|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.6.2014 11:02:35   
sandriana RR
Јас од вчера одам во 3то тромесечие, 27 полни недели, денес 27+1 user posted image
Ве поздравувам user posted image во овој круг, со лесно да го истерате за мене најубавото тромесечие user posted image - па се читаме во другите теми.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.6.2014 12:30:47   
lusy
Kolku cesto odite na eho? Jas ne sum bila od 12 nedela posle skriningot.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.6.2014 15:49:21   
Mamita30
Lusy јас одам на контрола секој месец кај мојот матичен и секогаш ме гледа на ехо, поубаво чувство нема, јас секој ден би одела да си го гледам бебушот

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.6.2014 17:36:14   
nataly86
Јас сум 26 г.н. и одам на контрола на 2-3 недели максимум...значи и јас би одела секој ден онака да си видам што е како еuser posted image и сум многу нестрплива од една до друга контролаuser posted image

(Одговор на членот Mamita30)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.6.2014 23:16:28   
mami4ka.
Zdravo na site...jas sum nova na forumov...bremena sum 20+ i nosam bliznacinja user posted image user posted image . Dva dena imam nekoi ostri bolki vo dolniot del od stomakot kaj desnata strana (skroz dolu duri kaj sramnata koska), se plasam da ne e nesto seriozno. Ako imal nekoj slicno iskustvo ve molam pisete mi

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.6.2014 16:54:35   
sonc90
ne bi trebalo da e niso seriozno zaso obicno poradi toa sto teloto se sprema za poragaj a i bebeto ili vo tvojov slucaj bebinjata rastat, normalno e da osekas bolki vo stomakot megjutoa jas bi ti preporacala cisto za da si bides na sigurno da si prasas ginekolog i taka ke si ja smiris dusickata

(Одговор на членот mami4ka.)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.6.2014 18:20:28   
Melanija RR
mami4ka. добре дојде на Рингераја user posted image

Ако болката е повремена а повеќе одмараш не би требало да е лошо ,сепак се две бебчиња па им треба повеќе простор.

Можеш да ни се претставиш во темата Да се запознаеме=ТУКА и се читаме user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 15.6.2014 18:21:24 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.6.2014 9:17:38   
linak
Јас од денес сум 14та недела user posted image Во петокот бев на контрола се си е во ред,гинекологот ми зеде брис за пап тест и микробиолошки испитувања,бебето си расте го видовме и на 4Д ехо малото човече user posted image Докторот убаво го измери сите мерки беа во ред,ми отвори и мајчина книшка добив и две сликички од ехото. На контрола повторно сум за еден месец.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.6.2014 12:35:06   
Karma
mami4ka и јас сум бремена со близначиња и јас имав болка во десниот долен дел од стомакот...разговарав со мојот гинеколог кој ме прегледа и рече дека е сосема нормално бидејќи носиме две и тие создаваат дополнителен притисок и тежина...но дека не смееме да ја исклучиме и можноста за слепо црево бидејќи е доста честа појава и препорача ако зачестат и засилат болките право на преглед...
тогаш ми направи и вагинално ехо за да ја види убаво матката и внатрешноста за да бидеме уверени дека е се како што треба...
ти посакувам лесна бременост...јас сум сега 21ва недела и носам две женски user posted image ...

(Одговор на членот mami4ka.)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.6.2014 14:36:24   
jasna_sr
zdravo,

jas sum 15 nedela i bi sakala da ve prasam od koja nedela pocnuva da se oseka mrdanjeto na bebenceto, iako mi e vtora bremenost no sepak zaboraviv od koja nedela pocnuva da mrda znam deka e vo cetvrti mesec no tocno neznam koga pozzz

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.6.2014 15:48:15   
nataly86
Јасна кај секој е тоа индивидуално...некој порано некој подоцна....мене ми беше прва бременост и иако се две мислам дека многу касно сетив движење..некаде бев 20 недела...обично тие што им е втора бременост порано секаваат...но не се плаши тоа не е ништо страшно...некои бебиња мрдааат повеќе некои повеќе си уживаат user posted image

Инаку за болките мислам дека треба да се пратат на час дали се со некој интервал или ако се силни неиздражливи да се побара совет од доктор.. во другите случаи тоа е од бебушите....јас секојдневно чувствувам некоја болка дали назад во кичмата или некогаш е како притисок во долниот дел од стомакот...Ке издржиме за нашитеuser posted image user posted image

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.6.2014 15:54:29   
Melanija RR
jasna_sr имаме тема Првите движења на бебето.. =ТУКА вака од читање дека наводно во втора бременост порано се чуствувале движењата но јас мислам дека сепак е индивидуално.
Која недела си ?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.6.2014 18:58:31   
bejbe
Zdravo mamicki kako ste mi? Jas redovno ve citam malku poretko komentiram bidejki nemam mnogu iskustvouser posted image user posted image user posted image ! Denaska ja zavrsuvam 21nedela a utre zapocnuva 22nedela se custvuvam prekrasno deneska doznavme so mm deka e masko user posted image user posted image user posted image mm e presreken prvo pa musko user posted image user posted image user posted image za mene bese se edno dali masko dali zensko samo da e zdravo i zivo user posted image ve pozdravuvam najmili user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.6.2014 22:27:48   
Melanija RR
bejbe немаш искуство со бременост,но може во форумите Забременување=ТУКА и можеби во Партнерство=ТУКА за врски,свадби,семејни односи и намини на вируелно кафанче на муабет во РР Кафемат =ТУКА user posted image user posted image
user posted image за најубавото чуство

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bejbe)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.6.2014 8:24:43   
VAGA2
Napraviv 23 nedeli! Bebusot e dobar, minatata nedela bev na kontrola, i mi dadoa CD od 4D i sega so sinceto go gledame bratceto :D po doma! Sega probuvame tri nedeli da vidime kako ke bide bez inekciite i vaginaletite, bez vestacki progesteron. Se nadevam deka skros ke mi gi ukinat. Mi ostanuvaat samo magnezium, aspirin 100 i pregnazonot!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.6.2014 19:10:37   
LadyD
Devojki ve pozdravuvame jas i mojot Bozji dar(Teodora),mojata princeza od krajot na 20ta nedela user posted image Prviot,skrining pomina odlicno,prvoto dzivenje koe jas go osetiv bese vo 19ta nedela i veruvam deka kako i za sekoja majka i za mene bese besceneto,kako i sekoj nareden pat user posted image Ostanete mi srekjni ,nasmeani i se citame vo nekoja naredna tema user posted image

(Одговор на членот VAGA2)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.6.2014 14:29:15   
Matea25
LadyD многу убаво име user posted image
Како сте другите? Како ќе издржиме на жешково? user posted image
Незнам дали пишав кај нас е user posted image и мажот ми е многу среќен дека ќе има ќерка user posted image

(Одговор на членот LadyD)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.7.2014 9:00:21   
lina8
zdr dali mozi tie 3 brisevi sto treba da se zemaat vo 12 - 13 nedela da se zemat vo 15 ili 16 ?oti sega doktorot bil na odmor ne rabotel pa mi veli togas a jas veke ke bidam 15 nedela i mi veli ako nema gajle, a vsusnost za sto se tie brisevi?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.7.2014 22:59:47   
sandriana RR
ilina8, тоа се брисеви од грло на матка и од вагина, со кои се проверува евентуално присуство на некоја непожелна бактерија/инфекција, која би се лечела навремено, доколку ја има. И плус се прави тогаш и ПАП тест.
Не е ништо страшно ако не стигнеш да ги направиш токму во 12-13та недела, бидејки и да има нешто евентуално (некоја бактерија), не се пристапува кон лечење се до 16та гн - така да не се грижи.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.7.2014 14:28:35   
Matea25
Ima li tuka nekoj??
Bas mi godi mene vremencevo, nikogas ne sum sakala toplo najmalku sega user posted image
Ova tromesecje mi e mnogu ubavo pu pu da ne se urocam, iako odvaj cekam da stasam 27ma nedela, nekako posigurno ke mi e user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.7.2014 11:48:57   
Karma
Matea25, мислам дека периодов и времево неможеше повеќе да ни се погоди,
Само нека продолжи вака...одлично за спиење и прошетка а тоа ни е најважно сега...

Да уживкаме user posted image

(Одговор на членот Matea25)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.7.2014 11:24:05   
AnnaMolly RR
Еве сум и јас за првпат да пишам во второ тромесечје :)
Веќе сум 14 недела, мачнините полека поминуваат, а почнуваат киселините :)

Како сте вие останатите?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.7.2014 12:09:28   
Ki4iko
Ете ме и мене, 14 недела стартував , мачнинте ми поминаа, ама мака мачам со исхранава, значи месо не можам да смислам, многу малку можам да јадам. Мешето почна да се познава user posted image .Сеуше пијам огестан витамини, секој втор ден аспирин 100 мг. и утрогестан доза .Наредниот преглед ми е на 15 август и едвај чекам user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.7.2014 11:19:25   
Karma
jas da ve pozdravam i da vi posakam na site ubavo vtorotrimesecje, nie preminuvame vo treto ;)


(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.7.2014 10:03:53   
lusy
Vcera bevme na 4D i bebusot e super se si e vo red. Izvadivme ubavi sliki.
Mnogu sum zadovolna od Dr Adamova vo Remedika me gledase detalno celi 40 min.
Go potvrdi polot 100% momcence. Mnogu sum sreknauser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?