|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.10.2014 14:40:58   
Malecka23
Ete me i mene da ve druzam 14gn+3.Za sega e dobro osven poteskotii sto imam koga ke se premoram i stomakot odma ke mi otece.Bebce kloca li kloca.Imam averzii kon hrana kako bel leb riba pukanki i sl i sto e najcudno ne mi se jade blago.?!Covek sto ne mozese da zibee bez blago:) ama ete se se menuva.A da i mnogu sum cudna vo liceto so mozolki nekako necisto mi izgleda:(

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.10.2014 15:33:19   
kokicekokice
Malecka23 bravo tolku rano sto go osekash deka bebeto kloca.Jas sum 16gn+2pa aber nemam, d-rot mi vika da ne ocekuvam da osetam klocanje uste 2-3 nedeli

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.10.2014 15:56:59   
Mihaela 2010
A dali imate simptomi ko na dobivanje od vreme na vreme???eve bas sega taka osetiv ko nekoi grcevi,ko pred dobivanje

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.10.2014 16:22:27   
kokicekokice
Pa jas nemam kojznae kakvi grchevi, ama ete povremeno mali imam.Poveke si osekam deka imam kako meur vo mene, ne mi e isto kako pred 1 mesec:) Ako ne pies magmezium, moze e vreme da pochnesh, mene d-rot mi rece deka mozam navecer da si pijam magnezum posto ja opusta matkata I muskulite.Jas ke pijam Mg direkt(vo mali kesichki direktno na jazik se istura so vkus na portokal)

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.10.2014 21:15:19   
Malecka23

Imam povremeno simptomi na bremenost ama Mg me spasuva i B6.Toa go pijam uste od pocetok.Pred nekoj den imav bas jaki grcevi i malku se isplasiv ali verojatno bese toa d napor.Pa toplo cajce vitamincinja i pomina.Tesko e sam so malo dete.
Inace bebceto go osekam uste pred edna nedela duri mm go oseti.Taka e bidejki postelkata mi e na preden zid.Istoto i so M bese.

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.10.2014 13:13:08   
mesecina83
Dragi mesinja kako ste eve nie od deneska ja pocnuvame 18 nedela i 5 mesec ,sakam da prasam dali vie imate problemi nokjno vreme so spienjeto. Jas mnogu pati nokjno vreme se budam i ne me faka son i samo se vrtam de na edna de na druga strana .

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.10.2014 14:34:53   
Ivanushkaa
Zdravo idni mamicki, jas sum nova na forumov i bas mi e milo so ke se druzime i pomagame :) Bi ve zamolila da mi kazete ako nekoj od vas ima iskustvo so doktorka Simonida Kotlarova od Remedika, kako ste zadovolni i dali nekoi od vas imate praveno skrining za anomalii onoj vo 21-22 nedela kaj nea. Pozdrav i imajte ubavi i lesni nedeli user posted image Vi blagodaram odnapred za odgovorite...

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.10.2014 0:03:39   
Ki4iko
mesecina83 пречесто ми се случува да станам на сред ноќ и да не можам да продолжам да спијам, и не знам што со себеси user posted image .сега сум 26 недела ,на вчерашниот преглед докторката забележа намалено количество на плодова вода (исто ми беше и во првата бременост) и стварно не знам што да превземам, по совет од докторката треба да јадам суво овошје по една рака дневно.епа сум немала контролен преглед до сега и се да биде во ред, се нешто ми е user posted image и ми се смачи,веќе на се гледам како огромен стрес user posted image ,како се чуствувате вие трудници? е најпозитивно од се што уште малку влегувам во 3 тромесечие и ќе ве напуштам од тука user posted image .

(Одговор на членот Ivanushkaa)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.10.2014 15:35:37   
semrabebe
Zd na site ibni mamickiinace nesum nova vo forumot ama treta vremenost mie I sum 27 nedela inace mnogu druga vremwnos imam so razlika ot prehodnite dve imam ogromna bolka vo grbot I dolniot del kaj meseto bev na lekar I mi rekoa deka bebeto e mnogu razvien I tezi kilo I pesto nIAtosekam taka o neznam kako daja smiram bolkata vo grbot imali neko isra bolka pozrav na site

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.10.2014 19:58:25   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: kokicekokice

Pa jas nemam kojznae kakvi grchevi, ama ete povremeno mali imam.Poveke si osekam deka imam kako meur vo mene, ne mi e isto kako pred 1 mesec:) Ako ne pies magmezium, moze e vreme da pochnesh, mene d-rot mi rece deka mozam navecer da si pijam magnezum posto ja opusta matkata I muskulite.Jas ke pijam Mg direkt(vo mali kesichki direktno na jazik se istura so vkus na portokal)

Pijam magnezium uste od pred mesec i nesto..ne e nisto strasno povremeni se grcevite ne tolku cesto...jas bebush ne go osekjam so klocanje, smetam deka e rano ama osekjam kako se pomestuva, vcera osetiv ko nekoi mravki da me gulickaatuser posted image .duri onaka go razmrdav stomakot i pocn da se pomestuva...ajde uste malku ke gi osekjame..
Navecer ponekogas me tera na mockanje ama retko e toa..nesonici se uste nemam ama cesto menjam polozba od leva na desna..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.10.2014 16:05:42   
Malecka23
I jas so spienjeto sum za nigde.Ke zaspijam 3h pa ke stanam za wc za voda pa ne mozam da spijam pa ke zadremam nekako pa pak ke stanam ke meditiram uff tesko.A preku den ne mozam da spijam posto M e doma i malku spie denski i taka.Ova'mi e trening izgleda kako ke bide so dve mali deca:).I da nasabajle mi e mnogu tesko stanuvam so jaka glavobolka i vrtoglavica i stomakot mi tvrd mnogu otecen.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.10.2014 17:35:08   
Melanija RR
semrabebe добро се врати и честитки за бременоста се надевам ќе не дружишuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.10.2014 17:52:05   
lolla RR
И кај мене се поднамали удобноста при спиењето и тоа главно бидејки се трудам да спијам на лева страна ама не биде се така, па се будам и на грб, а нели не треба, па пак на лево итн. Кога ке станам за вц, после тешко заспивам или не заспивам, ама не се жалам, сакам во секој ден да уживам. Почнав и да сонувам чудни работи, онојпат сонувам веќе сме имале бебе и јас немам ништо за него, сум го покрила со некоја стара крпа, ептен неспремна user posted image Па отворив по темите да видам што треба иако е рано ептен, барем да се запознам со терминологијата.

Минатиот петок на скрининг ми мереа и должина на грло на матка, беше 30мм др рече дека е супер, зарворено е, и секој месец да го мерам. Ми го мереше инаку бидејки и кажав на др дека мајка ми имала три пораѓаи пред термин и тоа во 35, 35 и 28 недела. Сите сме ок, ама сепак, било наследно донекаде и тоа user posted image

Оваа недела терам 21 недела, денес 21+2, мешето ептен почна да се познава, бебето мрда, дури и се гледа однадвор како се подига кожата, уште од сега колку го сакам, само лежам и чекам да мрднне. Некаде прочитав дека љубовта е слепа бидејки мајката се заљубува во своето бебе уште пред да го види хаха и стварно е така.

Малечка и мене ми се сврува кога станувам понекогаш, јади семе од коприва и повеќе железо ама и нормално било. А и за стомакот и кај мене така некогаш ме тера да ги стегнам стомачните, чудно чувство е.

Се мислиме викендов да одиме за Банско бидејки не отидовме никаде на одмор цело лето, утре сум во ремедика па ке прашам дали смее да се патува сега, што како, се надевам ке испадне да одиме.

Поздрав на сите, баш ми е мило што се разранува темава.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.10.2014 21:19:53   
Melanija RR
Уживајте во најбезгрижното тромесечје и за спиење и за шетањеuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.10.2014 15:24:11   
lolla RR
Дечки, ми се скрши дел од заб, не ми се верува, се јавив на забарот рече дека не е проблем, да дојдам утре попладне и дека не е страшно. Пломбиран заб е, не ми е јасно како си се срони забов од страна едно делче, се надевам нема да падне пломбата пред да отидам на забар. Некоја имало вакво искуство?

Инаку денес си окапавме во ремедика, сабајлето во 9 бевме на скрининг, ама не можеше да се види главчето (беше напикано кај срамната коска) па на секој саат пробувамве пак и пак, и успеа од 4ти пат. Дури околу 1 ипол после 1 нескафе со шеќер (бљак) се сврти. Сите органи рекоа дека се ок, ама мерките кои ги земаа се помали од оние на гак од минатата недела и за некој ден(4-5 дена) се помали од средните. Ама др рече дека тоа не е за загрижување и да одам пак за 8 недели. Ајде, само нека е за добро, валда ке си порасне како за неделата и деновите.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.10.2014 21:07:23   
Melanija RR
lolla отстапување има ,па иако е ифв и се знае зачнувањето сепак тоа нормална разлика.Во темата Детали од УЗВ преглед има некои табели одприлика за мерките по недели.Но уживај си user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 8:44:29   
Mihaela 2010
Jas denes vleguvam vo 14 nedela...vcera bev kaj maticnava za rezultatite,od brisevi imav kandida pa mi dade nekoi vaginaleti,a za priskata rece deka e ok,iako ne se 100% sigurni,demek amnioto e naj verodostoen,no so ogled na merkite od bebeto i od priskata,neli vaka u globala si e ok...
Hormonite pocnaa izgleda da rabotat,mnogu sum nervozna,mm sirot samo si goi krka,i sabajle mu se iznarazvikav,imase sekako pricina,ama i od bremenosta me teta da sum epten nervozna,ama se nadevam ke pomine

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 9:19:08   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Дечки, ми се скрши дел од заб, не ми се верува, се јавив на забарот рече дека не е проблем, да дојдам утре попладне и дека не е страшно. Пломбиран заб е, не ми е јасно како си се срони забов од страна едно делче, се надевам нема да падне пломбата пред да отидам на забар. Некоја имало вакво искуство?


Лола, може треба да внесуваш повеќе калциум, јас додека бев бремена баш гинекологот ми даде ваков пример како тебе - бебето нели се што му треба си зема од мајката, ако ти нешто не внесуваш доволно, бебето ќе земе од твоите резерви, а кај тебе ќе се јави недостаток и ако не внесуваш доволно калциум може на пр. да ти се скрши заб.
Тоа беше примерот од докторката, сега со твојов случај ме потсети. Или пак може вит Д ти недостасува, тој е битен нели за апсорпција на калциумот.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 10:23:57   
Melanija RR
Токму така забите може многу да страдаат во бременост,повеќе млечни производи и поголем внес на калциум преку продукти или сублементи.Иако ќе чуете и прочитате дека млечните производи создаваат кандида, но подобро здравје и до одрена граница да се вмесуваат.Најпрепорачливо во бременост било да се јаде сирењеuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 11:33:31   
lolla RR
Па си јадам сиренце, кашкавал, урда, јогурт, може ми е и од недостаток на калциум, тоа може да појачам. Инаку ова ми беше пломбиран од скоро заб, седмица, и мислам дека многу тенко ми го има истружено на еден дел и шилесто беше тоа делче, не знам како да објаснам, и дека само беше прашање на време кога ке се поткрши од што беше тенко тоа делче оставено.

После од 5 ипол сум на забар, се надевам дека ке може барем привремено да го пополни со пломба па отом потом ке го решавам.

Инаку вчера мајка ми ме изнервира, со муабето да не одиме за банско, многу пат ке ми било, па базените бактерии ке имале, па ладно ке било и сега не остави во недоумица, а толку многу сакав да одиме. Плус синоќа се изнасонував свашта, денеска ми е ептен тапа. Само да си се искажам, тука барем може се искрено да си кажеме.

Фала на одговорите женски.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 11:41:57   
Mihaela 2010
Ej arno me potsetivte na zabite...jas na pocetok od bremenosta imav bolki so eden zab koj mi e otvoren,pa u Ohrid bas bev na zabar taa mi rece deka nema fajde od zatvaranje tuku vadenje..sega da en se podrecam mi e ok,ama imam i drugi za popravka na plombite, i sekoj mesec si odolgovlekuvam...Pocnav da korista pasta Lakalut pa nekako bas sum zadovolna,i ne mi krvarat nepcata,sega za sega

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 11:47:15   
LoveableMe RR
Лoлa, мaјкa ти е вo прaвo зa бaзените, a зa пaтoт мислaм не, нaјдoбрo дa гo прaшaш дoктoрoт, убaвo ќе ти дoјде чист вoздух, пoзз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 11:56:08   
lolla RR
Еххх, сега стварно сум на мислам. Ама одиме во хотел со 4 звезди, валда ке е чист базенот, за него и одам во голем процент.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 12:05:29   
Felly RR
Исто и сусамот содржи калциум,а еве и ТУКА имаме една убава статија за други продукти - замена за млеко - кои содржат калциум.

За базенот се согласувам и јас, мислам дека не се препорачува пливање во базен за трудници.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 22.10.2014 12:06:33 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 12:24:50   
Melanija RR
Чудните и страшните сонови се дел од бременоста .прочитајте во Сонување во текот на бременоста

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?