|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.3.2014 15:34:51   
лела
hallo mamicki, so praite, kako ste?? nie sme super.. cela nedela bev na kontroli, konecno bev na 4d super pomina, dr rece se e vo red user posted image na transfuziologija bev zaradi 2 lakuni koi gi imam na postelkata ama d dimerite mi se super nema potreba od inekcii, krvna slika i urina super... popravena sum 5 kg do sea... user posted image pozdravv

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.3.2014 19:15:11   
Mamita30
Zdravo mamicki, so nekoi se sretnavme vo forumot prvo tromesecie, a so drugite eve sega, ve pozz site. Nie od denes oficijalno sme tuka 13+1 pominavme prv skrining i priska1 ovaa nedela, rezultatite ke bidat vo ponedelnik, pa kE Sporeduvame. Ve pozz site i uzivkajte si <3

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2014 8:48:39   
nataly86
Здраво мамички како сте?? Јас еве 14+1 г.н. но некако сеуште нема мир и уживање во бременоста...крварењето е сеуште присутно не во многу големи количини но сеуште не ми дава мир.... Плус на сето ова и од синоќа имам болка во левата ципа...како тапа болка...закажав за на доктор но до поручек мислам декаuser posted image

Имала некоја слично искуство???

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот Mamita30)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2014 18:54:27   
Melanija RR
nataly86 баш помислив ќе можеш да уживаш ама ете user posted image издржи после 16 недела најчесто се е во ред па се надевам и кај тебе па ќе можеш и да шеткаш

Mamita30 искуството од скринингот можеш да го споделиш во темата Три главни скрининзи во бременоста=ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.3.2014 14:23:46   
Mamita30
Здраво мамички, ајде молба до поупатените. Денес бев да ми земат брисеви и др откри дека се појавило полипче на грлото на матката, имаме ли на форумов таква тема ????? Уффф збунета сум тотално рече не е опасно, ама ако не ми го отстранат сека ќе мора царски да се породам user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.3.2014 15:33:01   
Melanija RR
Mamita30 има тема Полипи на матката=ТУКА но е за забренување.Таму ќе го копирам твоето прашање бидејќи има два поста кои се однесуваат токму на полипи во бременоста

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mamita30)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2014 8:44:58   
nina
Леле идни мамички ако може еден совет ...веке сме во 2то тромесечие односно 22ра недела а јас последниве две, три недели сум под стрес со некој домашни обврски и се плашам за бебушот да не му се случи нешто плус дополнително се оптоварувам и со тоа... само си мислам да не ми се смалило мешето , да не ене е добро шо не ми мрда потојано само се мислам во времето кога не мислам на роблемот што го имам дома user posted image ...ве молам некој совет за бебето дали ке биде ок се, знам дека треба да се опуштам да не се нервирам ама некако почнувам нешто преголемо за мене и неможам да сум скрос опуштена...user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2014 12:34:41   
Mamita30
Драга Нина и самата знаеш дека треба да се опуштиш и твоето сонцеце да биде на прво место. Најди си нешто што ќе те релаксира, земи си некој убава книга или пуштај му музика на бебушот. Одвои си малку временце само за вас двајцата. Јас обично кога сум напната си пуштам на нет музика за релаксација и медитација и така си го пуштам мозокот на пасење, а батериите ми се полнат за многу кратко време. Мисли на малото Ангелче во тебе и уживкајте си!!! Со тебе сме <3

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2014 12:46:21   
Melanija RR
nina мора да најдеш начин да бидеш по смирена.Има тема Стрес во бременоста и негово влијание врз бебето може нема друг совет но мисли прво на бебето па потоа на се друго и други

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mamita30)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.4.2014 11:31:40   
Mamita30
Драги мамички бидејќи никој не пишал на форумот за полипи во бременост, ќе ве молам за некое искуство што сте го имале или слушнале. Пред 2-3 недели ми открија полип на грлото на матката, големината му е колку гравче а поставен е од грлото на матката према надвор. Мојот матичен др ми даде упут за на клиника кај Владимир Трајковски и рече дека мора да се отстрани за да не се случи да пукне, во тој случај би имала обилно крварење. Сте слушнале ли на некого да му отстрануваат полип во бременост????? Сепак јас и мм многу сме испаничени, бидејќи станува збор за мала, но сепак хируршка интервенција. И дали некој имал искуство со Д-р Владимир Трајковски од ГАК.

(Одговор на членот Mamita30)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.4.2014 14:54:23   
Melanija RR
Труднички разговорот за првите движења на бебушките е префрлен во темата Првите движења на бебето.. =ТУКА

Mamita30 незнам што да ти кажам за полипот.Инаку за др.Трајковкси немам збор многу позитивни искуства има тука на форумот Рингераја но за различни искуства.Кога имаш закажано кај него?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mamita30)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.4.2014 15:29:42   
Mamita30
сега на 15 Април, на упатот пишува преглед и третман user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.4.2014 19:26:39   
Melanija RR
Mamita30 се ќе биде во ред, штом те пратиле ќе се реши тоа и ќе биде во ред user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mamita30)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.4.2014 15:46:43   
лела
здраво мамички, како сте? како напредувате? ја уште оваа недела сум со вас од понеделник веќе влагам во 3 тромесечие user posted image сакав да ве прашам нешто?! еве 2-3 дена имам необична тврда столица мислам бојата е некако чудна, незнам како да се изразам па ќе кажам побелена столица??? некој сл искуство?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.4.2014 10:05:06   
VAGA2
Eve i jas davi se priklucam, 13nedeli i 4 denauser posted image ! Rasteme! Sega gi cekame rezultatite od Prisca i mikrobiologija.
Inaku za stolicata, i jas sum primetila na bojata e razlicna, pretpostavuvam deka najmnogu e od vitaminite so gi primame!

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.4.2014 23:42:23   
love4ever
Zdravo mamicki nie stignavme do 25 nedela I se e super do sega ama od vecerva mlace sum zagrizena vo dolniot del od stomakot na desnata strana osekam nekoja tapa bolka pa nezz dali e za trcanje na lekar ili ne imal li nekoj vakvo nesto da mi kaze Ve pozdravuvam site

(Одговор на членот VAGA2)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.4.2014 8:35:42   
Goddess*
Ako e ne podnosliva bolka,poseti ginekolog,a ako e samo kako momentalna bolka(vo poblaga forma),ne mislam deka neshto seriozno da bi bilo,ednostavno gledaj poveke odmaranje,sepak bebeto raste(moze svrteno e na taa strana,se razmrduva,pa te pritiska),a moze i ligamentite se proshiruvaat,pa doaga do takva nelagana bolka.

(Одговор на членот love4ever)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.5.2014 10:19:23   
Karma
здраво,
еве ме и мене да се префрлам од првото тромесечие на второто сега сме почеток на 15 недела и се чувтсвуваме добро...близначињата одлично напредуваатuser posted image
сега ги читкам сите страни за да се запознаам со овој период што ми следи user posted image
user posted image до сите вас мамички

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.5.2014 14:14:08   
VAGA2
Eve i jas stignav 17nedeli i eden den, prisca i mikrobilologija, se bese ok, ama grloto na matkata mi e nezno i kratko, samo 3,5 sm! Uste sum so progesteron inekcii, utrogestan vaginaleti i aspirin 100! Da ne mozes na raat da se izraduvas na bremenostauser posted image ! Sega ke idam na ispituvanje za skrien secer! A pozitivno e toa sto bebusot si napreduva dobro, i vo petokot mi kazaa deka e masko. Vtoro, pa masko user posted image ! Samo da izdrzeme do kraj ida si gi guskame user posted image !

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.5.2014 13:31:41   
bliznaci 1
Mnogu sum nesrekna :sweat: :sweat: vo sesta nedela mi bese otkrien hematom koga vlegov vo 3 mesec go odnema se povlece togas mislam bev srekna i kraj so problemite no sega sum 4 mesec i pocnav da krvaram temno crvena boja otidov na doktor i mi kaza nisko postavena placenta 3 dena krvarem pomalku podocna odnema 3 dena nisto eve sega pak pocna svetlo kafena krv pomalku ve molam za pomos vase mislenje mnogu sum tazna ;( ;( ;(

(Одговор на членот VAGA2)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.5.2014 13:49:00   
nataly86
Ајде малку да ја активираме темата...user posted image Јас еве вчера бев на контрола user posted image user posted image се супер одлично напредуваат за неделите оформено се што треба...убаво се гледаше веќе и полот...user posted image

Неколку дена со ред ми се јавуваат отоци во вечерните часови....го консултирав докторот рече дека тоа е со бременоста и да пазам на исхраната со сол...


Поздравчињааа

(Одговор на членот bliznaci 1)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.5.2014 14:47:00   
Melanija RR
nataly86 има доста искуства и совети во темата Отеченост во бременоста
Значи таман си растат user posted image user posted image и си пливкаат user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.5.2014 15:15:50   
miss_sunshine
Еве и јас да ви се придружам денес влегов во 15та недела и си уживам, досега немав никакви проблеми. Како што можев да разберам значи вториот скрининг е 21-22 недела така?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.5.2014 23:58:42   
Melanija RR
miss_sunshine добре дојде во најрелаксирачкото тромесечјеuser posted image Вториот скрининг е од 20-22 недела а искуства можеш да прочиташ во темата Три главни скрининзи во бременоста=ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miss_sunshine)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.5.2014 11:39:39   
Karma
здраво рингерајќи,
ве молам за консултација, сега сум 18та недела близначка бременост па малку настинав, носот ми е затнат па се прашував дали смеам да користам Aquamaris морска сол за нос? Сметам дека не би требало да биде проблем ама ај пак за посигурно user posted image
благодарам многу

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?