|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.12.2013 9:00:23   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

bebence19 одека не отидеш кај матичната неможе да знаеш за што се работи и што совет би ти дале.Може се работи за кандида што е често во бременост.

Сега видов погоре дека си пишала, пап и брисеви се прават во 12 недела , а зошто покасно не ми е јасно.Види совети кога што се испитува и во темата Испитувања во бременоста


И јас не направив во 12 недела бидејќи имав кандида и секако ќе излезеше позитивен, па докторот ми предложи да направиме покасно. Не спомена дека тоа е некаков проблем, ако се направи покасно. И ако ПАПот покаже позитивно во 12 недела според процедура ќе треба да се направи уште еден, ама не знам кога точно се прави.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.12.2013 14:42:50   
Melanija RR
Да не е проблем но мислев по непријатно затоа тогаш повеќето го праватuser posted image

А кандидата е досадна во бременоста

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.12.2013 20:07:52   
kuklickaa
Zdravo meskovci kao ste,eve me i mene denes 13 nedela,dobro ve najdov...pocetokov nekako malce buren so kratkotrajni bolki na kolkovite i dolniot del od meseto,bebus raste sega pred 4 dena bevme na skriing 12w4+ se bese vo red si mrtkase pa sega so bolkive s enadevam nema mesto za panika i deka bebus si e vo red...na kontrola kaj maticnata sme duri posle bozik pa zdravje do togas ne znam kako ek izdrzeme da go vidime bebus pak dali e dobar ....

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.12.2013 1:06:04   
Мамичка85
Ajde Kuklicka bez sekiracii bebus ke si raste toa mu e rabota so lesno cela user posted image i ubavi misli pozz i imaj ubav ostatok od vikendot user posted image

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.1.2014 14:32:22   
ekici
ke mi kaze li nekoj kade da se zaclenam jas sum vo vtoro tromesecije ama sum bremena so bliznaci pa sakam da razmenam iskustva fala odnapreduser posted image

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.1.2014 14:48:37   
Melanija RR
ekici мислам дека пиша дека си 10 недела, значи прво тромесечје.Има тема ТУКА

Многу скоро ќе бидеш во второ user posted image незнам на какво зачленување мислиш но на оваа тема си на вистинското место за прашања и совети, како и целиот дел Бременост

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ekici)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.1.2014 14:51:32   
elenak
Добредојде екици, ти посакувам пријатна дружба на форумот. Тука КЛИК да прочиташ а и да споделиш искуства за бременост со близнаци.  
А можеш да не дружиш и низ сите други теми на форумот, секаде ќе најдеш по нешто корисно. user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот ekici)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.1.2014 18:13:37   
cacisk
Мамички не најдов слична тема па реков тука да ве прашам.
На конрола претходната недела ми рекоа дека бебето го носам ниско и повеќе да мирувам. Јас си мирувам освен кога имам да завршам домашни обврски, но веќе 2-3 дена осеќам болки од десната страна кај препон
Не се многу јаки, но се постојани. Кога се движам не се осеќаат многу, но кога лежам повеќе се чувствуваат.
Дали се нормални болките? Дали е од ширење на матката ( ама бе боли само од десна страна кај пр
епонот), дали е од плодот или нешто друго? Стварно сум загрижена деновиве. Инаку сум 18+3 недела.
Ве молам за совет и ваше мислење.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.1.2014 0:01:54   
vezilka RR
И јас чесро чувствувам болка во долниот дел од стомакот, болка како притисок. Јас го носам високо но сеуште е карлично поставено и дпкторот ми рече дека е од позицијата на бебето, тоест кога клоца, клоца долу и затоа таму чувствувам притисок.

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.1.2014 9:50:49   
bebence19
sakam da ve prasam piev pregnency care do pred dve nedeli sega veke ne gi pijam bidejki na sabajle multivitminite me teraat na povrakanje i gi povrakav. Ovi tabletki se multivitamin za sabajle i omega3 za navecer, e sega znaci ne pijam veke dve nedeli nisto mozete li da spodelite vie sto piete ovoj period????

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.1.2014 10:59:44   
cacisk
Јас ги пијам Фемибион 2 исто со Омега 3 се и коштаат околу 900 ден. Освен Магнезиум и Фемибион друго ништо не пијам.
Инаку сеуште го немам осетено бебуш user posted image Не знам кој ќе издржи уште 2 недели за следната контрола. Везилка се надевам болките кај препоните се од него.

< Поракaта ја уредил cacisk -- 10.1.2014 11:03:09 >

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.1.2014 13:57:45   
vezilka RR
Јас пијам мама вит и ги пијам навечер од истата причина, бидејќи ви првата бременост ми се гадеше кога ги пиев наутро. Така да сега веднаш си почнав навечер да ги пијам. Инаку имаме тема за Мултивитамини за трудници каде можеш да прочиташ најразлични искуства.

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.1.2014 15:20:57   
sonc90
zdravo zenski...od denes i jas koga mozam ke ve druzam-se razbira ako me primite user posted image ... inace sum 15+ (uste nekoj den 16) ama zaradi praznicive,ispitive sto gi spremam i dr propratni raboti duri sega vi se priklucuvam...inace kaj bebuska se si e ok ama kaj mene ne bi rekla-mi najdoa prisustvo na ureaplasma (se lecev i sega utre idam na povtorni brisevi) i sum izvadena od pamet ama citajki gi forumive bar malce smiruvam dusa...epa za sega tolku od mene,se nadevam deka site ke si imame lesna bremenost i deka postojano ke se druzime! user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.1.2014 19:56:07   
June
Здраво Рингерајки!
Нова сум на форумов, се надевам ќе се дружиме и споделуваме убави искуства.
Бремена сум 16 та недела, па ме интересира кога отприлика може да се види полот на бебето?

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.1.2014 20:10:45   
Bethany
June, добредојде на РР.
Ти посакувам убава дружба тука и пред се убава и лесна бременост, и здраво и живо бебе user posted image

Околу прашањето за полот за бебето, повеќе искуства може да прочиташ во темата Полот на бебето = ТУКА, Таму и ќе го префрлам твоето прашање.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 14.1.2014 20:14:41 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот June)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.1.2014 23:32:53   
petra27
Zenski...sega sum 16+0...vecerva me podzaboluva dole stomakot...bdw nosam bliznacinja....ne sum gi imala bolkive od 8-9nedela.....normalno e ili....

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.1.2014 0:23:07   
kuklickaa
Mesinja neka vi bide so lesno na site,so lesno da si gi iznosime bebcinjata i da si gi rodime zdravi zivi pravi toa e najvazno...i jas sum 15 +4 sakam da ve prasam kako se cuvstvuvate i dali nekoja go imate pocuvstvuvano bebus i dali imate bolki(kako se osekate momentalno)....na kontrola sum duri na 10 fevruari ne znam kako ke izdrzam sasmo do togas da go vidam user posted image

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.1.2014 8:27:36   
vezilka RR
kuklickaa ќе почекаш уште некоја недела за да ги почувсцуваш првите движења. Јас и првото и сега второво ги почувсвував во 19 недела. Ама ова второвоо, ептен се расклоца. Сега сум 22+4 а детулево ме растура од клоцање и силно клоца, хехе или сум заборавила како изгледа тоа.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.1.2014 12:38:21   
Мамичка85
Mili ringerajki neka klocaat toa im e rabota user posted image so lesno neka Vi e na site bez grizi terajte si gi ovie najubavi migovi zosto posle ke Vi falat user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.1.2014 18:44:00   
tina 09
zdravo, isto taka i jas imam serklaz vo 13/14 nedela sega sum 19 i bolkite sto gi custvuvas gi imam i jas samo sto nemaat vrska so serklazot bev na kontrola i se bolki od sirenje na legitamentite na matkata nekoi cuvstvuvaat nekoi ne, mene mi e zabraneto dvizenje samo miruvanje,koja bese pricinata za serklazot kaj mene imam kratko grlo 2sm,i ako mozi kako odat kontrolite i dali zemaat brisevi iako imame serklaz? i kako ti e sega dali podocna popustaat bolkite?pozzzz

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.1.2014 23:23:18   
kuklickaa
tina ne znam tocno na kogo mu se obrakas...mene mi popustija bolkite masala sega sum super(ama nemam serklaz napraveno jas )i ne znam tie informacii,ke ti pise nekoja ako ima iskustvo so toa...a inace koga iams zakazano 2 skrining?toj mislam se odi 20-21 nedela?pozdrav

(Одговор на членот tina 09)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.1.2014 23:45:18   
Melanija RR
tina 09 тема за Серклаж имаТУКА може ќе најдеш некоја информација

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.1.2014 7:30:56   
tina 09
zdravo na site, i se obrakav na surce bidejki taa imase izneseno slicen problem kako mojot, za dve nedeli ke odam na vtor skrining,i kaj mene taka nekogas popustaat nekogas boli, ke izdrzime user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.1.2014 11:52:22   
tina 09
kako ste denes trudnici?dali vi e zgolemen sekretot ovie nedeli kaj mene nema miris,boja nema cesanje samo e malce zgolemen,mislam e normalno samo da vidam kaj drugite kako e iskustvoto.

(Одговор на членот tina 09)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.1.2014 21:26:09   
kuklickaa
tina mislam deka toa e normalno...a da ve prasam drugite trudnici dali imate iskustvo so ''svetlo zolta''mokrava duri svetlo zelena?

(Одговор на членот tina 09)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?