што да не води напред. Сосема реално е, на пример, две години на факултет да се земат во една. Тоа е прашање само на дисциплина и желба. Во апсолутна реалност влегува и откажувањето на цигарите дури и на долгогодишен пушач, само е прашање на волја. Повеќето големи и високи цели ќе не поттикнат да бидеме поорганизирани и повеќе да се залагаме да ги исполниме. А тоа се едни од големите предности на човечкиот карактер.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Исфрлете ја оваа храна од вашето мени!
Видете од кои производи треба моментелно да се ослободите ако сакате да живеете здраво и да имате витално тело
5
Великодушност
Великодушните луѓе ќе ја запомнат добрината која сте ја направиле за нив, а ќе ја заборават онаа која тие ја направиле з...
4
Детето одбива да јаде?
Вкусот на човекот се менува во текот на времето, па се случува децата одеднаш да престанат да уживаат во некое јадење, н...
4
Направи сам: Украси од солено тесто
Предлог за направи сам украси за Велигден - дрвце со украси во фирма на јајца, направени од солено тесто
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?