|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.4.2013 20:39:00   
Nate76
ZDravo devojcinja kako ide user posted image Ne vi pisav bev na redoven pregled vo cetvrtokot i super se bebuskite user posted image teski sme duri 750 gr, i mrdame non-stop mi go raznesoa stomakot mi se cini pogotovo vo predelot kaj besikata a doktorkata mi vika deka spored postavenosta na bebinjata najverojatno devojceto me udira so laktot po besikata user posted image Sledna kontrola sme za 3-4 nedeli i togas ke me pregleduva vaginalno i ke merime protok na krv user posted image . Inaku deneska sum 24 n+ 6 dena

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.4.2013 8:21:20   
Mami82
Zdravo na site. Jas sum nova na forumov, tukusto se registrirav. Veke podolgo vreme go sledam, i eve konecno resiv da se pridruzam. Inace sega vleguvam vo 19 -ta nedela. user posted image moze li nekoj da mi kaze koga najkasno moze da se napravi skriningot koj se pravi okolu 20 nedela od bremenosta. Jas ke bidam na odmor so soprugot, i ke se vratime posleden den od 22 nedela, sto znaci bi ne fatila 23 nedela. Dali e toa veke prekasno? Fala vi, i pozdrav do site idni mamicki na RR

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.4.2013 8:26:43   
Sajna
Mimi82 skriningot se pravo od 20-22 nedela ama ti zakazi si uste od sega pa prv den od vrakanje odma na pregled ne bi trebalo da e mnogu docna za pregled pozdrav i ubav odmor :)

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.4.2013 16:46:47   
aneta002
Mami82 jas i ti sme isto i jas sum 19 nedela a skriningot go pravev pred dva dena ...ama mislam deka ne e strasno ako zakasnis malce ..

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.4.2013 11:44:11   
surce
добредојде мами82 user posted image и со лесно нека ти е...

мамички, извинете, но јас пак имам потреба од консултација со вас.... матичниот не ми е тука, а дури во вторник имам закажано во ГАК контрола......
бтв...17 недела сум

од синока имам некое чудно чувство, т.е незнам како да ви објаснам, доле ниско кај отворот кај вагината ко да ми се спушти нешто... и кога се движам ко да ми се трие....ко отечено месо осеќам.... до сега не сум имала ваков проблем. башка веќе 4 месеци сум во кревет, лежам....

дали има простор за паника или да си почекам до вторник за контрола?

поздравче на сите user posted image

(Одговор на членот aneta002)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.4.2013 19:11:54   
Melanija RR
surce јас незнам што да ти кажам ,веројатно ако немаш други проблеми не е ништо.Ама те разбирам се нешто не ни дава мира макар и ситница.Може ќе пише некоја рр-ка.
И јас сум во вторник на ГАК од 17и30

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.4.2013 19:44:07   
arh_diz
Za da si mirna odi na privaten ginekolog.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.4.2013 20:36:48   
Maca25
јас веднаш би се јавила кај гинекологот кој ја води бременоста, колку да бидам сигурна дека ништо не е.
искрено, јас за се и сешто му се јавував, со спремно ливче со прашања, може малце е смешно ама тој ми е доктор и ако тој не знае да ми одговори на прашањата па кој би можел. наместо да паничам, одма вртам и прашувам, евентуално му одев во ординација.user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.4.2013 9:31:58   
surce
во право сте мамички user posted image
ама мене ми е толку срам да не му досаѓам на докторот...страшно .....
ќе му звонам и ќе ви пишам што сум направила...

иначе јас во вторник во 9 сум во ГАК...претодно крв и мокрача ќе давам... се одеднаш да завршам.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.4.2013 9:46:41   
Melanija RR
surce значи таму си ја водиш бременоста на ГАК?Ккао оди тоа кај еден доктор одиш секогаш ,по избор или како?

Јас си имам матична која има ординација,ама ова за следење на ГАК ме интересира.

Срам несрам јави се само незнам баш како ќе објасниш ама спомни дека можеш да дојдеш порано на преглед,па пиши после

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.4.2013 10:05:59   
surce
мојот матичен само за упути ми служи...пошо буквално нема ништо во ординација, но јас бидејќи сум цело време на боледување, страв ми е да го сменам, ама прва прилика одма го менувам !!!!!

приватно одамкај друг доктор кој ме контролира.

за ГАК ми се погоди од првото боледување една докторка и ја замолив дали ќе може да ме контролира и она, па после секој преглед одна со сестрата си закажувам за нареден месец.

иначе се слушнав со докторот, ми рече дека е можно некаква инфекција (мада сите брисеви ми беа во ред), па попладне ќе одам до кај него да види....

ај со лесно да поминам user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.4.2013 20:19:51   
surce
еве девојки да ви се пријавам....

немало ништо, само сум испаничила (т.е. имам една мала циста кај едната усна, ама таа ми е оддамна и не ми прави проблем)
иначе, носам девојче user posted image и ми рече дека веќе можам малку и да шетам...и одма се пуштив во тинекс во шопинг (најблизу ми беше) user posted image

поздравче на сите и фала на советите

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.4.2013 22:25:05   
Melanija RR
Важно се е во ред user posted image сега шеткај со user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.4.2013 23:24:52   
kikicka
Добро вечер! Како сте женчиња трудни? Ме нема да пишам ама нема ни време. Ние сме добри, брис правев и нема ништо, мамичка е чиста user posted image , шеќер и хемоглобин чиста 5ка. Есега за две недели ми закажаа преглед па ќе видиме што ќе има дада Л. дали братче или сестричеuser posted image user posted image .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.4.2013 10:02:16   
Melanija RR
kikicka RR те нема во ова рилекс тромесечје user posted image
За што навива Л. за братче или сестричка?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.4.2013 14:23:32   
kikicka
user posted image и ме нема да ти кажам user posted image мнг се релаксирам user posted image Се зезам. Л. незнае да каже што сака и само го бакнува , а синока па го галеше и му пеевме на бебето are you sleeping brother Jonnuser posted image демек нели и и беше интересноuser posted image
Е сега сакам да прашам од алергичните трудници дали некоја нешто пие за алергиите? Јас се напив сируп лоратидин и џабее

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.4.2013 17:38:54   
surce
девојки, знам дека прашањево не ми е за оваа тема, но темата за утрогестан оддамна не е активна, а би сакала совет со вас.

примам утрогестан 2*200мг и прогестан депо инекции, и докторот ми рече утрогестанот да го прекинам да останам само на инекциите (1 неделно) иначе 17 недела сум
а мене ме фаќа страв да не се деси нешто ако ги оставам.....
може ли ваше искуство по однос на ова прашање?

Поздравче,

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.4.2013 22:09:34   
lady_05
Dobro vecer mamicki da ve prasam deli nekoj imal slicno vakvo iskustvo.Pred dva dena bev na gosti i vo zgradata nema lift pa do 5-ti si se kaciv peski i posle toa pak setkanje niz grad i eve vcera a i denes samo na desnata strana osekjam bolka onaka ko se vrtam vo krevet i koga se dvizam i pri nekoj napor, i zvonev na doktorkata ne mi se javi dali e vozmozno da mi e vospalenie na muskulite oti i muskulite na podkolenicite me bolat t.e mi se vospaleni od vcera, e sega ako e vospalenie zosto samo na desnata strana me boli user posted image a koga si sedam i lezam ubavo namestena ne me ic boli ,uf se nesto me zaboluva za vikend user posted image

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.4.2013 22:19:18   
aneta002
ne e nisto strasno ne se plasi jas sum ista kako tebe ako se zamoram malku poveke me boli dolniot del od stomakot a ponekogas i od stranite pa bev zagrizena kakao tebe sto e normalno i se javiv na doktorot da prasam mi rece deka ne e nisto deka treba da odmaram poveke i taka .Mi rece ako tolku se sekiras dojdi na kontrola utre i ke vidime kako e bebusot, taka i napraviv bev i se bese vo red .....POZZ

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.4.2013 23:31:50   
lady_05
Uf aneta002 da se nadevam deka ne e nisto strasno zosto me boli samo koga se vrtam ili koga stanuvam od krevet, no ko sto sum panicar ke si pojdam utre pa mirna mi glava user posted image

(Одговор на членот aneta002)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.4.2013 14:19:30   
Sajna
SURCE utrogestanot nemoj sama da go prekinuvas... ne e steten bas naprotiv mu pomaga na plodot i voopsto na bremenosta i jas go piev do 16 nedela i inekcii primav, sama nikako da go prekines sigurno ima pricina zasto uste ti go davaat
pozdrav

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.4.2013 14:26:53   
arh_diz
surce postepeno namaluvaj go utregestanot, dokolku ti se sluci nekoja promena bolki vo stomak ili sl ne go prekinuvaj teraj si so nego.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.4.2013 16:09:21   
surce
знам дека утрогестанот сама никако не смеам да го прекинам.
мене докторот ми рече да го прекинам и само инекции да примам, АМА мене ми е страв да го прекинам, да не ми се случи нешто.
но се консултирав со уште неколку трудници и на нив докторите им ги прекинале во 16 недела, а јас сум веќе 18.
утре ќе видам и на ГАК и ако таму ми кажат да го прекинам, ќе го прекинам.

фала ви мамички user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.4.2013 17:25:50   
Nate76
Samo da ve pozdravam devojcinja trudnicki i da vi posakam ubav den user posted image
Nie sme dobro si rasteme si mrdame po cel den uste malce vo ova tromesecieuser posted image

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.4.2013 19:50:19   
Lacrymosa
Јас само да си кажам добро најдов... Штотуку влегов во вториот ттриместар. Имам едно прашање. Контролата кај матичната ми е дури наредна недела (скринингот на нухална транслуенца ми го одложија за две недели па се ми се пролонгира) е сега, докторката во ГАК која ми го правеше скринингот ми рече дека веќе сум 14 недела да прекинам со фолната и ми препорача некои витамини за трудници на Ф.. заборавив како се викаат, а матичната ми спомна за мама вит.. е сега, кои од овие витамини за трудници се најдобри за нормална бременост ( мислам и тоа што немам проблем со железото или општо со крвната слика)

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?