|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.5.2013 12:43:01   
Melanija RR
iviv како поминавте ?user posted image
surce како помина на контрола?Тие бодежи се од бебушот user posted image

Јас сите шуткања ги чуствувам секогаш доле кај бешика user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.5.2013 13:34:46   
masa
Сега ми кажаа утре и петок ќе одиме на систематски од работа.Кај најдоа сега во бременост.Екг се прави ли на бремени или ваљда знаат не сум само јас бремена user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.5.2013 13:49:47   
Melanija RR
ЕКГ е нормална работа и баш фино што ќе правиш user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.5.2013 17:19:02   
iviv
eve me milicka super pominavme 25+3 dena sme teski 888 gr i 866 gr se e vo red so moite muskarci sto e najbitno mrdaat li mrdaat edna nedela se ponapradni user posted image kako i grloto na matkata mi e 40 mm sto mi rekoa deka e odlicno plodovata voda si e vo red postelkite i ph vrednosta mi e 4.4 e za toa mi rewce deka e na granica da si stavam ledy linex za sekoj slucaj nisto strasno toa e kiselinata vo florata na vaginata i sprecuva da ne dojde do infekcija nekoja i malku se olabaviv .

vo sekoj slucaj dobro se osekam ali i dobro me sutiraat ova mazjacive user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.5.2013 19:23:37   
Melanija RR
Машала убаво си растат батковците немирни user posted image
Јас идната недела мислам да одам на контрола.Овие на ГАК ми изреметиа ми закажуват прегледи на 5 недели (бев на 23 април- 22н+4д.) ни ваму ни таму па на пола се мислам да одам кај матичната,знам дека нема штета од ехото ама ако не одам сега ќе треба по контролата на ГАК која ми е закажана за 30 мај односно точно во 28 недела???



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.5.2013 21:04:09   
iviv
odi i kaj maticnata kako sto kaza nema steta od toa i jas taka sega za konziliarno mislenje pak treba da me gledaat na eho vo drzavna zosto za niv ne vazi pregled od dr mesto .......

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.5.2013 11:30:03   
masa
iviv браво за твоите малечки ќе бидат фудбалери user posted image Само така да си бидеш и дајбоже до крај да си ги износиш.Ти си со близначка бременост која секако се смета за ризична и потребни се почести прегледи,но меланија ако е се во ред зошто да одиш кај матичната?Мојот доктор смета дека нема потреба да се гледа често на ехо ако се е во ред.Дури и кога бев во 12 недела се мислеше дали пред скринингот во 21 да ми закаже друга контрола,ама за да го видиме полот за кој мм неколу пати праша рече ајде по 4 недели,па после до крај рече на 6 недели.Во америка по 2-3 пати само одат на ехо ако е се во ред.Мислам дека кај нас се претерува со одење на 2 недели.

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.5.2013 14:28:49   
Melanija RR
Кај матичната на преглед не сум била 8 недели,па планирам да правам крвна слика и тогаш да однесам ,плус да видам тежина едно друго.Ако одам 4 недели после ГАК ќе фати 1 јули user posted image

Туку кажете која недела е третиот скрининг-вчера се сетив дека ќе каснам да закажам на ГАК. На 25 април се јавив слободно имаше дури за 12 јуни,па сега како бројам нема шанси да закажам на време за третиот скрининг.
Мислам дека е околу 30 или 32 недела,или грешам???

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.5.2013 15:44:22   
Natasa981
Melanija, tretiot skrining se pravi okolu 32 nedela ili nesto plus. Poveketo ne go pravat ovoj tret skrining, demek nemalo potreba, na zapad se zadolzitelni ovie tri skrininzi. Jas neznam dali da go pravam, ne mi se plaka na privatno, kaj sto idev na prethodnite. Tuku sakav da prasam, kako e procedurata za skrining (4d) na Gak..? Kolku se plaka..? Dobivas li nekoja slikicka od pregledot.? ( ne deka ova mi e presudno) koja doktorka na Gak e dobra za toj skrining..? Znaev za Adamova ama mislam deka sega pregleduva samo vo Remedika.. Pozdrav mamicki, jas sum 31va nedela, ve druzam vo Treto trimesecje:)

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.5.2013 16:52:58   
Elce
Од денес влегувам во 27 недела,па се читаме во трето тромесечје.Како стоите со хемоглобинот?Мене ме е 106 и моментално пијам Хеферол 350мг од вчера,во првата бременост имав проблем после породување и примав кеса крв,ама пак ич не сум принципиелна во врска со тоа прашање,некако слабо ми оди јадењето цвекло и семе од коприва уште не сум зела.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.5.2013 17:32:21   
Felly RR
Елче, а да пробаш аронија да земаш. Јас немам јадено во текот на бременоста, сега земав - само консултирај се сепак,и по колку зрнца смееш да земаш. Кај мене имаше многу ефект на хемоглобинот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.5.2013 18:26:25   
Melanija RR
Natasa981 јас вториот скрининг го правев на ГАК ,како што пишам моментално се закажува 6 недели однапред што значи немаш кога.Инаку не е 4Д туку 3Д ,не даваат сликичка а чини 150 ден.Се јавуваш во контакт центарот и ти закажуват ,незнаеш која докторка дента кога одиш која е на смена таа те гледа на ехо.
Јас убаво поминав

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.5.2013 22:50:03   
kikicka
Елче барај го човекот од Пехчево што има сируп од аронија, јас го пиев во првата бременост и неможам да се пожалам за слабокрвност. И плус ако можиш секој ден јади месо. Јас сумпер стојам со крвна слика се е во нормала хмг ми е 15.5

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.5.2013 15:00:12   
masa
Јас земав аронија од Берово во зрна замрзната ја јадев пред да останам бремена и хемоглобинот ми беше 126 што ретко кога ми бил толку.Јадев по 3-4 зрна на ден,а докторот ми рече дека и во бременост може да продолжам исто и маџун земав домашен од Кавадарци и пијам по една супена лажица на ден,незнам дали семам повеќе user posted image ,а хемоглобинот паѓа,докторот ми рече на наредна контрола ќе почнеме со додаток на железо.Баш ќе одам до аптека после и ќе земам и семе од коприва,ама незнам се ова заедно дали може да се комбириа?Има некој искуство или да почекам до 21 кога ми е наредна контрола закажана.Денес бев на систематски и ми земаа крв,ама резултатите по една недела ќе ни ги испратат за сите,таман пред контролата ќе знам како стоиме.Другото добро поминав,само пак забрзан пулс и оваа докторка ме праша дали имам тироидна испитано и да ви кажам се замислив иако интернистот ми кажа до 5ти месец дека не е страшно,си викам па да не имам некој проблем со тироиднатаuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.5.2013 15:14:59   
lady_05
Mamicki citam imalo skrinng i vo 31-32n za sto potocno e toj skrining, mene maticniov nisto ne mi spomna nit pa koga bev vo GAK vo 22n ne spomnaa nisto user posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.5.2013 15:38:18   
Bela rada
Mamicki, jas oficijalno se odjavuvam od ova tromesecie i ke se prijavam vo slendoto user posted image  (27 nedela), ama iskreno i jas kako lady_05 posle tolku citanja po forumov, sega prvpat vidov deka imalo i tret skrining user posted image  Dali se pravi vo GAK, kolku vreme odnapred se zakazuva i slicno? Ve molam za mislenje!

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.5.2013 17:25:51   
Melanija RR
masa речиси за било која здравствена состојба прашуваат за тироидната.На што да се пожалиш те праќаат на тироидна,да таа е одговорна за многу нешта кои ни се случуваат во организмот но и немора да значи.
Ако докторката што те прегледала знае дека си бремена можела да ти рече дека во бременост се јавува забрзано чукање на срцето и најчесто е сосема нормално поради поголемиот доток на крв.

Аронија во зрна има и на тезна на Зелен пазар.

Bela rada во мојот пост пишува во врска со закажувања на ГАК колку се чека и колку чиниuser posted image

Од нет цитирано
Третиот преглед се прави исто преку предниот стомачен ѕид со абдоминална сонда, меѓу 30. и 32. недела од бременоста по можност во комбинација со доплерски мерења. На овој начин може да се откријат нарушувања во растот на плодот и да се открие недоволната функција на постелката, што предизвикува недоволно снабдување на плодот со кислород и хранливи материи и застој во растот.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 10.5.2013 17:29:23 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.5.2013 20:55:27   
topce
имам пишано ама еве пак.внимавајте со аронијата не се препорачува за бремени жени бидејќи ја разретчува многу крвта.тие што пиете тотема,тоа е четири валентно железо и во упатството пишува на гладно да се пие.не мора, ќе ви го уништи желудникот кој и така е осетлив поради бременоста.ќе исцедите 200g сок од портокал ќе ја растворите ампулата и цел ден полека ќе си пиете.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.5.2013 11:19:58   
Супер Нова
Mamicki i jas vi se pridruzuvam vo ova tromesecje, utre sum na prviot skrining vo 13n i sum mnogu vozbudena sto ke go vidam bepcouser posted image , do sega nemam nikakvi ispituvanja napraveno osven krvna sl. ser. zelezo i mokraca, se nadevam ne sum propustila mnogu.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.5.2013 1:16:50   
Melanija RR
Супер Нова уште микробиолошки брисеви

Вчера бев на контрола и во 25н+4д бебуш има 880 грама,исто 2 дена е само плус, постелна и плацента,плодова вода ок.Милото си се галкаше или чешкаше по лице и си беше со скрстени нозе user posted image
Уште малку па здравје боже се селиме во крајното тромесечје user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Супер Нова)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.5.2013 10:34:21   
iviv
Zenickiiiiiii jas otidov vo III tromrdrcije ve cekam site tamu uff go izguravme vtorovo ajde tretovo neka pomine so lesno na site i da si gi guskame nasite bebulinja ..........

Ve user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.5.2013 10:48:37   
Melanija RR
Iviv се гледаме за 10тина дена user posted image

Труднички многу затопли па би требало сега да сте повеќе по дома и на Рингераја ,жолти бранови идат user posted image

Колку едвај чекам да влезам во 7ми месец ,како некоја магична граница.Второво тромесечје стварно е најспокојно си изнауживав, а вие?
user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.5.2013 15:31:16   
kikicka
Јас со денови си барам гардероба, ништо не ме собираuser posted image некако многу исцуцлен ми е стомакот па се е во тој дел кнап. Инаку супер сме со бебе немам потешкотии освен ова.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.5.2013 14:09:28   
masa
кикичка јас вчера си купив фустанче и две блузички од калиопе има многу избор и на панталони и едни суќничаки имаше памучни кратки со појас горе,баш и друга трудница ги гледаше,ама некако боите немам со што да ги искомбинирам.Исто и во теранова имам гледано има такви памучни растегливи работи ќе си земеш поголем број за да го истераш летово.Јас сега уште сакам некој долг фустан под гради сечен или со ластик горе во некој летен принт да си купам и мислам за летово сум спремна user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.5.2013 9:44:59   
surce
здраво мешиња user posted image

оддамна ме нема, ама се некако ми се насобра, серклаж, мирување, амниоцинтеза, мирување..... додуше усте сум во кревет, ама еве стигнавме 23 недела user posted image . докторката ми рече дека добро е да почнам да се раздвижувам по пола саат дневно, ама многу ми е тешко. Болки (особено од десната страна, чувство како да те боли за слепо црево имам уште)и бодежи, но како што ми каша Меланија, тие се од бебето, т.е расте матката.
превентивно секое сабајле си пијам какао и чај од брусница. user posted image

него веќе една недела ми се појави исцедок како бело прање.....и водлесто....user posted image се надевам дека не е ништо страшно, т.е дека е нормално.......
ваше искуство и чаре?....

поздрав мамички и убав ден

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?