|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.10.2013 0:01:28   
tnade
user posted image dobro ni dojde nena, samo so pozitivni misli i bz navrakanje kon minatoto...nemame uste mnogu, ke letnat za mig ovie momienti, blizu e denot koga ke se guskame so nasite mali slatki najmili

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.10.2013 11:49:29   
nena987
Blagodaram tnade ti si 24 nedela taka ? ke se druzime i ke cekame da si gi gusneme nasite angelcinja user posted image
nie ocekuvame momcence prvo pa masko user posted image vie ???
Pozz i so lesno user posted image

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.11.2013 13:58:50   
vezilka RR
Ете, денес се селам во оваа тема. Некако првото тромесечие многу брзо ми помина, за разлика од првата бременост. Повраќањето и гадењето си одат, уште не си отишле, ама тргнале накај врата, хахаха. Се уште немам некои проблеми, сакам да речам добро се држам. user posted image

(Одговор на членот nena987)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.11.2013 15:55:55   
LARA83
Vezilka RR добре дојде во второ тромесечие, многу интересно е што секој период си носи свои специфики па така и второво тромесечие, јас таман реков се куртулив од вртоглавици повраќања и гадење на ред дојдоа нови симптоми user posted image од типот на КИСЕЛИНИИИИИ и тоа од била каква храна, болки во карлица, неудобно спиење, проблеми со столица, заматен вид и сл... додуша и не е многу страшно али ќе видиме како ќе тера понатаму

сакам да прашам од кога почнавте да пиете Омега 3? и дали на своја рака си ги земате или по препорака на доктор, мене докторкава уште ништо не ми спомнала за омега а по интернет читам колку е битно нивно значење и сл. за некоја недела одам на преглед па ќе си прашам за сигурно
иначе терам 21ва недела со бебувчето мое user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.11.2013 16:12:25   
vezilka RR
Мене матичниот омега 3 ми рече да внесам во третото тромесечие. Иако не ми е јасно зошто, кога од тоа штета не може да има. Може за второто тромесечие е доволна количината што ја има во мултивитамините, а за третото, може и повеќе. Не знам само нагаѓам, user posted image .

(Одговор на членот LARA83)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.11.2013 16:22:31   
tnade
doviduvamje devojki, jas se selam vo slednata tema-treto tromesecie...so lesno user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.11.2013 15:08:01   
Daci96
Zdravo mesinja sekoj den ve citam no denes mi dojde redot da vi pisam. Bremena sum 16+6 i jas i bebusot sme dobro no od sabajle od levata strana mi se pojavi kako edno tocence nad jajnikot a sega go nema dali e toa moeto bebence mi veli mamicke jas ushte malku ke pocnam da pravam zurka vo tvoeto meshence ili neshto drugo?

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.11.2013 12:15:03   
vezilka RR
Еве како стоиме сега за сега. Имам хиперкоагулација ипокачени димери. Ми даде терапија со аспирин 100, и да почнам со мултивитамини, магнезиумот си го задржувам. Повторно ми спомена да си размислам дали сакам да правам PRISCA или да одами доректно на амнио. Демек сум била на граница со годините, инаку имам 35, кога ќе се породам ќе имам 36. Порано границата била 35, и над тоа било задолжителна амниото. А по новите правила, границат ја поместиле на 37. Какои да е втор пат ми споменува да размислам. И јас сум во многу голема дилема.

(Одговор на членот Daci96)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.11.2013 13:17:19   
Felly RR
LARA83, Daci96 , nena987 па и Везилка, не ве гледам на списокот ТУКА.
Ајде да го зголемиме списокот на трудници, и другите кој не го пишал својот термин за породување нека го пише во темата, за да ве додадеме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.11.2013 18:41:15   
cacisk
И јас ви се приклучувам тука во второ тромесечје user posted image 12+5 сум.
Другата недела ќе одам да правам брисеви и крвна слика. Со лесно на сите нека ни биде

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.12.2013 11:10:27   
sharlot
ova ni e vtora bremenost,so prvata si projdov ekstra bez nikakvi problemi,e sega vo 16 nedela dobib napad na bubrezi pa od urinokulturata ispadna deka imam esherihija coli.mi prepisaa pancef i spazmeks poradi jakite bolki,sega poleka se smiruva sostojbata.me interesira dali nekoj imal vakov ili slicen problem ,dali moze bakterijata da mu nasteti na bebceto

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.12.2013 16:09:15   
deluxe
Шарлот само со добра терапија ќе ја одржуваш ешерихија коли под контрола.Таа се активира кога имунитетот ќе намали.Колку што сум јас упатена мислам дека не може да му наштети на user posted image доколку навремено се лечи. Сепак распрашај си го гинекологот.
Еве ти тема во врска со таа бактерија ,можеш да си најдеш разни совети,искуства итн. КЛИК

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 7.12.2013 16:10:58 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.12.2013 9:34:15   
bebence19
eve i jas sum veke za tuka nie sme pocetok na 14n, se uste nemam praveno papa i mikrobioloski brisevi, pa sakav da ve prasam mozam da pravam duri slednata nedela dali 15 nedela e docna za brisevi i papa?

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.12.2013 12:25:42   
cacisk
Здраво мамички како сте ми?
Имам еден проблем. Јас сум 15 недела и цело утро и цел ден чувствувам како да имам хиперстимулација на јајниците и иам зачестени менструални болки.user posted image user posted image
Во Саботата бев кај матичната и се беше Ок, но јас ептен се испаничив. Пијам и магнезиум и витамии.
Што може да биде ова??

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.12.2013 12:49:49   
Malecka23
Најдобро е да си се консултираш со матичната но според мене мислам дека е ширење на стомачниот мускул,ѕидот на матката се шири како си расне бебето и нормално е некогаш да почуствуваш слаби болки.Ама за да си бидеш мирна и сигурна консултирај се со гинеколог

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.12.2013 19:14:41   
vezilka RR
Јас секогаш коба су во периодот кога сум требала да добијам, чувствувам менструални болки. Не се јаки, ама ги чувствувам. Така ми беше и во првата бременост, знам дека тогаш се исплашив и го прашував докторот, и тој ме кажа дека е во ред.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.12.2013 22:48:13   
petra27
Zenski jas sum 12 nedela i nekoj den...dali sum veke za tuka ili otkako ke bidam polna 13nedela?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.12.2013 9:56:19   
vezilka RR
За тука си..добредојде user posted image . Па како се чувствуваш. Јас сум веќе 19 недела. Некако деновиве потешко спијам, не знма дали е стриктно од бременоста или дека сум испонастината. По сто пати во ноќта се будам. Во петок сум на уште еден скрининг, па да видиме што ќе ми кажат. Го прекинав аспиринот, за ако нешто не е во ред, и ако треба веднаш и амнио да се прави да може да се изведе.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.12.2013 10:37:47   
petra27
Super sum...mnpgu polesno otkolku vo prvata bremenost....vo sreda sme na skrining i edvaj cekam da vidam sto pol se :))
Inace samo edno kilo imam kaceno do sega....seuste primam utrogestan po dva pati na den....stomaceto mi e golemko :)))
So spienjeto sum haos...mnogu spijam a nemozam da se namestam :))

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.12.2013 10:33:13   
bebence19
do sega ednas imam pisano tuka i nikoj ne mi odgovori :( , ama eve sega si imam maka prethodnata nedela bev da pravam papa test, pravev i mikrobioloski testovi i plus urinokultura, plus testovi za hepatit i za sida ne znam zosto morav da gi pravam poslednite dva, se izleze negativno , ama sega mi se javija od kaj maticnata da idam za papa testot i deka ne bil kako sto treba, ova mi e prv papa test posle godina i pol i do sega ne sum imala nikakov problem mnogu sum uplasena ne znam sto da ocekuvam, pa dodeka idam po testot dali moze nekoja da spodeli so mene dali vie pravevte pa-pa test vo vtoro tromesecije i sto e najloso da ocekuvam???????inaku sum veke na kraj od 16 nedela

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.12.2013 11:02:57   
sandriana RR
За Пап тест општо има тука.
Инаку, папот често е лажно позитивен при некои позитивни микробиолошки брисеви.
Појди кај докторката, па таа ќе ти каже за што конкретно се работи.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.12.2013 11:55:58   
Melanija RR
bebence19 одека не отидеш кај матичната неможе да знаеш за што се работи и што совет би ти дале.Може се работи за кандида што е често во бременост.

Сега видов погоре дека си пишала, пап и брисеви се прават во 12 недела , а зошто покасно не ми е јасно.Види совети кога што се испитува и во темата Испитувања во бременоста

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.12.2013 19:08:34   
petra27
Zenski bev na skrining...se e super...nosam user posted image i user posted image i mnooooogu sum srekna.....super si napreduvaat.
mi namali so utregestan samo navecer da stavam,magnezium da pocnam da pijam i sekako femibion...sledna kontrola na 22 januari :))

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.12.2013 1:36:51   
Мамичка85
Super Petra neka ni se mnozat user posted image uzivaj i so lesno da si ja pomines cela bremenost pozz imaj ubav den user posted image

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.12.2013 7:42:23   
bebence19
Petra bravo samo napred :), inace nie sme veke pocetok na 17 nedela i se uste ne znam pol na bebceto :( zosto ne mi kazaa na skriningot vo 13 n???????

bev kaj maticnata i na naodot od pa-pa testot mi se pronajdseni nekoi kokoidni bakterii i imam vospalenie na grloto od matkata imaat preporacano vaginaletki i toa polygynax, deneska najverojatno ke gi pocnam . Mi rece maticnata deka ne e strasno i deka sledniot pa-pa ke go napravime nekade kraj na april pocetok na maj, za da vidime kako da se poroduvam . Dali nekoj ima iskustvo so ovie vaginaleti za vo bremenost?

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?