|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Отеченост во бременоста
1.9.2009 10:48:11   
srnicka
user posted image user posted image user posted image sekako deka treba da se vnimava za da ne dojde do nekoja komplikacija, toa e sepak za nase dobro user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Отеченост во бременоста
1.9.2009 22:31:17   
Bile
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bile

Jas od sredinata na bremenosta dobiv otok ama samo na ednata noga bidejki taa mi e povredena od kosarka i mi ostana taka koga ke se premoram ili pijam poveke tecnosti mi otekuva. Isega vo bremenosta samo ednata noga mi ee otecena kako balon a drugata mi e vo normalna sostojba. D avidite samo kako izgledam.user posted image


da se nadovrzam na ova
sega i dvete noze mi se oteceni nemozam da oblecam nisto i duri gi cuvstvuvam kako ke mi puknata i toa eve skoro nekolku dena kako sum vakava ako prodolzi vaka do kraj imam uste dve nedeli ke mi puknat.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Отеченост во бременоста
13.11.2009 13:34:51   
profesorica
јас на крај отеков кога легов во 9ти месец, ама не во нозе туку само во лице.а и стомакот веќе ќе ми пукнеше-добро е што 20 дена пред термин се породивuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот JULCE)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Отеченост во бременоста
29.11.2009 11:19:11   
Палешка РР
Еве и мене ми отекоа нозете на самиот влез во деветти месец user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Отеченост во бременоста
29.11.2009 11:55:44   
Anushka
звучи чудно, ама помага: секој ден испијте барем 2 литри вода и пешачете многу. Се разбира не јадете зачинето.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Отеченост во бременоста
29.11.2009 12:35:54   
Весна
Ееее Анушка, се’ е тоа фино... јас навистина внесувам доста течности (вода најмногу), солено и зачинето скоро и да не јадам, ама пусто тоа пешачење многу ме уништува. Вечера само малку бев излезена, шетнав низ маало и потоа не знаев што повеќе ме боли: нозете, препоните, грбот, ребрата... дури ми помина и мислата: да не почнува?! И ете ми пак си имам блага отеченост на нозете user posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Отеченост во бременоста
29.11.2009 13:59:12   
sashka2004
zdravo
i jas imam otoci na ednata noga poveke na drugata pomalku.Sega sum vo osmi mesec so vtora bremenots, za prvata nemav otoci :)  Stavam oblogi od acidi borici (ima vo aptekite) i isto mi pomaga konjskiot balsam od RSI koj neodamna go kupiv i mi gi ladi otocite i se povlekuva otokot. Se razbira najdobro e da ne se nozete vo visecka sostojba pre dolgo vreme, a dvizenjeto si ostanuva...

Pozdrav do site !

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Отеченост во бременоста
2.12.2009 11:39:42   
Палешка РР
Докторката ме советуваше да исфрлам солено и кисело од исхраната, сирење, кашкавал, салами (јас и онака не ги јадев), месо и да преминам на зеленчукова исхрана и чоколада user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот sashka2004)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Отеченост во бременоста
30.12.2009 10:42:19   
oli_naum
zdravo mamicki!gi citam vasite poraki i sekade zboruvate za otoci na nozete. jas sum veke vleguvam vo 7 mi mesec i imama golemi maki so racete. na vecer koga spijam tolku mi otrpnuvaat i mi se zdrvuvaat sto ne mozam da spijam kako sto treba. i na savbajle malku mi se oteceni. osobeno desnata raka. gin mi vika deka se ke pomine koga ke se porodam i deka nema lek za toa sega za sega. pa me interezira dali osven nekoi lekovi postojat prirodni nacini barem das e ublazi bolkata.ve molam pisete poz.user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Отеченост во бременоста
30.12.2009 10:52:57   
biljana16
Мене ми се здрвуваа рацете ноќе но не ми отекува а и ме фаќаа грчеви . Др. ми рече да земам по 2 апчиња на ден магнезиум и од тогаш е подобро. Во секој случај консултирај се пред да почнеш да земаш било што со твојот гениколог.

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Отеченост во бременоста
30.12.2009 12:31:33   
mami
и кај мене се појавуваа отоци во рацете, не многу ама така наеднаш само ке осетев дека ме стегаат прстените и веднаш вадење, масирање на дланките и за некои час-два поминуваше...

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Отеченост во бременоста
30.12.2009 12:37:20   
Adrijana
Jas otekov koga vlegov vo devetti mesec, mi otekoa i racete i nozete i toa mnooogu:)) "izdisav" koga se porodiv:))

_____________________________



(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Отеченост во бременоста
30.12.2009 12:39:06   
arh_diz
Koga lezev vo bolnica mi preporacaa edni hulahopki ima i corapi uste gi nosam i mi rece doktorot deka tie isto se koristat i vo bremenost da ne otekuvaat nozete
kolku e vistina neznam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Отеченост во бременоста
30.12.2009 16:27:55   
Палешка РР
Што се` не пробав за да ги намалам отоците, не јадев солено, кисело, пешачев, пиев многу течности, ги држев нозете кренати..ништо не помагаше. Кога се породив ми спаднаа отоците за еден саат user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Отеченост во бременоста
30.12.2009 19:05:03   
oli_naum

Znaci da si go cekam bebushot i se ke se sredit! ajde uste malku! pozdrav na site i srekni praznici!user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Отеченост во бременоста
30.12.2009 19:07:57   
Еца
оли наум дали само отоците си ги приметила, каков притисок имаш и дали си проверувала шеќер? Те прашувам бидејќи ако имаш уште нешто од овие симптоми би било добро да ги кажеш на гинекологот.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Отеченост во бременоста
4.1.2010 11:17:03   
oli_naum
Pa pritisokot i sekerot mi se dobri !na poslednata kontrola 110 so 70 pritisok i 4.9 seker. taka da ne e do toa. 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Отеченост во бременоста
22.2.2010 16:15:26   
biljana_ppp
eve edna nedela i nesto sum vo 9 mesec i nozete poacnaa da otekuvaat, ama poveke desnata neznam zs taka?

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Отеченост во бременоста
22.2.2010 18:18:24   
caci20
Jas da vi kazam pominav strasno na kraj so tie otoci. Vo devetti nozete mi se otekuvaa tolku mnogu sto ne mozev nisto da oblecam. Gi drzev vo voda so malku morska sol ama nisto. Koga dojde vreme za vo bolnica nemav nisto. So puknat vodenjak nakaj bolnica super. Posle dva saata vo soba i otvorena samo 3 prsta pocnav da se otekuvam celosno. Nemav vrat, prsti, ocite kako vo dupka. Koga gledam sliki se plasam od samata sebe. Nemav celo vreme ni seker, patam od nizok pritisok. Zatoa sum porodena so carski. Posle porogjaj za dva dena bev starata. Od togas nisto, se se vrti vo normala

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Отеченост во бременоста
27.2.2010 20:55:28   
ananikol
Jas sega nemozam da si gi vidam gluzdovite od nozete  a kako ke bidi ko ke vlezam vo deveti mesec,,mozam da si zamislam

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Отеченост во бременоста
5.5.2010 13:10:51   
Belo_Oblache
Да го споделам и јас моето искуство со отоци, може на некој ќе му се најде за корисно.

Сега сум 7,5 месеци, а отоците прпат почнаа да ми се појавуваат во 5-от месец од бременоста, и тоа како што опиша една друга мајка, имав отоци само на рацете, поточно на дланките. Од она што читав и што се консултирав со двајца лекари, многу е важно да се разликуваат отоците, а не да се занемаруваат во стилот: „Па сите бремени жени имаат отоци“.

Ако имате отоци на рацете, а посебно на нозете, и тоа во вечерните часови, или при крајот на денот, и во поодмината бременост, од 7-ми месец па натаму, тогаш нема многу причини за загриженост. Според некои истражувања дури 90% од бремените жени отекуваат во некој период од бременоста. Потребно е редовно да се следи притисокот, ако е покачен и ако отоците се преголеми, тогаш консултирајте се со вашиот лекар и избегнувајте солена и зачинета храна, внесувајте повеќе млеко и млечни производи и одморајте.

Но, ако отоците почнат да се појавуваат порано во бременоста, како во мојот случај, и не исчезнуваат после одмор, или спиење, туку напротив за време на спиењето се влошуваат, тогаш многу е важно да се испита причината за таквата појава. И тоа, најважно е да се испита вкупниот број на протеини во крвта. Ако тој број е под нормалната граница, и ако диетата богата со протеини (месо, риба, млеко и млечни преработки, јајца...) не дава резултати, можеби ќе биде потребно да се зема крвна плазма, преработка од крв, која е богата со протеини. Се разбира, единствено по препорака на вашиот матичен гинеколог.

Јас уште немам примено крвна плазма, иако сум кандидат од пред 1 месец. Уште се обидувам да ги регулирам протеините со храна, но ако ситуацијата не се подобри, ќе мора да се примени и другата опција.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Отеченост во бременоста
10.5.2010 12:25:02   
Калина28
Интересно е ова облаче..јас почнав да отекувам забележливо некаде почеток 7 ми, сега сум во 8 ми месец и рацете ужасно ми горат и се дуваат, нозете исто почнаа од скоро и немам глуждови user posted image  Лицето ми се промени, но притисокот ми е нормален дури и понизок од што треба...имав анемија а сега сум подобра во тој поглед.... незнам дали е до тоа...инаку најмногу ги осеќам рацете навечер кога ќе се разбудам за во тоалет и насабајле неможам бокс да стегнам ... демек пазам на сол но без некој успех... вчера како во кома да бев.. се чувствувам тромо...ми вика гинекологот лежи мирувај...ама уште морам на работа да одам па и дома не се лежи цело време... позз до сите

(Одговор на членот Belo_Oblache)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Отеченост во бременоста
14.5.2010 12:49:10   
lb81
eve jas su veke vtora nedela vo 9ti terminot mi e 30.05 pa voopsto nemam problemi so otoci .Trgnuvajki od mene tecnosti pijam  malku otprilika 3 casi na den navistina ne mi se pie a mislam deka tie sto pijat mnogo otekuvaat zasto teloto e vo takva sostojba sto visokot na tecnosti go zadrzuva osobeno vo zesko vreme i pri dolgotrajno stoenje na noze.Znaci moe mislenje e dokolku navistina ne vi se pie da ne forsirate mn.tecnosti smetajki deka se nesto posebno potrebni dodeka ste bremeni a so solta vo ograniceni kol.da ne se preteruva.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Отеченост во бременоста
16.6.2010 12:08:16   
srcence_25
Dragi mamicki... se sooucuvam so problem kakov sto i vie ste imale no mene nekako rano mi pocna:(
Sega sum vo 28 nedela, ustvari vo tek regularno mi e 6ti mesec. Uste pred mesec dena mi se pojavi otok na nozete! Proverivme krv i urina, gore dolu se bese vo red, osven zelezoto i proteinite! Navodno namalenite proteini isto taka predizvikuvale otecenost! Neznam toa... Ima denovi koga nozete, t.e stapalata mi se mnogu oteceni, a ponekogas osekam i blag otok na racete. Neznam sto da pravam, obuvkite uste sega ne mi se tocni,, nosam 38, a sega 40-41 mi se tocni koga nozete mi se oteceni! Mozebi ima vlijanie i ova pretoplo vreme, neznam! Ne jadam soleno, sol kolku za adet vo hranata, izbegavam dolgo da stojam na noze...koga sedam - sedam so nozete nad pernica...ama mislam deka nisto ne pomaga:(
Neznam kako da se spravam so ova, vo petok odam na pregled za krv i urina povtorno pa da vidime so ke kaze doktorot... septemvri mi e terminot, ima uste vreme, a neznam kako ke pomine se posto toploto doprva doaga.... Daj boze se da bide dobro!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Отеченост во бременоста
16.6.2010 12:25:14   
arh_diz
Jas zasega fala bogu nemam problem so otocite.Srcence_25 mozebi vo tekot na denot jades azni gricki koi isto sodrzat sol , probaj niv da gi zamenis so poveke ovosje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?