|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 13:07:54   
Hopeful RR
lolla, за патот и јас мислам дека е ок, ама за базен - не си играј играчки user posted image Колку сака ѕвезди нека има, чист-нечист, не се препорачува. А за забите, може и да не е од недостаток на калциум - пломбите си контрахираат со тек на време и секако има можност да напукне или да се скрши. Ако не си коркач за анестезија, ќе ти стави обична пломба, а ако не, може и со привремена user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 13:52:05   
Zola
Zdravo na site. Imam edna dilema posto razlicni stavovi procitav vo vrska so surov med vo bremenost.
Edni bliski prijateli ni dadoa med div seuste so sake i ne sum sigurna dali da go jadam da ne nastetam nekako.
Nekakvo iskustvo imate li ?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 14:07:52   
Hopeful RR
Леле ај нека излезе дека не смее - мене ме тераат да јадам мед, а ич не сакам, не можам да го поднесам user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 14:17:40   
LoveableMe RR
Јaд знaм дo трети месец не, тoa ми гo кaжaле медaри зa мaтичен млеч, нo не зa мед, мислaм декa е дoбрo дa се кoнзумирa, пoзз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 16:19:05   
lolla RR
Јас мед си јадев цело време досега, не сум се ни мислела, па медот ми е основно благо во тек на ден.

За банско откажав, не ми се ризикуваше.

А за забаров, и тоа ме фаќа страв, еве за саат време треба да сум таму. Држете стравот...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 20:32:57   
lolla RR
Само да пријавам супер поминав на забар, ми стави течна пломба, не се ни познава каде е заб каде пломба, ми олесна.

Ми препорача на 2-3 дена да пијам Флуонатрил за запчињата на бебето, се покажале како добри според стоматолозите. Јас сум лаку скептик за флуоридот, ВАши искуства?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.10.2014 20:41:41   
Hopeful RR
lolla, баш те мислев, супер за забарот.
Јас сум поборник на флуорот ептен, така што јас не би се секирала за тоа.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.10.2014 13:29:10   
Zola
Se somnevav za medot bidejki ne e od kosnica tuku od drvo vo planina no prevkusen e ...epten mi se dopaga no ne znam da ne nastetam nekako na bebeto da en ima polen posto polenot ne se koristi vo bremenost.

Imam uste edno prasanje do vas.. Jas sum 22 ra nedela i nekogas osekam nekoe steganje vo gradite vnatre vcera bese mnogu silna kako bodezi vo gradite ? Dali se normalni ovie bolki ili da konsultiram lekar?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.10.2014 14:22:22   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Само да пријавам супер поминав на забар, ми стави течна пломба, не се ни познава каде е заб каде пломба, ми олесна.

Ми препорача на 2-3 дена да пијам Флуонатрил за запчињата на бебето, се покажале како добри според стоматолозите. Јас сум лаку скептик за флуоридот, ВАши искуства?


Лoллa, вo Слoвенијa избегнувaaт флуoр и зa вoзрaсни и зa децa, a кaј нaс гледaм се фoрсирa, тaкa штo не знaм штo дa ти кaжaм.....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.10.2014 15:53:27   
lolla RR
И јас сум уште скептик за флуорот, не сум уверена во тоа дека е пополезен отколку штетен, ама може и ке се предомислам. Засега ништо не правам.

Зола, за медот, кркај си и немај гајле, на здравје нека ти е, камо јас да имав мед со саќе.

Не смее да сепостира линкови кон други сајтови, инаку какво видео сум гледала вчера, за тоа како нероденото бебе ја доживува бременоста, за 5 минути се изналипав ко мало дете, се разнежнив, се прерадував, многу трогателно го доживеав. А не можам да го најдам на јутуб барем да знам како се вика во оригинал.

Се мислам да отворам тема за тоа што јадат нашиве труднички во еден ден, ем идеи да си добиваме, ем лиги да си правиме.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.10.2014 18:17:12   
Ki4iko
Трудници,еве ме и мене на крајот од ова тримесечие, и сега конечно да се префрлам во третото.ја завршувам 27 недела, и сега за сега е добро,мешето расте,само што плодовата вода малку се намалила, докторката ми предложи да јадам повеќе суво овошје.дали имате искуство некој со намалена плодова вода и како да се зголеми?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.10.2014 21:16:00   
Melanija RR
Ki4iko има тема Намалено количество на плодова вода а и тема токму за сувото овошје и неговота делотворност прочитај повеќе во Суво овошје во второто тромесечје од бременоста

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.10.2014 12:13:40   
Mihaela 2010
eve me i mene 15+1, teram dobro fala mu na boga, pocnuvam od vreme na vreme da cuvstvuvam nekoi dvizenja, go cuvstvuvam bebususer posted image
na sabajle se uste pri stanuvanje me tera na gadenje,i obavezno si trcam u wc,ne e nesto strasno,ama taka mi bese i so prvata bremenost,toa trae edna min i tolku
preku den sum ok,navecer se macam so spienjeto,de na leva de na desna strana,pa ednas sigurno stanuvam da mockam ,ama toa e
okolu kilogramite sum nekade popravena od pocetok do sega 3.5-4 kg, ne sum strvna,samo sedenjevo na rabota me ubiva.
sledniot cetvrtok sum na pregled,taman i papot ke bide gotov pa so novi info ke pisam
ete tolku od meneuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.10.2014 12:31:13   
lolla RR
Супер Михаела, доста рано го чувствуваш бебуш. Мене ми се омилени делови од денот кога мрда, седам закована каде и да сум уживам во тоа, живи радости сме со мм. Само јас подоцна почнав асално да оосеќам движења. Само нека си се здрави прави малите внатре, нека мрдкаат колку сакаат.

Јас вчера имав благи болки во десниот дел од стомакот, како во една линија, и тоа кога менувам положба, се исплашив малку ама прочитав дека било од ширење на матката. Ми поминаа ама пак ми е шубе. Терам 22 недела, денес плус 3-4 дена па може и од тоа да е.

Позз на сите мешиња

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.11.2014 11:29:49   
Malecka23
Ete me i mene 16+5.Teram nekako osven syo poslednive nekolku dena imam jaki glavobolki i vrtoglavici i spijam samo po 3-4h.Bebce kloca li kloca i M veke pocnam poveke da zbori za bebeto vo pozitivna smisla sekako sto mnogu me raduva.Vo cetvrtok sum na pregled ke merime grlo na matka malku mi e strav,i se nadevam ako se e ok ke vidime dal e masko ili zenskouser posted image .Ve napustam sega idam na depilacijaic ne mi se ide) pa se citkame

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.11.2014 15:15:01   
Mihaela 2010
I jas odvaj cekam cetvrtok da dojde da idam na pregled.dva dena kako imam bolki dole, ko jajnicite da me bolat, strakaat ne sum sigurna sto mi e a i kicmata se pocesto me boli, duri se zasekirav ama ke si prasam vo cetvrtok.drugo nema se nadevam i jas ke go znam polot na sledniot pregleduser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.11.2014 16:17:51   
Ivanushkaa
Zdravo zenski eve jas teram so Boga napred 17 nedela i vo glavno dobro se custvuvam osven nekoi promeni sto mi se slucuvaat i bidejki mi e prva bremenost, samo nesto se zagrizuvam. Deneska, no i drug pat mi se ima sluceno, me tisti kako slaba-tapa bolka dolu stomakot i kicmata malku pozadi i imav kako voden iscedok, bezboen onaka kako vodicka, no ova i prethodno mi se ima sluceno i se bese togas vo red. Imam ponekogas i zoltenikav iscedok no mnogu e toa malce, a ova e bas kako vodicka i natopeni gakjite celiuser posted image Arno imam utre zakazano pregled za utre pa edvaj cekam da odam kaj doktorkata da i kazam i iznaprasam se :)) Se nadevam deka se ova e normalno vo bremenosta...

Inaku i jas kako nesto da osekam kako mrdkanje ama mnogu kratko i retko :) kako koga oko ke ti zatreperi hihihi kuznae da e toa toa:) edvaj cekam ubavo da si mrdka heheh

Pozdrav do site idni mamicki :*

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.11.2014 19:29:24   
lolla RR
Ivanushka, и јас имав таков воденикав исцедок, а во второто тромесечје и нормално е зголемен белузлав, бледо жолтеникав исцедок и медицински се викал ЛЕУКОРЕА. Ја штител матката од инфекции затоа природно си се зголемува. Ама сепак прашај утре и обавезно кажи што ке ти кажат.

А сега па ми се случува ако многу ми се мочка, а сум негде надвор, кога ке кивнам, малку ми протекува, ама ептен малку. Па правам вежби за карличен праг за зацврстување, како кегел вежби, чучњеви и маласана јога поза. Мада мислам ова си иде со притисокот на бешиката.

За болки, и јас си имам некогаш, ама мислам дека ми се од дигестивно потекло, кога јадам гравче или леќа, а и ако седам многу па ме боли кичмата, па правам вежби за истегање на тој дел и ми помага.

За мрткањето, и јас мислам дека меѓу 16 и 18 недела осеќав како благо мрткање, како гасови ама не завршуваат со гас user posted image , ама никогаш не бев 100% сигурна. Сега веќе, утре полнам 23 недели, се гледа од надвор кога мрда и се осеќа на рака убаво. Прекрааасно чувство.

Поздрав мешковци

(Одговор на членот Ivanushkaa)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.11.2014 19:56:25   
Mihaela 2010
Mene duri panika me fati sto me boli pod stomakot.ako se zasednam odvaj stanuvam i se dvizam ko polzav dur ne se razmrdam i bolki vo kicmata si imam.ic ne se sekjavam so prvoto dali vaka mi bese se nadevam se e ok i si e normalnouser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.11.2014 20:12:39   
lolla RR
Епа Михаела, на нет аи некои другарки со кои правев муабет, сите го рекоа истото,дека при нагли промени на положбата може да се јават јаки болки од ширење на лигаментите, а и може да бидат во вид на тапа болка. Важно е да не се јаки и да минат, да не се јаки константни болки. Нека не чува господ, само нека се добри кифлите внатре.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.11.2014 23:29:53   
ana mari
Zdravo na siteuser posted image .. Jas sum 22 nedela imam edno prasanje dali e normalno da me boli polovinata user posted image ova mi e 2 bremenos ne se sekavam vaka da mi se ima sluceno so prvata user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.11.2014 10:26:14   
Mihaela 2010
Ete od pusti strav prezakazav za utre,pa ke vidam sto ke mi kaze ginekologot.Ama citajki vaka gledam gore dole site go imame istiot problem,de so kicma,de so dolen del na stomak,jas se si mislam deka i od nastinka mi e,posto vekje vtora nedela kako si potkasluvam,pa moze i jajnicite da se nastinati...kako i da e utre ke idam pa ke mi olesni,ke ve informiram vo sekoj slucaj

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.11.2014 14:09:15   
Malecka23
ete me i mene uspesno ja preziveav depilacijatauser posted image .Bolkite sto gi spomnuvate gi imam i jas de vo kicma de vo dolen del na stomak posebno od levata strana.Mislam deka se normalno barem kaj mene gi imam zaprimeteno deka se javuvaat koga ja digam M koga rab turbo i se premoruvam.Vo pogled na mokrenjeto i toa mislam deka e normalno i mene mi se slucilo ili koga povrakam ili koga kivam ako prethodno mnogu sum trpela sepak e ogromen pritisok na besikata taka da mislam deka nema mesto za panika.A za dolen ves menuvam po nekolku pati posto sum bas pomockana od sekreti..Ama se za nasite bebuski ke izdrzime.
Mihaela obavezno pisi sto ke napravis na predgled jas so dusa cekam cetvrtok da dojde.
P.s po babinsko opredeluvanje na pol na bebeto so solta denes mi ispadna zensko haha ke vidime na pregled

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.11.2014 15:01:01   
Ivanushkaa
Zenski jad denes super si pominav na pregledot, bebceto si bese dobro i kolku sto treba porasnato, imase dovolno plodova voda taka da dok. ne znaese bas od sto mi e vodeniot iscedok, veli deka e najverojatno zgolemen iscedok koj e normalen vo ovoj period, inaku ja iznaprasv za grlo na matka kolkavo mi e, mi rece deka toa najubavo se meri okolu 22, a za postelkata mi kaza deka e dobro postavena i e na ZADEN ZID?! Pa vajda e dobro se za sega a se nadevam ke bide taka i ponatamu:) I mi rece sledno da odam vo 22 nedela na 4D skriningot i pokraj drugoto, da vidime togas i pol bidejki sega ne sakase bebceto ubavo da pokaze.... Inaku za bolkite koi se kako blagi tistenja, mi rece slobodna da stavam sekoja vecer utrogestan od 200 vag. Daj Boze kaj site da bide se super i da isterame do kraj so lesno i ubavo. Pozdrav do site user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.11.2014 17:12:23   
lolla RR
Иванушка, супер за бебушот, нека си расте, нека си е здраво право, полот е најмалку битен.

(Одговор на членот Ivanushkaa)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?