|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Папа тест
16.5.2012 9:28:28   
Sajna
imavte li posle pap iscedok kafen nekakov???

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Папа тест
16.5.2012 9:29:46   
JovanaJ
Da nekogas imam posle pregled i zemanje bris.


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Папа тест
4.2.2013 13:56:13   
Mihaela 2010
Konecno zakazav za PAP u cetvrtok,se uste e besplaten???

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Папа тест
4.2.2013 15:10:35   
sandriana RR
Еден папа тест годишно е бесплатен секако. Не знам дали има некои промени во случај да има потреба од повеќе контролни тестови...Јас си праам приватно, поштно сум ,нали, "задоволна" од матичната ми...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Папа тест
7.10.2013 12:18:14   
rina13
ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

jas moite gi cekav skoro 2 meseci...stvarno uzas,rabotava deka ednas godisno e besplatno pa aj neka cekaatuser posted image



Каде има бесплатни пап тестови?? сеуште постои таа кампања?? јас направив од тие бесплатните пред 5 год.,ама не знаев дека уште постојат.Од тогаш наваму ,правам тест на приватно ,што е поскапо user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

ednas godisno ti e besplaten...jas go pravev vo januari nekade, kaj mojata maticna i si bese besplaten

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Значи можам да побарам кога ќе отидам кај матичната,да ми направи бесплатен пап???Следува бесплатен,а таа го наплаќаuser posted image user posted image и тоа 1500 ден.беше плус други брисеви,над 2000 ден.фаќаuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Се наплаќа нешто ситно....до кај 100-200 денари, партиципација. И зависи од година на раѓање- секојја година неколку генерации имаат сосем бесплатен ПАП

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

vo red dokolku e sitno,ama kaj nas e sekogas krupnouser posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Се наплаќа нешто ситно....до кај 100-200 денари, партиципација. И зависи од година на раѓање- секојја година неколку генерации имаат сосем бесплатен ПАП

prv pat slusam ova,mene sestrata od tamo mi ima kazano deka ednas godisno si e besplaten,ete i 100-200 den da e toa ne e nisto..ajde neka pomine godinava pak ke pravam bas ke vidam dali ke se plakja ili ne

ИЗВОРНА ПОРАКА: BILE.F

Еве една моја контрола кај матичен гинеколог како изгледа: пап-тест 60ден, колпоскопија - 300ден, ехо - 500ден и микробиологија - 250ден. И знам дека ехо на гради еднаш е бесплатно!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Папа тест
25.10.2013 14:25:28   
vezilka RR
Е морам ова да го споделам. Колешката равеше пап во јули месец. И демек јапрашал докторов, сакаш а приватно или со картони. И таа демек да заштеди одбрала со картони. Епа да ви кажам, дури денес ги доби резултатте. Три месеци и кусу ги чекаше. Па за толку време и да си бил здрав тогаш, може во меѓувреме да ти се здесило нешто. Па ова не е нормално мислам И оди после прај пап со картони. user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Папа тест
25.10.2013 14:50:12   
sandriana RR
Јас уште чекам од ЈУНИ, со историја за ЦИН1!
Никогаш веќе на државно!

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Папа тест
25.10.2013 14:54:39   
Bethany
Како бе така толку се чека?
И јас со картон правев пап кај мојот матичен па ми стигна за две недели... user posted image
Страшно user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Папа тест
25.10.2013 15:13:18   
Mihaela 2010
E da i jas pravev vo januari a gi dobiv tek mart,i toa porano bev so Cin 1 i HPV visoko rizicen,eden period cekajki si vlegov vo film deka nesto mi e,i taka si pomisliv i jas deka dur da gi docekam rezultative ke mi bidne nesto...ama za srekja se bese vo red ,osven kandida

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Папа тест
17.5.2014 10:23:03   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jas cekam rezultat od pap test od 31mart I uste ne e gotov sramota kade go ima ova. Ne daj boze da ima nesto loso
Znam oti seceka okolu mesec vreme no ova veke e mnogu plus uste dve nedeli a brisevi I spermogram koga ke praveme sramota uzasno me nervirat takvi neodgovorni raboti



ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Јас од тие причини и повеќе не правам пап тест кај матичниот туку одам на приватно 1200 ден е мислам.
Пред неколку години чекајки го резултатот од Пап тестот два месеци може и повеќе зошто беше лето па биле на одмори еден месец, резултатите ми беа Цин 1 и ХПВ , а јас си чекав ,не дека за 2 месеци којзнае што ке биде ама зошто да не се превземат мерки уште веднаш. Така е тоа со нашите болници...



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Abe ovde vo sr nema nekoj sopprave na privatno zatoa e taka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Мислам дека и матичните соработуваат со приватните, знам еднаш така ми имаше спомнато дека ако сакам можелена приватно да го пратат за побрзо.Прашај си најубаво ,секаде различно



< Поракaта ја уредил Felly RR -- 17.5.2014 10:29:39 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Папа тест
17.5.2014 10:31:28   
Felly RR
Да, миличка30, во право си. Јас кај матичната правам пап тест, но имам избор дали да го прати тука кај нас, на државно и да чекам месец и пол, или да го прати во Систина, и за една недела стигнуваат резултатите. Се разбира, има разлика и во цената.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Папа тест
17.5.2014 12:21:07   
Milicka 30
Да Систина си имаат своја лабораторија и за 2-3 дена го добиваш резултатот .Последно правев во Плодност таму ги пракаат на државна, немаат своја лабораторија и цената е околу 1200 ден , и чекаш околу 10 дена.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Папа тест
17.5.2014 12:49:18   
Melanija RR
Во понеделник ќе одам за ПАПА, кажете ми не сум во тек дали пап тестот е сеуште бесплатен преку фондот

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Папа тест
17.5.2014 12:53:05   
Milicka 30
Првиот пап тест во годината треба да е бесплатен како што знам, ама мене стално ми го наплаќаат. Еднаш се побунив кај сестрата ама ми кажа така и било наредено од докторот.Не ми се расправаше и си платив user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Папа тест
17.5.2014 13:08:41   
sandriana RR
После тој во јуни, чиј резултат стана историски, правев уште еден ПАП кога и брисевите во 12-13та недела, и за чудо, беше готов за неполн месец, а го испратија на Клиника. Мислев ќе се породам, па ќе добијам резултат, ама ме зезнаа user posted image
Инаку, и кај мојата матична се наплаќа ПАПот, без разлика кој ти е во годината (јас правам 2 пати годишно), по некои 200-300 денари мислам, и тоа заради тоа што они ги носат брисевите до лабораторија.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Папа тест
17.5.2014 14:37:09   
kapina
Nikoj mi nema kazano oti moze I taka mojot maticen da go isprate vo nekojaprivatna laboratorija

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Папа тест
17.5.2014 14:41:26   
Felly RR
За во Систина јас плаќам 1100 колку што паметам, а за на државно би било 500. Еднаш и јас ја прашав сестрата - нели има еден бесплатен пап тест, но таа ми кажа дека тоа важело само за одредена старосна група, во која јас не спаѓам. Има ли такво нешто, или само си бараше некоја причина за да ми наплати?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Папа тест
17.5.2014 15:32:26   
Milicka 30
Па мислам дека имаше една година кога беше одредено со старосна граница. Ама јас како што знам сите си плакаат, јас по 3 пап теста правев годишно баш кога беше ептен актуелен законот па ми наплатија сите 3 пати, тоа е.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Папа тест
19.5.2014 7:45:01   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

За во Систина јас плаќам 1100 колку што паметам, а за на државно би било 500. Еднаш и јас ја прашав сестрата - нели има еден бесплатен пап тест, но таа ми кажа дека тоа важело само за одредена старосна група, во која јас не спаѓам. Има ли такво нешто, или само си бараше некоја причина за да ми наплати?

Те лаже!!! Постои старосна граница,да,ама се движи некаде од 27,28 па до кај 60 и нешто години.Што би значело дека тебе те следува еднаш годишно бесплатен ПАП.Ама како што има некој веќе спомнато тука,докторот си кажал - "кај мене е толку,ако ти чини прави,ако не не мораш". И тоа е тоа.Џабе се сите тие раширени пердуви и фалења на луѓето од ФЗОМ,кога во реалноста ништо од тоа не функционира.Ако ништо друго еден реално си кажа дека најмногу жалби има од гинеколозите,тие се труделе им правеле контроли,ама не можеле да постигнат user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Папа тест
19.5.2014 23:52:24   
Melanija RR
Бев денес и се уште следува годишно еден бесплатен ПАП ,ако е втор се доплаќало партиципација 100ден.И така денес направив бесплатен пап а резултати за 1 до 1,5 месец user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Папа тест
20.5.2014 7:57:24   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

За во Систина јас плаќам 1100 колку што паметам, а за на државно би било 500. Еднаш и јас ја прашав сестрата - нели има еден бесплатен пап тест, но таа ми кажа дека тоа важело само за одредена старосна група, во која јас не спаѓам. Има ли такво нешто, или само си бараше некоја причина за да ми наплати?

Те лаже!!! Постои старосна граница,да,ама се движи некаде од 27,28 па до кај 60 и нешто години.


Па и јас баш помислив, не сум толку млада за да не влегувам во таа група,user posted image ама ај пошто немав точни информации реков да не се расправам. И бидејќи првиот пат го пратија брисот во Систина, сега веќе не ме ни прашуваат, директ таму.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Папа тест
17.4.2015 13:10:39   
lukajana RR
Денес правев пап тест резултати по еден месец.
Ништо не платив ,а се наплаќал на државно 60 ден. ама имало некоја мерка на владата дека жените родени од 1980 до 1991 не плаќаат пап тест,зашто е тоа така не знам ама да си знаете ако ви притреба да не ви наплаќаат за џабе,проверена му е информацијата му покажа закон и стварно така стои,а гинеколозите изгледа самоиницијативно си наплаќаат

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Папа тест
17.4.2015 23:58:24   
anaana
jas ne ja razbiram taa merkata za besplaten pap test.
jas vo 2012 i 2013 godina pravev bez pari, posto taka mi kazaa deka bil bes pari ednas godisno
vo 2014 nekade dekemvri otidov vo skopje vo mama(kaj koja se zapisav za da mi e maticen), i mi naplati doktorkata (ne se sekjavam 350 ili 500)
pravev samo pap i ne znam moze nekoe eho..
i koga prasav zosto mi naplaka, devojceto mi rece deka ne vazelo toa bez pari, sekoja godina bila razlicna grupa na zeni (po godini na ragjanje)
jas sum 82ra rodena... valda ne sum prestarena
i stvarno ne znam sto naplakaat, ne mi e za tie 300-500 den, ama ne moze kaj edni da se plaka kaj edni ne.... taka da koj sto e poupaten neka bide ljubezen da mi kaze dali jas treba da plakam pap test (mislam na ednas godisno) ili ne?
da ne se osekjam glupavo ako e bez pari a mene me pravat budala.. ili pa ako se plaka pak da ne prasuvam zosto jas plakam :)))

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Папа тест
18.4.2015 9:00:42   
lukajana RR
anaana изгледа исто ни кажале дека не е безплатен за сите туку само за определена група според старосна граница што се менува секоја година.
Ајде тоа е во ред но проблем е дека на жените што плаќаат на сите различно им се наплаќа,баш тоа го прашав зошто се наплаќа различно и матичниот ми рече дека гинеколозите немаат ценовник и цените сами си ги поставуваат и тоа е најголемиот проблем дека некој претеруваат.
Сега се бореле да им се постави ценовник што би го ставиле на ѕид во ординацијата и ке мора по него да наплаќаат а додека не им дадат ќе биде вака и изгледа и да се пријави нема фајде дека се вадат на итност дека пациентката побарала побрзо резултати.
Што да ти кажам мафијаuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Папа тест
18.4.2015 9:15:40   
LoveableMe RR
Бесплатен ПАП тест важи за сите кои имаат матичен гинеколог, примерокот се носи на Клиника и се наплаќа 60 денари партиципација. За резултати се чека подолго време 1-2 месеци, тоа е она што следи на државно и секој гинеколог треба да и го каже на пациентката. Не смеат да наплаќаат повеќе од тоа за ПАП, ако е на државно, тоа ми го кажаа од ФЗОМ, може слободно да ги пријавите, ќе ви ги вратат парите.

А ако сакате побрз резултат, некои гинеколози носат во други лаборатории, резултатот стигнува за 15 -20 дена и истиот чини повеќе, околу 1000 денари плус-минус.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?