|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 9:39:54   
Malecka23
Kako moze taka ehoto da pokazuva pogolem plod?PA za sto plakame tolku pari za skrining da vidime priblizno najtocni merki a ne da se vadime od pamet za golemi na plod!Ne mi e jasno ova e krajno ne profesionalno ajde denes e Mihaela na skrining pa bas ke ni kaze sto bidnalo a jas denes sum kaj maticnata i bas ke vidam i ke gi sporedam merkite

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 726
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 9:53:06   
Mihaela 2010
I mene me cudi toa,kako na edno eho da pokazuva normalno a na drugo pogolemo???
Da denes sum od 19 casot pa ke vidime,a denovive planiram i kaj mojata da si pojdam

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 727
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 10:09:09   
Ki4iko
Големината на плодот и општо сите мерки што ги даваат докторите,се базираат на слободното мерење на лекарот,значи тој од каде до каде ја одредува должината на телото,пример на главчето и сл, и може да се случи за некоку грама или сантиметри да покажува различно од еден лекар до друг,значи тоа нема врска со ехото,се зависи од слободната проценка на докторот за вистинксите мерки user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 728
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 10:11:14   
Gardenia
Па веројатно зависи од марката на ехото или незнам што? Како и да е не се плашете гледајте другото да е се во ред,а сите еха не се исти и од матичен до матичен се разликуваат,па и на крај до последно ни кажуваат една килажа на бебето,а ќе се роди со скроз друга,еве една моја другарка се породи сега и на крај бебето според ехото тежело 3.300 гр,а се родило 2.700 гр.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 729
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 10:13:11   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Големината на плодот и општо сите мерки што ги даваат докторите,се базираат на слободното мерење на лекарот,значи тој од каде до каде ја одредува должината на телото,пример на главчето и сл, и може да се случи за некоку грама или сантиметри да покажува различно од еден лекар до друг,значи тоа нема врска со ехото,се зависи од слободната проценка на докторот за вистинксите мерки user posted image


Да,може и ради ова да е,во право си

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 730
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 10:18:53   
Ki4iko
И јас имав заблуда ккао вас, но прашав лекар за истово,и вака ми беше објаснето,затоа мерките не треба да се земаат скроз здраво за готово, и самиот лекар тоа ќе ви го каже.секогашсо
+ - 200/300 гр. и некој сантиметар во должина.Најточни се мерките на самиот чин на породувањето user posted image

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 731
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 10:19:52   
Malecka23
Da taka e ama kolku i da e do ginekologot ne moze do tolku da se razlikuvaat merkite sekako deka ke ima otspaki i ne moze da bidat identicni merkite no spored mene ne smee da ima ogromni razliki.Taka da ne znam za mene si kazuvam deka ke vidam vecer nema da idat isti merkite ama sekako treba da bidat priblizni,I edno e da ima opstapka za golemina na plod vo 2,3 dena ama ne za skoro edena nedela i nekolku dena toa e veke mnogu

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 732
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 10:26:10   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Da taka e ama kolku i da e do ginekologot ne moze do tolku da se razlikuvaat merkite sekako deka ke ima otspaki i ne moze da bidat identicni merkite no spored mene ne smee da ima ogromni razliki.Taka da ne znam za mene si kazuvam deka ke vidam vecer nema da idat isti merkite ama sekako treba da bidat priblizni,I edno e da ima opstapka za golemina na plod vo 2,3 dena ama ne za skoro edena nedela i nekolku dena toa e veke mnogu


Добро Малечка тебе во однос на сите параметри на мерење на глава,бутна коска,итн.ти излегува поголем за една недела или само на некои од вредностите,оти мене мислам главата ми ја покажуваше за една недела поголема,бутната коска за 2,3 дена и другите не се сеќавам не ми е пред мене извештајот ?

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 733
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 10:30:30   
Malecka23
Skoro na site parametri.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 734
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 17:37:50   
jasmina 25
se vrativ pred malku od doktor mi go merese cerviksot 27 mm i mi vika ne e strasno granica bilo 25 mm jas kolku sto znam 27 e malku utre ke baram drugo mislenje ne se igra so ova...mnogu se plasam ponekogas se prasuvam dali ke go donosam deteto user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 735
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 17:54:26   
Malecka23
Ne se nerviraj i opustise malku.Otidi utre na vtoro mislenje da bides na cisto.Ne bi znaela tocno da ti kazam do kade e dolzinata no ete sepak e toj dok stom ti rekol deka e ok treba da bide

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 736
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 18:11:15   
blond
Kaj mene so prvoto ehoto pokazuvase +2 nedeli postaro t.e ponapredno. I taka i bidna, 4050 se rodi :D ama dr me ubeduvase deka poveke od 3200-3300 nema da bide :D

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 737
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 18:11:49   
jasmina 25
malecka mislam deka vecerva si kaj petrova sigurno ke ti go meri cerviksot prasaj ja koja e normalnata granica pa ke pisis vecer 27 e malku

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 738
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 18:49:37   
lolla RR
јасмина, кај мене во 21 недела ми го измерија 30мм и докторката рече супер е. Сега скоро во 27 недела беше 34мм. Според она што го читав, до 25мм е супер, подолу подразбирало малку поголема шанса да се скрати пред термин но и не мора да значи. Јас си се нервирав едно добар месец дена за тоа, и бев п аи уште сум уплашена за тоа, но реално не можеме ништо против тоа, природа и важно е да е добро затворен. Ефремовски ми рече, па маткин канал е, колкав треба да е. Плус тој можел да изгледа пократок/подолг во зависност од положбата на мерењето и тоа колку си стоела дента. Не сум доктор само пренесувам што знам и ми кажале.

Штом рекол докторот дека е ок, ок, ако се мислиш појди и кај друг.

Туку, јас оваа недела сум цело време склет, цело време ми е жешко, обично сум зимурлива бајаги ама сега навечер се немам покриено цела недела. И да ве прашам, дали бебињата ви мрдаат секој ден исто? Логика е нели да се некогаш помирни ама дали е тоа во пракса така. Синоќа беше ептен мирно и цел ден денеска го осетив неколку пати, и ептен се загрижив среќа после ручек се размрда повеќе изгледа ме сети дека почнав да паничам.


(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 739
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 20:32:38   
Malecka23
Izvini tek sega go vidov postot.Mihaela bese denes kaj Petrova a jas samo sto se vrativ od kaj maticnata.
Merkite si se super i Si odgovaraat spored nedelata.Se si e u red.Sledna kontrola vo 26ta znaci pred nova godina da merime plodova voda i vo 28ma Cooms da pravam i Rogam sigurno da si primam i da D-meri mi spomna ama ne ja razbrav koga dali vo 26ta ili 28ma

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 740
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 20:35:58   
Malecka23
Ic da ne se sekiras nikogas nema pravilo koga mrdaat bebinjata.Moevo na primer preku den znae da ne go osetam ama zatoa disko ni e navecer ili obratno nema pravilo.Nemoj da panicis relax stom si go osetila nekolku pati uzivaj tuka e:)
ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla


Туку, јас оваа недела сум цело време склет, цело време ми е жешко, обично сум зимурлива бајаги ама сега навечер се немам покриено цела недела. И да ве прашам, дали бебињата ви мрдаат секој ден исто? Логика е нели да се некогаш помирни ама дали е тоа во пракса така. Синоќа беше ептен мирно и цел ден денеска го осетив неколку пати, и ептен се загрижив среќа после ручек се размрда повеќе изгледа ме сети дека почнав да паничам.




(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 741
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.12.2014 20:41:13   
lolla RR
Фала ти Малечка, еве го откако пишав си мртка. Ем сум свесна за тоа што пиша, ем пак сакам да мрда цело време или барем јас кога сакам. Јас следната недела сум за Кумбсов тест ама со приоритетен упат, има да си се изначекам сигурно. Супер за бебуш што си расте и си е таман, мада пишав и на друго место дека ми кажаа дека до 1 недела разлика во мерките не е никаков проблем.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 742
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 11:59:42   
Ivanushkaa
Zenicki jas sum 22 nedela i sakav da ve prasam kade go osekate mrdkanjeto na bebushot, jas najcesto go custvuvam dolu, da recam negde nad besikata valjda user posted image Se slucuva i pogore no poretko.... i da i kaj mene ne e non stop samo nekolku pati vo denot. Inaku da vi kazam super projdov na skriningot bev minatata nedela kaj dr. Katerina Stankova, epten profesionalna i detalna, se beshe vo red fala bogu... sega sum sledno kaj maticnata, pa da se rasprasam kaj nea koga treba da napravam test za skrien seker i kade ...user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 743
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 12:27:28   
Melanija RR
Ivanushkaa искуства за мрдање на бебче има во темата Првите движења на бебето.. но зависи и од поставеноста па така и се чуствува мрдањето.

Најнови искуства за скриеш шеќер има TUKA

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.12.2014 12:31:35 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ivanushkaa)
Непосредна врска до пораките: 744
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 12:48:46   
ana mari
caoooo na sitee user posted image user posted image user posted image jas se prefrlam vo poslednoto tromesecje deneska vlegov vo 27 nedela... se citkame tamu pozzz do site imajte lesna bremenosuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил ana mari -- 5.12.2014 12:52:30 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 745
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 14:23:54   
jasmina 25
nisto ne napraviv deneska ne go najdov doktorot ke bil otsaten do cetvrtok pa pojdov kaj drug vo drzavna i mu kazuvam i toj isto mi veli ne e strasno kaj sekoja zena bilo razlicno i ne moralo da znaci deka ke se otvoram i predvreme ke se porodam mi rece da prodolzam so utrogestanot i ako imam bolki da zemam ednas nedelno inekcija progesteron depo koja i pred toa si ja kupiv i da ne mi recese ke ja primev na svoja raka mislam nema steta so prvoto do 21 nedela zemav i utrogestan i inekcija pa nisto ne bese samo sto na krajot nikako ne mozev da se otvoram i zavrsiv so carski....se nadevam se dobro ke zavrsi eve deneska nemam bolki mnogu slabi mozebi inekcijata deluva samo sto imam vrtoglavici i mislam deka se od nea ne znam...

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 746
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 14:30:59   
Mihaela 2010
jasmina a kade gi imas bolkite??

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 747
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 17:20:26   
lolla RR
Леле иванушка и јас го прашував истото до пред некое време. Еве за мене да си кажам, дури накај 25, 26, 27 недела почнав да го чувствувам над папокот и тоа претежно ноќно време и пред да станам сабајле. А сега последнава 27 недела знае и во тек на ден да се качи накај папок.Ептен ми е интерсно, цел ден ми се врти околку тоа кога како мрднал.


(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 748
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 18:30:33   
Hopeful RR
Девојки, денес бев кај матичната да видиме резулати од сите испитувања досега, и ги видовме бебушките, не ми се веруваше колку пораснале! user posted image Мрдаа, мафтаа, се правеа!

Бидејќи мм е на пат, се договоривме дури и да се гледа полот денес да не дознаам за да чуеме двајцата во исто време (или сме романтични, или будали) и докторката вика - ова е чудо со 15+2 да се гледа, обично ги молиме, а овие и двете нозете раширени, скроз се им се гледале user posted image Едвај издржавме и двете да не ми каже пол, и сега ќе пукнам до следниот преглед на 26ти.

За 10 дена ќе направам и контролни брисеви за стрептококата, и ќе закажеме и втор скрининг на клиника, тоа ќе биде после Нова година.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 749
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 18:46:36   
LoveableMe RR
Абре будaлa женa, пa штo не прaшa нa преглед пa ќе му кaжеше нa мм, a и ние oвде дa пукнеме вo исчекувaњр, туф туф кoј ќе чекa дo 26тиuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 750
Страница:   <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?