|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.11.2014 18:30:06   
kokicekokice
Devojki, ve molam ako moze da mi kazete kolku vi e telesnata temperatura sega koga ste bremeni. Jas skoro 2 nmeseca se vlecev so nastinka, sinusi...I sum da chuknam vo drvo sega dobro ama koga I da mi tekne da meram temperatura mene mi e pomegju 36.7-37. Doktorite neznaat zosto e taka I mi velat deka mozebi toa e normalno za mojata bremenost(sega sum 19ta nedela).Porano kog ane bev bremena na 37temperatura osekav omalaksanost, a sega ne ni primetuvam deka mi e tolku, samo ako mi tekne da meram primetuvam deka e tolkava.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 626
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.11.2014 17:25:12   
Mihaela 2010
Eve me da pisam ko sto vi rekov.bev na pregled, papot mi e odlicen, ja prasav za kicmata i dolen del kaj stmakotvsto me nabolnuva mi rece deka od kicmata najverojatno mi se bolkite.bebce e super, vika tuuu ova tnko a dolgo breuser posted image ..za nedelite si odgovara.dolgo e 14 sm a tesko 132 gr.iiiii 90% e devojceuser posted image ..ke i se ispolni zelbata na kerka mi.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.11.2014 10:36:28 >


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 627
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.11.2014 17:52:16   
Malecka23
ete na golemata dadicka ke i se ispolni zelbatauser posted image user posted image ..

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.11.2014 10:36:11 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 628
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.11.2014 10:21:40   
Mihaela 2010
Da se ispolnuva,mislam deka potajno i mm si sakase uste edna kerka,ama sepak neznam sto mu se vrtka vo glavatauser posted image
Inaku ne sme 100% neli sigurni,iako uste od 12 nedela mi kaza mooooozno e da e zensko,ete vcera kao potvrdi ama zdravje samo.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.11.2014 10:35:03 >


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 629
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.11.2014 10:38:13   
Melanija RR
Да префрлив user posted image советите и искуствата за скринингот се префрлени во темата Три главни скрининзи во бременостаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 630
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.11.2014 23:43:39   
Malecka23
Dojde cetvrtok.Site vozbudeni posebno M bebme da go vidime gazeto na bebeto:).Super e se se si se razviva normalno imame cd so mnoguu slikicki i oficijalno e Masko!No ima nesto sto taka malku me isplasi.Koga go gledase cervixot dolzinata e ok no e napraven salata od krpenjeto od prviot poragaj i sea ovaa bremenost.Cel e izmesten skoro prevrten na levo.Od toa postelkata na taa strana mi e nisko spustena i bolkite i se ostalo e od toa.Se treba da se sledi.No za poragaj uste sea mi rece nikako prirodno mora na carski i mora mn pazenje.Da sme zivi i zdravi pa ke vidime.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 631
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.11.2014 10:49:27   
Ivanushkaa
Malecka, a kade bese na skrining, stubavo i cd ti dale :) Nemoj da se sekiras se ke bide dobro samo verba vo Gospod, da isterame so pazenje, pa kako treba ke se porodime, samo da gi doneseme na svet novite zivoti :) pozz user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 632
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.11.2014 13:34:25   
Malecka23
Bev kaj mojata maticna Nadica Geroska.Pregledot traese skoro 40min i bukvalno se vidovme i site sliki na cd mi gi stavi.Sl e vo 21nedela kaj nra posle kaj Elena Petrova.Se nadevam i jas ke bide se okuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ivanushkaa

Malecka, a kade bese na skrining, stubavo i cd ti dale :) Nemoj da se sekiras se ke bide dobro samo verba vo Gospod, da isterame so pazenje, pa kako treba ke se porodime, samo da gi doneseme na svet novite zivoti :) pozz user posted image


(Одговор на членот Ivanushkaa)
Непосредна врска до пораките: 633
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.11.2014 9:20:51   
lolla RR
Malecka, сигурно докторката си знае што прави и сигурно се ке си биде во ред.

Морам да ве прашам нешто, ноќно време бебето ми се качува многу горе во стомакот. Не знам како да објаснам, кога лежам на страна, и ке се свтам на грб, имам изразени испапчен дел во пределот на папокот и се осеќа дека е таму, како да е потврдо од долниот дел од стомакот кој ми е рамен. И тоа се случува неколку коќи по ред. Денес ке прашам на преглед ама викам да не му пречи како спијам. И кога ке станам стмакот ми е испрчен само во тој дел па полека се нормализира.

Ако имала некоја вакво искуство нека ми пише, денес сум полни 24 недели.

Поздрав

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 634
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.11.2014 9:35:18   
Mihaela 2010
Lolla mislam nee nisto strasno samo i bebeto si fakja polozba i si se mesti.bar se uste ima mesto neliuser posted image ..i mene mi se ima sluceno i preku den da go osetam kaj e t.e primer gore levo vo stomakot nekogas mi e potvrdo i znam deka e tamo.a pri spienje i mene mi se ima sluceno da go osekjam kako mi se pomestuva.uzivkaj si

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 635
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.11.2014 9:42:39   
lolla RR
Фала ти Михаела за брзиот одговор, неверојатно е чувството, му викам на мм ова му е сигурно газето испрчено, па демек го галиме. Абе живи смешки сме по цела ноќ. Само се надевам дека му е добро таму.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 636
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.11.2014 18:59:12   
lolla RR
Женски, јас се вратив од преглед, бебето си е таман според неделата (според мерките на матичната). Беше со главчето надолу и пак не сакаше лицето да си го покаже, само во профил го видовме, важно ку*ето неколку пати го испрчи. Постелката ми се поместила на предниот зид, не знаев дека и тоа можело.

Следно да правам тест за скриен шеќер, ама требало прво да закажам на ГАК па потоа да одам по упат, па тоа утре сабајлечки да видам што како.

Прашав за грло на матка, ми рече дека нема намера да ми буричка долу, веќе ми било измерено блабла. И сега не знам што да правам? Кај да одам да ми го измерат?

Правев и некоја брзинска нивна анализа на крв и урина, ок беше, ама ова за грлото на матка се мислам што да правам, каде да одам?

Уште ова да додадам, за 2 месеци сум поправена скоро 4 кила, и ми рече да си припазам на тоа колку јадам (ептен ме увреди па цел пат го замарав мм дали сум дебела хаха). Така да утре, малку да поднамалам само не знам од што да скратам. 24 недела сум имам скоро плус 6 кила.

< Поракaта ја уредил lolla -- 10.11.2014 19:00:54 >

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 637
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.11.2014 10:18:11   
lolla RR

За грло на матка, ми го мереа на скрининг во државна пред 1 месец и ми напиша во резултатот пак контрола на должина за 1 месец. затоа.

Ти како си?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 11.11.2014 22:42:11 >

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 638
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.11.2014 10:31:30   
Mihaela 2010
Уште ова да додадам, за 2 месеци сум поправена скоро 4 кила, и ми рече да си припазам на тоа колку јадам (ептен ме увреди па цел пат го замарав мм дали сум дебела хаха). Така да утре, малку да поднамалам само не знам од што да скратам. 24 недела сум имам скоро плус 6 кила.


a sto ima tolku loso tuka?? znaci za mesec si stavas po 2kg,pa neli nedelno se stava po pola kilo,msto izvodi i taa..jas mislam deka si si taman i uzivaj ne se preoptovaruvaj so toa

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 639
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.11.2014 10:36:15   
lolla RR
Имаш прави Михаела, и јас отпосле си размислив :) Башка не е дека јадам хамбургери, све јадам готвено, или свежо овошје зеленчук.

Него сабајле мислам ми се јавија хемороиди, не сум имала досега, ама мислам дека веќе имам, дали дека седев вчера скоро цел ден user posted image

Па се намачкав од хемел една крема, па се потсмирија малку.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 640
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.11.2014 10:47:28   
Aleksx2Leon
za grlo na matka i mene mi kazaa kao kratko mi bilo ali demek prirodno mi bilo takvo,drn,drn i ja ostaviv na toj muabet da ostane zaso kolku poveke prasuvam i pravam ispituvanja tolku povise samo si se nerviram user posted image

Ja sum katastrofa periodov, konjuktivit fativ,se izleciv konecno od toa sea pa isponastinav, ufff vise user posted image se custvuvam podueno, debelo... user posted image ne mozam da docekam da pominat uste ovie nekolku nedeli i da se olesnam vise, naglo se zdebeliv posledniov mesec, 30ta nedela sum a user posted image 11kg sum popravena dosega user posted image ama aj da ne se zalam user posted image STO I DA E KE POMINEEEEEEEEEEEEEEEEE user posted image ti nemoj da se zalis za 24 nedeli so si stavila SAMO 6 kg bidi srekjna i zadovolna toa e super

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 11.11.2014 22:43:02 >

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 641
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.11.2014 10:52:32   
lolla RR
Алекс, имаш уште малку, помалку од четвртина, ке летне времето. А за инфекции, абе мислам колку човек по пицикато и претпазлив е, повече закачува. Нека ни ги чува господ бебушите, за друго, се ке мине.

Фала за информациите.

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 642
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.11.2014 10:47:25   
Ki4iko
Секоја бременеост е различна, и јас за првото дете се здебелив 20 кг, па сега во вторава нема врска, сега сум 30 недела ,а само 7кг сум поправена.И јас едвај цекам да ми поминат усте овие неколку недели и да се олеснам user posted image ,само да е се во ред со бебето user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 643
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.11.2014 17:35:20   
lolla RR
Женски, како сте? Имате ли низок притисок од времето?

Мене ови последниве два дена како да ми се гади по јадење, не знам како да објаснам, како да сум јадела нешто неубаво, ама е скоро со сите јадења и имам неубав вкус во устата. Се мислам што ли може да биде?

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 644
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.11.2014 21:02:00   
Mihaela 2010
Lolla da ne jades po povekje kolicinski?? Pa zatoa ti se gadi..nekade citav deka se preporacuva pocesto po pomalku
Mene pritisokot mi e 120/75 sega za sega

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 645
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.11.2014 0:17:18   
Ki4iko
Lolla истиот проблем го имам и јас.Јас тоа го препишувам на нискиот притисок кој што ме следи цела бременост.Пробај да пиеш повеќе течности,вода пред се ,јас барем така колку толку си ја ублажувам мачнината после секое јадење user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 646
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.11.2014 8:14:25   
lolla RR
Фала ви на одговорите. Не јадам многу колицински, мислам исто како порано, ама можеби треба да поднамалам и попосле на пример пак од истото да јадам. Ама па не сум дома цел ден само оброци да распоредувам.

Пијам вода многу, над 3 л само вода и 2 чајчиња и цеден сок, мислам дека не е до течностите. Финтата е што јас никогаш во животот не сум имала низок притисок, секоггаш ми бил кон горните граници на нормален. Ама нема врска, нека не е висок сега, тоа читам било проблем, за низок ке се снаоѓам некако.

Поздрав, јас го испратив мм да земе свинско месо од некое село, најдовме домашно чувано, па од утре и свинско ке биде на менито.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 647
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.11.2014 9:42:40   
Felly RR
Лола, за нискот притисок исто е битно и внесувањето на сол. Па може на пр. да си каснеш едно парче сирење кога осетиш дека ти паднал притисокот. Може да ја погледнеш и темата Крвен притисок во бременоста или Низок кревен притисок.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 648
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.11.2014 9:51:36   
lolla RR
Fala ti Feli! Ke gi poglednam.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 649
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.11.2014 12:05:32   
blond
Jas od sekogas imam nizok pritisok. Ako epten mi padne, koka kola resava problem.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 650
Страница:   <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?