|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.1.2014 12:21:43   
tina 09
i kaj mene e taka,kako matna(ama objasnuvanje dadov -se izvinuvam)pocnav caj od brusnica da pijam za sekoj slucaj vo kesicki so e toj poslab e , i eve dva dena pijam pocista e ,ama sepak mislam e normalno do negde vo bremenost takva mokraca.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.1.2014 15:34:20   
лела
Zdravo mamicki, ja sum nova vo grupava.. ova mi e prva bremenost.. sea sum 15 nedela.. na pocetokot do pred edna nedela povrakjav mnogu, mi se gadese od se i sesto, imav kiselini, vekje edna nedela se stabilizirav malku iako kiselini imam seuste.. so bebceto sea za sea fala mu na gospod se e vo red a i so mene. vo 13 nedela mi zemaa brisevi, rezultatite se negativni ima minimalno prisustvo na kandida, gin mi dade kanesten 3. dve staiv do sea i ve prasuvam dali e mozno od niv da imam bolki vo dolniot del od stomakot??? pozz

(Одговор на членот tina 09)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.1.2014 22:54:46   
petra27
Zdravo mesinja...denes bevme na kontrola...sega sum 17+0...bebuskite se super....maskoto e okolu 14 sm i 160 grama a dundeto e 14 sm i 200 grama....inace se edno vrz drugo no pretpostavuvam deka seuste imaat mesto i mozat da pravat sto sakaat....sleden pregled mi e vo 21 nedela...skrining...pozdravce do site

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.1.2014 10:41:11   
tina 09
zdravo lela,dobredojde jas sum20 nedela i takvi bolki imam uste od pocetokot, ama odev na kontroli i prasuvav pa se bese vo red normalno bilo se sirela matkata, ovie dve nedeli kaj mene se pointenzivni bolkite ne znam zosto deka se rasti poke mozi -vrska nemam koga ke odam na kontrola ke prasam, mene najmnogu me boli od desna strana ko trganje nekoe, samo miruvam poke mi e strav, imam prasanje do site dali stomakot vie tvrd kako zategnat?negde pisi normalno negde ne treba a mene ponekogas pogotovo koga odam mi e mnogu jak, cestitki za dobrite vesti za bebusite na skrining sum i jas za dve nedeli vo 22 nedela pa ke pisam

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.1.2014 11:58:17   
лела
fala na odgovorot tina09, tebe desnata a mene povekje levata strana me boli user posted image . Valjda e normalno.. mene stomakot sea pocna malku da mi raste i pocna da zacvrstuva ama znam deka toa e normalno deka taka treba... so srekja na skriningot, ja ke treba da pocekam uste malku za skriningot a edvaj cekam.. pozdrav

(Одговор на членот tina 09)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.1.2014 13:21:57   
vezilka RR
лела, прво да ти посакам добредојде на форумот. Болките во стомакот се чести, барем кај мене и во првата и сега во втората бременост. Ги чувствувам ту на левата, ту на десната страна, ту поинтезивно, ту послабо. Матката се шири, после кога ќе потпорасне бебче па тоа ќе притиска на некои органи внатре, и така по некоја болка ќе си чувствуваме. Се додека не се интензивни и остри и не се јавуваат во правилни интервали, не се опасни. Но, секако кога ќе одиш на контрола спомени му и на докторот за да се смириш и да бидеш сигурна дека се е во ред.

Хе, хе и јас некогаш стомакот го чувсвувам толку затегнат, што имам чувство дека ќе го напипам бебето, па после некое време ќе с енормализира, па ќе почувсвувам нешто во долниот дел од стомакот, значи бебето отишло долу, хехе сменило локација.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 24.1.2014 13:23:43 >


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.1.2014 14:00:56   
Мамичка85
I jas imav takvi tapi i ostri bolki dole vo dolniot del na preponite vo tekot na bremenosta nisto strasno uzivajte si i so lesno neka Vi e user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.1.2014 14:25:16   
лела
Ви благодарам на одговорите женски, веќе се навикнав на болките user posted image , е сеа уште ова да ве прашам вчера вечер имав дијареа еднаш и денес еднаш, дали некоја од вас има вакво искуство? и пишав на матичната денес ама уште не ми одговори, не се плашам за себе ама се плашам за бебушотuser posted image

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.1.2014 14:36:20   
vezilka RR
Ех, ја се молам малку дијаре да ме фати, јас сум во обратна ситуација. Абе од затвор решетки ми се сторија user posted image user posted image . Имаме тема за Дијареа во бременоста, па можеш таму да прочиташ некое искуство.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.1.2014 15:16:31   
лела
user posted image user posted image Везилке земи круши, пошто мислам дека мене од крушите ме фати дијареата..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.1.2014 18:42:37   
tina 09
i suvi crni slivi jadi, kompot od niv mnogu pomaga pri zapek ja omeknuva stolicata.imam drugo prasanje aj stomakot mora tvrd da bidi razbrav ama pod papokot eden del mi se zdrvuva na 30 sekundi i posle popusta , dali e tegnenje od bebusot se mesti ili se tie braxton kontrakcii, ne mi e seedno, ako ima nekoj so vakov problem molam da se spodeli za iskustvo, blagodaram

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.1.2014 12:53:34   
June
tina 09 и мене истото ми се случува, особено навечер или наутро кога станувам чувствувам како ми е здрвен тој дел под папокот ама за брзо време поминува, искрено мислам не е ништо сериозно. А за запек пробајте по 3-4 киви дневно да јадете, мене многу ми помагаат.

_____________________________

"In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away "

(Одговор на членот tina 09)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.1.2014 14:24:04   
marijana81
Devojki zdravo, se nadevam ke mozete da mi pomognete, pisav na tema ispituvanja ama veke podolgo vreme ne pisal nikoj tamu pa resiv da se obratam ovde. Momentlno sum 23 nedela i doktorot mi oreporaca da napravam proteinski status so enzimi. Dali nekoja od vas go ima praveno , kade go pravevte i kolku cini. Blahodaram

(Одговор на членот June)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.1.2014 16:19:20   
vezilka RR
Јас не сум имала такво искуство, но сигурно мекој ќе ти посочи некои информации. Мене ме интересира зошто ти го прапорачала тоа, што и биле идикации за да препорача тоа? Сигурно сака да се осигура за некоја состојба, па затоа препорачала таков тест.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот marijana81)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.1.2014 17:10:21   
princessa
najveke za zatvor pomaga leneno seme, jas go stavam duri samo i vo voda da se raskisne, otprilika edna maa lazicka vo mlaka voda. A mozes vo caj ili sok. A be nitu resetki ke se uznaat nitu katanciuser posted image user posted image user posted image . I suvite slivi gi preporacuvam kako i praskite, mozes da najdes kompot. Garantirano pomaga.
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Ех, ја се молам малку дијаре да ме фати, јас сум во обратна ситуација. Абе од затвор решетки ми се сторија user posted image user posted image . Имаме тема за Дијареа во бременоста, па можеш таму да прочиташ некое искуство.


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2014 13:12:41   
bebence19
Petra bravo samo napred :), inace nie sme veke pocetok na 17 nedela i se uste ne znam pol na bebceto :( zosto ne mi kazaa na skriningot vo 13 n???????

bev kaj maticnata i na naodot od pa-pa testot mi se pronajdseni nekoi kokoidni bakterii i imam vospalenie na grloto od matkata imaat preporacano vaginaletki i toa polygynax, deneska najverojatno ke gi pocnam . Mi rece maticnata deka ne e strasno i deka sledniot pa-pa ke go napravime nekade kraj na april pocetok na maj, za da vidime kako da se poroduvam . Dali nekoj ima iskustvo so ovie vaginaleti za vo bremenost?


posle ova utroto posle vecerta koga ja staviv vaginaletkata dobiv mnogu silni bolki vo gorniot i dolniot del na stomakot vo 5 sabajleto otidovme vo dezuriot del na ginekologija me proverija vaginalno me stavija i na ctg ne bev otvorena no koga doktorot me gledas me ispoplasi mi vika lele ti si dolu zagnoena ti treba antibiotik moze da ti pukne vodenjakot i jas stom otvori maticnata kaj nea ajde uste ednas brisevi za mikrobiologija ovoj pat gi pusti privatno za sk, mi vika da imas pojacano belo pranje no ne si zagnoena da si zagnoena toj znaeli deka ti ke mirisas na kilometar a ovde nema mirisi, dobro mi dade kanesten3 i potoa mi kaza da prodolzam so lady linex, i mi vika sigurno od poliginaxot mislel deka si zagnoena , vo meguvreme mi stignaa reezultatite se e vo red , napraviv i CRP(stepen na infekcii) mi bese 6 sto e gorna granica ama znaci stabilno, e sega sto mi e makata nekoj del od denot custvuvam kako nesto da mi tece idam do wc ili e belo pranje ili nekoj pat e samo mokro , i sekoj pat se setam na dezurniot ginekolog sto mi rece aaaaa od infekcija moze da ti pukne vodenjakot, ia bev pred dva dena na ginekolog bese se vo red, ne znam sto da mislam.Pa sakav da ve prasam poiskusnite dali mozam da napravam razlika koga e voda od vodenjakot ili koga e samo od izmrznuvanje nekoe trudnicko protecuvanje na mokraca(inaku mi stoi kako epten cisto bisto).

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2014 13:19:31   
bebence19
mi treba vase mislenje se nadevam deka jasno objaniv sto se slucuva, prva bremenost mi e i se potresuvam za se .

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2014 15:13:06   
Melanija RR
bebence19 вака мене не ми пукнал водењак но сите буквално велат дека тоа е количина неможе да не се примети.Таа мокрост е најнормана во бременост,јас ја викав подмочување но тоа и е.
Полот на бебето го кажуваат ,ако не се крие ,од 17н. па натака.
Друго резултатите од пап ти биле во 12 недела?Што ти рекла дека тие вагиналети се користат во бременост тоа е тоа,но имај навика кога купуваш во аптека да подпрашуваш дали е погодно за трудници.
Штом покажал папот пак се прави во 35-38 недела за доколку има нешто да се земе терапија или да се оди на царски.
За бело прање избегнувај млечни производи.
Мислам дека толку знам од искуство,но сигурно се е во ред и немој да мислиш лошо и да се потресуваш.Уживај во незаборавните недели user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2014 16:07:05   
лела
бебенце19 немој да се секираш за ништо, ја сум скоро 17 недела значи тука негде сме и двете.. од почетокот на бременоста до 14 недела и јас имав исцедок (бело прање), долниот веш скоро секогаш ми беше мокар ко некоја мочла user posted image кога ги добивме резултатите од брисевите имаше мало присуство на кандида и за секој случај др ми даде канестен 3 се исчистив сеа сум супер но кога ги користев и јас имав болки многу во долниот дел од стомакот др рече дека е нормално пошто се чистиш... и мене ова ми е прва бременост,, не се секирај за ништо само уживај..

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.1.2014 15:31:05   
tina 09
bebence, za da ti pukni vodenjakot treba mnogu, prvo ne si otvorena pa dr taka ds reci, drugo vodenjakot koga ke pukni teci kolicestvo na voda mnogu ne ko za mockanje, uzivaj si i odmaraj si , ako ne pomini infekcijata so vaginaletite ke se porodis so carski,..... pozzzz

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.2.2014 14:46:49   
tina 09
zdravo na site, moram da prasam nesto mene od vreme na vreme stomakot mi se stvrdnuva pod papok,denes vlegvame vo 22 nedela megutoa pointenzevno custvum na nekolku sekundi e tvrd, mozno e od bebeto tegnenje da custvuvam uste sega? imam mnogu prasanja ke bidam blagodarna ako nekoj spodeli vakvo slicno iskustvo,na kontrola sum duri po edna nedela, neugidno e cuvstvoto i ne znam so da mislam blagodaram

(Одговор на членот tina 09)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.2.2014 14:53:42   
LIBERO
imam eden problem,bremena sum so vtoro vo sesti mesec od bremenosta sum.Problemot e toa sto mi tece krv od nosot poceto koa sum premorena,istoto mi se slucuvase i so prvata bremenost,doktorot mi rece ne e strasno no ete vcera 3 pati vo den mi tecese,ako ima nekoj vakov ili slicen problem neka pise...Ve molam za pomos user posted image

(Одговор на членот tina 09)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.2.2014 15:04:51   
Melanija RR
LIBERO добре дојде на Рингераја user posted image
Во бременост не треба ништо да се занемари и да се вели дека не е ништо.Оди на општ матилен лекар и консултирај се, може да е од покачен притисок,или од многу напон па треба одмор,значи да се поврзе од што се може да биде.

tina 09 сум слушнала за стврднување на стомакот но немам искуство,мислам дека не е ништо , но секогаш е добро да се консултираш.Јави се каде ти ја водат бременоста и прашај.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LIBERO)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.2.2014 15:16:07   
LIBERO
dobro ve najdov user posted image zabelezav deka toa se slucuva koga ke se premoram,doktorot rece deka ako ne e mn cesto znaci ne bilo strasno ama denes obavezno odam kaj maticna a inaku imam nizok pritisok

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.2.2014 15:34:12   
princessa
LIBERO, krvarenje od nos e propratna faza vo bremenosta, pricina za toa e zgolemuvanjeto na krvta vo organizmot i visokoto nivo na estrogen kojsto go zgolemuva protokot na krv niz nosot. Isto pricina moze da e i suviot i topol vozduh vo prostoriite pa koristi navlaznuvac za vozduh. Ti preporacuvam da ja zgolemis dozata na vitamin C za 250mg a ako sakas konsultiraj se so lekar. za toa. Vitamin C pomaga da se zajaknat kapilarite i so toa se smaluva krvarenjeto.

(Одговор на членот LIBERO)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

?
sina

Koe e najubavo ime za naset_o bebce koe uste malku treba da dojde na svet??

Bojan (22%)

Robert (4%)

Hristijan (19%)

Marko (38%)

Lazar (17%)


Број на сите гласови: 552

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!