|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Отеченост во бременоста
4.5.2013 9:59:38   
Melanija RR
Последниве 10 дена и ова ми е проблематика user posted image
Си седам на нет нозете поткачени и пак прстите на нозете и горниот дел од стапалото отечени.Не користав дополнително сол освен што има во јадењата ама овие денови и ич зошто постам.Притисок немам.Веќе 2 дена пијам по 2 пати на ден калциум по препорака на матичната за трнењето на рацето но без ефект, па што знам да не има плус влијание.
Вчера посебно отечени ама никаков замор и седам со подигнати нозе и лежам и пак оток.24 недела user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Отеченост во бременоста
4.5.2013 11:44:42   
masa
Во првата бременост и јас отекував,почна во 8ми,а константно беше во 9ти месец.Отпосле дознав дека освен солта и водата има врска со отеченоста.Пробај наутро да пиеш колку можеш повеќе вода пред појадок и после оброк два часа немој да пиеш вода.Незнам во пракса дали делува,но има смисла да пробаш.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Отеченост во бременоста
25.5.2013 10:12:36   
temjanuska2
Jas sum veke cel mesec otecena vo nozete,nikako ne splasnuva otokot,a ako stojam premnogu mi otekuvaat se do kolkovite i uzasno me nervirauser posted image Koga ke se poglednam licam kako 100 kg vo nozete,ama ajde se tesam uste 2 ned i kraj na otocite.Malku mi se namaleni proteinite vo krvta pa zatoa i oni imaat udel vo otocite ama nemozam da se zorle butam so proteinska hrana

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Отеченост во бременоста
11.6.2013 22:31:23   
Snow Queen
По поголемо пешачење и стоење на нозе ми отекуваат...вака по дома или ако сум доволно одморена не.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Отеченост во бременоста
9.7.2013 12:09:24   
Snow Queen
Во последниве 10тина дена, пола саат на нозе, и стопалата одма како квасец...user posted image
Се издржува пешачењето сеуште,ама сепак боли.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Отеченост во бременоста
9.7.2013 13:09:46   
AnnaMolly RR
Snow Queen, следниот пат кога ќе ти отечат нозете, легни на кревет, а нозете качи ги на 2-3 перници. Ако по 10 минути не ти спадне целосно отокот, обавезно кажи му на гинекологот. НЕ ДАЈ БОЖЕ да станува збор за прееклампсија, да се знае на време.
Мене ми отекуваа многу нозете и докторот ниеднаш не ми рече дека можеби се работи за тоа, не ме прегледуваше асално, викаше дека е нормално да отекуваат нозете во бременоста. На крај излезе дека имам прееклампсија.
Не сакам да те плашам, таа не се јавува многу често, ама сепак направи го овој тест да си бидеш на сигурно.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Отеченост во бременоста
9.7.2013 14:27:28   
Snow Queen
Баш ќе пробам, инаку вака кога ќе се испружам за брзо време ми се олабавуваат нозете.
А кажи ми, тоа само да и спомнам на матичната, или треба неде на ГАК да идам за тој тест?

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Отеченост во бременоста
9.7.2013 14:41:43   
Melanija RR
Рано е за отекување ,пиј доволно течности и исфрлај,не носи потпетици ниту скрос рамни обувки, топлото време допринесува па избегнувањ шетање на топло-само сабајле и навечер,крвната слика и мокрачата ќе покажат ако не е во ред.
Ако тоа трае подолго/денови тогаш се испитува калциум и протеини.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Отеченост во бременоста
15.7.2013 22:12:50   
lady_05
Jas od vcera otekov vo nozete, stapalata mi se ko naduvan balon user posted image sega sum 35n, pritisokot mi e gore-dole ok osven sto ovie dva dena niskiot mi e malce pokacen 90 e, dali otocite ima sansa da se od toa sto vcera cel den sreduvavme po doma cistenje, krecenje i cel den na noze ama i eve i denes imam pak otoci gi staviv vo ladna voda so morska sol ama nisto, ima mesto za panika ili da pocekam uste dva dena pa i taka si imam pregled kaj maticnata i treba i krvna slika da pravam ili itno da odam da vidam sto e rab a inace si jadam zacineto, znam deka mozebi mi e od toa ama nekoe dr iskustvo ne e visok

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Отеченост во бременоста
23.7.2013 11:08:51   
Melanija RR
Точно дента 35 недела пак ми отекоа стапалата ,изгледа до неделата е user posted image

Одмарај за да спадне оток,а од друга страна шетај на крај на бременост,епа како и двете user posted image
ај ај со лесно да ни е

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Отеченост во бременоста
24.7.2013 21:11:13   
lady_05
e ajde de fati im go krajot, ama uste malce ni ostana i se za nasite user posted image , mene doktorkava mi rece koga ke napravam kontrolna krvna slika (koja si ja pravam sekoj mesec ) da ispitam albumin mislam deka se vikase i vkupen br. proteini.Toa albuminot bese ok nemav proteini vo urina i vkupinot br. bese ok i ja prasav za care i mi se smee i mi vika epa 9m si de bidi srekjna sto sega otekuvas, si kontroliram pritisok sekoj den duri i pritisokot pocna da mi se namaluva denes duri 100\80 mi bese a jas nit glavobolka nit nisto, znam deka od solenoto se kacuva pritisokot ama i otocite taka da user posted image epten zabavno mi e, maz mi sekoj den po nekolku pati mi gi masira so ruska voda i nekako ko podobro mi doagja pa probajte moze ke pomogne

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Отеченост во бременоста
24.7.2013 21:43:16   
Melanija RR
Јас испитав јонизиран калциум,албумини и протеини на Клиничка биохемија и само јонизираниот калциум ми беше намален и треба редовно да пијам калциум вита Ц ама не го пијам.
И кога не го пиев немав оток сега пак пијам а имам оток,притисок немам,солено посебно немам така да според докторски кажувања немам ништо а отекувам така што се испитува по шема а отокот мора да го имаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Отеченост во бременоста
24.7.2013 22:03:53   
lady_05
ajde uste malce ni ostana ke izdrzime, jas dodusa ne sum isfrlila sol celosno si jadam solenko ama stom ispituvanjata mi se ok i kvnata slika mi e ok a otocite si postojat togas do nedelata ke da e user posted image ili mosecot za poroduvanje user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Отеченост во бременоста
24.7.2013 22:18:45   
Melanija RR
или ти така треба да е user posted image
Ете зошто сакав во лето да сум трудна да живеат апостолките ,замисли во зима ужас ќе беше user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Отеченост во бременоста
25.7.2013 9:08:21   
miana
Melanija srcka,vo zima i moze nemase da bides tolku otecena. Na toploto vreme site otekuvame,a kamoli trudnicite. Izbegnuvajte solena hrana. Ve guskam i so lesno da si pominete user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Отеченост во бременоста
25.7.2013 14:14:58   
Melanija RR
Фала mianauser posted image секој збор е утеха
Еве од сабајле шетав и ми е отечена но не колку кога сум дома по убаво го чуствувам стапалото,убаво реков кога шетам ми е најубаво user posted image
Да не биде од улица во болница user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Отеченост во бременоста
27.7.2013 20:39:46   
Lacrymosa
Ноџињата деновиве ми се како трупчиња... Од сабајле кога станувам се осеќам ко цела ноќ да сум била на штикли и малку топло да ме фати одма стануваат огромни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Отеченост во бременоста
26.2.2015 13:10:07   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Друга работа што ме загрижува е тоа што - ај ок, отоци на стапалата и глуждовите, него зошто на левата нога е поголем отокот? На лекар сум следниот петок, и искрено не ми се оди порано, ми се смачи од лекари, но ако се влоши, секако ќе одам.


Целосно отфрли солена храна, многу од со нозе на подигнато и проверувај да не ти се качува притисокот..Ако не спласнува малку тогаш може да те пратат на испитувања

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Јас испитав јонизиран калциум,албумини и протеини на Клиничка биохемија и само јонизираниот калциум ми беше намален и треба редовно да пијам калциум вита Ц ама не го пијам.



Ако добро памтам на крај излезе дека нетреба упат од интернист туку од матичен гинеколог

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Отеченост во бременоста
26.2.2015 13:23:51   
Hopeful RR
Фала ти Melanija RR, баш ќе се консултирам и со матичната, и во Систина, на контрола сум следниот петок. Кај мене знам дека се е поинтензивно и побрзо дека близначка бременост, друга е тежината и оптеретувањето, а и склона сум на собирање течности. Сол гледам да јадам што помалку, и се движам, и одмарам, а дома обавезно ми се нозете подигнати. Дури и на работа гледам да ми се подигнати под биро. Кога ќе легнам и ќе ги подигнам над ниво на карлица ми се прибираат отоците, не скроз, но се намалуваат. Ме за интересира ова што го имаш пишано со калциумот, не сум приметила кај себе, но ќе припазам, а ако треба ќе ги испитам и овие другите фактори.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Отеченост во бременоста
26.2.2015 13:54:31   
Melanija RR
Тоа задршка на течности , вака лаични но со солидно медицинско знаење , може да помогнат тие апчињата за исфрлање на течности (за мокрење) не ми текнува како се викаа. Најважно да не се качува притисокот другото што одмараш колку толку ќе се повлекува дневно

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Отеченост во бременоста
26.2.2015 14:55:05   
lukajana RR
Баш имав дома апчиња за мокрење се викаат Хидрохлоротиазид ама пишува дека не се дозволени во бременост Hopeful мислам дека смееш да пиеш чај од магдонос ама најубаво китка магдонос да ја свариш и да ја пиеш течноста тоа симнува оток пробај ако можеш јас пробав еднаш ама ми беше гадно и неможев а мајка ми го пие место вода и вика дека и е убав

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Отеченост во бременоста
26.2.2015 15:14:27   
Melanija RR
lukajana на тие мислев,но супер што пиша да знаеме дека во бременост не се дозвлени.Мора да има и природно начина

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Отеченост во бременоста
26.2.2015 20:18:32   
Neurotoxin RR
Сега во последно време и гинеколозите ги препишуваат Aquaflow природни се и баш пишува на нив дека се наменети и кај отоци во бременост, така да со консултација со гинекологот слободно спомнете ги

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Отеченост во бременоста
26.2.2015 21:41:13   
Hopeful RR
Фала ви девојки, ќе проверам и ќе пробам. Хидрохлоротиазид ги пиев редовно кога задржував течности на лето, ама сега не смеам, да. Чај од магдонос е секако добра идеја, скроз природно, така што ќе пробам со тоа, а ќе видам и за Aquaflow. Инаку еве денес, сабајле станав со отоци, едвај облеков чизми, но вечерва пешачев од Козле до Центар и после тоа имав сосема мали отоци, а денес не дека не јадев солено... Веројатно треба добра комбинација на одмор со умерена активност user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Отеченост во бременоста
26.2.2015 22:06:01   
Neurotoxin RR
Јас кога бев бремена со ќерка ми бев 20 кила поправена, од кои 15 беа оток, кој по пораѓајот исчезнаа за две недели, а на нозете остана можеби уште еден месец. Тогаш ми рекоа да не пијам магденос, дополнително го намалувал притисокот, се правев и нозе у вис и не јадев солено, едноставно се дував како балон, ма не д-димери, не какви се испитувања, со отоци си отидов дома со неа. Носев кломпи три броја поголеми, во фаца бев непрепознатлива. Од сето ова ми останаа проширени вени и варикозна вена на десната нога, ама ок, вредеше user posted image Тогаш не работев и не би беа познати овие aquaflow ама еве сега интензивно ги препишуваат лекариве.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?