|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да ја масирате лузната од царски рез?

Редакција Рингераја, 22.1.2024
Има еднo нешто што мора да го направите, за кое што повеќето лекари нема да ви кажат. Навистина е едноставно, но некои жени имаат аверзија кон тоа. За што станува збор? Зборуваме за масажа на лузната од царскиот рез

image
/11


 

Штом добиете потврда од вашиот лекар дека вашата лузна е добро залечена, обично на вашиот 6-неделен преглед,  треба да започнете да ја масирате лузната. 

Зошто треба да го направите ова? 

 Кога се формира ткивото на лузната, ги поставува влакната многу несредено во сите различни насоки. Исто така, може да се прилепи на ткивата на околните органи. Во стомакот, може да предизвика атхезии. Атхезиите се ленти што врзуваат еден орган со друг. Секое ткиво со кое ќе дојде во контакт ќе се придржува до него. После царски рез, многу е вообичаено да се јави атхезија на дебелото црево, јајниците или помеѓу мочниот меур и матката.


Што се случува ако не направам масажа на лузната? 

 На многу жени никогаш не им било кажано да го масираат својот хируршки рез и години подоцна почнале да развиваат различни проблеми. 


Болки во долниот дел на грбот

 Најчесто прашање е болката во долниот дел на грбот. Ткивото со лузни се прилепува на сите ткива директно пред сакрумот. Сакрумот треба да може да се наведнува напред и назад со сите наши движења. Постои фасција што тече од срамната коска околу мочниот меур, матката и дебелото црево и се прицврстува назад во сакрумот. Исто така постои и утеросакрален лигамент кој може да се затегне од ткивото на лузната кое го спречува движењето на сакрумот толку слободно како што треба кога се свиткуваме, извртуваме и одиме. Оваа ограничена подвижност на ткивата предизвикува ограничена подвижност на сакралните органи и може да доведе до болка во грбот.


Често мокрење

 Друг проблем што може да предизвика лузната е фреквенцијата на мокрење. Ова може да се случи 10-15 години по операцијата. Може да се случи да чувствувате дека мора да уринирање на секои 15-20 минути, иако само што уриниравте. Ткивото од вашата хируршка лузна во долниот дел на стомакот го спречува целосното ширење на мочниот меур. Откако мочниот меур се обидува да се прошири и го погоди ткивото на лузната, тој испраќа сигнал до мозокот велејќи му дека треба да го испразните мочниот меур. Колку подлабока лузна имате, толку помалку мочниот меур може да се прошири и толку повеќе ќе посетувате тоалет. За среќа, со добра работа за ослободување на ткивото со лузна, може да се вратите на нормално мокрење, што е на секои 2-3 часа.


Карлична болка и болка при однос

 Две од најболните проблеми што ги создава ткивото на лузна е карлична болка и болка при сексуален однос. Атхезијата на органите во карлицата создава огромна болка. Нашите органи се многу чувствителни структури. Кога нивната подвижност е ограничена, болката е неизбежна. При сексуален однос, матката и сите вагинални ткива треба да се движат супериорно. Кога ткивото на лузна го инхибира ова движење, длабокото наметнување за време на сексуалниот однос е многу болно.


Како помага масажата на лузната?

 Кога ја масирате лузната , помагате на ткивото да научи каде да легне и го спречувате да расте на несакани места како на околните органи. Масажата може да помогне во зголемување на протокот на крв, што е корисно за заздравување на областа. Масажата може да помогне да се изедначат густите лузни и може да спречи лузната да расте поголема за време на раните фази на заздравување, опишани подолу. 
Постојат четири фази на прогресијата на заздравувањето на лузната. 
Првиот чекор е обидот на телото да го запре крварењето. 
Втората фаза е завршувањето со краста. Третата фаза е фаза на обнова кога лузната е незрела и штотуку се формирала. Во текот на оваа фаза, лузната може да чеша, да, биде болна или чувствителна бидејќи заздравуваат нервните завршетоци во ткивото. Додека лузната првично ќе изгледа црвена, на крајот со зреење ќе добие нормална боја на месо. Можете да добиете најголем ефект со вежбање, масажа и примена на топлина во текот на оваа фаза.

Четвртата фаза е процес на созревање каде лузната се зајакнува. 
По царски рез, ткивото на лузната може да се формира до 1-2 години. Кога ткивото на лузната повеќе не се произведува, тогаш лузната се смета за зрела. Во овој момент, масажата е сe уште корисна, но бара подисциплиниран и енергичен пристап.


Кој е најдобриот начин за масажа на лузната?
Штом лузната веќе не е отворена и се смета за добро залечена, можете да започнете со нежно масирање.
Додека лузната е во својата незрела фаза, ќе сакате нежно да пристапите при масирање на лузната. 
Првично, лузната може да биде навистина нежна, црвена и болна. Во оваа фаза, можеби е најдобро да се работи околу лузната, работејќи ги ткивата над и под. Бидејќи лузната станува помалку нежна, можете да ја следите оваа постапка со прстите на врвот на неа. 
Ставете ги врвовите на прстите, така што краевите на прстите лежат веднаш над линијата на лузната.  Помислете на стомакот како да има 3 слоја, иако има многу повеќе, но ние тука ги поедноставуваме работите


Слој 1: Површинска кожа
Првиот слој е површинската кожа. Лесно ги ставате прстите на кожата и гледате колку е подвижна кожата во движење нагоре и надолу. Може да почувствувате дека се движи надолу повеќе отколку што се движи нагоре, така што ќе сакате да работите повеќе во насока нагоре за да го вратите движењето во таа насока. Дали се движи полесно на едната страна од другата? Ако е така, работете повеќе во насока на отпорност што ја зема кожата, додека не почувствувате нежно истегнување во ткивото. Држете го таму додека не почувствувате ослободување. Така, движењата што сакате да ги направите се нагоре, надолу а исто така и мали кругови. Започнете со работа на ткивата околу лузната, а подоцна вклучете ја и над лузната како што ви дозволува болката. На крајот, поминете на самата лузна со врвовите на прстите.


Слој 2: Мускули
Вториот слој веднаш под кожата е мускулниот слој. Оставете прстите да се стопат подлабоко во стомакот каде што ги чувствувате стомачните мускули. Проверете дали се движи овој слој. Дали едната страна се движи помалку од другата страна? Обично едниот крај на лузната е поограничен од другата страна. Теоријата е дека поограничената страна е страната на која стоел хирургот за време на операцијата. Дали важи тоа за вас? Направете ги истите движења како и со кожата: горе, долу, лево, десно и кругови. Може  да го направите насекаде околу лузната, па дури и на врвот на лузната како што дозволува болката. Масирањето на целиот долен дел на стомакот не е лоша идеја. Атхезиите може да се формираат преку дебелото црево што се наоѓа во близина на коските на колкот, па слободно работете го целиот долен дел на стомакот. Повторно, ако чувствувате област или насока што не се движи многу добро, охрабрете ја таа насока, нежно однесете ги ткивата таму каде што не сакаат да одат и нежно држете ги таму. Може да почувствувате мало чувство на печење, што е нормално за истегнување на ткивата. Држете го ткивото на крајниот опсег на движење додека не почувствувате омекнување или топење на ткивата. Тоа е ослободување на ткиво од лузната. Се чувствува како путер да се топи под врвовите на прстите. Масирајте  со почит кон вашите ткива и не ги присилувајте, но охрабрувајте го ткивото да оди по насоките што не сака да ги оди, може да добиете чувство на ослободување или топење. Со присилување, ткивото може да возврати и да не се ослободува. 


Слој 3: Органи

Третиот слој е најдлабокиот слој во кој се наоѓаат органите. 
Веднаш под линијата на лузна со пресек од хоризонтален засек лежат тенкото црево каде што лежи на врвот на матката и мочниот меур. Мочниот меур седи веднаш зад срамната коска, матката позади и малку погоре. За да го достигнете ова ниво, треба да легнете со свиткани колена за да дозволите ткивата на долниот дел на стомакот да се олабават. Ова им овозможува на прстите да потонат подлабоко во ткивата и абдоминалната празнина. Не само што треба да го направите ова масирање на ниво на лузната, туку и пониско во близина на срамната коска. Треба да потонете под мускулите и да видите дали можете да ги преместите овие подлабоки ткива од страна на страна и нагоре и надолу. Ова подлабоко ниво е она што треба да се ослободи за да се осигурате дека нема да имате болка во грбот или фреквенција на мокрење во следните години. Бидете сигурни дека едната страна се чувствува исто толку подвижна како и другата страна. Ако не, тогаш однесете ги ткивата во насока во која не сака да се движи се додека не можете да ги поместите понатаму и нежно држете ги таму додека не почувствувате дека ткивата се топат и се ослободуваат под прстите. Потоа, проверете ја подвижноста на ткивото и проверете дали се совпаѓа од една на друга страна. 


Колку време треба да ја масирам лузната?

Првично, треба редовно да  масирате додека ткивата слободно не се движат во сите правци на ниво на сите 3 слоја. Откако ќе го постигнете тоа, тогаш ќе треба да се проверувате повремено, без разлика дали тоа е секоја втора недела до еднаш месечно за прва година или две по операцијата. Ако откриете дека ткивата повторно се стегнуваат, продолжете со поредовно масирање. 
Без разлика дали вашата лузна од пресек е нова, стара неколку месеци или години, ова масирање може да ви помогне сега и да избегнете проблеми во иднина. Можеби ова звучи како многу работа, но трошењето само 5 минути на ден може да направи големи работи во ослободување на лузната и зголемување на подвижноста на долниот дел на стомакот. 
Додека работите на движење на вашите ткива, можете исто така да научите како најдобро да ги опоравите и зајакнете вашите стомачни мускули и остатокот од вашето тело и што побрзо да почнете со вежбање 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Мистерија на плодовата вода
Кои фази на развој на плодот и плодовата вода постојат и како треба да реагирате во одредени ситуации, дознајте од мини ...
4
Растење на плодот по недели, 1. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
4
Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
4
Кои се знаците на инфекција по царски рез?
Инцизија и инфекции на матката се релативно чести по царски рез. Дознајте за вообичаените симптоми на инфекција по царск...
4
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?