|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.5.2013 13:20:49   
energy_m
Jas sum 25ta nedela i isto taka primetiv deka pocna da mi se pojavuva po malku voden iscedok, nesto kako podmocnuvanje
Vo konsultacija so nekoi drugarki koi veke bile bremeni, dobiv informacija deka toa e normalna pojava za ovaa vozrast na bremenost, odnosno deka matkata raste i ja pritiska besikata pa poradi toa i pocnuva da se pojavuva ova. Za beloto pranje mozes da go prasas svojot ginekolog sto ke ti preporaca da stavas, mene mojata mi vika da stavam LINEX® Lady navodno mozele da gi stavaat i trudnici i pomagale znacajno kaj beloto pranje. Se nadevam deka barem malku pomognav.. pozz

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.5.2013 14:43:40   
masa
surce само позитивно и ќе си ја истераш до крај бременоста.Заради твојата ситуација консултирај се до гинеколог за исцедокот и да е кандида не се плаши многу често се јавува во бременост.Толку си истрпела сега една кандида да те исплаши user posted image .
Јас стасав до 17та недела,минатата недела бев на контрола,ама не стигнав на рапорт...добри сме со user posted image си расте си мрда веќе убав го сеќавам дури и е некој ден понапредно,докторот вика ќе биде како дадата user posted image На прво гледање не праша за полот дали го знаеме и ни рече машко е,а кога мм го праша дали е сигурен се замисли па рече дека не е 100% сигурен зошто папочната врвца му беше исто меѓу ножиња иако му личи на машко ќе одтави некој процент.Така да за сигурно ќе почекаме до скринингот.Еден ден пред да одам на преглед имав главоболки и кога мерев притисок 130 со 85 и му кажав на докторот,па кога ми мереа таму 105 со 65,па ми рече да пијам по две магнезум дека магнезиумот превенирал и висок притисок.Од тогаш ми се нема покачено притисокот и најверојатно беше моментално од што времето беше променливо и никакво.За холестеролот исто ми рече дека во бременост се покачувал и не е валидна таа вредност да не се грижам.За хемоглобинот уште не ми даде додаток ми рече ќе пијам пак тотхема ама рано било сеуште и серумското железо е добро па 106 хемоглобин не било страшно.

(Одговор на членот energy_m)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.6.2013 1:22:32   
Melanija RR
Девојки се одјавувам од ова најмирно тромесечје и се префламе во финишот user posted image
На сите сегашни и идни user posted image во овој дел им посакувам спокојни и убави денови user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.6.2013 11:25:45   
surce
меланија со лесно и во третото тромесечие user posted image , па се гледаме таму...со Господ напред

се јавив кај гинекологот и ми рече да земам еден вагинален спреј па се надевам дека ќе ми помогне

фала ви за се и убав викенд на сите user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.6.2013 21:54:48   
skakul
mamicki kako ste?ne sum mnogu aktivna na forumov ama redovno ve citkam.nesto me maci i mi treba vas sovet.denes bev na kontrola 25ta nedela sum a bebeto tesko 900 gr.spored dr.kata kako za 27ma nedela golemo.neznam dali e vo red?!taa veli debelko e ama jasuser posted image ?znam deka merkite na ehoto ne se 100 % sigurni ama ne mi e seedno.koe e vaseto mislenje i iskustvo?

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.6.2013 21:59:02   
Martins mom
Не се грижи скакул, мерките од ехото не се секогаш точни, па што и ако е малку потешко? Ништо страшно. Мене на пример пред пораѓај ми ја згрешија тежината за едно килоuser posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот skakul)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.6.2013 23:34:00   
Snow Queen
Следна контрола, околу 26 Јуни, кога и ќе треба брисеви ако не се лажам, вадење крв и проверка за Даунов синдром. Ќе може некој да ми каже нешто подетално за таа контрола во 13та недела?

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.6.2013 15:35:35   
masa
И јас слабо сум активна на форумов во последно време и гледам нашава тема најслабо активна user posted image па само да ве поздравам,стасав до 19 недела,еве сега user posted image силно клоцна,изгледа ве поздрави user posted image ,наредна недела сум на скрининг па тогаш повеќе ќе пишам

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.6.2013 12:29:45   
Gabriela V
Прво големо извинување што ме немаше 100 години но имав милион обврски... мојата свадба и милион други, слави родендени и така НО редовно ве читав и во тек сум со настаните. Јас стигнав до 20 недела и да ви кажам дека вчера бев во Ремедика за скрининг кај Д-р Елена Петрова и сум презадоволна!!!! Жената преубаво објаснува и целата постапка траеше околу 45 минути!! Само да ве прашам кој е тој скрининг во 32 недела? Ме праша дали ќе правам и дека цената е пола од онаа за овој скрининг!!!Ве поздравувам женички- дебели во мешињата!user posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.6.2013 10:20:46   
energy_m
Skakul, i mene bebeto mi e ponapredno za edna nedela no toa nema vrska.. jas ispituvav i skrien seker minatata nedela no se pokaza deka e OK taka da ne e strasno i ako ste malku ponapredni..
Gabriela V, toj skrining e navodno posleden, se pravi 30-32 g.n no ne e zadolzitelen ako prethodnite skrininzi ti bile OK (ova mi go kaza Dr.Dimcev vo Sistina kade sto jas gi napraviv moite dva skrininga). Toj rece deka na toj posleden skrining se gleda kako bebeto napreduva, dali dobro rastat organite i tn sto vo princip ti mozes toj pregled da go napravis i kaj tvojot maticen ginekolog, ne mora da plakas posebno uste dopolnitelni 3600mkd (tolku e vo Sistina) za dopolnitelen skrining.

(Одговор на членот Gabriela V)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.6.2013 14:37:10   
elena.mak
Еве ме и мене на оваа тема! user posted image Се одјавив од прво, па еве да се најавам во второ тромесечје. Го дочекавме, среќни сме, и сега си го чекаме мешето да порасне уште. user posted image

(Одговор на членот energy_m)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.6.2013 13:27:53   
masa
elena.mak прво добредојде за тебе на темава,колку сме побројни пожива дискусија ќе има user posted image
Јас вчера бев на скрининг кај Д-р Адамова и бебто е супер сите органи се развиени како што треба и е дефинитивно МАШКО на огромно задоволство на мм user posted image Отпочеток докторката ни кажува еве ова е вилицата,очите,среце,нормални комори преткомори,вени артерии,желудник црева,а тој настрана гледа не во мониторот, и по 20 мин вика знаете ова какво е и ние во хор НЕ - машко е.Мм одма дали е сигурна, рече 100% дека е сигурна леле мм се расплака.Втор пат во животот го гледам да плаче.Прв пат за баба му и сега.Рече дека и ќерката кога се родила заплакал,ама не пред мене,не го видов.Мене искрено полот не ми беше битен битно ми беше да е се како што треба,но среќна сум што го усреќив сопругот, а и малата Инекое време вика дека сака братче.
За мама докторката рече да пие тотхема и ме стави на диета,повеќе овошје и зеленчук да сум јадела и максимум 12кг да сум се поправела до пораѓај што ќе нема шанса.Јас принципиелно од сабајле си бев само на овошје,ама сега частеа торта за роденден и изедов мало парче,ми ја расипаа диетата.

(Одговор на членот elena.mak)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.6.2013 15:05:08   
DuffytheDuck
Здраво мешиња :) Еве ме и мене, 19 недела сум, носам машко user posted image Инаку да си се пожалам малку, имам проблем со спиењето. Имам болки во колковите, едвај се вртам лево-десно, па болки во препоните кога се вртам, па ќе ми се укочи де едната де другата страна завизи на која страна спијам... и така. Ама ќе издржиме, се за нашите бебувчиња. Дали Вие имате болки во стомак/карлица - на последната контрола гинекологот рече дека е нормално, дека е резултат на ширењето на матката и растењето на бебето. Инаку смешки сум, станувам цела за да се преместам на другата страна user posted image Закажавме и скрининг кај Петрова во Ремедика за две недели. Ве поздравувам user posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.6.2013 15:15:00   
Melanija RR
Реков јас ова е машка година user posted image user posted image

Јас си мев широка и полна па сеуште(31 недела0 немам болки во колкови ниту препони user posted image ама од секогаш сум си еластичнаuser posted image

Како сте со топлиниве,послушни сте да не шетате многу по сонце?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.6.2013 12:39:27   
skakul
ne setame bez potreba ama odam na rabota vo najzeskiot del od denot.dvapati nedelata vo 1 i 30 a ostanatite denovi vo 3 i 30.aj moze ke podzaladi od ponedelnik barem malku,pa barem noke da pospivame.inaku mene i bebus ne me ostava da spijam ni edna strana ne mu odgovara.kako i da si legnam kloca i se buni.ke pocnam prostum da spijamuser posted image .ponedelnik imam zakazano 4d pa konecno jasno ke si go vidam sinko.edvaj cekam i da vidam dali uste poveke se zdebelil .

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.6.2013 10:42:22   
masa
Значи на мажиња е удрена работава user posted image .Јас од првата бременост си знам дека тие болки се нормални.Сега засега немам некои поголеми болки,но пред некоја недела како да ми се укочуваше и тоа само левиот колк после подолго седење и лежење и ми требаше 1-2минути додека ми пушти.Се е тоа од што се шириме.Други проблеми немам,мирен е малиов уште не клоца силно така да не ми смета во спиењето,само од жешково почнувам да имам мака.Пред два дена морав да испаднам на пладне и мислам ќе се онесвестев,а и утрово некако многу топло ми дојде ќе треба со шешир да почнам да одам.Имам еден баш како за на плажа со широка сенка цела да ме покрие user posted image .Инаку до 17 гледа да не излегувам иако и тогаш е претопло.

(Одговор на членот skakul)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.6.2013 12:20:54   
Lacrymosa
Моите ноџиња деновиве се претворија во трупчиња... Наутро кога ќе се разбудам се чувствувам како да сум носела недела дена штикли, а навечер ми жежат... ај уште малку па
е се истурка и ова

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.6.2013 12:56:10   
Yummy Mammy
Ah i mene nodzinjava, da ne kazam trupcinjava, me ubivaat. Vaka na izgled ne mi se nisto poteceni, ama gi osekam ko po 100 kg da imam vo sekoja noga. A od pred nekoj den i koskite vo karlicata me bolat, edvaj sedam, edvaj se prevrtuvam... a ima uste mnogu do kraj...
MM mi vika deka se sekoja bremenost se porano i porano pocnuvam da se zalam. user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.6.2013 13:34:13   
Lacrymosa
Пушти му ја на маж ти приказнава... Вчера ја гледав и заклав од смеење
http://www.youtube.com/watch?v=v2bfrfEHyWo

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.6.2013 14:09:47   
masa
user posted image ја имам гледано оваа пред некое време user posted image богами треба секој маж да искуси вакво нешто,не само да гледа.Мене пред два викенда ми отекоа нозете,а и рацете,ама правев генерлака и од пеглање пердиња најмногу мислам отеков,па кога и кажав на докторката ми рече притисокот да го пазам и на диета ме стави зошто рано било за отоци.И така јас се трудам да се придржувам на диетата,а мм само ми пререкува дека треба на диета да бидам.Пред два дена јадам лубеница,ама убаво си јадам и ми вика ти рекоа на диета да бидеш,а јас му викам подиетално од лубеница здравје user posted image

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.6.2013 10:20:07   
dulcinea
поздрав до сите мешенца user posted image ...иако не сум активна на форумов, редовно ве читам, и да , и мене ми отекуваат нозете, ме болат препоните, слаба ми е крвта, ме фаќа жешкото, неможам да спијам, бебушот мрда ли мрда,мислам мешко ми е воден кревет user posted image ...незнам дали ви кажав дека user posted image е машко,јас толку се надевав на женско, ама ете user posted image нека е живо и здраво, па здравје втората user posted image ќе чекаме девојче. Да ве поздравам и да се одјавам од ова тромесечие, бидејќи влегувам во 27 недела user posted image ...Нека ви е со лесно на сите и се читаме во последното тромесечие.... Ве user posted image сите

_____________________________

Никогаш не заборавај го патот по кој чекориш, можеби некогаш ќе посакаш да се вратиш...

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.6.2013 10:32:29   
Yummy Mammy
Dobro utro i od mene trudni,

Jas vcera bev na pregled da si go vidime kurleto, 24 nedela, se e super, vo sabota relaksirano ke idam na odmor.

A i vremevo nekako im ide vo prilog na trudnici, lakse se dise.

Pozdrav do site.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот dulcinea)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.6.2013 10:48:31   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Dobro utro i od mene trudni,

Jas vcera bev na pregled da si go vidime kurleto, 24 nedela, se e super, vo sabota relaksirano ke idam na odmor.

A i vremevo nekako im ide vo prilog na trudnici, lakse se dise.

Pozdrav do site.

Ova tretovo so recepta ili...? Daj kazuvaj ne zezaj..Bas mi e milo za vas user posted image user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.6.2013 11:02:16   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Dobro utro i od mene trudni,

Jas vcera bev na pregled da si go vidime kurleto, 24 nedela, se e super, vo sabota relaksirano ke idam na odmor.

A i vremevo nekako im ide vo prilog na trudnici, lakse se dise.

Pozdrav do site.

Ova tretovo so recepta ili...? Daj kazuvaj ne zezaj..Bas mi e milo za vas user posted image user posted image


Tretovo apansas! Taka se fakalo musko, minake, koga ne planiras, na 7mi den od ciklus user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.6.2013 23:59:03   
Snow Queen
Од денес, јас ве дружам во оваа тема, влегуваме во темава со 5,75см и 57 грамаuser posted image

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот energy_m)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?