|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Протеини во мокрача
18.8.2009 20:19:48   
Adrijana
ako ja ima temava na drug forum slobodno prefrlete ja, ne mozev da baram sega.
Vaka ja proveruvav krvnata slika deneska i mokraca i mi najdoa nekakov si talog, proteini vo mokracata.Jas apsolutno poima nemam sto toa znaci i dali e strasno ili ne. Mojata doktorka, ginekologot, e na odmor do 30 avgust, taka da ne znam ako e nesto seriozno, da odam kaj drug doktor.Ako ne e ke si ja cekam mojava doktorka.
Pa ako ima nekoj nekakvi poznavanja od ova pisete.

< Поракaта ја уредил Elena -- 19.8.2009 12:15:07 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Proteini vo mokraca
18.8.2009 20:29:01   
Еца
Нормално нема присуство на протеини во урината, т.е. наодот за протеини во урината нормално е негативен.

Протеините може да бидат присутни во урината поради зголемена физичка активност или за време на бременоста, кога тоа не е знак за патолошка промена или состојба. Појавата на протеини во урината, во сите други случаи, начесто е знак за некој воспалителен процес на уринарниот систем и бара доплнителни иследувања.

Сепак малку покасно ќе прочепкам подетално и ке поставам уште информации.user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Proteini vo mokraca
19.8.2009 11:52:39   
Adrijana
Ok jas si mislev da ne e nesto za sto odma bi trebalo da trcam na doktor, ako e normalno togas ke si ja cekam mojata doktorka da se isoncauser posted image pa ke zboram so nea. Jas nemam nikakvi tegobi se cuvstvuvam ubavo, pa ako se osetam nekako poinaku ke otidam kaj drug lekar.
Ok Elence fala ti mnoguuser posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   Протеини во мокрача
19.8.2009 12:10:22   
acka
i na mene mi najdoa proteini vo mokracata i mojot ginekolog mi prepisa uvin caj ama vo granuli.ne e nisto strasno ne se nerviraj. 

< Поракaта ја уредил Elena -- 19.8.2009 12:16:32 >

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Proteini vo mokraca
19.8.2009 12:18:10   
Adrijana
Jas si mislev da pijam caj od brusnici, deka na pocetokot od bremenosta mi se zamati mokracata i doktorkata mi kaza taka, samo togas ne znam od sto bese zamatena , bidejki od cajot odma mi se izbistri i ne pravev ispituvanja.
Fala acka, ne deka se nerviram ama taka se isplasiv da ne e nesto poseriozno.

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 5
   Протеини во мокрача
19.8.2009 12:24:56   
acka
nisto taman rabota tuka sme za da si pomagame neli. user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 19.8.2009 12:47:00 >

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 6
   Протеини во мокрача
19.8.2009 12:29:34   
Adrijana
user posted image user posted image  user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 19.8.2009 12:47:22 >

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Протеини во мокрача
30.8.2009 17:13:02   
Bile
I jas imav zadrzuvanje na proteini vo urinata. Iskreno mene me ispanicija i mi napravija poveke ispituvanja za na kraj se dokze deka nemam(zamisli) a inaku treba da si porazgovaras so ginekolog.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Протеини во мокрача
5.9.2009 13:59:35   
Sara
Јас ова нонстоп го испитувам последниов месец, поради отоците на нозете и испитувам протеини во мокрачата и крвта. За среќа тие беа ОК, но имав 8-10 леукоцити во мокрачата и зголемени леукоцити во крвта и ми рече д-р да пијам антибиотик и 1,5-2 литра увин чај дневно!!! Не е тоа многу што мислите, увиниот чај е многу јак, па малце страв ми е дали има некој пиено толку многу количински?

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Протеини во мокрача
6.9.2009 21:53:28   
Viki73
I jas sum celata vo panika,utre odam na kontrola,brisevite sto gi pravev za bakterii mi se dobri samo za mokracata rezultatite se dobri osvenza eritrociti treba da ima od 0 do 1 a jas imam12 do 14i i imam dva plusa za bakterii,ako nekoj imal slicno iskustvo ve molam da pisete.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Протеини во мокрача
6.9.2009 22:09:09   
Sara
Јас овојпат немав еритроцити, само леукоцити имав од 8-10 и еден плус кај бактерии. Ама во секој случај ќе мора да пиеш антибиотик, покачените еритроцити се поради присуство на бактерии во мокрачата, а и чај од брусница или увин чај.
Јас цела бременост немав ништо а толку пазев и сега при крај ми покажа дека има малку бактерии, ама ова малово толку ми притиска на бешиката што можеби и затоа покажува дека имам мала инфекција - покачени леукоцити.


(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Протеини во мокрача
6.9.2009 22:19:10   
Viki73
Jas najveke se plasev za brisevite da ne imam nekoja bakterija ama toa sto najmalku se nadevav za mokracata toa izleze,utre ke vidam sto ke mi kaze doktorot pa ke pisam.Fala ti.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Протеини во мокрача
20.5.2010 14:50:33   
среќна мама
На последната анализа имав присуство на протеини во мокрачата и знаци на некоја зголемена уринарна инфекција! Пиев една недела cefalexin и ставав вагинални таблети на природна база , и таа терапија ми траесе 6 дена и после една недела од завршувањето на терапијата треба пак да проверам мокрача! Е ме интересира една работа , док првично ми препорача да пијам pancef кои никаде не можев да ги најдам од причина што мн слабо ги требувале тие лекови а и неколку познанички аптекарки ми рекоа зар не е јак тој лек да го пиеш ти? Дали имате вие некое такво искуство со pancef?


(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Протеини во мокрача
20.5.2010 22:19:41   
lb81
pokaceni leukociti vo bremenost ne e nisto strasno mene poslednive meseci postojano mi se pokaceni 15-20 a normalno bilo do 10 pa dok. mi rece za caj ama jas od nemukaet ne pijam a za pancefot jak e i mnn. rstko go zemaat za prodazba po apteki zasto e skap surupot e okolu 2000 den mislam deka od antibiotici bezbeden e amoksiklav tabl. jas gi primav koga bev 3.5 meseci brem.koga bese aktuelen svinskiot grip .Od pancwf surup moj vnuk dobi alergija no sepak konsultiraj se so uste eden dok.

(Одговор на членот среќна мама)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Протеини во мокрача
26.5.2010 18:16:44   
srcence_25
Zdr...
sakav da prasam nesto...pravev proverka na krv i urina,poradi toa sto pocnaa da mi se pojavuvaat otoci na nozete,t.e na stapalata,... pa ispadna deka se e super osven zelezoto za ko pocnav da piam tableti, i namaleni proteini, za koi ne konzumirm nisto...no ponav da se plasam...na drugarkami i se slucija mnogu komplikacii poradi pritisokot i epten namalenite proteini vo bremenost! dali nekoj ima iskustvo so nisko kolicestvo na proteini i sto prevzedovte? inaku vo tek mi e 26ta ned od bremenost!

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Протеини во мокрача
15.6.2010 13:13:47   
penelopa
На вчерашниот преглед докторката ми рече дека имам бактерии во урината т.е протеини...останав user posted image Препорака: чај од брусница, помалку засладени сокови, повеќе природно цедени и што е можно повеќе вода... а мене од вода страшно ми се лоши user posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Протеини во мокрача
10.3.2014 12:01:03   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sara007

Мајки,

Што значи што имам аморфни урати во мокрача? Исто и леукоцити 10-12 и еритроцити 1-2 ... и кај бактериите еден плус имам ...

Поздрав :)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR


Sara007 Леукоцитите се толерираат до 15 ,јас пиев чај од шипка со хибискус и додавав цедел лимон и се усчисти а и воопшто за инфекции е убаво да се пие и секако чај од брусница.Матичниот ќе ти каже најдобро



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Протеини во мокрача
27.8.2014 14:15:21   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lusy

Mi zemaa denes krv i mokraca i se e ok so parametrite zelezo, seker, ama mokracata ne mi e dobra i mi rekoa da pravam urinokultura. Leukociti zgolemeni???Sto znaci ova znae nekoj?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

lusy нешто за зголемени леукоцити во мокрача можеш да прочиташ во темата Протеини во мокрача=ТУКА направи урино култура ако има потреба ќе ти дадат терапија.Можеш да пие чај од брусница, чај од шипка со химиску со исцеден лимон.




_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Протеини во мокрача
27.8.2014 15:42:58   
lusy
Fala ti Melanija ke napravam pa ke vidam sto e.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Протеини во мокрача
9.9.2014 14:14:39   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksx2Leon


ИЗВОРНА ПОРАКА: lusy

Mi zemaa denes krv i mokraca i se e ok so parametrite zelezo, seker, ama mokracata ne mi e dobra i mi rekoa da pravam urinokultura. Leukociti zgolemeni???Sto znaci ova znae nekoj?



Lusy, jas na poslednite rezultati od mokraca imav pokaceni Leukociti sto znaci deka ima moznost da imas nekoja bakterija vo mokracata (iako sestrata sto mi go izdade rezultatot mi kaza deka 8/10 leukociti vo pole e vo red, poveke od toa znaci deka ima nekoja bakterija...) megjutoa vo sekoj slucaj otidov urinokultura napraviv i za srekja nema nikakva bakterija user posted image za da si mirna te sovetuvam napravi si, nisto ne te kosta user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Протеини во мокрача
23.9.2014 15:29:03   
Felly RR
Aleksx2Leon, на форумот не е дозволено поставување на надворешни линкови, затоа твојот пост е избришан, линкот е сепак достапен на модераторот за понатамошно споделување на информации.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Протеини во мокрача
25.9.2014 13:52:06   
Aleksx2Leon
se izvinuvam, ne znaevuser posted image mislev dobro ke im dojde na site onie koi imaat neodgovoreni prasanja vo glavata okolu leukociti,eritrociti, proteini itn vo mokracata user posted image kako meneuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Протеини во мокрача
25.9.2014 16:33:34   
Felly RR
Нема никаков проблем, Алекс, затоа сме ние тука, доколку наидеш на некои информации кои сметаш дека се корисни и за другите рингерајки, можеш да ги ставиш во соодветната тема како текст со наведен извор.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Протеини во мокрача
27.12.2014 13:23:18   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

krvta e vo red samo hemoglobinot namalen, a urinata pokazuva leukociti18-20, i protein 1pisuva. E sega neznam za toa dali ke mi dade nesto terapija, a urinokulturata e dobra.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Протеини во мокрача
20.7.2015 20:59:03   
Felly RR
Рингерајки, јас во саботата го допив антибиотикот, и денес реков да испитам мокрача и крвна слика, и крвната слика е ок, но во мокрачата пак имам бактерии, пишува и доста леукоцити, епители и албумини 0/1 како што можам да прочитам.
Се плашам ако не е излечена инфекцијата пак да не добијам контракции.user posted image

А пиев деновиве и чај од брусница, кога 1 чаша, кога 2, вит Ц земав дополнително по 500-1000 мг,единствено што вода никогаш не пијам многу, ама деновиве и со жештиниве пиев пак до 2л.

Немам некои симптоми за уринарна инфекција, ама од она што читав на нет причина за предвремени контракции може да биде асимптоматска бактериурија.

Пред некој ден правев исто крвна слика и црп, црп-то е негативно, па не знам - тоа е сиурен показател дека нема инфекција или може и да не биде сигурно за уринарни инфекции?

Ќе правам и уринокултура секако, ама и тоа имав направено заедно со брисеви баш пред да ги добијам контракциите, и немаше бактерија никаква. Стварно не знам што би можела да направам друго, ако имате некој предлог ве молам пишете.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?