|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.6.2013 10:28:55   
Yummy Mammy
Ne deka e nesto bitno, i znam deka voopsto ne moze da se sporedi, ama mene me interesira cisto onaka informativno:
Kolku vi tezat decata okolu 23-24-25 nedela?


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.6.2013 13:33:48   
masa
Тие мерки на ехо баш и не се точни (и секако пишува дека има отстапувања + - зависи од возраста, т.е. неделата) и веќе во овие понапредни недели и генетика почнува да игра улога,зависно дали детето ќе биде крупно,ситно,така ми објасни мене докторот кога го прашав зошто по мерките иде некој ден плус,ми рече како сестрата ќе биде.Малата цело време беше подолга од просекот како напредуваше и сега е меѓу највисоките дечиња во градинка,а и јас и мм не сме ниски,така да има на когоuser posted image .Не се замарај ако е друго се во ред тежината и не е нешто пресудно,па така се раѓаат бебиња од 2 до 5кг што и не е мала разлика.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.6.2013 11:25:01   
elena.mak
Мене матичната воопшто не ме гњави со тежина. Запиша моја и на мм родилна тежина, не гледа вака ситни двометраши, и што да рече, освен дека ќе родам бебе од 4+ кг. user posted image Се е тоа ориентационо, не се замарајте. Инаку, мене ми порасна стомакот за еден ден. Најсериозно, не се зезам. ѐимав ужасни болки 3 дена, како корнење и влечење, не оние типични мали болки што се смируваат со лежење, туку баш болки. И сабајлево се будам, што да видам! МЕВ! user posted image Јас си имав мало меше и пред да останам бремена, сега имав така топче, ама беблак се качил нагоре, односно излегло од карлица и сега се гледа убаво. Права трудница сум, и се клатам така дури како што ме болат колковите. Забавна е оваа бременост бре женски, колку што се радуваш исто толку и се плашиш, секој момент е нешто ново и убаво, истовремено и страшно. За себе страв немам никаков, се е сконцентрирано на беблак. Ќе бидам најсреќна на светот кога ќе се роди! user posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.7.2013 12:58:08   
sunshine2
Мамички сакав да се исконсултирам со вас, бремена сум 25 недела, цело време си имам некаков си исцедок сто наводно бил нормален за во бременост, но прееска бришејки видов така погусто како мрсул нешто :) има потреба да паничам или?

(Одговор на членот elena.mak)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.7.2013 16:12:27   
masa
Заради бременоста,односно хормоните,зголемениот проток на крв и топлина во пределот на вагината до одреден степен е нормално да се јавува ицедок.Многу често и кандида се јавува што не е опасно,ако имаш направено микробиолошки и пап и ако е се во ред не би требало да паничиш,сепак консултирај се со гинеколог.

(Одговор на членот sunshine2)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.7.2013 21:45:56   
dimitrijeska
Дали некоја од вас за време на 15та недела употребувала канестен за вагинална употреба поради кандида , бидејќи мене гинекологот ми препорача да уботребам ама јас се плашам,дан случајно нешто се случи

ИЗВОРНА ПОРАКА: masa

Заради бременоста,односно хормоните,зголемениот проток на крв и топлина во пределот на вагината до одреден степен е нормално да се јавува ицедок.Многу често и кандида се јавува што не е опасно,ако имаш направено микробиолошки и пап и ако е се во ред не би требало да паничиш,сепак консултирај се со гинеколог.


(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.7.2013 13:17:16   
Lacrymosa
Да си прашам нешто. Бремена сум 25 недели и пред некој ден додека лежев на страна некаква проѕирна течност од едната града ( ја имав некако стиснато со раката лежејќи). Не беше ништо обилно туку капка две. Што би требало да е тоа и дали е нормално или да почнам да паничам....?

(Одговор на членот dimitrijeska)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.7.2013 13:27:17   
Bethany
Lacrymosa нема потреба од паника, нормално е тоа user posted image
Кај некои жени се јавува колострум уште во бременоста.
Еве можеш ТУКА да прочиташ слични искуства.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.7.2013 12:21:46   
Snow Queen
Какви испитувања има во ова тромесечие?


_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.7.2013 12:35:01   
Melanija RR
Snow Queen најважен е скринингот во 20-23 недела .Крвна слика и урина знаеш е вообичаено, а речиси сите ги праќаат и на испитување на скриен шеќер во 26-28 недела.
Ама тебе за се ти е рано имаш време user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.7.2013 12:36:31   
Snow Queen
^епа фала многу.
Значи крв/урина и скринингот.....да си знамuser posted image

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.7.2013 11:12:27   
Lacrymosa
лелееее не ми се верува дека за некој ден тука ќе ви кажам чао и дека ќе одам во супер тешка категорија... user posted image

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.7.2013 11:31:52   
Yummy Mammy
I jas sum uste malku tuka, za nekoj den ke se prefrlam vo treto tromesecie. Krajniov termin samo mi se pomestuva nanapred, se poskoro i poskoro go ocekuvame bebevo user posted image Ako, polesno za mene...

Za skrieniot seker, jas bas prasav kaj dvajca ginekolozi i mi kazaa deka e nebuloza site trudnici da se prakaat na ispituvanje i deka e toa sok za organizmot. Treba da se prakaat tie kaj koi na krvna sliki ima nekakvi indikacii ili fizicki trudnicata ima nekakvi simptomi. Kaj mene vo familija ima dijabetis i im kazav deka i jas sum vo taa potencijalno rizicna kategorija i deka i pred da bidam trudna mi bese sovetuvano da napravam ispituvanje za skrien seker, i pak mi kazaa deka toa ne e simptom koj ukazuva deka nesto se slucuva vo organizmot i deka za vreme na bremenost ne treba da se optovaruva dopolnitelno. Ako osetam poteskotii togas.
Ne moze site trudnici vo ist kos da se stavaat i isto da se sledat, sekoj si e slucaj za sebe.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.7.2013 11:52:08   
masa
Здраво девојки јас стасав до крај на 24та недела и овие денови синчево е ептен размрадно.Еве сега додека дедам го осеќам еднаш доле ниско лево,кај што се преклопува стомакот,еднаш горе високо, некаде пет прста под градите, десно.Значи си е оптегнат и ужива.Исто како сестра му што спие периодов user posted image .Баш се мислев вчера кога силно удираше горе на истото место дури и однадвор се гледаше,дали е нормално да е толку високо дојдена матката,некако ми е раноuser posted image .
А исто како и Lacrimosa и кај мене се јави колострум.Во првата бременст дури откако се породив се појави млекото.Имам слушано дека некои жени од сам почеток го имаат,а јас приметив некаде 21-22 недела.И тоа неколку дена чудно мирисав.Немав сменето ништо од козматика а горните алиша ми мирисаа чудно,па се мислев да не ми е од хормоните променет мирисот на потта.Се додека еден ден ќерката не ми го фати прслукот и ми рече мириса.Кога го мириснав ми текна дека мириса на млеко.Вечерта кога се туширав ги притиснав брдавиците и од едната излегоа неколку мали капки,од другата ништо.Немам приметено на облеката флеки,значи не е количински,но по малку има и мирисот е тука.Дури мислам дека и доле така мирисам.Да е инфекција ќе мириса непријано,но мене ми мириса на млеко и некако на благо,барем мене така ми се чини.Други симптоми немам,непријатност,чешање,исцедок или сл.Сега заради одморите малку се оддолжи наредниот преглед,прво докторот,па ние ќе одиме,па на преглед сум дури после две недели и баш ќе прашам,а и одвај чекам да го видиме малиот колку пораснал.
Ќерката само прашува кога ќе се роди па почнаа да ме фаќаат моменти на паника да не се роди пред време и последниве две недели често помислувам дека може да се случи тоа.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.7.2013 16:53:21   
Gabriela V
Драги жени.. денес сум во невиден шок. Според гинекологот сум 25 неделаод утре во 26-та! Како за бељата да биде поголема ми се појавија кондиломи! Гинекологот ме прати да ги средам со течен азот и не ми даде да користам ништо за вагиналниот исцедок! Брисевите се чисти и на нив нема ништо, но овие чудовишта се тука. Но течниот азот не помогна и повторно едно е останато! Ми препорачуваат ласер... дали некој има искуство по ова прашање! Ве молам за одговор... мн сум исплашена!!!user posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.7.2013 17:46:56   
Melanija RR
Gabriela V тема за кондиломи има ТУКА но нема повеќе информации.Се надевам некој ќе ти пише совет

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Gabriela V)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.8.2013 23:12:13   
tnade
zdrvo jas se preseliv na ovaa adresa user posted image
koga obicno prestanuvaat ovie cudni situacii, mesanje na mirisi, gadenje od se sto treba ama i od sto ne treba, sakas nesto-slenata stotinka go mrazissss uh interesno....veke sum 15 nedela a se uste se custvuvam cudno....vtora bremenost mi e a imam cuvstvo deka mi e prva, pa kerkickata ne ja osetiv, veruvale ili ne dodeka ne se rodi, e sea koga ke bese raspolozena za klockanje da ama vakvi interesni macnini i sl desavki NE.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.8.2013 23:13:16   
tnade
mislite li po odnesuvanjeto na lubenickata deka e masko? user posted image

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.8.2013 13:40:37   
rusira
Мамички, јас сум 18та недела и се немам поправено ИЧ! Гинекологот уште и ме зафркава, ми вика, тууу да те види некој нема да познае дека си трудна, не па толку трудна :) Немав никакви симптоми, само што почна да ми се пријадува се и сешто. ПОсле 13та недела почна многу да ми се јаде луто. И ако нешто само налутнува, јас не го осеќам. А пред да останам бремена, и пикантен кечап не можев да јадам, ми лутеше... :)

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.8.2013 17:58:13   
@bebe
... eve od merak user posted image da napisam deka se prefrlam vo vtoro tromesecie, epten se raduvam, nekako brzo pominuva i sekoj den sme po malku pogolemi i pogolemi, veke pocnuvam da se gledam kako vistinska trudnica iako do sega samo se custvuvav kako trudnica, sega veke i stomaceto mi raste user posted image mnogu mi e interesno druzejki se so vas pa ke se druzime

(Одговор на членот rusira)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.8.2013 18:26:14   
vezilka RR
И нам ни е интересно. Ќе го следиме стомачето како расте, па после кога ќе му дојде време, ќе го пуштиме да се смали пак :) Вие само растете си труднички и уживкајте си.

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.8.2013 14:19:05   
Snow Queen
Лета времево тоа е чудо едно, како вчера да беше кога се радував на влезот во втрото тромесечие, а сега веќе сум на пола. Ете за две недели сум и на скрининг... со душа ја чекам контролата.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.8.2013 16:29:02   
Martins mom
Ете сум јас во 24 недела, а се осеќам како вистински слонuser posted image Здребелена сум 6 кг, а мене ми се чини како да се 36user posted image Времето баш брзо одминува, не ми се верува дека уште 2 недели и го напуштам ова тромесечиеuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.8.2013 17:09:00   
@bebe
mesinja kade ste user posted image , i jas mislam deka veke pocnuvam da se debeleam, non stop mi se jade, samo sto ke se najadam za kratko vreme pak mi se jade, da go iskoristam ova i onaka sum slabicka, ova tromesecie navistina e super od prvoto, a najmnogu za apetitot, sakav da ve prasam bev na eho vo 12 nedela, napraviv skrining, priska, brisevi i se e dobro so user posted image , kazete mi sto e sledno, veke vleguvam vo 15 nedelauser posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.8.2013 23:20:28   
Snow Queen
Женско,женско....ама денес на 4Д ЅЕ направи курето user posted image
Инаку се што гледаше беше во најдобар ред и димензии и се како што треба....ама при гледањето на главчето се рече дека е во ред и на крај се наврати после се и ми вели: види на моменти на малото мозоче се појавуват како неколку мали точки (сенки) а на моменти не.....најверојатно е недооформено незатворено е ткивото. Ама ради сигурност, ми рече на 16ти пак да дојдам. За да провери недај боже да не се цисти.Многу ми е шубе, еве и глава цел ден ме боли....девојки да не имала некоја од вас вакво искуство.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?