|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.11.2014 21:41:55   
Ki4iko
Ана мари,а јас утре влегувам во 32 недела , станува интересно user posted image

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 701
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.11.2014 20:11:34   
lolla RR
Женски јас утре полнам 27 недели, и според насловот, се префрлам во третото тромесечје, не ми се верува. Како вчера да беше кога буцко мал беше една од двете кругчиња бластоцисти што ни ги дадоа за успомен по трансферот, а сега е дечко од скоро 1 кг user posted image Само нека си расте. Второто тромесечје ми беше баш блажена состојба, стварно си уживав во него, се чувствував прекрасно и енергизирано, а најмногу ми беше ќеф за стомакот што почна се повеќе и повеќе да се познава и мрдањата на бебето. Се надевам дека третото ке м биде барем пола убаво како второто.

Денес бев на контролен преглед кај Ефремовски и морам да си кажам дека е прв гинеколог кој ми оставил таков силен добар впечаток. Првпат на преглед си прашав се што ме интересира и ми бешеодговорено со смирен тон, конкретно, јасно и убаво . Бебуш си е таман според неделата, пак се испрчи да се пкаже дека е машко и тиа леле машала колкаво беше ку*ето user posted image (ова дека доктор го прегледуваше сега, научен е само жени да го гледаат па да се покаже). Ама лиценцето пак нејкеше да го покаже, сака сапрајз да ни биде валда. Нема врска, ја се радувам и кога гледам било што на тоа екранот.

Го прашав докторот и за грлото на матката, тој ми рече дека ке го измери но да не го правам тоа секој месец зш што помалку интервенции внатре тоа поарно. Ми препорача да пробаме прво абдоминално бидејки немам сало и одма го најде, веднаш до главчето на бебето, беше 35мм и рече дека е супер, да си се опуштам дека е таман. Многу ми се свиѓаше начинот на кој ти објаснува се, и како смирено кажува, не сум навикната на толку љубезност.

Прашував за скринингот во 30-32 недела и тоа вика не е скрининг, туку е ехо за развој на бебуш и искрено мислам кај него здавје пак да отидам 32 недела, а не кај Адамова, па ако се е ок, ако се нафати и тој да ме пораѓа. Како и да е, уште сум супер импресии од докторов, секоја чест. Исто ми побара претходни испитувања, сите ги виде, ги прокоментираа, немам зборови.

Женички со средни мешиња, ви посакувам супер тримесчје, па се читкаме во третото.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 702
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.11.2014 20:15:25   
ana mari
Zenski od koga pocnuva 7 mesec od 26 nedela hmm eve sega citam edno spisanie i pisuva deka 7 mesec e od 26 do 29 nedela user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 703
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.11.2014 14:43:43   
Melanija RR
ana mari кога сакаш да кажеш по месеци се брои по 4 означува недели т.е. се брои месецот како 4 недели ,значи 7 месец по 4 е од 28 недела

3. тромесечје

28. недела
29. недела 30. недела
31. недела 32. недела
33. недела 34. недела
35. недела 36. недела
37. недела 38. недела
39. недела 40. недела
41. недела 42. недела

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 704
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.11.2014 20:22:34   
ana mari
ama eve jas ovdeka imam edno spisanie koe pisuva deka od 26 nedela do 29 e 7 mesec od 30 do 33 8 mesec itn.. neznam kako da go sliknam ova i da ja pratam tuka

user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 2.12.2014 9:37:01 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 705
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.11.2014 23:03:35   
Ki4iko
недела
Ана мари, не мораш да сметаш по недели,можеш и по месеци да си пресметаш според датумот даден за породувањеuser posted image

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 706
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.11.2014 10:17:07   
Hopeful RR
Јас престанав да се замарам кој месец сум, знам дека неделите се битни и тоа е тоа. Инаку од една табела што ја најдов на нет, првите две недели не влегуваат во првиот месец, така што се смета од подоцна, не оди математички колку недели, толку и месеци user posted image Еве јас, со 14+4, не знам дали сум во 3 или 4 месец, а веќе не се ни замарам user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 707
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.11.2014 17:23:38   
blond
Jas sum 16ta nedela, si kazuvam veke deka sum 4ti mesec. Aj be sea pa i koj mesec sum, ne se zamaram, bebusko e biten.

Jas vo petokot bev na kontrola, bebus e super, mama uste podobra, bez nikakvi gadenja, osvne jakki grcevi. Go prasav dr dali da go smenam mg, nisto ne mi odgovori user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 708
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.11.2014 19:57:40   
Ki4iko
блонд за грчевите магнезиум ,можеби поголема доза од досегашната,јади суво овошје и семки од тиква user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 709
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.11.2014 20:25:26   
jasmina 25
suvoto ovosje i semkite se dobri za grcevi?

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 710
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.11.2014 20:49:06   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

блонд за грчевите магнезиум ,можеби поголема доза од досегашната,јади суво овошје и семки од тиква user posted image

Semki od tikva imame bash domashni i toa bez lushpa, jadam ama posle voda ne mozam da se donapijam user posted image

Sea poshto dr ne mi dade nikakvo mislenje za Mg, ne znam dali na svoja raka da go smenam? Pa zosto da ne user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 711
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.12.2014 22:37:53   
Ki4iko
јас пијам магнезиум во ќесички на биолектра од 300 мг, до сега немав грчеви user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 712
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.12.2014 23:51:25   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

блонд за грчевите магнезиум ,можеби поголема доза од досегашната,јади суво овошје и семки од тиква user posted image

Semki od tikva imame bash domashni i toa bez lushpa, jadam ama posle voda ne mozam da se donapijam user posted image

Sea poshto dr ne mi dade nikakvo mislenje za Mg, ne znam dali na svoja raka da go smenam? Pa zosto da ne user posted image


Blond izbegnuvaj solena hrana ,semkite Se bogati so mg,no jadi gi ne peceni.Inaku za Mg Ne Mora DA ti gi prepise lekar,zemi si gi tie kesickite sto to kazuva Ki4iko ,znam I Snaa mi gi ruckase nivuser posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 713
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.12.2014 23:54:01   
scared RR
јас сега само што купив магнезиум на Natural Wealth тие се најдобри а и најисплатливи 100 таблетки за 457 денари во Зегин, ги пијам за друга намена јас, ама дефинитивно магнезиумот е многу потребен на организмот, посебно во бременоста.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 714
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.12.2014 9:29:29   
Melanija RR
Темата за магнезиум е ТУКА тој е потребно да се пие и во бременост но и така.Ја опушта мускулатурата и го регулира/одржува крвниот притисок.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 715
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.12.2014 9:44:47   
Melanija RR
ana mari ја ставив сликата во твојот пост.Таму каде што е вертиналната црта е месец, значи 7 по 4 е 28 значи од 24 до 28 е кажу дека е 7ми месеци.Да буни кога е 36-37н се вика влегов во девети а всушност тогаш се цели 9 месеци и се очекува породување.
Само имајте лесна бременост другото не е важно user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 716
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.12.2014 10:21:17   
Malecka23
Meskovci kako ste mi?
JAs se ve citkam ama nikako da stignam da pisam cucka trgna vo gradinka pa taka sea sme turbo:)..JAs sum inace ko vremetouser posted image KOga sum super,koga me bilo glava,koga grcevi imam koga stomakot mi e ko 9ti mesec trudna koga go nemam..znaci haosuser posted image ..Vecer sme na skrining kaj PEtrova vo Remedika a vo cetvrtok kaj maticnata i taka epten sme site vozbudeni posebno M na site kaza denes kaj ke odi i vo gradinka mesto dobro utro Ideme vidime gazeto bebetouser posted image .Bebuska kloca li kloca mislam deka nekogas ke mi izleze so M vo duet pravat belji i nespijat ama bukvalno i taka.Mnogu ni e zabaven periodov.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 717
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.12.2014 10:43:45   
Mihaela 2010
Malecka pa ajde da ni pises kako si prosla,jas sum vo cetvrtok kaj Petrova pa ke vidime edvaj cekam,a bogami i M odvaj ceka

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 718
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.12.2014 10:57:29   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Meskovci kako ste mi?
JAs se ve citkam ama nikako da stignam da pisam cucka trgna vo gradinka pa taka sea sme turbo:)..JAs sum inace ko vremetouser posted image KOga sum super,koga me bilo glava,koga grcevi imam koga stomakot mi e ko 9ti mesec trudna koga go nemam..znaci haosuser posted image ..Vecer sme na skrining kaj PEtrova vo Remedika a vo cetvrtok kaj maticnata i taka epten sme site vozbudeni posebno M na site kaza denes kaj ke odi i vo gradinka mesto dobro utro Ideme vidime gazeto bebetouser posted image .Bebuska kloca li kloca mislam deka nekogas ke mi izleze so M vo duet pravat belji i nespijat ama bukvalno i taka.Mnogu ni e zabaven periodov.



malecka uzivaj dodeka pravat beji oddelno,ponatamu ke pravat zaednouser posted image bas Kako vnucive moiuser posted image Cestitki za trgnuvanjeto Vo gradinka na M,odmorinse Sega.DA ni pises Kako pomina na pregled

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 719
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.12.2014 8:05:32   
Malecka23
Ete me so info od vcera:).GO vidovme bebeto prezadovolna sum od E.PEtrova detalno vide se objasni.Ona sto mene mi bese bitno e deka postelkata od levata strana e sega krenata ,dolzina na grlo na matka 4,3cm i e ok.E sega spored merkite bebeto e za edna nedela postaro da recam i e malku pogolemo.DOk mi rece demek ne e tolku strasno ama ete mene mi ostana vo glava ke vidime utre kaj maticnata.Vo pogled na suplementi koga ja prasav dali treba nesto da zemam samo mi go potvrdi istoto sto i maticnata deka nema potreba spored krvnata slika se si e ok i nema potreba od nisto dopolnitelno.M bese preskrekna sto go gleda bebeto i site nie taka srekni i da oficijlno uste ednas potvrdeno user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 720
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.12.2014 8:53:50   
Mihaela 2010
Super maleckauser posted image jas utre idam kaj istata dr pa ke vi pisam.kazimi za grloto na matkata vaginalno te pregleda???

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 721
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.12.2014 12:56:44   
Malecka23
Ne ne vaginalno so obicno eho i vo izvestajot e naglaseno deka taka e mereno

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 722
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.12.2014 18:04:10   
tea 88
Poz devojki da si imame site ubava i lesna bremenost. Jas se uste sum vo prvo tromesecie ama sakam da ve prasam dali moze da pravam prv skrining tocno koga ke bidam 12nedeli polni, zasto sakam i kaj maticnata i kaj druga doktorka da pravam(kaj maticnata ke pravam na 12+5).

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 723
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.12.2014 18:16:26   
lolla RR
tea, јас колку знам првиот скрининг може да се прави до 13+6 недели. Така да таман ке си.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 724
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.12.2014 20:22:07   
Gardenia
Малечка23 и Михаела да ви кажам информација дека гледам скринингот го правите во ремедика кај Петрова и јас таму бев,нека не те плаши тоа Малечка дека ти покажало на ехото дека бебето е поголемо една недела,исто и мене ми се покажа така,ама јас дека одев и кај др Хаџи-Лега во Ремедика на прегледи и он ми кажа дека тоа ехо кај Петрова на сите така им покажува малку поголем плод од другите еха во другите амбуланти кај нив.така да не е ништо страшно ,па баш секој пат плодот ми одговараше се уредно со неделите и кај матичната и кај него.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 725
Страница:   <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?