|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

10 најдобри совети за зачнување

Редакција Рингераја, 3.9.2022
Ако сте одлучиле дека сакате да имате бебе, прочитајте ги нашите најдобри 10 совети кои ќе ви помогнат вас и на вашиот партнер да ги зголемите вашите шанси за зачнување и да го подготвите организмот за здрава бременост

image
/11


 

1. Започнете да земате 400 мг фолна киселина секој ден

 

Фолната киселина ќе го заштити бебето од дефект на невралната туба. Невралната цевка го поврзува 'рбетот и мозокот и почнува да се формира 16-18 дена по овулацијата. Ако не се формира нормално, постои ризик од вродени дефекти како што се спина бифида.

 

2. Консумирајте здрава исхрана пред бременоста

 

Разновидната исхрана ќе ви даде хранливи материи кои ќе ви помогнат да се подготвите за здрава бременост. Вие и вашиот партнер треба да јадете здрава секој ден со внесување на зеленчук, овошје, посно месо и цели зрна во вашата исхрана. Избегнувајте ја обработената и пржената храна и ограничете го внесот на шеќер. Прочитајте повеќе за важноста за одржување на здрав оброк пред бременоста.

 

3. Одржувајте здрава тежина

 

Ако вашата тежина е значително под или над нормалната, вашите шанси за забременување се намалуваат, па обидете се да одржите здрава тежина. Дебелината за време на бременоста го зголемува ризикот од зголемен крвен притисок и развој на дијабетес.

 

4. Стоп за пушењето

 

Пушењето ги намалува шансите за забременување и го загрозува здравјето на фетусот. Пушачите се изложени на поголем ризик од спонтан абортус или предвремено породување, а бебињата можат да се родат со мала тежина, синдром на ненадејна детска смрт (СВДС) и респираторни проблеми во првите 6 месеци од животот. Пушењето влијае врз плодноста на мажите, па охрабрете го партнерот да престане да пуши. Побарајте од вашите пријатели и роднини да не пушат околу вас, бидејќи пасивното пушење е исто така штетно.

 

5. Ограничете го количеството на алкохол

 

Секогаш одбивајте алкохол или намалете ја неговата потрошувачка на минимум ако планирате да забремените. Добро е да се избегнува консумирање алкохол во текот на бременоста. Мажите, исто така, треба да ја намалат потрошувачката на алкохол, бидејќи големите количини влијаат на квалитетот на нивната сперма.

 

6. Направете сеопфатен медицински преглед

 

Одредени болести се исклучително опасни за бремени жени, како што се рубеола и токсоплазмоза. Значи, ако планирате да забременувате, споделете со вашиот лекар за да ви ги назначи сите потребни истражувања или вакцини пред да правите обиди за забременување. Ако земате лекови редовно и / или страдате од некоја болест, можеби ќе ви треба дополнителна нега. Сексуално преносливите болести, исто така, ги намалуваат шансите за забременување. Некои од овие болести се случуваат без никакви симптоми, па затоа најдобро е да се испита дали мислите дека сте изложени на ризик. Консултирајте се со вашиот лекар веднаш штом одлучите да имате бебе.

 

7. Одмор

 

Стресот значително ја намалува желбата, што значи дека вие и вашиот партнер можеби не сте доволно склони кон сексуален однос. Кога стресот е посилен, го намалува производството на сперма, па одморајте се секој ден. Смирувачка масажа, неколку минути медитација или читање интересна книга може да ви помогне да го вратите вашиот мир на умот.

 

8. Редовно вежбајте

 

Редовните спортови ќе ви помогнат да ја одржувате здравата тежина и да го намалите стресот. Добриот облик е важен за подобро да одговори на предизвиците со кои се соочува вашето тело за време на бременоста и породувањето.

 

9. Избегнувајте тесни панталони

 

Ова се однесува на мажите! За производство на сперма со висок квалитет, тестисите треба да имаат пониска температура од онаа на телото. Значи за повисока плодност на мажот треба да се избегнува носење на тесна долна облека и панталони, топли тушеви или кади. Не ставајте лап-топ  во скутот и отстранете ги мобилните уреди од предниот џеб на вашите панталони.

 

10. Редовно имајте сексуален однос

 

За да ги зголемите вашите шанси за зачнување, правете секс на секои два или три дена, за да бидете сигурни дека секој месец ќе го погодите вистинскиот момент за оплодување. Иако има поголема веројатност да забремените, ако правите секс еден или два дена по овулацијата, нема за што да се грижите ако имате секс доволно често.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Рингераја табела за следење на плодни денови
Сакате да забремените, а не знаете кога е вашата овулација? Сакате природен начин на контрацепција? Следете ги плодните ...
4
Патот до дете...
Исповед на една жена, која со години се обидува да стане мајка...
3
Мислевме дека никогаш нема да имаме дете...
Лежам во креветот и гледам во мејлот кој ми пристигна. Не смеам да го отворам. Му го проследувам него и чекам да ми ги с...
3
Кога е вистинското време за бебе?
Дали навистина сме едни за други и дали навистина сакаме да живееме заедно до смртта? Што ќе биде со нас, откако ќе имам...
3
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?