|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.11.2014 19:07:55   
Mihaela 2010
Mene ginekologot mi rece mg da pjjam nautro i navecer, jas navecer pijam po potreba i vidov deka ima efekt.go pijsm bas pred legnuvanje.na pregled bev vo 16 nedela grlo na matka mi bese 35 mm jas gi stavam vaginalno ama za nedela ipol sum na skrining vo remedika pa ke si prasam.za bolki vo kicmata e normalno kaj nekoi trudnici samo mene mn me zagrizuvase bolkata vo dolniot del na stomakot i povremeni bolki ko menstrualni ama od zdrava bremenost mi rekoa deka kaj nekogo e voobicaeno a za vaginaletive demek da prodolzam so terapijata tesko da ne krevam, fizicki da ne se zamaram i apstinencija od seks.ke vidime na sleden pregled sto ke kazat.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 676
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.11.2014 8:07:04   
Mila mamicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: blond


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Драги сопатнички, да се пријавам и јас на темата. Сега сум 13+5 недела, и се чувствувам многу подобро.

Termin na 25.05 ti e? I jas sum 13+5 user posted image user posted image user posted image



Да blond, термин ми е 25.05. исто како тебе, затоа сме исто и во недели и во денови.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 677
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.11.2014 8:09:14   
Mila mamicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Mila mamicka и blond, ме збунивте - 13+5 не значи цели 13 плус 5 дена? Мене термин ми е 27 мај, а минатава среда почнав 13 недела, и сега не знам дали си рачунам како што треба. Гледам ќе славиме родендени сите заедно user posted image



Точно така Hopeful, 13+5 значи полни 13 недели и 5 дена, што значи се тера 14та недела тогаш.
Изгледа во мај ќе има многу нови бебушки.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 678
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.11.2014 10:56:59   
Hopeful RR
Да да, апсолутно си во право, јас не сум го разбрала сметањето user posted image Сабајле бев за брисеви и ми кажа и матичната дека баш денес сум 13+5, а во среда би ја почнала 15та недела. Јас па се една недела наназад user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 679
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.11.2014 14:38:38   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Драги сопатнички, да се пријавам и јас на темата. Сега сум 13+5 недела, и се чувствувам многу подобро.

Termin na 25.05 ti e? I jas sum 13+5 user posted image user posted image user posted image



Да blond, термин ми е 25.05. исто како тебе, затоа сме исто и во недели и во денови.



Ubava data, epten :D samo da izdrzat do datata user posted image

Jas denes vlegov vo 15ta nedela, 14+1 sum, lele otkako se vrativ na rabota, leta vremeto i nemam mnogu vreme za zamaranje so toa koja nedela sum i nemam mnogu vreme za forumi.

Lele edvaj cekam sleden pregled, dr mi rece 16ta nedela, t.e 2-3 nedeli posle posleden pregled. Ako odam vo 16ta, posle do 21 mi e mnogu, taka da ke ostavam za 17ta da odam, pa vo 21va taman nema mnogu vreme da pomine :D


Hopeful ti pred nas ke se olesnis, bliznacinja imas user posted image
Ja edvaj cekam da go doznaam polot, epten sum nestrpliva.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 680
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.11.2014 14:44:56   
Hopeful RR
Убав ви е датумот, и ќе ви биде весело по дома со близначиња по хороскоп user posted image

Моиве само нека се ок, па нека дојдат кога сакаат, само да не е па прерано... полот ќе го дознаеме тек на 26 декември, и да ви кажам од една страна и едвај чекам, ама и страв ме фаќа, не знам зошто user posted image има време, ќе се спремам до тогаш user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 681
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.11.2014 15:05:47   
blond
Jas so sinko polot go doznav na 26.01 (a posleden menzis mi bese 18.09), sega posleden menzis 18.08, pa se nadevam pred n.g ke go doznaeme.

Gadenja imate? Jas se osekam prekrasno!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 682
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.11.2014 15:13:21   
Mila mamicka
Гадењата штотуку престанаа, па сега вистински почнав да се радувам на бременоста и се чувствувам ептен возбудено, мај ми чини многу далеку, ама сега кога ќе почнат празнициве, се надевам поскоро ќе мине времето. Едвај чекам.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 683
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.11.2014 19:25:52   
Ki4iko
Mila mamicka баш ми е мило, сега уживај си и растете заедно user posted image

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 684
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.11.2014 21:33:09   
jasmina 25
jas polot go doznav vo 12 nedela mozebi ke si recite rano e no doktorot pogoduva i so prvoto togas mi kaza i taka ispadna na minatiot pregled mi potvrdi deka masko nosam...sto i da e neka e zdravo i zivo...i mene terminot mi e vo maj 12 no ako odam na carski mozebi ke bide krajot april ke vidime...

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 685
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.11.2014 22:17:42   
blond
A be i mene ke mi kazea,da ne se kriese bebusot so nozete user posted image

Imate li vie cesti glavobolki? Jas preku 3-4 dena, me m'ska cela glava user posted image

A energija imam za cela kukja da iscistam user posted image ama si se stedam.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 686
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.11.2014 10:02:45   
babygirl88
Blond proveri si go pritisokot.. Moze da ne se obicni glavobolki.. Se nadevam deka se, ama za sekoj slucaj proveri si..
Jas samo sto vleguvam vo 16ta nedela.. I mojot termin e vo Maj..:) sabajlevo bev na kontrola, ama bebuskoto si lezese i uzivase pa povtorno nemozevme da vidime dali e masko ili zensko.. Sega pregled za eden mesec duri.. koj ke ceka tolku mnogu.. Edvaj cekam da go vidam pak..:) pozdrav do site mamicki.. :)

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 687
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.11.2014 11:37:44   
blond
Bev sabajle do kaj opstiot maticen, mi izmeri pritisok, ocekuvano mnogu nizok, edvaj 70 so 40. Mene sekogas mi e nizok, "normalen" mi e 85-55. Zemav odma koka kola, dve casi ispiv, pa ne mozam sega sekerot da go meram user posted image . Vo petok ke pravam detalna krvna analiza, vo prvata bremenost ne mi pagase do tolku pritisokot....


(Одговор на членот babygirl88)
Непосредна врска до пораките: 688
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.11.2014 11:45:57   
jasmina 25
mene vo prvata bremenost mi pagase taka pritisokot mislam ne e strasno podobro nizok nego visok,mene sega potocno vo 11 nedela mi se kacuvase do 140 so 90 od pamet se izvadiv izgleda na nervna baza bese taka okolu dve nedeli i sega e normalen nemam maka,neznam koja nedela si jas okolu 13 nedela imav glavobolki sega nemam sepak meri go cesto pritisokot ne mozes da znaes a ak ti e nizok podobro kafe napij se vo momentot ne znam dali koka kolata e dobra za bebeto podobro izbegnuvaj ja...

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 689
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.11.2014 11:51:10   
blond
15ta nedela sum.
Koka kola najbrzo go kacuva pritisokot, na tolku nizok ne mozam postepeno da go kacuvam. Me sovetuvaa posoleno da jadam, luk da izbegnuvam (jas sekako iako mnogu go sakam, ne go jadam lukot poradi problemite so niskiot pritisok) i se sto go namaluva pritisokot.
Koga ne bev bremena go oddrzuvav so 4-5 nes kafinja vo denot. Sega namaliv na 1, ponekogas 2 vo denot, moze treba dozata da si ja zgolemam user posted image user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 690
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.11.2014 14:44:25   
Melanija RR
Има добри совети во темата Главоболка во текот на бременоста и Крвен притисок во бременоста, а вооопшто за низок крвен притисок има ТУКА


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 691
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.11.2014 15:54:48   
Ki4iko
За нискиот притисок,јас само кафе и сок газиран,инаку паѓа до 90/60 .Ама подобро низок ,одколку висок во бременост.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 692
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.11.2014 16:28:14   
lolla RR
Женски, јас сум кон крајот на неделата на контрола и се надевам дека ке си биде добро се. Најмногу се плашам за тоа должината на грлото, молам господ да не се скратило.

За низок притисок, јас сега првпат имам и не го третирам, терам...

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 693
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.11.2014 17:44:43   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Utroto go pocnav so paracetamol, sinokjesnata glavobolka ne pomina, sabajle mi se mavase so glava vo zid, edno stanuvanje odma paracetamol se napiv user posted image Posle pojaduvav ajvarce, pa poradi pritisokot koka kola se nagoltav, pa sega suvi smokvi jadam. Za rucek ne se znae, kompir mandza so telesko najverojatno.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

blond, пиј вода, ама многу - до ручек барем 2л. Помага многу за главоболка... Пробај и лимон да исцедиш во неа, да те алкализира user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

blond, пиј вода, ама многу - до ручек барем 2л. Помага многу за главоболка... Пробај и лимон да исцедиш во неа, да те алкализира user posted image

Ne pomaga nisto, pritisokot me unisti user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 694
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.11.2014 13:40:26   
jasmina 25
sabaljevo bev na kontrolen pregled se e vo red so bebusot dobro se razviva mi zede i bris za klamidija nemav ispitano,,,se ubo no ne mi go meri cerviksot mi rece da gi zemam utrogestanot uste nekoe vreme pa na sledna kontrola ke mi go meri a mu kazav sto simtomi imam...se iznervirav malku no toa e e ...sreka ovie tri dena gi nemam tie bolki no poveke odmaram izgleda zatoa...user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 695
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.11.2014 13:42:16   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

sabaljevo bev na kontrolen pregled se e vo red so bebusot dobro se razviva mi zede i bris za klamidija nemav ispitano,,,se ubo no ne mi go meri cerviksot mi rece da gi zemam utrogestanot uste nekoe vreme pa na sledna kontrola ke mi go meri a mu kazav sto simtomi imam...se iznervirav malku no toa e e ...sreka ovie tri dena gi nemam tie bolki no poveke odmaram izgleda zatoa...user posted image

a za bolkite nisto ne ti kaza??? pies navecer mg? ajde bitno so bebe e sve ok drugo se ke se izdrzi

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 696
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.11.2014 13:50:51   
jasmina 25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010


ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

sabaljevo bev na kontrolen pregled se e vo red so bebusot dobro se razviva mi zede i bris za klamidija nemav ispitano,,,se ubo no ne mi go meri cerviksot mi rece da gi zemam utrogestanot uste nekoe vreme pa na sledna kontrola ke mi go meri a mu kazav sto simtomi imam...se iznervirav malku no toa e e ...sreka ovie tri dena gi nemam tie bolki no poveke odmaram izgleda zatoa...user posted image

a za bolkite nisto ne ti kaza??? pies navecer mg? ajde bitno so bebe e sve ok drugo se ke se izdrzi


za bolkite mi kaza najverojatno bile od bremenosta magneziumot si go zedov na svoja raka ne mi rece da go pijam nemam mnogu doverba vo ovoj doktor zatoa cesto baram mislenje od drugi...inaku mg pocnav od nedelata da go pijam navecer so b6 i ne znam dali e od toa no ovie tri dena da ne se podrecam nemam bolki ne me pritiska dolu kako i da e fala na sovetot...poz

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 697
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.11.2014 21:05:49   
blond
Jasmina, jas ako zaboravam da se napijam Mg, vednas naredniot den osekjam grcevi :/ taka da najverojatno podobruvanjeto e od mg.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 698
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.11.2014 14:25:09   
Hopeful RR
Девојки, хелп.
Само што ги земав резултатите од микробиолошките брисеви, и излезе дека цервикалниот брис е позитивен за streptococcus agalacticae. Утре сабајле ќе одам кај матичната, но во меѓувреме да ве прашам дали некој има некакво искуство со оваа бактерија? Ептен ме фати паника...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 699
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.11.2014 19:55:58   
ana mari
utre vleguvam vo 26 nedelaaaaaaaaaaaaa user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 700
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?