|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.7.2014 11:16:18   
AnnaMolly RR
луси браво, многу ми е мило :) Јас сум на контрола на 5 август, ќе видиме како напредува бебушко.
До сега на последните три контроли различно ми кажуваа за пол - еднаш машко, па женско, па пак машко :) Ќе видиме што ќе излезе и едвај чекам да дознаам.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.7.2014 17:35:13   
Ki4iko
Jas denovive zabelezav deka mnogu mi trpnat racete,predpostavuvam od losha cirkulacija user posted image .Inaku pritisokot mi e mnogu nizok,maka macam .Dali imala nekoja druga trudnica vakvi problemi i sto da prevzemam? Doktorkata mi prepisa aspirin 100 mg,sekoj 2 den za cirkulacija, ne znam sto da mislam user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.7.2014 20:24:46   
lolla RR
Ки4ико, трпнењето на рацете може и да е од недостатпк на Б12 колку јас знам а исто може бепчето да притиска на не знам што и затоа да се јавува трпнење. Овие информации ми се од читање не сум лекар.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.7.2014 22:52:01   
Ki4iko
Mozno e lolla, na kontrola sum duri na 15 avgust i ne znam dali da prevzemam nesto i predhodno, ke cekam i nekoj drug sovet ili necie iskustvo pred da prevzemam nesto, blagodaram user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.8.2014 14:35:19   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Jas denovive zabelezav deka mnogu mi trpnat racete,predpostavuvam od losha cirkulacija user posted image .Inaku pritisokot mi e mnogu nizok,maka macam .Dali imala nekoja druga trudnica vakvi problemi i sto da prevzemam? Doktorkata mi prepisa aspirin 100 mg,sekoj 2 den za cirkulacija, ne znam sto da mislam user posted image



I jas go imav istiot problem vo vtorata bremenost. Racete mi trpnea I jas bev so nizok pritisok. No ne e tuka problem pritisokot. Ne piev nisto, do krajot na vtoroto tromesecie recisi se izgubi. Na krvnata slika nemase nitu pokacen holesterol, trigliceridi se si bese uredno. Bez panika, ke se sredi. Razgovaraj so maticnata.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.8.2014 17:59:19   
linak
Јас сакам да ги прашам трудниците од 20-23 недела - отидовте ли на фетален скрининг што се прави во овие недели?

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.8.2014 19:26:33   
Neurotoxin RR
Здраво Ki4iko, трпнењето на екстремитетите, како и појава на грчеви ќе го решиш со магнезиум, ако пиеш веќе некаков размисли да ја зголемиш дозата, дозволена дневна доза е 400 мг, имаш прашочиња кои директно се раствараат во уста, јас ги обожавав. безбедни се, можеш да ги пиеш до крајот на бременоста. Поздрав и се најдобро.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Jas denovive zabelezav deka mnogu mi trpnat racete,predpostavuvam od losha cirkulacija user posted image .Inaku pritisokot mi e mnogu nizok,maka macam .Dali imala nekoja druga trudnica vakvi problemi i sto da prevzemam? Doktorkata mi prepisa aspirin 100 mg,sekoj 2 den za cirkulacija, ne znam sto da mislam user posted image


(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.8.2014 9:09:17   
Ki4iko
Ви благодарам на одговорите user posted image , еве веќе неколку дена ми се нема повторено случајот со трпнење, сега се спремаме за ехо прегледот во 17 недела, се надевам ке го дознаеме полот, не знам дали е рано, кога вас ви го соопштија полот на бебето,знам дека за машките се кажува ногу порано user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.8.2014 9:28:34   
jasna_sr
zdravo mene polot mi go kazaa vo 15 nedela, bidejki e masko se gleda mnogu rano inaku sum 23 nedela, a za prvata bremenost posto mi e devojce nekade do 6 mesec se ne bea sigurni za polot devojce mi velea no ne 100 % demek ne se gleda ubavo pozzzz

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.8.2014 10:24:19   
AnnaMolly RR
Денеска одам на контрола кај матичната, сега сум 15+3. Следната недела здравје да завршам со амниосинтезата и мирно да спијам.
Како сте вие, колешки?
Јас сум супер, немам веќе мачнини алелујаааа, ми се врати и апетитот. Почнав од пред 2 недели да чувствувам по малку мрдање на бебушково, секој ден стануваат се поизразени движењата.
Едвај чекам да го видам денес на ехо, може и конечно полот ќе ми го кажат, до сега еднаш рекоа машко, после женско и третиот пат пак машко :)


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.8.2014 11:42:49   
Ki4iko
Аннамоли,блазе тебе што ќе си го видиш бебушко денес,може и за пол да се каже,мене за синчето во 15 недела ми потврдија.А мене ми поминаа мачнините целосно, сеуште примам утрогестан ,и чекам нареден ехо преглед во 17 недела, може ќе дознаеме и што е бебо user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.8.2014 19:50:52   
AnnaMolly RR
Еве сум јас на рапорт user posted image

Се е во нааааајдобар ред и дефинитивно е user posted image :)
Отиде по вода рецептот за правење женски user posted image

Ама мама е пресреќна во секој случај, маж ми полета од среќа, се изнасмеа од милост :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.8.2014 9:55:51   
lusy


AnnaMolly cestitki!!!Imate smisleno ime?Nie se uste nemama. Za zensko eden kup imavme, ama za maski iminja ne...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.8.2014 9:58:43   
Ki4iko
Аннамолли, баш ми е мило, уште едно маже user posted image , леле не можам да дочекам да ми дојде денот за на ехо преглед,па и јас да се пофалам user posted image

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.8.2014 18:19:40   
Anonimen
Отиде по вода рецептот за правење женски user posted image


Toj recept ne e 100 % tocen,kako sto i vo sekoe pravilo sto ima isklucok.Vo poveketo slucai uspeva,ama ne e garancija deka ke dobies bebe od sakaniot pol.user posted image Vo sekoj slucaj neka e zivo i zdravo.user posted image

(Одговор на членот lusy)
  Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.8.2014 21:06:46   
sunflower13
zdravo mamicki. jas samo sto se zacleniv na forumov pa si vikam aj da pisam i jas nesto. Inaku dosega pasivno si citav sto me interesira i moram da vi kazam deka bas mi se dopagja poddrskata sto si ja davate edna na druga. Se nadvam me primate vo drustvo :)
inaku, bremena sum 26 nedela i dosega trojca ginekolozi mi potvrdija deka e masko :) A vekje imam devojce 3 godini. do sega se e super so bebeto, odlicno napreduva, mrda kloca..... Mene osven preponi i kicma sto me kinat na spienje i pesacenje se drugo mi e vo red.

Najmnogu me interesira, dali nekoja od vas ispituvala vkupni proteini i albumini vo bremenosta? Mene vrednostite mi se namaleni (proteini 61.66 a dolna granica e 66) i sega jadam se sto e proteinsko (mesa, zitarki, bademi, soja....) no me fakja strav zasto se namaleni koga i pred ispituvanjeto si jadev meso??! A i hemoglobinot mi e nesto ponizok a zelezo na gorna granica....

pozdrav do site i se nadevam ke se druzime :)


(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.8.2014 23:04:55   
Melanija RR
sunflower13 добре дојде на Рингераја user posted image

Токму јас имам испитувано тотални,протеини,албумини и ште едно неможам да се сетам.Ги испитував поради трнење на рацете со болка ( подоцна се установи дека е Синдром на карпален тунел). Но пела нешто поднамалени , се вкупно повеќе месо ,солена храна не, тој перио почнав да отекувам .Нема што да се плашиш повнимавај на исхраната ,сепак ова е друга состојба па и организмот различно се однесува.
Супер за железото, но чудно за хемоглобинот. Имаме тема Анемија за време на бременост=ТУКА каде што има многу совети user posted image
Може да го пишеш твојот краен термин ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sunflower13)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.8.2014 0:22:30   
Felly RR
Добредојде sunflower13 во нашето големо друштво. Имај лесна бременост, и придружи ни се и на другите теми!!!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.8.2014 14:38:27   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lusy



AnnaMolly cestitki!!!Imate smisleno ime?Nie se uste nemama. Za zensko eden kup imavme, ama za maski iminja ne...


Името за машко ни е уште одамна смислено, пред едно 2-3 години. Ќе се вика Димитар. Само имам јас уште некои маааааааали надежи дека можеби згрешила докторката : ) хахаххахахахаха
Во среда сум на амниосинтеза поради приската,п а ми рекоа дека преку тоа и пол се одредува зашто нели хромозоми испитуваат. Тогаш со сигурност ќе знаеме што е.
Навистина сакав женско, ама покрај овие безброј проблеми што си ги имам со бременоста, само се надевам дека е здраво право и навистина полот веќе не ми е битен.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.8.2014 13:03:26   
Slonceo1
Zdraqvo idni mamicki. Sega sum vo 16 nedela od bremenost no me fati nastinka pa se plasam da ne ima nesto posledici po plodot? Prva bremenost mi e i malku panicam.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.8.2014 14:56:29   
deluxe
Слонче01 не се плаши.Доколку е само настинка,пробај да се лечиш со супа,чај и сл.Но доколку имаш и Тт,консултирај се со матичниот,да ти препише соодветна терапија.Не е ништо опасно за плодот.И јас имав настинки во двете бремености,ништо страшно се помина во најдобар редuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.8.2014 16:30:24   
AnnaMolly RR
Слонче не се плаши, јас некаде во 10-12 недела пиев и Оспен, изгорев од температура имав над 39. Немај гајле, пиј витамин ц, лимони, свежи сокови и ќе помине.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.8.2014 21:34:27   
sunflower13
jas koga doznav deka sum bremena, istiot den, vecerta dignav temperatura 38.5 i se napiv Daleron. cel mesec imav temperatura 37.1/37.2 i mi kazaa deka toa bila i normalna temperatura za pocetokot na bremenost i nepiev nisto. Paracetamolot/ daleron e totalno bezbeden vo bremenost i protiv bilo kakvi bolki. Toa ginekologot mi go kaza. Sekako najdobar lek za nastinka mislam deka e domasno prigotvena supa od zelencuk :) i pojacan vit.C. A ako ti se zatnuva nosot mozes da si kupis Meralis sprej za deca. toj e pola-pola ( morska voda so + nekoja hemija da ti go odzatne nosot). podobro od operil vo sekoj slucaj. pozdrav i pobrzo ozdravuvanje :)

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.8.2014 1:21:45   
sunflower13
imam i edno prasanje? negde na forumov procitav " bolka vo cipite i sramnata koska".... Sto se toa "cipi"? Jas imam bolki vo preponi t.e. onie tetivi, ligamenti, zili....sto li se vise, (sto gi spojuvaat nozete so sramnata koska) i toa osobeno ako pesacam podolgo. Ovoj problem mi se javi uste vo prvata bremenost i od vreme na vreme pri podolgo pesecenje znaese da me boli i koga nebev trudna. I eve sega, pak vo 5-ti, 6-ti mesec... A i sramnata koska me boli onaka tapo.nesmeam da spijam bez pernica megu noze inace nema stanuvanje :) A nedaj boze da stanam so razdvoeni noze od lezecka polozba....mislam ke mi se skinat nozete i preponite..i sve sto e dole. ima nekoja vakov problem? pozz

(Одговор на членот sunflower13)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.8.2014 22:22:01   
Ki4iko
Нашиот преглед денес беше многу интересен.За прв пат го носевме и нашето синче,со желба да добие сестричка,и докторката потврди се работи за женски пол user posted image user posted image user posted image user posted image .Нареден преглед за 1 месец.А јас баш се загрижив зашто докторката констатираше дека грлото е многу скратено,па треба да продолжам со утрогестанот.Би сакала да прашам некој кој има искуство со ова , секое мислење е добредојдено, а во меѓувреме,ние размислуваме на темата женски имиња user posted image user posted image

(Одговор на членот sunflower13)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?