|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.8.2014 1:11:46   
Lolly
Zdravo do site trudnici na forumov, jas sum nova i bi sakala da se konsultiram za nesto sto me zagrizi. Se naogam vo 18 nedela od bremenosta i bidejki imam problem so vrasnat nokt na nogata povremeno go zasekuvam i se se sreduva i kako po navika i ovoj pat si staviv betadine bez da razmislam. Otposle me fati panika i na upatstvoto procitsv deka ne treba ds se koristi vo btemenost. Segs sum vo panika. Bi ve zamolila za sovet ili vase iskustvo.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.8.2014 13:12:30   
lusy
Zdravo zenski, kako ste?Jas sum super podvizna iako do sega 25 nedela sum zdebelena 9 kg.
Mnogu se raduvam na sekoj udar na nemirkovo, non stop mrda denje - noke.
Sakav da ve prasam dali treba da pravime uste nekoe ispituvanje vo ovoj period osven skriningot ili nisto do tretiot?

(Одговор на членот Lolly)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.8.2014 13:38:16   
Melanija RR
Lolly добре дојде на Рингераја

Бетадин незнам дека е штетен ,сепак надворешно на нога си ставила.Ако баш те мисли јави се кај матичната
lusy скринингот во 21 недела или тој околу или пред 30н мислиш?Во 28 недела се испитува скриен шеќер, повеќе во темата Гестационен дијабетес и ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.8.2014 13:39:43   
lusy
Mi zemaa denes krv i mokraca i se e ok so parametrite zelezo, seker, ama mokracata ne mi e dobra i mi rekoa da pravam urinokultura. Leukociti zgolemeni???Sto znaci ova znae nekoj?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.8.2014 14:14:35   
Melanija RR
lusy нешто за зголемени леукоцити во мокрача можеш да прочиташ во темата Протеини во мокрача=ТУКА направи урино култура ако има потреба ќе ти дадат терапија.Можеш да пие чај од брусница, чај од шипка со химиску со исцеден лимон.
Постот ќе биде префрлен во таа тема user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.8.2014 13:05:48   
Slonceo1
Zdravo mamicki Sakav da ve prasam dali moze da patuvam podolg vremenski period posto sum 19 nedela od bremenost. Inaku nemam nikakvi problemi vo premenosta. Pozdrav :)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.8.2014 22:44:29   
Melanija RR
Slonceo1 има тема Патување во тек на бременоста!
можеш да прочиташ искуства.Гинекологот најдобро ја знае твојата историја,но воглавно дозволени се патувања но треба да ти е поудобно со испружени нозе и почести паузи

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.9.2014 11:00:32   
Ki4iko
Како сте трудници, како поминувате деновиве.user posted image .Јас со нетрпение го очекувам наредниот ехо преглед во 20 недела (сега сум 19) ,докторката рече дека е девојче user posted image ,се прерадувавме сите дома .Само малку ме загрижи тоа што грлото од матката е скратено, сега е 2.5 цм ,па сакав да прашам за ваше искуство .Сега добив терапија утрогестан и магнезиум , инаку исто беше и со првата бременост, тогаш синчето го носев многу долу и исто со скратено грло.но без терапија и мирување и се беше во ред, е сега пак некако ме фаќа страв што може ова скратено грло да ми донесе user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.9.2014 11:14:51   
AnnaMolly RR
Ki4iko само воздржувајте се од односи и не се секирај за скратеното грло. Уживај си во бременоста и примај си терапија, се ќе биде во ред.user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.9.2014 20:22:20   
Slonceo1
Mamicki pomagajte ve molam. Denes bev da mi zemat brisevi i mi rekoa deka vnatresniot del mi e zatvoren no nadvor sum imala nekakov otvor :( rizicno e ??? sto treba da prezemam?? aj ve molam nekoja neka mi pomogne posto se sekiram

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.9.2014 21:47:22   
Melanija RR
Јас не разбрав што е затворено што отворено.Цервиксот, отворена ли си???Која недела си?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.9.2014 22:04:12   
Slonceo1
20 nedela sum. ama mi rece deka e mozno da e od infekcija mi rece samo deka vnatresniot sloj e zatvoren a na sto mislese ne znam :(

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.9.2014 23:57:56   
Melanija RR
Тогаш направи брис, прашај што точно е ,што значи тоа, дали треба да мируваш ...

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.9.2014 10:47:47   
lina8
zdr bremena sum 5 meseci nekogas go osejkam bebevo mnoooogu silno da me cuka duri i bolno a vtora bremenost mi e znam kako treba da me kloca bebevo, ama ova e bas silno duri noke se razbudvam od cudna bolka od klocanjevo

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.9.2014 13:12:49   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: lusy

Mi zemaa denes krv i mokraca i se e ok so parametrite zelezo, seker, ama mokracata ne mi e dobra i mi rekoa da pravam urinokultura. Leukociti zgolemeni???Sto znaci ova znae nekoj?



Lusy, jas na poslednite rezultati od mokraca imav pokaceni Leukociti sto znaci deka ima moznost da imas nekoja bakterija vo mokracata (iako sestrata sto mi go izdade rezultatot mi kaza deka 8/10 leukociti vo pole e vo red, poveke od toa znaci deka ima nekoja bakterija...) megjutoa vo sekoj slucaj otidov urinokultura napraviv i za srekja nema nikakva bakterija user posted image za da si mirna te sovetuvam napravi si, nisto ne te kosta user posted image

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.9.2014 14:18:34   
Melanija RR
Aleksx2Leon добре дојде на Рингераја user posted image

Твојот пост со совет за lusy ќе биде префрлен во темата Протеини во мокрача =ТУКА Може да напишеш кој е твојот термин за породување и кој е полот ТУКА

lina8 може така е наместено бебчето па повеќе ги чуствуваш ударите,пробај ссмени позиција при спиење

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 9.9.2014 14:24:56 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.9.2014 12:03:50   
Ki4iko
Како сте ми трудници овие денови, клоцаат ли бебушките user posted image .Јас имам некоја фудбалерка во мене user posted image ,пресреќна сум заради тоа user posted image .Инаку деновиве не можам да прекинам да јадам овошје ,не знам што ми,само на тоа мислам,што овошка да изедам,буквално на пола саат грицкам јаболко или банана user posted image ,а со месо сум скарана user posted image .Понеделник сум на ехо преглед во 21 недела,па стискајте палци да е се во ред со бебушот и со мене, бидејќи на последното ехо грлото на матката ми беше скратено ,2.5 цм е ,повеќе одмарав овој период а наредната недела ќе земам и одмор, кажете како сте другите,како се снаоѓате user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.9.2014 14:27:36   
Melanija RR
user posted image забушаваат многу скитаат user posted image користете додека како така е топло и уживајте user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.9.2014 11:28:04   
mesecina83
Zdravo dragi rr mamicki sakam da prasam jas od deneska pocnuvam 13 nedela i dali toa znaci deka pocnuvam so 4 mesec ili seuste sum 3 mesec inaku dosega se e ok kako da nesum bremena so bliznaci nemam nikakvi macniuni nitu povrakam samo sto preku den sum pospana a navecer nemozam da zaspam .A inaku terapija primam aspirin,tifol,pregnazon,utrogestan i magnezium vo kesicka koi se rastvaraat vo usta..

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.9.2014 12:07:21   
ana mari
zdravo na sitee user posted image eve da vi se pridruzam i jas bremena sum 14 nedeliuser posted image me interesira od koga moze da se vidi polot na bebeto

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.9.2014 13:09:29   
Melanija RR
mesecina83 во темата ЗА СИТЕ ТРУДНИЦИ =КЛИК поставив табели за бременост по недечи и месеци,и за тромесечја

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 13.9.2014 13:11:33 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.9.2014 11:41:01   
kuzmanova
Здраво мамички нова сум на сајтов,би сакала да се запознам подобро со темте во бременоста.Се наогам во 19-та недела и ми е прва бременост.Ме интересира дали има повторно преглед во дрзавна болница во 5-ти месец во бременоста.Позз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.9.2014 18:17:12   
Felly RR
Добредојде на форумот кузманова!!! Ти посакувам лесна бременост, и еве за полесно снајдување, некои теми кои може да те интересираат, а секако те очекуваме на дружба и на другите теми.

Испитување во бременоста
Три главни скрининзи во бременоста

А твојот термин ан породување можеш да го пишеш ТУКА.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kuzmanova)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.9.2014 22:44:17   
Melanija RR
kuzmanova добре дојде на Рингераја user posted image тука сме сме за совети и дружба низ темите. Ако нешто што те интересира неможеш да пиши во некоја тема и ќе ти посочиме каде е.
user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.9.2014 12:58:35   
Ki4iko
Mesecina83 , баш ми е мило дека 2 срциња чукаат во твојот стомак.Инаку и јас пијам магнезиум утрогестан и прегнакер витамини,,нешто слично како и ти што примаш. Ana mari , мене полот на бебето ми го соопштија во 17 недела,и денес во 21недела го потврдија дека е женско,за машките може и порано да се утврди , за моето прво дете уште во 12 недела ми соопштија дека е машки пол ,со среќа.user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?