|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.2.2014 15:40:25   
LIBERO
Fala vi vo sekoj slucaj ,sekako ke posetam maticen ke se konsultiram i so nego pozdrav

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.2.2014 15:48:39   
princessa
i mene istoto mi se desavse i isto kako i kaj tebe mi pocna od 22ta nedela, me drzese taka po nekolku sekundi i me pustase posleuser posted image user posted image . Piev Mg po 500mg i toa mi pomagase po malku no kako i da e se si bese vo red i bebco se rodi vo 40+1.
ИЗВОРНА ПОРАКА: tina 09

zdravo na site, moram da prasam nesto mene od vreme na vreme stomakot mi se stvrdnuva pod papok,denes vlegvame vo 22 nedela megutoa pointenzevno custvum na nekolku sekundi e tvrd, mozno e od bebeto tegnenje da custvuvam uste sega? imam mnogu prasanja ke bidam blagodarna ako nekoj spodeli vakvo slicno iskustvo,na kontrola sum duri po edna nedela, neugidno e cuvstvoto i ne znam so da mislam blagodaram


(Одговор на членот tina 09)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.2.2014 17:21:43   
tina 09
blagodaram princessa, i jas pijam mg, ama pomaga malce , dali e mozno da se optegnuva od dvizenje na bebeto ili od tegnenje na matkata? ne mozam da razlikuvam i sum malce vo panika. a tebe sto ti velea od sto se pravi taka? i kaj mene vo red so bebusot,ama pak mislata e ......

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.2.2014 7:55:09   
bebence19
eve me i mene pocetok na 22 nedela vcera bevme na skrining ni kazaa deka e devojce je je je bebeto e super no me isplasi edna izjava na doktorot koj kaza a potoa ni vika deka toa ne treba da bide pricina da se plasime imeno vika papocnata vrska i bila ednas zavitkana okolu vratot. Sakav da ve prasam dali imate vie nekoe takvo iskustvo?

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот tina 09)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2014 10:26:49   
bebence19
eve me i mene pocetok na 22 nedela vcera bevme na skrining ni kazaa deka e devojce je je je bebeto e super no me isplasi edna izjava na doktorot koj kaza a potoa ni vika deka toa ne treba da bide pricina da se plasime imeno vika papocnata vrska i bila ednas zavitkana okolu vratot. Sakav da ve prasam dali imate vie nekoe takvo iskustvo?
eve me i mene pocetok na 22 nedela vcera bevme na skrining ni kazaa deka e devojce je je je bebeto e super no me isplasi edna izjava na doktorot koj kaza a potoa ni vika deka toa ne treba da bide pricina da se plasime imeno vika papocnata vrska i bila ednas zavitkana okolu vratot. Sakav da ve prasam dali imate vie nekoe takvo iskustvo?

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2014 11:41:42   
Melanija RR
bebence19 бебето постојано се врти така што може во момент така било.За пример една недела оди на ехо па ќе видат,сигурно ќе биде ок.
Токму затоа што се вртат бебињата веројатно никој нема искуство.
Мисли на убаво user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2014 15:24:24   
vezilka RR
Во теркот на бременоста честопати вртејќи се бебињата се наоѓаат во оваја позиција. Ако е во таква позиција се до крај, ќе те породат со царски и нема да иманикаква опасност по бебето. Мисли позитивно, и оди понабргу на уште едно ехо.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2014 22:40:45   
petra27
Zdravo zenski....nie trojcata sme super...19 nedela...utre imam zakazan serklaz preventivno bidejki so prvata bremenost imav predvremeno otvaranje vo 28 nedela i edvaj uspeavme i togas da napravime srrklaz...pozz i kevi pisam

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.2.2014 10:39:16   
bebence19
petra bravo za vas bliznacijnata samo neka rastat :)

jas sakav da vi kazam deka sum isplasena citav i na nekoi drugi forumi kade nekoj spomna slucaj na bebce koe od papocnata vrska se zadusila vo 7 mesec user posted image i se isplasiv mnogu, doktorite me smiruvaat mene ne me plasi poroduvanjeta samo taa da e dobra ke odam na carski ako treba samo da ne i se sluci do togas nesto, a uste sum rana bremenost pocetok na 6 mesec, prva nedela mislam deka mu ide ...........i mislev dali nekoj imal sl iskustvo mu rekle zamotana na sleden pregled odmotana i toa ....... lele samo se molam maloto da e kako sto treba .

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.2.2014 10:56:48   
princessa
bebnce19 ti ja prakam cela pozitivna energija na ovoj svet, se ke bide dobro ke vidis. I nemoj da citas nisto na internet za toa, samo psihicki ke propadnes. ne se sporeduvaj so nikogo i ne si pravi filmovi vo glavceto. Edinstveno slusaj go ginekologot i ke vidis deka se ke se srediuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.2.2014 12:46:02   
лела
петра баш ми е мило за вас тројцата.. user posted image бебенце19 не се секирај за ништо за џабе се нервираш, ниедна бременост не иста и ние правиме многу грешки кога другите бремености ги споредуваме со нашите. и уште една голема грешка која ја правиме е што читаме се и сешто!! Мене матичната пред месец дена ми кажа: мислам дека имаш Лакуни на постелката!!! мене толку ми требаше и фатив да читам по форуми ова она и скоро кога бев на контрола немав ништо, ни Л од лакуните... Затоа пушти си се на лер и уживај во бременоста...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.2.2014 0:09:40   
petra27
Zenski jas vo cetvrtokot go napraviv serklazot...super pomina...edn den lezev vo Sistina...sega uzivame po doma....

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.2.2014 20:23:13   
love4ever
Zdravo zenski. Sakam da prasam nesto.Jas sum vo 16 nedela od bremenosta I sega za sega e se ok ama denes osekam nekoe bodenje vo stomakot ne mnogu ama taka na nekolku pati I vo dolniot del I kaj papokot pa sakam da prasam dali e za panika I trcanje odma na lekar ili toa e normalna bolka. Vi blagodaram

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.2.2014 22:13:19   
Melanija RR
love4ever секоја мала болка во бременост е во ред особено кога веќе се развива повеќе плодот, па затоа и после 20 недела стомакот е позабележителен.Да токму под папокот user posted image
Ако е појака болка не е на одмет да се направи ехо,всушност женската интуиција е многу јака

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот love4ever)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.2.2014 23:06:36   
love4ever
Ti Blagodaram Melanija jas sepak utre ke probam da zakazam kaj mojata maticna na pregleduser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2014 14:19:36   
love4ever
Bev na lekar i mi kaza deka se e vo red samo mi rece deka imam nekoja damka na postelkata. Neznam sto tocno znaci toa ama koga ja prasav dali e nesto opsano rece ne samo ke trebalo na transfuzija vo 6 mesec da me prati. ve molam nekoj ako znae nesto poveke za toa da mi kazeuser posted image

(Одговор на членот love4ever)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2014 15:05:26   
Melanija RR
love4ever нешто поврзано со дамки на постелката и проверувања преку крв на трансфузиологија во темата Clexane-инекции за време на бременост=ТУКА што е можна терапија доколку некоја од тие вредности е покачена.
Ќе го ископирам твојот постот и во таа тема

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот love4ever)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2014 1:28:26   
sonc90
kako ste zenski? se nadevam kaj sekoja od vas se e ok... i kaj mene se si e ok za sega...ama imam edno mn bitno prasanje...jas sum veke 20 nedela i seuste ne osekjam nikakvi dvizenja vo stomakot,duri ni treperenja...dali e ova normalno ili da se obratam kaj doktorot?nekako mi e somnitelno zosto nisto ne cuvstvuvam...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2014 8:30:57   
bebence19
90% od mrdanjeto na bebeto ne go custvuvame toa spie 20 casa vo stomakot budno e okolu 4 casa mozno da e budno dodeka ti spies :D :D :D si nanate zaedno taka sto ne se grizi najverojatno e se vo red pozdravce.

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2014 11:51:51   
лела
love4ever i jas imam damki na postelkata mislam deka se vikaat lakuni na postelkata.. DR mi rece ne e nisto strasno na 11.03.2014 imam zakazano termin na transfuziologija pa da vidime tie sto ke kazat. Sea sum 18 nedela, bebusot si e vo red na 10.03.2014 imam zakazano za skriningot, edvaj cekam... Inaku nosam user posted image i sum mnogu srekjna user posted image ..
sonc90 ja kolku sto znam normalno e seuste da ne si go osetila bebusot ne se sekiraj koga ke pocne da kloca posle nema ni mirno da spies user posted image ..

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2014 12:00:54   
cacisk
Сонце јас сум скоро 24 недела и сеуште го немам осетено бебето user posted image Редовно одам на ехо се е во ред, но ете уште не мрднало малото. Се надевам дека тоа е нормално и кај и да е ќе ги осетиме.
Поздравчее

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2014 13:45:15   
bebence19
sakam da ve prasam kolku cesto odite na eho?????

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2014 13:57:45   
лела
bebence19 na pocetok do 3 mesec se odi pocesto na eho pregledi ama posle 3 mesec se odi na 4 nedeli.. inaku jas da mozam bi odela sekoja nedela ili bi kupila eho aparat za doma da si go gledam bebusot so prai user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2014 14:02:06   
Melanija RR
sonc90, bebence19 ,лела и cacisk user posted image во најубавото тромесечје сте, мирно и лесно..после доаѓа многу клоцање и растење на мешето user posted image

Инаку имаме тема Првите движења на бебето..=ТУКА уште се малечки за толку да се чуствуваат

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.2.2014 9:45:25   
love4ever
Ve molam ako znae nekoj neka mi kaze dali moze da se pie spasmex za bolki?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?