|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.5.2014 13:43:23   
Melanija RR
Karma има тема Дали е безбедно земањето лекови во тек на бременост?=ТУКА инаку тие што се на база само на физиолошки ,солена морска вода се безбедни.Мислам дека тие што ги спомна се ок но сепак прашај во аптека

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.5.2014 13:58:57   
majmunce
Zdravo maicki i jas pocnav 14 nedela vcera bev na eho super bese go vidovme bebceto kako si plivka slobodno i nemirno se bese vo red za nuhalna brazda i site delovi od teloto odgovaraat na gestaciskata nedela so rasireni racinja bese svrteno i vednas doktorkata zabeleza deka e zensko mnogu se izraduvavme bidejki sakavme zensko imame since 3 godini i taka. Macno mi e uste ke odmaram doma i ke si prodolzam so utrogestano i crinone gelot. Napraviv 4 mikrobioloski testovi, pap test, i torch test rezultati v ponedelnik cekam. Se nadevam ke bidat ok

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.5.2014 17:38:01   
Felly RR
Значи Матеј ќе си добие сестричка, user posted image Честитки мајмунче, ајд еодмарај дома, и за некој месец да си се гушкате со малата принцеза. АКо можеш сподели ТУКА, за испитувањата што ги правеше, конкретно за TORCH прашуваше MMM27.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.5.2014 9:50:10   
VAGA2
Bas ubavo, cestitki! Mesano, masko-zansko! I jas sakav vtoro kerkicka, ama i vtoroto masko! Samo zivi zdravi da se! Jas mu vikam na mm, ke ideme na treto, a on mi vika e ako ideme na treto ke bidat bliznaci maskiuser posted image ! A mnogu sakam tri decinja.
A so bremenosta 20 nedela sum, a vo nedelata imamv mnogu jaki bolki, kontrakcii kako za poroduvanje i odma bev kaj maticniot mi stavija inekcija pred vreme i se smirija bolkite. Najmalo dvizenje mi predizvikuva bolka. Samo da izdrzim do kraj! Sakam malku i da se poraduvam na bremenosta! Ama se raduvam sto psihicki sum dobro, ne pacam vo depresii... A bebusot si napreduva super.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.5.2014 11:04:18   
Karma
Го дознавме полот две женскиuser posted image ...тато е многу збунет...user posted image

(Одговор на членот VAGA2)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.5.2014 11:09:52   
princessa
cestitki karma, sto ubavo. A ti ne se sekiraj, devojcinjata se slaba tocka na tatkovcite. Mene najgolema zelba mi e da imam 2 kerkiuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.5.2014 15:29:03   
jasna_sr
Neznam dali prasanjeto e za ovde no bi sakala da ve prasam kako se brojat nedelite na kalendarot na bremenosta na ringeraja mi kazuva deka sum 12 nedela, a jas smetam od prviot den na poslednata menstruacija znaci sum 13 nedela, kako tocno spored vas se odreduvat nedelite pozzz

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.5.2014 15:50:22   
princessa
od prv den na posledna menstruacija + 7 dena i dodadi 9 meseci. Na prmer ako posl.menstruacija ti bila na 8mi oktomvri termin ti e 15ti juli
ИЗВОРНА ПОРАКА: jasna_sr

Neznam dali prasanjeto e za ovde no bi sakala da ve prasam kako se brojat nedelite na kalendarot na bremenosta na ringeraja mi kazuva deka sum 12 nedela, a jas smetam od prviot den na poslednata menstruacija znaci sum 13 nedela, kako tocno spored vas se odreduvat nedelite pozzz



< Поракaта ја уредил princessa -- 28.5.2014 15:51:22 >


_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.5.2014 17:14:45   
Melanija RR
jasna_sr а можеш да броиш во недели,како што кажа од прв ден на циклус.Значи недели плус денови.КОја тие е дата на последен циклус?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.5.2014 10:10:09   
Karma
ти благодарам princessa, дај боже да добиеш две ќерки...ние сме две сестри и навистина нема нешто посилно од тоа...затоа многу им се израдувавuser posted image user posted image user posted image
а татица мислам дека веќе почнува да реагира user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.5.2014 18:44:08   
princessa
da i jas si imam sestra i mnogu si ja sakam i mnogu mi nedostiga. A za druga kerka ke si pocekam edno 5 godini zdravje ako dade Gospod.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.6.2014 12:23:34   
lusy
Денес влегов во 14 недела, на одмор сум па се уште не сум направила ПАП,
следната недела кога ќе се вратам ќе го средам тоа. На 12 недела бев на скрининг еднаш во Систина кај Димчев и еднаш кај мојот матичен, а наредниот ден и на Клиника за приска.
Се си беше во ред, само бебето многу немирно, цело време со рачињата преташе и го криеше лицето,
многу беше смешно user posted image
Имам многу енергија, место не ме држи, супер се чувствувам. Стомачето се уште не ми се познава.
Поздравче до сите

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.6.2014 13:03:00   
jasna_sr
melanija RR posledna menstruacija mi bese na 01. mart i od togas li se broi 1-va nedela....

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.6.2014 13:13:12   
Melanija RR
jasna_sr1 3 недела и 2 дена си денес, значи 1 март бил прв ден од циклус а на 8 март си била 1 недела

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

od prv den na posledna menstruacija + 7 dena i dodadi 9 meseci. Na prmer ako posl.menstruacija ti bila na 8mi oktomvri termin ti e 15ti juli

Ова е пресметување за последен терми (40 недели) = 8 декември ти е последен термин,тој ли ти го кажаа на контрола?Тој е по циклус и официјален,а зависно кога е зачнато бебето може да биде и во плуд недели напредност

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.6.2014 15:50:12   
jasna_sr
Melanija RR blagodaram mnogu znaci i jas taka si smetam a za termin za poragaj mi rekoa na 09.12 znaci taman e blagodaram mnogu pozzz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.6.2014 13:07:01   
Matea25
Znaci jasna tuka nekade sme jas i ti :)) jas kraj na noemvri user posted image
Jas ja teram 17 nedela i duri cudno mi e kolku mi e ubavo.. Macninite se minimalni, energija imam, pu pu mashala arno vikaat vtoro tromesecje e najubavo user posted image
Od koga pocnuva 5 mesec od tocno 17 ili koga ke zavrsi 17 da receme 17+6?

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.6.2014 23:18:06   
luna zivkova
zdravo majkicki
jas sum nova na forumoti bas mi e drago sto ve ima, zatoa sto nemam mnogu so koj da zboruvam na ovie temi.... najverovatno sum 23 ili 24 nedela, celo vreme mi begaat :) ne mi se veruva deka tolku mnogu brgu mi pomina vremeto i bebceto porasna, devojcenceto :) kako da bese vcera samo mala crna tockicka a sega gi osekam nejzinite dvizenja po cel den... .. do sega se bese vo red, samo denes mi kaza doktorot deka imam nekoja gabicna infekcija, mnogu me cesa i pece i se plasam , no se nadevam deka ke pomine za nekoj den....pozdrav za site i vi posakuvam lesna i ubava bremenost <3

(Одговор на членот Matea25)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.6.2014 12:11:15   
sandriana RR
luna zivkova, добредојде на РРаја user posted image user posted image user posted image Со лесно да си ја износиш бременоста и да си добиеш златно бебе user posted image
Што се однесува до твоето прашање за инфекцијата, одговорот е во соодветната тема каде си пишала, а повеќе за себе можеш да ни кажеш ако сакаш ТУКА.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот luna zivkova)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.6.2014 15:08:54   
Matea25
a mene nekoj ke mi odgovori?? ili dajte mi link ako ima takva temauser posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.6.2014 15:14:49   
VAGA2
Mesecite jas si gi racunam po krajniot datum za poroduvanje. Pr. mene termin mi e na 13 Oktomvri, 40 nedeli, pa taka na sekoj 13 si racunam nov mesec. Taka doagja polni 17 nedeli.

(Одговор на членот Matea25)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.6.2014 16:20:15   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Matea25

a mene nekoj ke mi odgovori?? ili dajte mi link ako ima takva temauser posted image user posted image


На Рингераја има Календар на бременост КЛИК ТУКА на кој можеш да се регистрираш и секој месец да добиваш корисни информации за месецот од бременоста во кој си ) и можеш да видиш дека бременост водена по недели е 42 недели, па така месецот се брои по 4 недели.Да излегуват 10 месеци но тоа е тоа, 42 недела е најкраен термин,а 40 недела од последен (прв ден ) од циклус е краен термин.
Значи ти си 4 месец, 5 месец е од 20 недела.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Matea25)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.6.2014 17:25:46   
luna zivkova
jas sum pa 23 nedela i si racunam deka sum celi 5 meseci, veke vlezena vo 6ti

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.6.2014 13:41:05   
Matea25
Offf site razlicno kazuvaat user posted image
Mene mojot dr od Sistina mi rece deka sum vlezena vo 5 i do 20 ili 21 zaboraviv ke sum 5.
Ne e bitno kako i da e vo meseto si imam user posted image i mnogu sme srekni user posted image

(Одговор на членот luna zivkova)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.6.2014 17:01:28   
Goddess*
Eve vi naj precizna tabela po koja mozete da se rakovoditeuser posted image
I Trimestar

1 mesec / 1-4 nedela
2 mesec / 5-8 nedela
3 mesec / 9-13 nedela

II Trimestar

4 mesec / 14-17 nedela
5 mesec / 18-21 nedela
6 mesec / 22-26 nedela

III Trimestar

7 mesec / 27-30 nedela
8 mesec / 31-35 nedela
9 mesec / 36-40 nedela

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 12.6.2014 17:02:20 >

(Одговор на членот Matea25)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.6.2014 23:30:07   
Melanija RR
Goddess* токму така user posted image

Секоја 4 недела е во нов месец, пример 19 недела значи 4 месеци и 1 недела, т.е. во 5ти месец сте но не полни 5 месеци.Затоа во 36 недела се вели влегов во 9ти месец user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?