|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Отеченост во бременоста
16.6.2010 12:31:19   
nadica
ах мила и јас мн отекував во бременоста мене мојот др ми препорача да јадам бела храна јогурт и сладолед да искулчам сол и газирано

но сепак до крај на бременоста нозете ми изгледаа нормални само наутро но додека да се измиев и средев повторно итата песна како да не сум седнала 3 дена а за бр на обувките по бременоста носам 1 бр поголем носев 38 а сега 39 user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Отеченост во бременоста
16.6.2010 12:31:54   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Jas zasega fala bogu nemam problem so otocite.Srcence_25 mozebi vo tekot na denot jades azni gricki koi isto sodrzat sol , probaj niv da gi zamenis so poveke ovosje


и мене ми кажа гинекологот да не јадам сол. Ама јас сол не ни ставам во јадења, па немав проблеми со отекување сите 3 бремености.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Отеченост во бременоста
16.6.2010 12:55:53   
Тања РР
Mене уште на почеток на бременоста нозете ми отекоа ко балони, не ми се познаваа глуждовите. Што ли не пробав, магнетни влошки за чевлите, специјални чорапи со компресија, не јадев солено, ставав облоги од ациди борици и на крај пак си легнував и станував со отечени нозе. Кога се породив ми се повлекоа ама еве пред некој ден пак почнаа да ми отекуваатuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Отеченост во бременоста
16.6.2010 13:00:36   
srcence_25
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Jas zasega fala bogu nemam problem so otocite.Srcence_25 mozebi vo tekot na denot jades azni gricki koi isto sodrzat sol , probaj niv da gi zamenis so poveke ovosje


:((( voopsto ne jadam gricki, cipsovi, solenki, smoki, itn itn...voopsto zatoa sto znam deka sodrzat mnogu sol! Ovosje obozavam, se od ovosje jadam, cedam sokovi, zelencuk ne obozavam mnogu ama jadam salati, letni mandzicki, jogurt mnogu sakam i toa! Ke vidime kako ke bide! inace fala za poddrskata!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Отеченост во бременоста
16.6.2010 13:51:27   
denim
I jas imam strasni otoci na nozete. I vo prvata bremenost imav, ama ova sega e premnogu... Dali deka e leto ili deka se user posted image , ne znam... Denes bev da mi zemat krv pa ke vidime sto e pricinata user posted image .

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Отеченост во бременоста
16.6.2010 15:32:09   
skorpijana
cela bremenost ne mi otekuvaa a sega ovaa nedela mi se strasno oteceni nozete duri mislam deka ke mi puknat bev na lekar mi kazaa deka e od zeskoto i oti sum bila pred poragaj

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Отеченост во бременоста
16.6.2010 15:38:58   
vezilka RR
Лек за отоци во бременост, кумашинката моја го практикува и вика дека многу и помага. Во Борна вода (или уште го викаат Ацеди Борици) натопува завои и ги обвиткува отечените делови и вика за кратко време и спаднува отокот..

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Отеченост во бременоста
16.6.2010 23:57:17   
Miss36
Otocite vo bremensta se cesta pojava..Mene vo 32 nedela pocnaa da mi otekuvaat no pravev analizi i mi najdoa nekoi + - proteini vo urinata. Piev caj od brusnica i mi se povlekoa otocite,sega sum kraj na 34 nedela ,mi otekuvaat no na nekolku dena ne mnogu. No sepak mora da postoi pricina za otoci da se pojavat..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Отеченост во бременоста
28.7.2010 12:14:39   
vezilka RR
Ете ми се јавија отци, по незете и п рацете. Јас уствари и не се гледав себе си како многу отечена, ама последниве денови кој ме стретна ми оментираат ааа си отекла user posted image Морам да преземам нешто. Додуше си јадам соленко, а и знам нешто газирано да се напијам од време на време..што е право, право е user posted image Треба да прекинам.

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Отеченост во бременоста
30.7.2010 13:27:19   
petra27
Mene mi otekuvaat malku nozete,ne kojznae kolku no jas gi primetuvam.....no srug problem so nozete mi e toa sto mnogu mi se topli,kako parno se.Navecer nemozam da spijam od niv,me faka nekoj sklet uzasno...ako nekoj znae kako da se spasam od toj problem neka pisa...fala

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Отеченост во бременоста
31.7.2010 9:12:25   
Werty
Девојчиња, па надвор е 200 степени и воздушниот притисок постојано варира - нормално е да отекуваме (освен ако некој си нема друг проблем па отоците се последица). user posted image Без секирација - нозете на перниче и што повеќе хоризонтала. Седењето е ужас за бремени. Инаку, петра и мене некогаш ме фаќа навечер с’клет во стапалата - се чувствувам како да ме искасале комарци - ама ги мачкам со чист алкохол. Може изгледа глупаво и немам поим од кај ми е идејава, ама ми помага, ми ги лади стапалата.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Отеченост во бременоста
1.8.2010 18:03:52   
jasmina 25
i jas poslednive nekolku dena pocnav da otekuvam na sabalje koga ke stanam duri i nozete me bolat koga ke stapnam boli isto kako koga ke ti otece koga ke te kasne pcela deneska pocnav nozete da gi mackam so edna kreme da vidime dali ke ima nekoj efekt...

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Отеченост во бременоста
7.7.2011 10:04:38   
arh_diz
Za sreka pominav bez otoci vo bremenosta,no vnimavav na ishranata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Отеченост во бременоста
7.7.2011 10:14:08   
dostickage
jas ne znam sto se toa otoci vo bremenosta.
dodusa znam mnogu polosi raboti ama nema veze user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Отеченост во бременоста
7.7.2011 10:21:46   
blond
Јас последните два месеци од бременоста бев огромен БУМБАР user posted image
И не внимавав на исхраната многу, само избегнував солено многу да јадам, друго ништо не се пазев. Ги кревав нозете на високо ако многу ми отекуваа и се трудев да не стојам многу на едно место.
Бурмата на мм не ми се фаќаше на прстот, а не пак мојата да ми се фати user posted image
Ама затоа откако се породив, сите сандалки што ги носев во бременоста ми се големи па размислувам да ги поклонам на некој, бурмата почнав пак да си ја носам, а веќе и фацата ми е нормална.user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Отеченост во бременоста
29.2.2012 11:01:35   
Debora
Jas sum 33 nedela, vo racete pocnav da otekuvam na pocetok na sedmi mesec, a nozete sega pocnaa da mi otekuvaat. Samo malku me isplasi edna drugarka, mi rece deka nejze nozete ne i se vratile vo prvobitnata polozba, znaci posle bremenosta ne i bile tocni kondurite sto prethodno gi nosela. Dali na nekoj mu se ima sluceno ova nedaj boze :)?

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Отеченост во бременоста
29.2.2012 11:31:41   
arh_diz
Debora verojatno i se spustilo stapaloto i poradi toa nosi pogolem broj na konduri
Imalo nekoi specijalni vloski da ne se spusti stapaloto vo bremenosta, a toa se spusta od tezinata


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Отеченост во бременоста
29.2.2012 11:51:43   
Debora
Fala ti na odgovorot arh_diz, kako so te razbrav od pregolema tezina se spusta stapaloto, jas do sega sum zdebelena 10 kg, no ima vreme do kraj

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Отеченост во бременоста
20.4.2012 11:16:09   
meU87
И пред бременоста секогаш кога ќе се поправев , всушност отекував. Телото ми е склоно кон задржување на течности, па така проблемот го решавав со чај за слабеење или пак зелен чај, многу ми помагаа.
Сега уште од самиот почеток почнав да отекувам, но докторот ми кажа да пијам Увин чај, за да ги прочистам мочните канали. После неколку дена употреба сфатив дека од него ми се намалија отоците, почнав да ја исфрлам водата од мене. Преку лето го немам овој проблем, поточно го немав до сега, зошто многу потам. Се надевам ќе имам мирно лето и годинава user posted image

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Отеченост во бременоста
25.6.2012 10:55:00   
AnnaMolly RR
Јас само да напоменам да ги контролирате отоците во бременоста.
Додека бев бремена имав многу отоци, премногу. Сите ми викаа нормално е, немај гајле. Матичниот ми викаше дека е нормално. Кога ќе го прашав за отоците ми велеше „Не се секирај, сите трудници имаат отоци“, а ниеднаш не ме прегледа да види што како.
Среќа што се појавија на крај на бременоста, па немав којзнае колкави проблеми. Гинекологот што ме породи откри дека сум имала прееклампсија и ми рече дека сум имала среќа што ми ја откриле на време оти можело многу лошо да поминам.

Затоа, ве советувам да инсистирате гинекологот детално да ви ги прегледа отоците и да ве советува што како понатаму.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Отеченост во бременоста
25.6.2012 20:09:01   
Veronika 78
annamolly rr za preklamsija treba da imas i drugi simptomi kako otecenost na liceto i racete,silni glavobolki gadenje ili povrakanje i normalno so tie simptomi treba da mu tekne na nekoj da ti izmeri pritisokuser posted image
ima normalni otoci sto se javuvaat kaj user posted image a bogami i kaj luge so zgolemena kilaza kako trudnici
inaku otocite se povrzani i so namaleni proteini zatoa preporaka da si napravite krvna slika so proteinski stattus

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Отеченост во бременоста
26.6.2012 13:57:16   
AnnaMolly RR
Да, Вероника, имав се од тоа што го наведе. За притисокот да не зборувам! Само никој не му текна да ми го измери до пред да ме примат во болница да се пораѓам. И кога ми ставиле анестезија притисокот ми рипнал на 250 со не знам колку и докторот кога ме разбуди беше пребледен како дух, а анестезиологот се крстеше како може бебето по тој стрес да се роди со Апгар 10.
Се на се јас имав среќа што касно ми се јави и што се добро заврши.

Кога ќе му кажев некој симптом на докторот, се ми наоѓаше оправдување. На пример за отоците ми викаше дека ми се од многу седење (по 8 часа седење пред компјутер на работа), главоболките и лошењето ми викаше дека ми се од очилата, ме прати да проверам диоптерот да не ми се покачил и беше за 0.25 покачен. Ми вика „Ете, од тоа ти било“. А на човек што носи диоптер -4.75, покачување од -0,25 ништо не значи.

Нејсе, важно пак ќе повторам среќа имав што поминав без последици, за втората бременост ќе морам многу да внимавам, ми рекоа дека има големи шанси пак да ми се појави.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Veronika 78)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Отеченост во бременоста
27.6.2012 14:27:30   
Veronika 78
Gospod bil so tebe Annamolly sreka sto se se zavrsilo kako sto treba
jas stalno povtoruvam i deka treba da si barame informacii na internet sto i kako se pravi vo smisla na pregledi i problemi vo bremenosta i na kraj da gi barame istite da ni se napravat od ginekolozite
Na niv toa i ne im e bas milo ama mi e gajle jas se si prasuvam i se si baram na krajot na kraistata treba oni sami toa da si go prevzemat user posted image i da go primenuvaat ona sto i samite go kazuvaat deka bremenosta e posebna sostojba koja e sekogas razlicna duri i site bremenosti na ista zena ne moze da se poistovetat a ne kaj razlicni zeni

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Отеченост во бременоста
10.7.2012 17:39:40   
pepuska
Отекувам долу во глуждовите поприлично и бидејќи сум си паничар си мерам притисок во мокрача немам протеини а за отоци се пробав да јадам несолено , борова вода па дури и мраз и ништо не помага пред 3 дена спиев со подигнати нозе на 2 перниции после 10 саати спиење не ми се повлекоа user posted image

(Одговор на членот Veronika 78)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Отеченост во бременоста
23.7.2012 20:23:42   
Bilence2
Dodeka bev na more vo juni nemav nikakvi otoci. Stom se vrativ vo sk sledniot den pak mi otekoa nozete. Doma so ladna voda gi prskam i nema podobruvanje. No kako i da e plivanjeto izgleda napravi prirodna drenaza a kolku sto razbrav od prethodnite postovi masazata pomognala kaj poveke bremeni. Ako nemate problem so pritisokot mislam deka ne e tolku strashno, bidejki temperaturite se visoki a zeshkoto e prv drugar so otocite.

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?