|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Прва посета на стоматолог на вашето дете

Етерна Дент, 4.5.2010
Кога се препорачува детето за прв пат да посети стоматолог?

image
/11


Од раѓањето па се до 6-тиот месец новореденчето е беззабо. Од 6-тиот месец до навршувањето на втората година од животот, кај детето вообичаено никнуваат сите млечни заби. Овие временски рамки се флексибилни и зависат од многу фактори, но доколку кај детето до 1 год. не е никнато првото запче - посетете го стоматологот за да се утврди причината за неговото доцнење.
Првата вистинска посета на стоматолог пожелно е да се случи кога ќе никнат сите млечни заби. Тогаш ќе бидете обучени како да ја оддржувате хигиената кај детето, а тоа стекнува позитивна навика и пријателски однос со неговиот стоматолог. Тој однос е неоптоварен со траумите кои ги доживуваат оние деца кои за првпат се сретнуваат со својот доктор кога се во голема болка и не знаат што ги очекува во ординацијата. При својата прва посета на детето ќе му бидат покажани и објаснети со детски јазик инструментите и деловите на машината и така целата ординација му се демистифицира. Кога ќе треба да се изврши некаква интервенција тоа дете е веќе подготвено да соработува затоа што знае дека неговиот стоматолог работи за негово добро и е негов пријател. Во детскиот период пожелно е да го посетувате стоматологот на 6 месеци, при што:
  • се врши контрола на денталниот плак,
  • следење на растот и развојот на лицевиот скелет и меки ткива,
  • растот и развојот на забите,
  • нивната поставеност во забниот низ,
  • се утврдува потребата од ортодонтски апарати,
  • се врши флуор превентивен третман,
  • кариес превентивно залевање на забите,
  • се врши рана детекција и санација на кариес.
Особено е важно да се заблежи никнувањето на првите шестодишни катници и да се следат упатствата за нивна заштита од кариес. Затоа неизоставно на шест години направете една консултивна посета на стоматолог за тој да ви даде насоки кои можат да имаат големо значење за изгледот на вашето дете. Долгорочниот, континуиран, позитивен однос кон стоматологот е една многу здрава и позитивна навика за што вашето дете еден ден сигурно ќе ви биде благодарно.
Детето беснее, што да (му) правам?
Кога малите деца имаат изливи на бес, родителите ги гледаат само последиците преку нивното однесување, а всушност треба ...
384
10 знаци дека вашето дете е разгалено
Велат дека не можете да го разгалите детето со држење, лулање и преголема грижа за него, но кога веќе ќе наполни 3 годин...
214
Детето има испакнати уши. Како да се испра...
Испакнатите уши се извор на непријатност не само кај децата, но и кај возрасните. Ако бидат преземени мерки навреме, пр...
113
Немирно дете = интелигентно и бистро дете?
Верувам дека сосема малото дете гледа нешто повеќе и подалеку од возрасниот човек. Понекогаш изгледа дека тоа не ги глед...
83


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Najubavo zensko ime
Ki4iko

Koe zensko ime e najubavo?

Lina (17%)

Jana (51%)

Jovana (23%)

Magdalena (9%)


Број на сите гласови: 149

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!