|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.2.2014 11:31:50   
bebence19
mislam deka predizvikuvaat kontrakcii takov e vsusnost i nivniot efekt opustanje na muskulaturata zatoa moj sovet NE RIZIKUVAJ podobro napi se cajce od nane zatopli go meseto i se ke bide dobro te guskam :)

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот love4ever)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.2.2014 13:45:51   
sonc90
mene gin. mi rece za bolki (glavobolki,bolki vo muskulite,kicmata...)da pijam daleron (paracetamol) samo vo neophodna situacija a za bolki vo stomakot i jas bi ti preporacala caj od nane...eventaulno ako ne ti pomogne caj javi se kaj tvojot doktor i prasaj sto da pravis

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.2.2014 14:28:16   
cacisk

ИЗВОРНА ПОРАКА: love4ever

Ve molam ako znae nekoj neka mi kaze dali moze da se pie spasmex za bolki?


Јас два пати пиев Спазмекс ми ги препиша гинеколог.

(Одговор на членот love4ever)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.2.2014 18:22:43   
love4ever
Lele znaci jas ke poludam.... Bolki me fatija od zavcera vecerta ma neizdrzlivi nolki se javiv na maticnata mi rece odi na klinika bev na klinika ta,mu mi vikaat so bebeto e se vo red izgleda si nastinala sega mi vikaat imas bakterii vo mokraca pij pancef ili cefaleksin ...stvarno nezz sto e ispravno a me boli stomakot non stop I stomak I bubrezi pozadi. Pijam caj od brisnica po 2 l bidejk mi rekoa uvin ne smee. Mn mi e strav da ne mu se sluci nesto na bebeto od vakvi pogresni dijagnoziuser posted image

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.2.2014 19:04:24   
Melanija RR
love4ever ти испитаа урина/уринокултура?Ако да која бактерија?Многу не сериозно.?Туку така антибиотик или брусница,ако е инфекција да ти кажат што и како да пиеш.Каде беше на преглед?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот love4ever)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.2.2014 19:59:34   
Felly RR
Во врска со дилемата за лекарства во бременоста, погледнете ја и темата Дали е безбедно земањето на лекови во бременоста. Ќе прочитате таму повеќе искуства.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.2.2014 10:32:25   
лела
love4ever mace ne se sekiraj za bebusot, tie se zastiteni i nemoze tek taka da mu nastetat nekoi raboti. primer majkami koga bila bremena so sestrami imala golemi problemi so bubrezite, napadi, bolki, lezela po bolnici i na kraj ja rodila sestrami zdrava prava...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.2.2014 22:53:31   
love4ever
Melanija bev na lekar I zavcera kako iten slucaj na klinika I kaj mojot maticen ginekolog. Urinokultura mi pravea ama izleze negativna I ispadna sega deka e cistit jaka nastinka. Neznam veke sto da mislam I sto da pravam Resiv da ne pijam ni pancef, ni amoksiklav ni cefaleksin ( ovie 3 vrsti mi gi dadoa I mi rekoa da pijam edni od niv) Sega pijam samo caevi od brusnica I nane bidejki uvin nemoze. Covek raat da ne e user posted image

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.2.2014 22:56:52   
love4ever
Lela, se nerviram zatoa sto 3 razlicni doktori razlicno kazuvaat ako nema potreba ne treba da davaat antibiotic a ne oni uste pancef??? Kako jas sto znam toj e mn jak antibiotik. Ako ima potreba fala Bogu deka ke zemam ama ne taka u stilot" pa sto znam aj zemi ako ne nekoj antibiotik, nema taka da ti pomine" cccccccc strasno

(Одговор на членот love4ever)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.2.2014 23:26:25   
Melanija RR
love4ever јас во бременост пиев чај од шипка со хибискус на Гуднејчр на Аколоид и додавам лимон цеден.Одличен е за бактерии и уринарни инфекции и зголемени кеукоцити во мокрача.Ова од мои сознанија.Никаква штета од внесување на Ц витамин посебно за настинки и инфекции

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот love4ever)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.2.2014 11:50:44   
kuklickaa
pozdrav mesinja kako mi ste?sonc90 eve i jas kako tebe denes vleguvam vo 20 nedela i seuste ne gho imam oseteno bebus a na eho se si e vo red,maticnata rece normalno se oseka poubavo posle 23-24 iako citam ne net deka nekoi 19-go imaat oseteno duri i porano...dzabe krevamepanika cim bebuskite se vo red...pozdrav do site ,daj boze da si imame lesna bremenost i ubavo da si pomineme i da si gi rodime nasite bebsuki zdravi zivi i pravi inace i jas nosam user posted image ...since na majka :))

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.2.2014 21:39:31   
sonc90
offff lele epten se nerviram koga zboram i mislam na toa ama sto da pravam od mene posilno e...eve od denes sum 21 nedela i uste gi nemam oseteno ni treperenjata a za mrdanje muabet da ne pravime...zatoa i sakav da prasam sto e rabotava...i sea od strav nz sto da pravam-na 28 imam zakazano za skrining i nz dali da odam denovive na eho (da ne preteram epten so ehoto) a od dr strana pa me jade sto e i kako e... user posted image

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.2.2014 22:07:25   
Melanija RR
sonc90 во посоченава тема имаш различни искуства.Тоа треперење е минимално, веќе после 24-25 недела се чувствува.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

sonc90, bebence19 ,лела и cacisk user posted image во најубавото тромесечје сте, мирно и лесно..после доаѓа многу клоцање и растење на мешето user posted image

Инаку имаме тема Првите движења на бебето..=ТУКА уште се малечки за толку да се чуствуваат


Твојот пост ќе биде постиран и во соодветната тема.Се надевам дека и другите трудници ќе се вклучат со своето сегашно или минато искуствоuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.2.2014 15:09:16   
лела
mamicki kako ste, ve nema nesto?! nie sme dobro da kazam, nastinav malku povekje ama eden den prelezav majkami na sekoj saat mi praese caevi, med so limon, limonadi i domasni corbi i fala mu na gospod se opraiv denes... Vlegov vo 19 nedela, my baby boy pocna da mrda, se nadevam i vie so poskoro ke gi osetite user posted image .. pozz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.2.2014 17:13:52   
sonc90
da da razbrav samo sakav da vratam na dadeniot odgovor od strana na kuklicka...megju drugoto kako ste vie?kakvi novi i interesni iskustva imate da kazete za vakvite kako mene sto se treskaat od zemja user posted image ...se nadevam deka na site bremenosta vi odi so lesno i deka so lesno i ke prodolzi... pozz od mene i mojata bebuska sto ne saka da mrda user posted image

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.2.2014 11:10:24   
kuklickaa
SONC 90 ME IZNASMEA :) i mojava bebuska ne seka da mrda :)) mnogu ni s emirni bebuskite,,po iskustvo ne znam sto nosis ti ama vikaat razlicno site bebinja posebno masite pocnuvale pokasno da mrdaat i naednas so klockanje a zenskite pocnuvale so treperenja koi retko moze da gi oseti na pocetokot nekoja trudnica ....i jas sum na 26 na skrining pa ke se vidime so bebus kako e ...ama znam deka ni se dobri nasite bebusi samo ni se malce pomirni :) jas imam drugarka sega e trudna 24 nedela vika seuste ne go imam oseteno a i plus e vtororotka i mi vika za 1 ne go osetila duri do 7mi mesec....bitno da ni se dobrei zdravi zivi pa neka mrtkaat koga sakaat :) guski do site

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.2.2014 3:02:53   
sonc90
bas za ova i se pustiv da se pofalam deka pred 2 dena osetiv udiranje ama mn slabo,skoro ko treperenje...i sea obicno pred spienje osekjam i vo tekot na denot...a inace jas sum na skrining na 28 pa daj Boze ako se bide vo red i ako bide ubavo svrteno ke se falam odma ovde sto nosam user posted image kako li ke izdrzam do petok...cudna rabota,sekogas koga sitno brojam ne mozam da docekam user posted image pozz do site...u petok ke ve gnjavam pak...nema od mene da kurtulite user posted image

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.2.2014 7:53:41   
bebence19
zdravo na site? kako ste??????Sakam da ve prasam vo poslednite denovi me boli sramnata koska dali toa e normalno dali nekoja druga ja ima taa bolka????

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.2.2014 17:02:16   
sonc90
sum nemala vakvi bolki ama imam slusano deka e normalno i e sekojdnevna pojava da osekjame bolki i pritisok vrz odredeni koski,muskuli ili organi zaso bebeto si zazema polozba a i pokraj toa samoto nase telo leka-poleka se sprema za denot na poragjajot pa zaradi toa osekjame nekakvi nelagodnosti...sepak ako osekas golema bolka mozes i da mu se javis na tvojot gin da go prasas...inace da vi kazam pocnav so joga po doma (od internet gledav i vezbam) i stvarno mn pomaga,se nadevam deka i ponatamu kako ke rasteme takov efekt ke ima... pozz user posted image

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.2.2014 23:15:52   
petra27
Zenski kako ste?vcera bevme na skrining bebcovci se super....maskoto e 430 grama a dundeto e 370 grama...se e super...mene malku zelezoto mi e padnato pa mi dadoa apcinja....na 5ti mart sme kaj Drasko za srce....inace se imam popraveno samo 3 kg....stomaceto raste...bebcinjata veke gi cuvstvuvam i od nadvir na meseto :))

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.2.2014 7:16:45   
bebence19
bravo petra kako ti uspea so tezinata samo 3kg , bebcovcite samo neka si rastat, sonce sakav i jas da pocnam so joga no malku mi e strav zatoa so soprugot sekoja vecer pesacime min 3km i sum zadovolna inaku za kilazata ne sum sigurna mislam deka pogresno me imaat izmereno na pocetokot kako i da e sega sum + 7-8kg :( a sum 25 nedela ...........mnogu e znam zatoa sakam malku da pazam malku na dieta ama dieta od tipot nema da veceram ke isfrlam blago i sl

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.2.2014 10:29:23   
bebence19
zdravoooooooooo na site, jas sum veke 25 nedela + 4dena vo skoro vreme postojano citam za lazni kontrakcii vo ovoj period na bremensota prva bremenost mi e ova, pa ne znam dali toa sto go custvuvam nisko kako klocanje na bebceto e vsusnost kontrakcija posto go custvuvam kako udar i plus kako grcenje ???????? dali treba da se ide na lekar ????? prestanuva posle edna minuta da receme utre sum kaj maticnata pa ke ja prasma i nea no sekako sakam da slusnam i od vas, dali nekoja ima vakvo iskustvo????

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот love4ever)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.2.2014 12:13:11   
Melanija RR
bebence19 незнам колку ќе ти биде од помош темава Лажни контракции =ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.2.2014 16:31:22   
Maja Peovski
Zdravo na sitee!!! jas sum 19 nedela i nekolku dena, poslednava nedela pocnavme da mrdame po malku user posted image , bi sakala da spodelime iskustva i nekoi informacii... btw, moze li nekoja da mi kaze dali vo skoro vreme ste pravele amniocinteza, jas treba za nekoja nedela mi zakazaa, pa bi sakala da znam nesto poveke user posted image Pozdrav user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.2.2014 14:44:48   
sonc90
devojceeeeee...devojceeeeeeee...nosam devojceeeee...denes bev na skrining vo drzavna i vaka spored toa sto mi go kaza doktorkata se e vo red,se se razviva ko sto treba i e DEVOJCEEEEEEEEEE! user posted image user posted image user posted image user posted image
lele presrekna sum,letam od srekja,denes ne gazam po zemja... user posted image ...ke pobudalam od srekja!!!!!! im bev glavna atrakcija vo drzavna,site me gledaa kako skokav po maz mi u holot! user posted image user posted image (samo da ne me zeznat pa da iskoci posle masko)

(Одговор на членот Maja Peovski)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?